Topic-icon Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck

8 lata 10 miesiąc temu #3029 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Hello, concerning my bad knowledge in Polish, I post my request in English. I am researching my family history in the village (colony) of Natolin, gminia Lipie, powiat Klobuck. Unfortunately there is very little information about the german settlements in this area. I know about other relatives in Rozalin, Parzymiechy and Napoleon. But also there is little information. Who knows something about the German community in the area? I am grateful for any advice. I understand Polish quite well, but cannot write. (German and Russian are also possible).
Thank you very much!
Ronny

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 10 miesiąc temu #3030 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Witam!

A tu Pan był:

www.odessa3.org/collections/census/link/geser.txt

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

P.S. W Częstochowie jest znany lekarz o nazwisku Heidenreich.
The following user(s) said Thank You: rohei2 (Ronny Heidenreich)

8 lata 10 miesiąc temu #3031 przez kukulat (Tomasz Kukuła)
Hello Ronny,

I think You shouuld read this book: "Społeczność protestancka w Ziemi Lipskiej w XVIII - XX wieku"

"Protestant community in Lipie area from 18. to 20. century"

It may be available in here to be send via post:
www.ajd.czest.pl/w198,Spolecznosc-protes...ludzie---wydarzenia-

There are informations about all mantioned by You villages.

You may ask here: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. or I can do it instead of You.

Best regards

8 lata 10 miesiąc temu #3032 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Hello Tomasz, thank you for this advice. I heard about the book but unfortuantely it is not avaible in Berlin (not even in the state library). As far as I understood, it is currently not avaible (sold out). If you have any other idea where to get a copy I would be grateful.

8 lata 10 miesiąc temu #3033 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Dziękuję! bardzo dobry wskaźnik. Ale myślę, że wioska Natolin jest zbudowana później. Być może około 1850 roku? Widziałem ksiagi kat. kościoła (paraf. Danków). Nie koloniści z Niemiec, ale z Czech i Górnego Śląska. Bardzo wielu katolików. Dziennik: Natolin jest duże społeczności protestanckiej (więcej w Wikipedii)? Historia Trudno? Niestety, żadnych konkretnych informacji ...
PS: Szukam rodziny Szolcz, Miller, Rordromel, Bauer, Kuban. Przedkowie ojca z innego regionu

8 lata 10 miesiąc temu #3034 przez admin (Szymon Gruca)
P. Ronny Heidenreich przesłał swój artykuł "Mieszkańcy wsi Natolin 1865 - 1885" (język niemiecki + tłumaczenie polskie), pdf 64 str.
Dziękujemy.
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/zasoby/...etrykalnych/Natolin/

Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl

8 lata 10 miesiąc temu #3035 przez huras (Florian Huras)
Z posiadanych w „moim archiwum” zapisów wynika, że parafia Danków z całą pewnością do 1830 roku nie wchodziła w skład dekanatu częstochowskiego. Wieś i parafia Danków istniała już w XV wieku ( Jan Hincza kasztelan sandomierski, starosta krzepicki i podskarbi koronny odnowił i na nowo kościół parafialny udatował w roku 1472).
Granicę parafii od południa stanowiła rzeka Liswarta będąca jednocześnie granicą pomiędzy ówczesną archidiecezją gnieżnienską a diecezją krakowską.
Jak wspomniałem – od XV wieku kościół w Dankowie należał do dekanatu krzepickiego. Był jednym z 42 kościołów ówczesnego archidiakonatu wieluńskiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W skład archidiakonatu wieluńskiego wchodził jeszcze - poza krzepickim- dekanat rudzki i wieruszowski. Podział taki przetrwał praktycznie w niezmienionych granicach do okresu rozbiorowego.
Moim zdaniem, aby dokładnie ustalić kiedy w zapiskach kościelnych po raz pierwszy „pokazał się” interesujący Cię Natolin, należałoby przejrzeć dokumenty Parafii Danków wstecz od 1867 roku. Podaję tą datę dlatego, że w wykazie miejscowości Guberni Piotrkowskiej (z tego właśnie roku) wskazano Natolin jako jedną z miejscowości przypisanych do parafii Danków gminy Lipie w ówczesnym dekanacie częstochowskim należącym do Diecezji kujawsko-kaliskiej.
Moim zdaniem wskazany przez Ciebie rok 1850 jako rok powstania Natolina jest prawdopodobny. Pozdrawiam Huras Florian

8 lata 10 miesiąc temu #3036 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Dziękuję! Nie wiesz, czy nie było parafii ewangelickiej w Natolinie? Czy to do ew. parafii Wielunia i do Częstochowy? Mam wieści o rozległy cmentarz ewangelicki w Natolinie. Moi przodkowie i wszyscy mieszkańcy byli katolikami (a przynajmniej: w ksiagi katolickiej parafii Danków)

8 lata 10 miesiąc temu #3038 przez huras (Florian Huras)
Niestety nie wiem czy w Natolinie (jest,była) parafia ewangelicka. Wiem natomiast że w okresie międzywojennym w miejscowości tej mieszkało dość duże skupisko mniejszości niemieckiej. Podobno do dzisiaj zachowały się pozostałości cmentarza ewangelickiego oraz zbór ewangelicki. Twoje poszukiwania są na rzeczy. Nie pochodzę „z tych stron” ale mam nadzieję ,że w tej sprawie odezwie się jakiś "miejscowy” pasjonat. Pozdrawiam
Huras Florian

8 lata 10 miesiąc temu - 8 lata 10 miesiąc temu #3041 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Parafia ewangielicka była w Natolinie az do 2-ej wojny(filia parafii częstochowskiej)
Zachował sie nawet fragment ściany na budynku w Natolinie gdzie sie mieściła.
Moi przodkowie z pobliskich Rebielic szlacheckich byli ewangielikami i byli zapisywani w parafii ewangielickiej w Wieluniu-nie wiem dlaczego.
Parafia w Natolinie(Lindów tez należał) została formalnie rozwiazana w 1948r i wyposażenie przekazano do Czestochowy) a ziemie sprzedano 2 gospodarzom Romanowi Bisiowi i Fr.Mikołajczykowi.

8 lata 10 miesiąc temu #3042 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
dodam,że parafia powstała(kantorat) około 1850r.
Powstała na bazie ewangielków Niemców-kolonistów.Nabożeństwa odbywały sie po niemiecku.

8 lata 10 miesiąc temu #3046 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
To jest bardzo ciekawe. Tak więc należy skonsultować się z ksiąg Wieluń, jeśli chcesz zobaczyć wpisy z Natolinie. I bezpieczeństwa również Częstochowie.
Nie wiesz, czy jest więcej książek. Wiem tylko, mikrofilmów mormonów (LDS)
Akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1825-1840 FHL INTL Film 753 118
Akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1841-1855 FHL INTL Film 753 119
Akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1856-1865 FHL INTL Film 753 120
Akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1866-1870 FHL INTL Film 760 135
z Częstochowy tylko
Akta urodzeń 1859-1876 FHL INTL Film 1191842 pkt 9
Czy wiesz, z innych źródeł?
Gdzie można zapoznać się z historią niemieckich kolonistów?
Dziękuję!

8 lata 10 miesiąc temu #3047 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Gdzie byli twoi przodkowie ewangeliczne?

8 lata 10 miesiąc temu #3051 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Moi przodkowie z Rębielic szlacheckich byli rejestrowani w Wieluniu(akta sa w archwum Państw. w Łodzi) a wcześniej w Kluczborku(arch. w OPolu)
W Łodzi są akta a Wielunia chyba do 1901 -nie pamietam.
Trzeba do nich napisać e-maila i o wszystko zapytać.
O ile wiem Mormoni nie mają z reguły ostatnich lat czyli do 1909-10.

Te dane mam z książki "społeczność protestancka ziemi lipskiej w 18 i 20 wieku praca zbiorowa pod red. Zb.Jakubowskiego.
wydana przez WSP w Częstochowie w 1996r.

8 lata 10 miesiąc temu #3052 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Dziękuję! Niestety można zarezerwować Jakubowski "Społeczność protestancka w Ziemi Lipskiej" nie znaleziono (nie jest dostępne w bibliotekach w Niemczech). Także antykwariusz nie kupić. Jeśli masz książki, możesz wysłać mi kopię? Oczywiście, że ponoszą koszty.
Drugie pytanie: Mam spojrzał na swojej stronie internetowej, gdzie rodzina pochodzi Hofmann. Jest tylko wskazaniem na Śląsku. Czy wiesz więcej? Moi przodkowie pochodzą ze Śląska (powiat Strelcze i Oleszno).
Pozdrowiam

8 lata 10 miesiąc temu #3053 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Książka ma ponad 200 stron!
Ja jej nie mam obecnie.Czytałam ją kilka lat temu w bibliotece.
Moi przodkowie(Hoffman) przyszli chyba?? z głębi Niemiec ale nie jestem tego pewna.Po drodze osiedlili się w okolicy Kluczborka a potem Rębielic.
Pozdrawiam

8 lata 10 miesiąc temu #3054 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Ronny,
prześlij mi swój adres domowy. Mam jeden egzemplarz książki więcej. Chętnie podaruję Ci ją od Towarzystwa.

pozdrawiam
Piotr

8 lata 10 miesiąc temu #3055 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Wyślij do mnie e-maila do heidenreichr [at] web.de i wtedy Ci mój adres. Dziękuję! Ronny

8 lata 10 miesiąc temu #3086 przez mrozenbe (Michał Rozenberg)
Witam
Widziałem dzisiaj akt małżeństwa z 1841, Parafia Ewangelicka w Wieluniu
Czarny Las, Bogumił Heidenreich lat 20 syn Bogumiła i Racheli żeni się z Teresą Heintze, córką Henryka i Krystyny
Nazwisko Heinze z "t" lub bez występuje w mojej genealogii.
Pozdrawiam
Michał Rozenberg

8 lata 10 miesiąc temu #3089 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Hello! To jest interesujące. Jest napisane, gdzie Bogumił Heidenreich urodził? Moja rodzina (w tym wyścigu) nie pochodzi z Natolinie. Ale wiem z książek, że rodziny, które wyemigrowały z zakresu moich przodków. Pozdrawiam, Ronny

8 lata 10 miesiąc temu #3090 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Piotr Gerasch, książka przybył dziś. Wielkie dzięki!

8 lata 10 miesiąc temu #3091 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Cieszę się, pozdrawiam

Piotr

8 lata 10 miesiąc temu #3092 przez mrozenbe (Michał Rozenberg)
Witam
Nie jest wprost napisane gdzie się urodził Bogumił (prawdopodobnie Gottlieb lub Gotfryd ) ale mieszkał w Czarnym Lesie, wierzę że chodzi o Hilsbach w gminie Mykanów koło Częstochowy.
Teresa zamieszkiwała Częstochowę.
Dokument ten można pozyskać z Archiwum Państwowego w Łodzi.
Parafia ewangelicka Wieluń, rok 1841, numer aktu małżeństwa 15.
Niestety nie bywam w Łodzi i nie mogę Ci pomóc w dotarciu do kopii.
Czy Bogumił i Teresa to Twoi przodkowie, czy może brakuje informacji żeby to stwierdzić w tym momencie?
Pozdrawiam
Michał

8 lata 10 miesiąc temu #3093 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
na marginesie:
Gottfried=Bogusław
Gottlieb=Bogumił

pozdrawiam
Piotr

8 lata 10 miesiąc temu #3095 przez rohei2 (Ronny Heidenreich)
Dziękuję za informacje. Jak dotąd nie widzę innych informacji. Będę z oficjalnym wnioskiem do Archiwum Państwowego Łodzi uzyskania kopii. Moje duże doświadczenie z archiwów, że generalnie są one bardzo przyjazne. Z poważaniem, Ronny

Czas generowania strony: 0.303 s.