Szukam przodków Józefa Frąckiewicz

Więcej
12 lata 1 miesiąc temu #5515 przez Janina Frąckiewicz
Szukam przodków Józefa Frąckiewicz was created by Janina Frąckiewicz
Poszukuję informacji o moim dziadku Józefie Frąckiewicz, ojcu Romualda ur. 2.09.1925 w Narbutowszczyźnie, pow. oszmiański (dziś Białoruś). Matka Romualda, a moja babcia Amelia zmarła w tamtych stronach w latach 60-tych ub. wieku.
Z uzyskanych informacji wiem, że rodzina Frąckiewicz osiadła w XVII wieku w Krzepicach. Potem wylegitymowała się ze szlachectwa. Jeden z jej przedstawicieli musiał po 1863 roku uciekać na Kresy, gdzie ukrywał się w majątku Radziwiłłów. W wykazie imiennym wybieralnych do rady powiatowej powiatu wieluńskiego w roku 1861 znalazłam nazwisko Mikołaj Frąckiewicz - Krzepice. Czy ktoś zna dalsze losy tego Frąckiewicza? Czy to on musiał uciekać na Kresy?
Czekam na jakiekolwiek informacje na ten temat!!!!
Janka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 1 miesiąc temu #5516 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: Szukam przodków Józefa Frąckiewicz
W powstaniu 1863 brali udzial: Mikolaj, Julian, Wladyslaw Brodzic-Frackiewicz oraz tesc Wladyslawa, Jozef Stempel.
Mikolaj uciekl do Drezna z listami uwierzytelniajacymi od Jozefa Ignacego Kraszewskiego i Hr. Walewskiego (wlasciciela Parzymiech, ktory uniknal aresztowania)
Julian uciekl na Wolyn do dobr Radziwillow, gdzie byl administratorem (z relacji p.Zygmunta Frackiewicza).
Kontakt musi Pani nawiazac we wlasnym zakresie (nie mam danych) .
Pozdrawiam
T.Krzywanski
The following user(s) said Thank You: Janina Frąckiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 1 miesiąc temu #5517 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Odp: Szukam przodków Józefa Frąckiewicz
(...) W północno - zachodnim narożniku cmentarza duży grobowiec rodziny Brodzic-Frąckiewiczów z rzeźbą anioła, która ma odstrzelone przez Niemców skrzydła (w 1939 r.). W mogile tej spoczywają dwaj weterani Powstania Styczniowego: Władysław (1832-1915), który był naczelnikiem powstania w Krzepicach (później walczył w oddziale gen. Mariana Langiewicza), ranny - otrzymał wyrok śmierci zamieniony następnie na 25 lat nadzoru policyjnego, i jego brat Mikołaj (1811-1880) – po bitwie pod Ostrowami (3.X.1863 r.) przedostał się na teren Prus i przez kilka lat przebywał w Dreźnie. Przy głównej alejce (za kaplicą) duży grobowiec rodziny Kowalskich. Spoczywa w niej także Paweł Szyszkowski (1831-81), ostatni właściciel zamku krzepickiego, którego teren przekazał (po rozbiórce starego zabytku) swej wnuczce Jadwidze Kowalskiej (...)

Cytat pochodzi z linku: www.lgd-klobuck.pl/index.php?option=com_...view&id=189&Itemid=9

A.F.
The following user(s) said Thank You: Janina Frąckiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie