Początki poszukiwań - prośba o poradę- rodzina Kita (Żarki)

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu - 1 rok 2 miesiąc temu #44465 przez Malgorzata W
Dzień dobry,

Jestem nowym członkiem forum. Poszukuję informacji na temat mojej rodziny pochodzącej z Żarek i okolic (Poraj, Postęp). Moja prababcia, niezamężna panna Irena Kita urodziła się w Żarkach (ur. 1907 zm. 2000). Chciałabym poznać daty urodzeń, małżeństw oraz zgonów jej rodzeństwa: Kazimierza, Edwarda, Tadeusza. Prababcia miała również siostrę, Walerię Kurek (z domu Kita), zm. 1984 r., jednak jej losy mam dobrze udokumentowane.

Chciałabym również poznać daty urodzeń, małżeństw oraz zgonów jej rodziców– Hieronima Kita oraz Marianny Kita (z domu Bolek) – oraz poznać ich rodziców, rodzeństwo. Wiem, że Marianna Kita zmarła, wówczas Hieronim Kita ożenił się ponownie i z właśnie z tego związku urodził się najmłodszy syn – Tadeusz.

Wstępnie przeszukałam stronę Geneteka Genealodzy, MyHeritage, grobonet, oraz wyszukiwarkę Towarzystwa. Na stronie FamilySearch widziałam, że jest dużo ksiąg z Żarek, ale są one niezindeksowane, poza tym nie znam rosyjskiego. Jest szansa, że drugie małżeństwo Hieronima to jedno z powyższych, ale nie wiem jak to zweryfikować? Proszę o poradę, w którym kierunku powinny iść moje poszukiwania.

Pozdrawiam,
Małgorzata W.

 

 
Ostatnia1 rok 2 miesiąc temu edycja: Malgorzata W od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #44468 przez Rafał Molencki
Są jeszcze inne bazy, np. metryki.genealodzy.pl/ , metryki.genbaza.pl/index/list   i Szukaj w Archiwach, gdzie można znaleźć akt chrztu Pani prababci Ireny w 1907 (skan 19):

www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/jednostka/-/jednostka/10092709

Ślub jej rodziców Hieronima Kity i Marianny z Bolków miał miejsce 1 V 1893:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT...363353901&cc=2115410

Pan młody był 26-letnim synem Kazimierza i zmarłej już Marty z d. Rycerz, kawaler. urodził się we wsi Brzostek w parafii Przyłęk, wtedy powiat włoszczowski, gubernia kielecka. Panna młoda z Żarek. lat 24, była córką Antoniego i zmarłej Franciszki z Michniewskich.
Starszego rodzeństwa Ireny zatem trzeba szukać w księgach żareckich od 1893 do 1906. Nie są one zindeksowane, ale na końcu każdego rocznika są skorowidze alfabetyczne, niestety rosyjskie.

Aktów z diecezji kieleckiej należy szukać przede wszystkim w Genbazie. Skoro w dniu ślubu Hieronim miał ok. 26 lat, to należy szukać parafii Przyłęk lata 1865-1870 i okazuje się, że urodził się 29 IX 1866, a w tym czasie akty jeszcze były sporządzane po polsku (po rusku od wiosny 1868 w ramach represji po powstaniu styczniowym):

metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,57034,88

Trzeba by znależć ślub jego rodziców, najpewniej w tej parafii, bo Kitowie w Przyłęku są notowani w XVIII wieku wg Geneteki, więc będzie mogła Pani pociągnąć parę jeszcze pokoleń wstecz.

Wg Geneteki ślub rodziców Marianny miał miejsce w Żarkach  w 1864, więc i tu będzie mogła Pani znaleźć jej rodziców, a potem dziadków, itd. A sama Marianna była chrzczona 2 VII 1867, o czym świadczy księga łacińska i polska:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...363311701&cc=2115410

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT...363313001&cc=2115410

Powodzenia w poszukiwaniach coraż dalszych prapra- !
The following user(s) said Thank You: Jacek Tomczyk, Alicja Baranowska, Barbara Szwarcer, Monika Pyrgiel, Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu - 1 rok 2 miesiąc temu #44469 przez Malgorzata W
Panie Rafale,

Dziękuję pięknie za pomoc!!! To niesamowite jak dużo był Pan znaleźć w tak krótkim czasie!

Czy mogę dopytać- jak był Pan w stanie znaleźć ślub Marianny i Hieronima (oraz wpis urodzenia Hieronima)? Właśnie po tym skorowidzu? To jest coś w stylu spisu wszystkich nazwisk występujących w księdze? Zastanawiam się, jak szukać, kiedy nie ma indeksów. Bo rozumiem, że czytanie całej księgi nie jest wykonalne.

Proszę też o poradę jak szukać rodzeństwa Hieronima Kity (księgi parafii Przyłęk) oraz Marianny Kity z domu Bolek (parafia Żarki) oraz rodzeństwa ich rodziców jeśli to możliwe.Zrobiłam swojej mamie (bo to o jej rodzinę chodzi) test DNA My Heritage i znalazłam sporo osób ze wspólnym DNA, którzy pochodzą z tych samych okolic i bardzo chciałabym odkryć między nimi pokrewieństwo. Domyślam się, że mogą to być potomkowie rodzeństwa prapra i praprapra dziadków. Nazwiska osób ze wspólnym DNA to: Jarczyński (miejscowość Walkonowy), Janus, Brymora (Częstochowa, Poraj), Górecka (Kobylczyce). Niestety żadne z tych nazwisk nie występują na ten moment w moim drzewie genealogicznym.

Druga sprawa, czy można na szybko zweryfikować, czy któryś z poniższych ślubów został zawarty przez Hieronima Kita, syna Kazimierza i Marty?  Byłoby to bardzo pomocne dla mnie, wiedzieć kim była druga żona Hieronima. Poniżej z Wyszukiwarki Indeksów Towarzystwa. 

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszelką pomoc! 

 
Ostatnia1 rok 2 miesiąc temu edycja: Malgorzata W od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu - 1 rok 2 miesiąc temu #44472 przez Rafał Molencki
Można to bardzo szybko zweryfikować, wystarczy zajrzeć do ksiąg małżeństw z Żarek z tych lat latwo dostępnych u Mormonów na FamilySearch. Ma Pani ułatwione zadanie, gdyż podane są numery aktów i w tym czasie są juz pisane po polsku po szczęśliwie odzyskanej niepodległości. Jestem prawie pewien, że w obu przypadkach chodzi o Pani prapradziadka, który zapewne owdowiał dwukrotnie.
Odpowiadając na Pani pierwsze pytanie,  tak jak wczoraj pisałem, z reguły na końcu każdego rocznika księża sporządzali alfabetyczne skorowidze wszystkich aktów z danego roku, a przy nazwiskach zapisywano numer aktu, więc szybko i łatwo można znaleźć konkretne osoby, cofając się o parę stronic w danej księdze. Takie przeglądanie poszczególnych roczników  wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale znalezienie osoby jest wielką nagrodą. Oczywiście szybciej byłoby, gdyby w Genetece zawsze były linki do konkretnych aktów, ale bardzo wiele ksiąg jeszcze nie zostało zindeksowanych i nie zawsze sa linki. Jak nabierze Pani doświadczenia, zachęcam do przyłączenia się do rzeszy wolontariuszy indeksujących bezinteresownie kolejne księgi. 
Utrudnieniem w zaborze rosyjskim jest to, że w latach 1868-1915 akty,  a często także skorowidze, są zapisywane po rosyjsku. Warto zatem nauczyć się tego alfabetu w wersji pisanej, aby móc przynajmniej odczytywać nazwiska - w internecie są dostępne tabelki liter rosyjskich drukowanych i pisanych  i odpowiadających im.liter alfabetu łacińskiego. Np. nazwisko Kita po rosyjsku przypomina polskie słowo Kuma. Trzeba też poznać kolejność liter w alfabecie rosyjskim, który przed rewolucjà bolszewicką trochę się różnił od współczesnej grażdanki.
Najpierw trzeba ustalić kolejne pokolenia przodków bezpośrednich,  przy odrobinie szczęścia dotrze Pani do co najmniej 3xpraprapradziadków we wszystkich gałęziach, czyli 32 osób. XVIii wiek tez jest często osiagalny  a wcześniej to już dużo rzadziej. Czesto niestety zdarzają się luki w rocznikach, pomyłki w zapisach, niezgodnosci imion, wieku, imion rodzicoŵ, itp, ale mimo to, trzeba próbować. Oprócz aktow metrykalnych bywajà też dostępne spisy ludności, (np. spis imienny ludnosci woj. krakowskiego z 1791 włącznie z Źarkami), spisy parafian, akta notarialne itp
A badania genetyczne to jednak zupełnie inna sprawa.
Ostatnia1 rok 2 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Alicja Baranowska, Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu - 1 rok 2 miesiąc temu #44483 przez Malgorzata W
Panie Rafale,

Dziękuję za pomoc.

Chciałam poszukać ślubu Hieronima Kita w 1920 r. i 1926 r. jednak na Family Search, akta małzeństw 1914-1932 mają symbol kłódki i nie można ich obejrzeć. Czy jest jakiś inny sposób?

W Genbazie po wyszukaniu frazy „Żarki” nie widzę spisu co jest księgą urodzeń, co jest księgą małżeństw etc.

W Metryki Genealodzy też nie widzę nic na Żarki.

Na Szukaj w Archiwach księgi są do 1916r. Nie do końca wiem, skąd wziął się ten wpis w Wyszukiwarce Indeksów Towarzystwa. Poradzi coś Pan?

Przepraszam, że zadaję tyle pytań, trochę pewnie mi to zajmie czasu, zanim będę się poruszać po tych księgach z łatwością.

Pozdrawiam,
Małgorzata W.

 
 
Ostatnia1 rok 2 miesiąc temu edycja: Malgorzata W od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #44484 przez Ewa Mizerska
The following user(s) said Thank You: Rafał Molencki, Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie