Topic-icon Kulawik, Wolnik

10 lata 6 miesiąc temu #1470 przez Bogusława Dąbrowska
budując drzewo genealogiczne,dotarłam do imin moich pradziadków:WOjciecha Kulawika i jego żony Marianny zd.Wolnik.Niestety nie mogę trafić na żaden ślad,żeby dowiedzieć się gdzie i kiedy się urodzili.Trafiłam na Kulawika Wojciecha z Pilicy ur.1856r.Może to mąż Marianny?Chciałabym jeszcze zapytać,gdzie szukać mieszkańców dawnych łagiewnik koło Bytomia? Lata 1800-1920.Pozdrawiam.B.Dąbrowska.Będzin

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1471 przez Jacek Tomczyk
Witaj!

Myślę, ze warto zdobyć akty zgonu Twoich pradziadków, powinny być w parafii do której należała miejscowość gdzie mieszkali.
Księgi Łagiewnik 1874-1898 są w Archiwum Państwowym w Katowicach, są też pewnie w Archiwum Archidiecezjalnym.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1472 przez Bartosz Edward Głowacki
Prawdopodobnie mieszkańców Łagiewnik należy szukać w samych Łagiewnikach [parafia Św. Jana Nepomucena] oraz w parafii Św. Barbary w Chorzowie i Św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej - Goduli. Natomiast przed XIX w. ludność z Łagiewnik podlegała pod parafię bytomską. Proszę zerknąć na linka:

pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._J..._w_%C5%81agiewnikach

Pozdrawiam!

Bartek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1473 przez Florian Huras
Miła Bogusiu.
Badając drzewo mojej rodziny (po kądzieli) zgromadziłem dokumenty które wskazują, że dotyczą poszukiwanych przez Ciebie Wojciecha i Marianny.
Ojciec mojej mamy Bronisław Ścigała ożenił się z urodzoną w 1908 roku Zofią z Kulawików. Zofia i jej rodzeństwo tj: Stefan, Aniela, Antoni, Honorata, Sabina, Helena i Cecylia była córką Walentego i Franciszki Ścigała.
Z kolei Walenty i jego siostra Waleria byli dziećmi Szymona Kulawika ur.19 wrzesnia 1845 r zmarłego 12 lutego 1903 roku .Żoną Szymona była Józefa Haflik ur.16.03.1850 w Pogoni zm. 7.09.1927 c.Jana i Antoniny Secewka.
Z moich dokumentów wynika, że najprawdopodobniej poszukiwany przez Ciebie Wojciech urodzony w 1850 roku miał żoną Mariannę zd. Wolnik urodzoną w 1847 roku w Prusach(Niemcy). Szymon miał jeszcze brata Wojciecha .Byli oni dziećmi Szczepana Kulawika i Teresy z Bąków.
To tyle w wielkim skrócie. Czy „to jest to” ??? pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1474 przez Florian Huras
Chciałbym jeszcze dodać, że:
Wojciech Kulawik i Marianna Wolnik mieli 4 dzieci: Franciszka, Augusta Juliusza, Michała i Aleksandra.
Wiem, że August Juliusz urodzony w 1877 (Prusy) ożenił się z Julianną Dyja. Z tego małżeństwa były dzieci: Bronisław yr. 1905, Julian 1907, Genowefa 1912, Otylia 1914. Może ta informacja uściśli Twoje poszukiwania

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1475 przez Bogusława Dąbrowska
Witaj Florianie!Już byłam szczęśliwa,że posunęłam sie dalej ,że urośnie moje drzewko!Wszystko by pasowało oprócz tego,że pradziadkowie Marianna i Wojciech może i mieli 4 synów a nie 3,ale mieli teZ córkę Annę,moją babcię,której zdjęcie msam i o której mi mama dużo opowiadała.Wiem od niej że,gdy moja babcia miała ok 5 lat, cała rodzina Kulawików opuściła prusy i przyjechała do Będzina.Nie bardzo nawet znali j polski.to był rok ok 1896.Babcia Anna często jeżdziła do swego brata Augusta do NIegowonic,gdzie On się potem osiedlił.No i co teraz zrobić?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1476 przez Florian Huras
Co zrobić? Oczywiście że powinnaś się cieszyć ponieważ przekazane przez Ciebie fakty pasują jak ulał. Po kolei:
Szczepan Kulawik urodzony w Siedlcu Dużym był dwa razy żonaty. Pierwszą żoną była Teresa Bąk a drugą Józefa Cesarz.
Z Teresą zd. Bąk Szczepan miał:
- Szymona ur.19 września 1845 w Siedlcu Dużym. Szymon zmarł 12.11.1903 w Siedlcu Dużym.
- Wojciecha ur. W 1850 roku w Siedlcu Dużym .Daty zgonu nie ustaliłem.
Z żoną Józefą z domu Cesarz Szczepan miał:
- Jana ur.03.08.1869 Siedlec Duży
- Antoninę ur. 18.04.1873 w Siedlcu Duzym
- Aleksandra ur. 1860 w Siedlcu Duzym.
Zstępnych Szczepana tj. Jana, Antoniny i Aleksandra „darujemy sobie” a zajmiemy się Wojciechem
Wojciech Kulawik poślubił Mariannę z domu Wolniak urodzoną w 1847 r „w Prusach”.
Z tego małżeństwa były dzieci: Franciszek Kulawik ur. 1875 „Prusy”, August Juliusz (dwojga imion) ur.1877 „Prusy”, Michał ur. 1879 ” Prusy” i Aleksander ur.1883 „w Prusach”.
Dalszych losów Franciszka, Michała i Aleksandra nie znam .W Księdze nie ma na ten temat wzmianki bo pewnie bym zauważył (głowy nie dam).
Natomiast August Juliusz Kulawik syn Wojciecha i Marianny ożenił się z Julianną zd. Dyja. Kiedy i gdzie się ożenił db. Z tego małżeństwa były dzieci: Bronisław ur.11.06.1905 Grodziec, Genowefa ur.1912 Grodziec, Julian ur. 14.10.1907 Grodziec i Otylia ur.21.02.1914 również w Grodźcu. Otylia zmarła rok póżniej (w 1915).

Wszystkie w/w informacje pochodzą z Księgi Ludności Gminy Rudnik Wielki a dotyczą Kulawików zamieszkałych we wsi Siedlec Duży. Tam mieszkały. Nie wiem kiedy i dokąd wymeldowały się bo nie przywiązywałem do tego wagi. Z całym szacunkiem ale były już dla mnie „siódmą wodą po kisielu”.
Twierdzisz, że „wszystko by pasowało oprócz tego, że pradziadkowie Marianna i Wojciech może i mieli 4 synów a nie 3,ale mieli też córkę Annę, moją babcię, której zdjęcie mam i o której mi mama dużo opowiadała.” Ja nie neguję, że była również Anna. Stwierdzam tylko , że nie urodziła się i nie mieszkała w Siedlcu Dużym. Nie podajesz jej daty ani miejsca urodzenia. Jej ojciec Wojciech na pewno urodził się w Siedlcu ale żonę miał z Prus. Prawdopodobnie „w Prusach” po ślubie zamieszkał bo tam przecież urodziły się ich dzieci. Pytanie czy Kulawikowie przed wyjazdem do Będzina nie mieszkali jeszcze w rodzinnej wsi Wojciecha ?. Możesz to sprawdzić wertując Księgę w Archiwum częstochowskim.
„Babcia Anna często jeżdziła do swego brata Augusta do NIegowonic,gdzie On się potem osiedlił. No i co teraz zrobić?” Jak to co. Potwierdzić, czy to „ten August” był dwojga imion, i czy jego dzieci urodziły się w Grodżcu. Zgaduję, że babcia Anna urodziła się w Grodźcu. Ja nie mam wątpliwości że to „ten Wojciech i Marianna”. Za dużo faktów „pasuje”. Powodzenia i poinformuj proszę o tym że miałem rację.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1478 przez Bogusława Dąbrowska
Dzień Dobry Florianie! Oczywiście miałeś rację!Przecież mam dane dotyczące ur i zgonu mojej babci Anny(15.04.1891-17.02.1957).Urodziła się i zmarła w Będzinie juz po powrocie z Pru s.Teraz zajmę się szukaniem (może znajdę?)rodziców Szczepana Kulawików i jego żony,a także uzupełnię dane zstępnych moich stryjecznych pradziadków.Tobie bardzo,bardzo dziękuję za wielką pomoc.Mam jeszcze pytanie:Czy masz dane dotyczące dzieci ,wnuków itd Szumona i Józefy Kulawik?Pozdrawiam.Bogusia

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1479 przez Florian Huras
szymon był jedynym bratem Wojciecha. To jest właśnie moja linia po kadzieli. Oczywiście że mam wszystkich do współczesnie żyjących.Boję się tylko,że nie wszystkich interesuje ten wątek,więc pisz prosze na mojego maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1505 przez Inna Kart
Witam
Ja mam to jeszcze nie opracowane (brak czasu) ale nazwisko Kulawik - występowało w mojej rodzinie,nie jestem pewna (to boczna linia) wydaje mi się ,że mieszkali albo w Przystajni albo w Kuźnicy Starej.Byli to kuzyni mojej mamy - mieszkali tam przed II wojną i chyba jeszcze tuż po wojnie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1565 przez Bogusława Dąbrowska
Witaj Inko.Bardzo proszę,jeśli będziesz miała jakies dane dot.Kulawików którzy występowali w Twojej rodzinie,proszę o kontakt :bogusha53@interia.pl z góry dziękuję i pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 6 miesiąc temu #1569 przez Florian Huras
Przeglądając swoje stare fiszki znalazłem następujące informacje:
Kulawik Henryk ur.14.06.1917 Stany Zjednoczone syn Ludwika i Katarzyny Garncarzówny zamieszkały Rudnik Wielki został dopisany do listy „Spis poborowych Urzędu Gminy Rudnik Wielki rok 1917” (Archiwum Cz-wa Zespół 124, sygnatura 63) (pytałaś kiedyś o Kulawików z Rudnika.)
Druga fiszka o tresci:
Kulawik Władysław ur. 16.12. 1890 syn Piotra i Elżbiety ,zamieszkały Rudnik Wielki został dopisany do „Listy popisowych Gminy Rudnik Wielki (Archiwum Cz-wa Zespół 124 sygn. 62)
Może to ktoś z twojej rodziny ? bdb.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 5 miesiąc temu #1652 przez Kinga Kula
Jestem pra pra wnuczką Augusta Kulawika. Wszystkie wiadomości mam od mojej babci Leokadi Piwowarczyk zd. Jeziorowska, córka Genowefy z Kulawików.
August i Julianna mieli dzieci: Bronisław, Julian, Władysława, Genowefa, Otylia i Alfreda. (Od najstarszego)
Szczegółowe daty podam po skontaktowaniu się z rodziną (daty ur. i śmierci).
1.Bronisław miał żone Stanisławe zd. Strykowska i mieli 2 córki Jadwige i Barbare które zmarły w czasie wojny. Bronisław zaginął w czasie wojny, wyszedłszy z domu nie powrócił. Mieszkał w Warszawie.
2.Julian miał żone Józefę, dzieci: Stefania Kapkowska (mieszka w Poznaniu), Zygmunt(zmarl w dziecinstwie), Zdzisław (mieszakł w Częstochowie, już nie żyje. Ma dwoje dzieci syna i córke w Częstochowie)
3.Władysława Dziedzic, mąż Maksymilian(mieszkali w Krakowie), córka Janina Bajek miała męża Tadeusza (który już zmarł) miesza w Krakowie. Dzieci Janiny:Jerzy, Ewa Filipkiewicz, Wanda Cieślik mąż Anatoliusz (mieszkali w Krakowie, obydowje nie żyją) dzieci Wandy: Leopold i Maksymilian.
4.Genowefa Jeziorowska mąż Edward mieszkali w Niegowonicach, dzieci: Irena Bugajska mąż Józef (mieszkają w Katowicach) Mają syna Dariusza pierwsza(nie żyjąca) żona Elżebita Lip córka Oliwia(mąż Marcin Widera córka Wiktoria), Druga (obecna) Bogusława Sołtys dzieci: Natalia i Radosław.
Leokadia Piwowarczyk mąż Stanisław mieszkają w Łazach. Dzieci: Zbigniew żona Bożena Bachowska mieszkają w Grabowej,ich dzieci Grzegorz, Kamil. Jarosław i Iwona Czerwińska mieszkają w Grabowej, ich dzieci Sabina i Rafał. Dorota Kula mąż Dariusz mieszkają w Łazach, ich dzieci Artur i Kinga(ja).
Janina Marzec Mąż Tadeusz Marzec mieszkają w Niegowoniczkach, Dzieci: Córka Anna Leganowska mąż Paweł dzieci Marcin i Wojciech. Mieszkają w Częstochowie. Druga córka Grażyna Kasprzyk mąż Robert dzieci Mateusz i Łukasz. Mieszkają w Niegowoniczkach.
Ryszard Jeziorowski żona Halina Bajorska, mieszkają w Łazach, dzieci: Ks. Krzysztof Jeziorowski (proboszcz parafii Wąsosz Górny diecezja
Częstochowska), drugi syn Sławomir.
5.Otylia zmarła jak miała około roku.
6. Alfreda Bugajska mąż Stefan mieszkali w Niegowonicach. Dzieci:
-Stanisław 1.żona Czesława(nie żyjąca) dzieci Zbigniew i Iwona
2. Maria (obecna) mieszkają w Zawierciu (nie mają dzieci)
-Janina Sobusik mąż Jerzy dzieci: Marzena Wójcik(czworo dzieci 2 córki dwóch synów), Ewa Sagan mąż Wojciech (4 synow)
-Kazimierz żona Dorota Wyszyńska Dzieci: Małgorzata, Teresa, Gabriela Halejak mąż Ryszard (dwoch synow), Marta.
-Dorota Król mąż Kazimierz dzieci: Tomasz (kawaler), Grzegorz ma żone i dziecko, Anna ma męża, spodziewa się dziecka.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 5 miesiąc temu #1653 przez Kinga Kula
Wojciech i Marinna mieli na pewno córke Anne. Która się już urodzila w Polsce. Wojciech zostal wydalony z Prus bo był Polakiem, i po wydaleniu nigdy nie mieszkal w swojej rodzinie,
Dzieci Augusta urodzily sie w Grodźcu.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 5 miesiąc temu #1654 przez Bogusława Dąbrowska
Witaj Kingo!Cieszę się że napisałaś mi tyle nowych rzeczy o naszej rodzinie.Czy mogę wysłać Wam zaproszenie,w celu jego uzupełnienia?Serdecznie pozdrawiam.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.