Nazwisko Zejler

Więcej
16 lata 2 miesiąc temu #319 przez Szymon Gruca
Nazwisko Zejler was created by Szymon Gruca
Dostałem taki list od p. Mirosława Zeidlera. Cytuję w całości:

Szanowni Państwo,

proszę przyjąć szczere gratulacje jako żywą reakcję na inicjatywę powołania regionalnego stowarzyszenia genealogów i prowadzoną stronę internetową.
Co mnie sprowadza do Państwa. A mianowicie, poszukuję kontaktu ze wszystkimi sześćdziesięcioma (60) osobami zamieszkującymi w Polsce noszącymi obecnie nazwisko ZEJLER. Prosząc o podzielenie się ze mną informacjami, bądź wskazaniem źródeł, które mogłyby poszerzyć moje wiadomości dotyczące rodzin o tym nazwisku i ich obecności na ziemiach polskich chciałbym rozwikłać własną zagadkę genealogiczną dotyczącą linii Zejlerów. Tak się złożyło, że nazwisko to pojawia się pośród kolonistów niemieckich w Wąglowicach i okolice Częstochowy stanowią dzisiaj w Polsce jego jedyne największe skupisko. W samej Częstochowie jest (27) osób, dalsze okręgi i miasta to Kłobuck (16), Tarnowskie Góry (11), Lubliniec (3) oraz jedynie Legnica z liczbą wpisów (3).
Wieńcząc wieloletni zamiar dopełnienia obowiązku wobec tradycji rodzinnej, ostatni wolny czas poświęciłem spisaniu rodzinnego drzewa genealogicznego. I co z niego wynika?
Otóż to nazwisko ZEJLER występuje w mojej genealogii. Łączy się ono z Warszawą, w czasie dwóch ostatnich - XIX i XX – wieków. Oto przedstawiam poniżej wybrane notatki z genealogii rodzinnej.

1. Rodzice mojego pradziadka w prostej linii są to:
Marcin ZEJLER (ur. lata ? 20-te XIX w.) + Rozalia z CWIKLÓW - zał. skorowidz mieszkańców miasta W-wy na rok 1854;
2. ich syn, a mój pradziadek:
Wiktor ZEJLER (ur. ok.1852 r. Warszawa zm. 1916.06.01 Warszawa cmentarz Bródno) + Katarzyna z DOBIECKICH;
3. ich pięcioro (5) dzieci, a wśród nich i mój dziadek:
3.1. Kazimierz ZEJLER (ur. lata ? 70-te XIX w., zm. ok. 1918/19 r. cmentarz Bródno) + Józefa.?. - bez potomnych;
3.2. Antoni ZEJLER (ur. lata ? 70/80-te XIX w., zm. ok.1945 r. w KzL Oranienburg)
+ 1° voto Michalina z KOWALSKICH (zm. 1934.05.19 cmentarz Bródno)
3.2.1.Zygmunt ZEJLER (ur.ok.1900 r., zm. dzieckiem),
3.2.2.Julia ZEJLER ZIEGENHIRTE (ur.1904.11.18 Warszawa, zm.1993.04.08 Warszawa cmentarz Bródno) + Roman ZIEGENHIRTE (Austriak) (zm. wrzesień 1939 r. Lwów) - bez potomnych,
+ 2° voto Stanisława z ZIELIŃSKICH - bez potomnych;
3.3 Wacław Teofil ZEJLER (ur.1885.09.11 Warszawa, chrzest parafia św. Michała Archanioła i św. Floriana Warszawa - Praga, zm. 1935.10.27 cmentarz Bródno) + Janina z CIECHOMSKICH (ur.1892.05.14 Warszawa, zm.1978.02.24 cmentarz Bródno);
3.3.1. Irena Marcela ZEJLER STRUKOWA (ur. 1910.07.18 Warszawa, rzym. kat. kościół św. Anny, zm. 2004.11.03.) + (1931.04.06) Władysław Sylweriusz STRUK syn Władysława i Antoniny z Adamskich (ur.1908 Warszawa, rozwiedzeni 1960.07.01.);
3.3.2. Jerzy ZEJDLER (pisownia nazwiska ewoluowała vel. ZELER)
(ur.1913.04.23 Warszawa, chrzest 1913.05.22 rzym. kat. archikatedra św. Jana Chrzciciela, zm.1999.04.09 Gdańsk, cmentarz Bródno)
+ 1° voto (1934.04.28) Izabella Maria Jadwiga LATANOWICZÓWNA JERZYKOWSKA (ur.1907.10.23 Wrocław, 1935 rozwiedzeni, zm.1991 r. Gdynia)
+ 2° voto (1939.07.30) Janina Ostoja – OWSIANA (ur.1908.03.09 Nowogródek, zm. 1993.07.05 Warszawa cmentarz Bródno);
3.3.3. Janina ZEJLER HORNUNGOWA (ur.1923.03.27 Warszawa, rzym. kat. kościół św. Antoniego, zm.1987.08.29. cmentarz Bródno) + (1946 r.) Tadeusz HORNUNG (zm.1998.09.03 cmentarz Bródno);
3.3.4. Maria ZEJLER (zm. dzieckiem);
3.4 Janina ZEJLER WISŁOCKA (ur. .?. Warszawa, zm. .?. cmentarz Bródno) + Piotr WISŁOCKI:
3.4.1. Ryszard WISŁOCKI + żona
3.4.2. Blandyna WISŁOCKA + mąż
3.4.3. Maryna WISŁOCKA + mąż;
3.5. Jan ZEJLER ( ur. .?. najmłodszy z 5-ga rodzeństwa, zm. ok. 1917 r. - ? zaginął podczas rewolucji w Moskwie lub Odessie)

Jestem wnukiem Wacława Teofila ZEJLERA i synem Jerzego i Janiny z Owsianych. Pozostanę wdzięczny za każdy sygnał bądź wiadomość.

Łączę należne wyrazy szacunku

w styczniu 2008 r.

Dantiscum Emporium
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 65
tel.: +48 58 301 43 17
e-mail: art@zeidler.pl
www.zeidler.pl

Szymon Gruca

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 2 miesiąc temu #329 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp:Nazwisko Zejler
witam,
Forma zmieniona tego nazwiska tzn Zeler pojawia sie w Gnaszynie (parafi św. Barbary) pod koniec XIX wieku.
Pozdrawiam
Tomasz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 2 miesiąc temu #333 przez Maria Głębocka
Replied by Maria Głębocka on topic Odp:Nazwisko Zejler
W Częstochowie mieszka lekarz medycyny (chirurg) Paweł Zejler. Pozdrawiam. M.Głębocka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 2 miesiąc temu #342 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp:Nazwisko Zejler
W nawiązaniu do postu Tomka Krzywańskiego,
Zapisy tego nazwiska w parafii Troskolasy, wieś Węglowice
Zeller przez dwa (L). Tak zapisywano nazwisko w pierwszej połowie XIX wieku.

pozdrawiam

Jacek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 4 dni temu #402 przez Szymon Gruca
Replied by Szymon Gruca on topic Odp:Nazwisko Zejler
dostałem kolejny list w tym temacie:

\"Witam
Piszę jako odpowiedź na post Nazwisko Zejler.

Nazywam się Igor Zeler. jestem wnukiem Jerzego Zeler / Zeidler, prawdopodobnie przyrodnim bratankiem Mirosława Zeidler, autora w/w wiadomości. a jednoiczesnie synem Bogusława Zeler.
Dysponuję wiadomościami dotyczącymi potomków Jerzego Zeler /Zeidler i Izabelli Zeler (z domu Latanowicz po pierwszym mężu Jerzykowskiej, która byłą małżonką Antoniego Jerzykowskiego, a następnie Jerzego Zeler który po 2giej Wojnie Światowej zmienił nazwisko na Zejdler lub Zeidler, co miało go uchronic przed prześladowaniem przez ówczesne władze, w związku z działalnością prowadzoną w podziemiu w czasie okupacji). Również mam kontakt z Agatą z domu Zeler prawnuczką Antoniego Zeler, która też posiada informacje. Dotyczące jej części rodziny.

Jedna uwaga. Osoby noszące nazwisko Zeller nie są spokrenione z rodziną Zeidler/Zejler/Zeler/Zejdler. jest to nazwisko niemieckie do dzisiaj uzywane w Niemczech, chyba że należą od niemieckiej gałęzi rodu Zeidler, podobnie jak nasza rodzina.

Proszę o kontakt.
Igor Zeler
email: igorzeler@gmail.com

Pozdrawiam
Igor Zeler\"

Szymon Gruca

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie