Topic-icon Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.

5 lata 9 miesiąc temu #14992 przez Kornelia Major
Wszystkie wymienione osoby znajdzie Pani w moim drzewie genealogicznym , ale brak jest niektórych dat urodzenia i zgonów. Na początku wrzesnia spotykam się
w Lelowie z rodziną w celu uzupełnienia zapisów i dodania zdjęć.

Proszę sprawdzić czy to też Pani rodzina ?
O odpowiedż proszę na priv.

strona : www.pytlewski.pl

Pozdrawiam.
Kornelia Major
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 9 miesiąc temu #14995 przez Maria Mroczek
Jasne, że to moja rodzina :) I bardzo dziękuję za wiadomość.

Na drzewo Pytlewscy wchodzilam kilka miesięcy temu, ale nie dostrzegłam przy Leokadii Słomskiej jej nazwiska z domu Stawińska.
Były to moje początki poszukiwań, to może nie skojarzyłam wtedy, że to moja ciocia- babcia, którą wg opowiadań mojej Mamy wszyscy uwielbiali za wesołe usposobienie.

Pozdrawiam i przechodzę na priv.
Maria

5 lata 8 miesiąc temu #15138 przez Jolanta Pałucha-Sikora
Czy może komuś, udało wyjaśnić temat "pobytu" ksiąg metrykalnych parafii Lelów z przełomu XVIII-XIX w.?
I drugie zapytanie: czy wieś Biała zawsze należała do parafii Lelów (lata 1740-1800)?.

julia

Jolanta

5 lata 8 miesiąc temu - 5 lata 8 miesiąc temu #15140 przez Kornelia Major
Byłam w Lelowie 06.09.2014 r. Mam dobre wieści dla Pani. Przekażę na priv.

Pozdrawiam,
Kornelia Major
The following user(s) said Thank You: Jolanta Pałucha-Sikora, Maria Mroczek

5 lata 8 miesiąc temu #15141 przez Jolanta Pałucha-Sikora
Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Pozdrawiam
julia

Jolanta

5 lata 6 miesiąc temu #15793 przez Tomasz Szyrmer
Właśnie poszukuję ksiąg parafialnych ze Staromieścia z lat 1865-1868.Przeszukałem już roczniki dostępne w Kielcach i Częstochowie.Brat mojego pradziadka i jego żona byli właścicielami Dobrogoszczyc.Szukam aktu urodzenia ich syna Leonarda Schirmer [ur. około 1866-67} i być może aktu zgonu brata pradziadka Edwarda Schirmer.Akt zgonu jego żony Marii znalazłem w księgach z parafii Kroczyce.
Jeżeli ktoś z państwa ma dostęp do tych ksiąg proszę o skan lub zdjęcie tych aktów.
Pozdrawiam,
Tomek

5 lata 5 miesiąc temu #16288 przez Piotr Słabosz
Witam!!
Niestety księgi staromiejskie sprzed 1869 r. są praktycznie nieosiągalne. Wg mojej wiedzy w parafii są księgi chrztów obejmujące lata 1826-1851 i 1862-1868 oraz księga zgonów 1836-1847. Tylko tyle.
Ks. Jan Wiśniewski w książce "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w powiecie włoszczowskim" (wyd. w 1932 r.) na stronie 141 dotyczącej Staromieścia napisał: „(...) Metryki chrztów sięgają 1630 r. rozpoczął je X. Stanisław Dukielski prebendarz in Antiqua Lelów, protunc vicarius praepositi esice s. Nicolai extra muros Cracovienses. Inne chrztów 1743-64. Zmarłych najdawniejsze 1721-63, Małżeństw 1792-1809 (...)”. Może to oznaczać, że jeszcze w latach trzydziestych XX wieku takie księgi istniały.
Dekanat lelowski zmieniał swoją przynależność. Zanim powstała Diecezja Kielecka (1805 r.?), podlegał prawdopodobnie pod Kraków. Może więc tam, w jakiś „cudowny” sposób, księgi staromiejski przetrwały i czekają na odnalezienie.

Informacje dot. Leonarda Schirmera prześlę na maila. Może się przyda.
Pozdrawiam
Piotr
The following user(s) said Thank You: Jacek Tomczyk, Jacek Lesnik, Tomasz Szyrmer

5 lata 3 miesiąc temu - 5 lata 3 miesiąc temu #17736 przez Krzysztof Łągiewka
Zygmunt Zaborski w książce "Z dziejów parafii Lelów i Staromieście", Częstochowa 1998 na str. 44 - 45 opisał zasięg terytorialny obu parafii. W XIV w skład parafii Lelów wchodziły następujące miejscowości: Biała Wielka, Bliżyce, Bystrzanowice, Dąbrowno, Dobrogoszczyce, Drochlin, Dzibice, Gorzków, Lgota Błotna, Lgota Gawronna, Lelów, Mełchów, Ślężany, Sokolniki, Turzyn, Zagórze, Zbyczyce. W 1373 r. pojawiła się wzmianka o parafii Drochlin. Gdy miasto Lelów przeniosło się 2 km na północ z miejsca, gdzie dziś znajduje się Staromieście zaistniała konieczność podziału tej parafii. Utworzono parafię w Nowym Lelowie, czyli w miejscu gdzie dziś znajduje się Lelów. W 1598 r. należały do niej wioski Biała i Zbyczyce oraz miasto i przedmieście Lelów. W latach między 1680 a 1711 r. staromiejska parafia zmniejszyła się na korzyść lelowskiej o Mełchów i Turzyn. Inwentarz z 1851 r. wykazuje w parafii Staromieście dodatkowo kolonie, które powstały przy niektórych wioskach, a mianowicie przy Ślężanach kolonia Ślężany, w pobliżu Bystrzanowic kolonia Sokole Pole i w połowie drogi między Bystrzanowicami a Gorzkowem, kolonia Hucisko. Najbardziej odległymi od kościoła była wieś Gorzków i kolonia Hucisko, z tego względu około 1900 r. przeniesiono obie do bliższej dla nich parafii i kościoła w Złotym Potoku. Następnie Bliżyce, Dzibice, Dobrogoszczyce, Sokolniki i Zagórze w 1928 r. oddzieliły się od parafii Staromieście i utworzyły własną parafię Sokolniki. Parafia Staromieście odtąd posiada następujące wsie: Bystrzanowice, Dąbrowno, Lgoczanka (kolonia powstała pod koniec XIX w.), Lgota Błotna, Lgota Gawronna, Sokole Pole i Ślężany.
Na stronach 286 - 287 autor pisze: "Podobnie jak trudno jest podać datę początkową wszystkich rodzajów akt w Lelowie i Staromieściu, tak prawie niemożliwą jest rzeczą określić dzisiaj ilość ksiąg metrykalnych w jednej i drugiej parafii. Trudność ta być może wiąże się z faktem, na który zwraca uwagę wizytacja z 1801 r., iż do 1765 r. akta chrztów, ślubów i zmarłych dla obu parafii można było znaleźć w różnych księgach metrykalnych. Zatraciła się więc w ten sposób właściwa ilość i jakość ksiąg dla każdej z osobna parafii. W 1988 r. udostępniono piszącemu zespół ksiąg metrykalnych w Lelowie i Staromieściu. W pierwszej parafii zespół ten zawierał 6 ksiąg i dwa raptularze urodzonych w latach 1865 - 1944, 8 ksiąg i jeden raptularz zaślubionych w l. 1848 - 1963 i 5 ksiąg oraz jeden raptularz zmarłych w latach 1859 - 1945 (brak akt od 29 VIII do 22 X 1939), razem więc 19 ksiąg i cztery raptularze. Wcześniejszych akt metrykalnych w parafii Lelów nie ma. Można je znaleźć i to tylko częściowo w Archiwum Diecezji Kieleckiej ochrzczonych z l. 1813 - 1864, zaślubionych z lat 1826 - 1837, zmarłych z lat 1837 - 1858. Co się stało z aktami jeszcze wcześniejszymi od wymienionych nie wiadomo. W staromiejskiej parafii jest podobna sytuacja. W tym samym czasie co i w Lelowie udostępniono piszącemu wgląd do dziesięciu ksiąg z aktami urodzonych i ochrzczonych (1826 - 1851, 1862 - 1919, 1933 - 1945), do czterech z aktami zaślubionych (1890 - 1925, 1946 - 1966), i do trzech z aktami zmarłych (1836 - 1848, 1914 - 1969), razem do 17 ksiąg. Czy były to już wszystkie księgi metrykalne tej parafii? Inwentarz z 1828 r. wykazuje w Staromieściu liczbę ksiąg metrykalnych 72. I znowu jak w wypadku Lelowa pytanie, co się stało z tymi księgami, pozostaje bez odpowiedzi."
The following user(s) said Thank You: Alicja Surmacka, Maria Mroczek, MAREK OLEKSIAK

5 lata 3 miesiąc temu #17744 przez Kornelia Major
Ja już przestałam szukać ksiąg metrykalnych Lelowa jak przejrzałam zdjęcia Lelowa z 03.09.1939 r. Cały Lelów został spalony przez okupanta łącznie z kościołem i plebanią. Mój tato
tuż po pożarze wykonał parę zdjęć - straszne.
W A.D. Kielce i A.P. Kielce to tylko kilka ksiąg które zdążono przekazać do archiwów.

Pozdrawiam,
Kornelia Major

5 lata 2 miesiąc temu #18092 przez Igor Czajka

Piotr Słabosz napisał: w parafii są księgi chrztów [...] 1862-1868

Witam, odświeżając wątek, chciałbym zapytać, czy udało się komuś dotrzeć do księgi chrztów z lat 1862-68? Czy ksiądz ciągle jest w nastroju "nieprzysiadalnym"?

Pozdrawiam - Igor

4 lata 2 miesiąc temu #24573 przez Marzanna Sołtysiak
Witam czy udało się cos uzyskac w temacie ksiąg Staromiescia. Moi przodkowie byli wloscianami we wsi Dobrogoszczyce przed 1825 czy posiada Pan cos na temat Dobrogoszczyc?

Marzanna

4 lata 2 miesiąc temu #24579 przez Jacek Tomczyk
Niestety to już diecezja Kielecka, nasze możliwości tam nie sięgają.

4 lata 2 miesiąc temu #24586 przez Marzanna Sołtysiak

Jacek Tomczyk napisał: Niestety to już diecezja Kielecka, nasze możliwości tam nie sięgają.

Wiem ze diecezja kielecka nawiasem móiac w AD nie maja nic. Malo pojawiam sie na tutejszym forum stąd moj brak wprawy chcialam dowolac sie do postu kilka postów wczesniej gdzie jeden z uzytkownikow pisal ze jego przodkowie byli włascicielami Dobrogoszczyc. taka mialam intencje w wyszlo inaczej. Sprubuje teraz napisac jeszcze raz z cytatem tamtego postu.
Marzanna

4 lata 2 miesiąc temu #24587 przez Marzanna Sołtysiak

Tomasz Szyrmer napisał: Właśnie poszukuję ksiąg parafialnych ze Staromieścia z lat 1865-1868.Przeszukałem już roczniki dostępne w Kielcach i Częstochowie.Brat mojego pradziadka i jego żona byli właścicielami Dobrogoszczyc.Szukam aktu urodzenia ich syna Leonarda Schirmer [ur. około 1866-67} i być może aktu zgonu brata pradziadka Edwarda Schirmer.Akt zgonu jego żony Marii znalazłem w księgach z parafii Kroczyce.
Jeżeli ktoś z państwa ma dostęp do tych ksiąg proszę o skan lub zdjęcie tych aktów.
Pozdrawiam,
Tomek

Witam prosze o info czy ma Pan cokolwiek o Dobrogoszczycach? Moi przodkowie włoscianie ok 1820 urodzili sie tam. Czy udalo sie Panu jakos dotrzec do parafii do ksiąg Staromieścia?
Bede wdzieczna za wszelkie info.

Marzanna

4 lata 2 miesiąc temu - 4 lata 2 miesiąc temu #24589 przez J K R

Tomasz Szyrmer napisał: Właśnie poszukuję ksiąg parafialnych ze Staromieścia z lat 1865-1868.Przeszukałem już roczniki dostępne w Kielcach i Częstochowie.Brat mojego pradziadka i jego żona byli właścicielami Dobrogoszczyc.Szukam aktu urodzenia ich syna Leonarda Schirmer [ur. około 1866-67} i być może aktu zgonu brata pradziadka Edwarda Schirmer.Akt zgonu jego żony Marii znalazłem w księgach z parafii Kroczyce.
Pozdrawiam,
Tomek

Czy to czasem nie jest ten poszukiwany>>
ślub 1895r. akt nr 98 Leonard Stanisław Schirmer oo Maria Kazimiera Markiewicz, Warszawa, parafia św. Andrzej
zgon 1860 akt 346 Edward Schirmer Łódź św. Trójca (ewang.)

Pozdrawiam JKR.

4 lata 2 miesiąc temu #24592 przez Tomasz Szyrmer
Tak. Akt ślubu dotyczy "mojego" Leonarda i "mojej"Marii bo młodzi byli ciotecznym rodzeństwem.
Natomiast akt zgonu dotyczy innej osoby.
W parafii od sierpnia 2015 jest nowy proboszcz.Rozmawiałem z nim telefonicznie i odniosłem pozytywne wrażenie.Już nie jest dla mnie to taka ważna sprawa bo akt urodzenia Leonarda znalazłem właśnie w alegatach do jego ślubu.
W 1859 mój prapradziadek Ernest Schirmer kupił Kroczyce, Dobrogoszczyce i Rzędkowice i nie miałem powodu by interesować się wcześniejszymi latami.
Istnieje księga hipoteczna Dobrogoszczyc jednak założona właśnie około 1860.
Tomek

4 lata 1 miesiąc temu #24618 przez J K R

Tomasz Szyrmer napisał: Akt ślubu dotyczy "mojego" Leonarda i "mojej"Marii bo młodzi byli ciotecznym rodzeństwem.

To bardzo bliska rodzina (kuzyni) i otrzymali ślub????
Zdaje się, że dopiero od 5 pokolenia jest taka możliwość ślubu/małżeństwa w wyznaniu katolickim.

Pozdrawiam JKR.

4 lata 1 miesiąc temu - 4 lata 1 miesiąc temu #24630 przez Tomasz Szyrmer
Mieli pozwolenie z kurii.
Tomek

4 lata 1 miesiąc temu #24632 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Mylisz się

4 lata 1 miesiąc temu #24645 przez J K R
Ale kto się myli i z czym?

Pozdrawiam JKR.

4 lata 1 miesiąc temu - 4 lata 1 miesiąc temu #24780 przez Piotr Słabosz
Witam!!
Poniżej link do skanów ksiąg staromiejskich na szukajwarchiwach.pl.
Obejmują one lata 1886-1901, 1903-1911.

www.szukajwarchiwach.pl/8/277/0/str/2/15?ps=True#tabJednostki

Nareszcie są w sieci. Panie Jacku jest Pan WIELKI.
Jeszcze dziś zabieram się za ich indeksację. Ponieważ są już dostępne w „Zasobach” TGZCz ślubu i chrzty z ww. okresu, w pierwszej kolejności zajmę się spisaniem zgonów. Następnie zweryfikuję, uzupełnię i poprawię chrzty. Potrwa to trochę, ale będzie zrobione :)

Pozdrawiam
Piotr
The following user(s) said Thank You: MAREK OLEKSIAK

4 lata 5 dni temu #25696 przez Tomasz Szyrmer
Pani Marzanno.
W AP w Kielcach znajduje się: "Wykazy ubezpieczenia i szacunki szczegółowe zabudowań wsi Dobrogoszczyce, pow. olkuski, gub. radomska, gmina Kroczyce 1848-1850".
Być może tam znajdzie Pani wiadomości o przodkach.
Tomek

1 rok 6 miesiąc temu #34643 przez Julia Jankowska
Dobry wieczór.
Czy ktoś z Państwa posiada skan ksiąg parafialnych z parafii w Staromieściu z roku 1937?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Julia Jankowska

JuliaJ

1 rok 6 miesiąc temu #34646 przez Matus Lop
W archiwum znajdują się akta tej parafii do 1914 roku, więc podejrzewam, że akta z roku 1937 są jeszcze na terenie Staromieścia.  Proponuje znaleźć w google numer telefonu na plebanie i spróbować poprosić, czyby ksiądz nie sprawdził dla Pani tego aktu. 
Mateusz

2 miesiąc 2 tygodni temu #39044 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Niestety, link nieaktywny..

Czas generowania strony: 0,000 s.