Szukam wszystko o rodzinach: Chmiel, Kardas.

Więcej
15 lata 8 miesiąc temu #576 przez Ireneusz Chmiel
Szukam wszystko o rodzinach: Chmiel, Kardas. was created by Ireneusz Chmiel
Witam wszystkich.

Poszukuję informacji na temat osób o nazwisku Chmiel zamieszkujących w Kochcicach (niem.Kochczütz, Kochtschütz) lub Kochanowicach (niem. Kochanowitz) obie miejscowości znajdują się w okręgu Lublinieckim (niem. Kreis Lublinitz, od 1941 Loben).
Jak również osób o nazwisku Kardas zamieszkujących: Truskolasy, Kuleje, Zamłynie, Bór Zapilski lub Bór Zapólski (Obie nazwy wstępują na dokumentach, które posiadam).
Osoby te zamieszkiwały w owych miejscowościach co najmniej od połowy XVII wieku i zamieszkują do czasów współczesnych. Interesują mnie wszelkie dane do 1910 roku, późniejsze dane posiadam prawie w całości.
Jeżeli ktoś natknał się w swoich poszukiwaniach na te nazwiska, to proszę o informację.
Poszukuję wszelkich danych związanych z tymi rodzinami lub pojedynczymi osobami.
Za udzielenie pomocy lub wskazówek będę bardzo wdzięczny.

Z poważaniem i uznaniem za Waszą pracę

Ireneusz Chmiel

Oto lista (przykładowa) tylko kilku osób z tych rodzin o których szukam informacji:
Chmiel Jakob; Chmiel Josef; Chmiel Lucas; Chmiel Alexander; Chmiel Andrzej; Chmiel Józef....
Kardas Antonina; Kardas Anton; Kardas Ewa, Kardas Petronela...
I tak:
Chmiel Alexander ur.26.02 1832 był synen Jakoba Chmiel który to ożeniony był z Johanną z domu Feld.
Chmiel Lucas w 1812 roku brał udział w walkach Napoleońskich,
Chmiel Andrzej (ożeniony z Małgorzatą Wręczycką) jest ojcem Józefa Chmiel (1906-1944) który to ożenił się z Petronelą Kardas.


P.S. Mieszkam poza Granicami Polski dlatego trudno mi o dostęp do archiwów w Częstochowie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 7 miesiąc temu #605 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Odp:Szukam wszystko o rodzinach: Chmiel, Kardas.
Witam. Mam kilka informacji na temat nazwiska Kardas - nazwiska panieńskiego mojej mamy. Właściwie najważniejszy będzie tutaj Piotr Kardas, mój pradziadek.

Urodził się w roku 1893, najprawdopodobniej na Kamieńszczyźnie - wsi pomiędzy Zawadami, a Rębielicami Królewskimi - czyli dość bliskim sąsiedztwie miejsc, o których Pan wspomina. Co do tego, czy miał jakieś rodzeństwo, będę musiał się upewnić u mojej najukochańszej skarbnicy wiedzy [88'letniej babci :) ]. Piotr zwykł mawiać swoim sześciorgu dzieciom, że jeśli którekolwiek z nich miało by jakikolwiek problem z prawem, mają szukać pomocy wśród rodziny Kardasów, prawników z Piotrkowa Trybunalskiego [nigdy nie potwierdzone ;) ].
Inna ciekawostka to to, że Piotr związany był z Popowem i Zawadami, jednak w parafii Wąsosz [gmina Popów] nie ma ani jednej wzmianki na przestrzeni lat 18xx o tym nazwisku - bynajmniej dokładnie szukając tego, co mnie interesowało, na takie wzmianki nie trafiłem. Czyli przed Piotrem nie pojawia się to nazwisko w księgach tej parafii.
Piotr ma żonę, Emilię, z domu Ceglarek, urodzoną w 1897 roku, zmarłą w roku 1945. Ma także sześcioro dzieci, chronologicznie: Stanisławę, Józefa, Zofię, Stefanię, Jana i Natalię. Piotr umiera w roku 1957, 26 grudnia.
Być może ta garść informacji przyniesie jakieś ciekawe rezultaty w naszych poszukiwaniach.
pozdrawiam
Błażej Pawlica

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 7 miesiąc temu #607 przez Ireneusz Chmiel
Replied by Ireneusz Chmiel on topic Odp:Szukam wszystko o rodzinach: Chmiel, Kardas.
Witam serdecznie,
Wydaje mi się że info które orzymałem jest bardzo ważne dla mnie, no jak wszystko należy to jeszcze dokładnie zbadać.
Postaram się dodać kilka informacji.
Otóż Antonina Kardas ur.03.05.1875 zm.22.01.1957 w Kochcicach.
Miała 3 córki: Ewa, Antosia, Petronela.
Jestem w posiadaniu zdjęcia z wesela Ewy Kardas (najstarszej z córek) na którym to widać dużo osób ze strony Kardasów.
Odnośnie \"skarbnicy wiedzy\"-czy jest to może Maria Kardas która mieszka w Zamłynie? (Truskolasy).
Oczekuję odpowiedzi
Pozdrawiam
Ireneusz Chmiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 7 miesiąc temu #608 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Odp:Szukam wszystko o rodzinach: Chmiel, Kardas.
Heh, Maria z domu Kardas to moja mama i mieszka w Częstochowie ;) Babcia to Helena Kardas, żona Józefa [syna Piotra].
A co do wniosków, to wychodzi, że mój Piotr Kardas mógł być bratem [lub kuzynem] Kardasa, męża Antoniny.

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 7 miesiąc temu #609 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Odp:Szukam wszystko o rodzinach: Chmiel, Kardas.
No i jestem po pierwszej rozmowie... cóż, babcia zaczęła oglądać uważnie zdjęcie, dość długo nic nie mówiła, wydrukowałem na formacie A3 - bez podpisów [taka mała sztuczka, żeby nic nie sugerować] i babciny wzrok cały czas krążył wokół 'dziadka' Kardasa... w końcu powiedziała: \"nie wiem, co to są za ludzie, ale ten facet wygląda jak... Piotr Kardas\". Zaznaczę, że nie tylko nie dałem podpisów, ale nawet nie wspominałem co i jak, po prostu \"babciu znasz ludzi na zdjęciu?\".
No ale jak wiadomo Piotr to być raczej nie może, dlatego pytam się, czy Piotr miał brata? Odpowiedź: \"Piotr miał trzy siostry, Płucienniczkę, Łyźwiaczkę, trzeciej nie pamiętam... i miał chyba brata... ale może umarł zanim go poznałam\". Znowu bacznie obserwuje zdjęcie... powtarza kilkakrotnie hmmm... Petronelka... Petronelka... Po czym zmiana tematu: \"...może to rodzina Janka Kardasa, partyzanta, którego matka została przez jego działalność zabita w 1944 przez hitlerowców...\". Ja sam dobrze znałem Janka, muszę sobie przypomnieć jak to z nim dokładnie było [bo to nie ten Jan, syn mojego Piotra] - a też pochodzi z okolic Rębielic, Krzepic etc....
...no i jakieś wnioski z w/w rozmowy?? ;)
PS
\"Pułkownik WP Jan Kardas \"Piotr\" (1921-1999), to niewątpliwie wielki człowiek powiatu częstochowskiego. Całe swoje życie poświęcił na służbie Bogu, ludziom i Ojczyźnie. Urodził się 1. stycznia 1921 r. w Rębielicach Królewskich. Tam się uczył, wychowywał i mieszkał do czasu, gdy Ojczyzna wezwała na pomoc. Jako 14-letni chłopiec w 1935 r. wstąpił do 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. W czasie kampanii wrześniowej walczył pod Janowem, Złotym Potokiem, Szydłowcem, Radomiem, Puławami oraz Rejowicami, gdzie, po ostatecznym rozbiciu pułku, dostał się do niewoli. W 1940 roku. udało mu się zbiec z obozu i szczęśliwie powrócić do domu. W tym samym roku wstąpił do ruchu konspiracyjnego ZWZ-AK. Z upływem czasu Niemcy zaczęli interesować się jego osobą, gdyż konfidenci donieśli im, że jest partyzantem. Wyznaczyli nawet nagrodę w wysokości 10 tys. marek dla tego, kto go wyda. By zmusić Jana do oddania się w ręce Gestapo, Niemcy zatrzymali jego matkę oraz dwoje jego dzieci brata (w wieku 7 i 5 lat), którego wcześniej wywieziono na roboty do Niemiec. Niemcy mścili się na rodzinie Kardasa. Matkę, po okrutnym storturowaniu, wywieźli do Auschwitz, skąd już nie powróciła. (...) Jan Kardas zmarł 12. listopada 1999 r. \"

www.gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=237&id=5846 <br><br>Edytowany przez: plachy, w: 2008/08/27 14:59

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny
The following user(s) said Thank You: Ireneusz Chmiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 6 miesiąc temu #642 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp:Szukam wszystko o rodzinach: Chmiel, Kardas.
Mam pytanie czy Rodzina Kardasów( w tym przypadku) ma zwiazki z Rodzina Swobodów a konkretnie Franciszkiem Swobodą z wsi Janiki k.Zwierzyńca(Krzepice)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie