Rodzina Wach - Bieżeń i okolice

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #44509 przez Amadeusz Wach
Rodzina Wach - Bieżeń i okolice was created by Amadeusz Wach
Dzień dobry, jestem zainteresowany losami rodziny Wach z Bieżenia, Boru Zapilskiego i okolic. Dzięki wyszukiwarce na stronie forum, udało mi się najdalej dotrzeć do Marcina Wacha (urodzonego w okolicach 1726 r.) , męża Salomei z Wręczyckich (urodzonej około 1752r.).
Zastanawia mnie jednak fakt, że na spisie ludności województwa krakowskiego z powiatu lelowskiego z 1791 r.  w Borowe Zapilskie pod numerem 5 co prawda jest Marcin, Salomea i ich dzieci: Marianna, Józef, Jakób i Józefa, jednak ze zmienionym nazwiskiem (Wązcik, Wądzik-ciężko rozczytać) - link do spisu: SzukajWArchiwach .
W akcie zgonu Marcina Wacha z 1812 r. jest wyraźnie napisane Wach, natomiast na akcie zgonu Salomei z 1813 r. jest jeszcze inaczej przekręcone nazwisko Wach, jednak zaczynające się na literę W. Jestem świadomy, że przekręcanie nazwisk się zdarzało, tylko w związku z tym, że brakuje aktów z parafii Truskolasy sprzed 1808 r. zastanawiam się, czy moi przodkowie byli nazwiska Wach, czy może jakiegoś innego, po czym w trakcie życia wspomnianego Marcina i Salomei zostało zmienione na Wach. Może ktoś z Państwa, badaczy tych ziem, posiada jakieś wskazówki na ten temat?
Inną sprawą związaną z Marcinem i Salomeą jest fakt, że na wspomnianym spisie ludności z 1791 r. w żadnej z pobliskich miejscowości nie znajduję innych Wachów, przypuszczalnego rodzeństwa albo kuzynostwa Marcina, co może świadczyć, że Marcin nie urodził się w Bieżeniu czy Borze Zapilskim, a w jakiejś innej wsi/miejscowości. Czy dobrze myślę? Może mają Państwo również w tej sprawie jakieś wskazówki dla mnie? Jakie dokumenty można przejrzeć, jakie parafie itp.

Poza tym, interesuje mnie pochodzenie Salomei z Wręczyckich. Czy nazwisko Wręczycka ma coś wspólnego z Wręczycą? Nie do końca znam historie Wręczycy, kojarzę informację o tym, że był tam folwark. Czy mają Państwo dostęp do historii Wręczycy z XVIII wieku? I kim była rodzica Wręczyckich, z których mogła pochodzić Salomea? Czy Salomea to imię wyłącznie pochodzenia żydowskiego?

Ostatnią sprawą, która mnie bardzo nurtuje, jest mapa z przełomu XVIII i XIX wieku, która m.in widnieje na stronie joweber.blogger.de/stories/2475571/ odnoście założycieli Węglowic i Puszczewa. Na tej mapie jest zaznaczona pustkowie(?) o nazwie Wachy. Na mapie z 1830 r. już tej informacji nie ma. Nigdzie oprócz tej mapy nie znalazłem wzmianki o wsi Wachy. Czy ktoś z Państwa ma jakieś informacje na ten temat? Bardzo mnie ciekawi, czy wspomniane Wachy mogą być miejscem zamieszkania moich przodków.
Link do całej mapy: maps.mapywig.org/m/German_maps/series/15...UNQeHyKI-FD9wX1nP4nA
Serdecznie pozdrawiam
Amadeusz Wach

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu #44525 przez Michał Marchwiński
Replied by Michał Marchwiński on topic Rodzina Wach - Bieżeń i okolice
Witam.
Zacznę może od tego,że mam Wachów w rodzinie mojej żony.
Bronisław Wach ożenił się z siostrą dziadka mojej żony Apolonią Kała z Wręczycy w 1935r.
Pochodził z Bieżenia lub Boru Zapilskiego.Wyjechał z rodziną do Boguszowa-Gorce.(Dolny Śląsk)
Jeśli chodzi o Pana poszukiwania to nie wiem czy pomogę,ale szukając swoich przodków
z parafii Truskolaskiej, raz dotarłem do Parafii Przystajń,a drugi do Olesna.W Przystajni dość
popularne jest nazwisko Wachowski.Aby potwierdzić nazwisko rodowe matki na przełomie XVIII i XIX w.warto
poszukać aktów małżeństw jej dzieci.
Pozdrawiam.
 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie