Topic-icon herb

7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #6476 przez Maria Głębocka (Maria Głębocka)
Proszę o pomoc w odczytaniu nazwy herbu.Załączam odbity w laku odcisk.

Maria Głębocka
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 2 miesiąc temu #6502 przez
Replied by on topic herb
Herb w całej okazałości już dołączony. Prosimy o zadośćuczynienie prośbie Marii

pozdrawiam
Piotr

7 lata 2 miesiąc temu #6503 przez plachy (Błażej Pawlica)
Replied by plachy (Błażej Pawlica) on topic herb
Znalazłem jedynie dwa podobne: Kokcej i Dormus, jednak żaden z nich to nie ten w 100%.

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

7 lata 2 miesiąc temu #6555 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Replied by andrzej (Andrzej Kuśnierczyk) on topic herb
Tzw. herby złożone nie były specjalnością rycerstwa polskiego, raczej Europy Zachodniej. Owe "composita" znamy głównie z terenów Niemiec, Czech, Austrii. Zatem to herb dość późny (zaznaczam ,że to tylko moje przypuszczenie) , cudzoziemskiego pochodzenia , czyli np. od czasów zaborów.

7 lata 2 miesiąc temu #6560 przez huras (Florian Huras)
Replied by huras (Florian Huras) on topic herb
Może to zdjęcie jest czytelniejsze?
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Maria Głębocka (Maria Głębocka)

7 lata 2 miesiąc temu #6562 przez Maria Głębocka (Maria Głębocka)
Herb,o który pytam na forum może mieć rodowód niemiecki lub rosyjski. Może to być herb rodowy lub miejsca( konkretnie komora celna na granicy mandżursko- chińskiej w Charbinie)przed rewolucją 1917. Dziękuję bardzo za wszelkie próby pomocy w rozszyfrowaniu tej zagadki. Maria Głębocka

7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #6567 przez graf54 (Ireneusz Chmiel)
Replied by graf54 (Ireneusz Chmiel) on topic herb
Witam,

Tak sie składa ze 24 godziny temu wrociłem z Chin z miasta Harbin.
Mieszakjac w hotelu "Harbin Fortune Days Hotel" zauważyłem że na jednej ze scian w lobby przed wejsciem do korytarza z windami wisiał taki herb.
Zastanawiałem sie nawet skad on może pochodzic i co robi tutaj w Chinach.
Ale jesli wezmiemy pod uwage ze Harbin został założony przez Rosjan z udzialem Polakow w 1898 roku, kiedy na miejscu wsi powstała osada pomyślana jako stacja Kolei Wschodniochińskiej (Mandżurskiej). Po wojnie rosyjsko-japońskiej (1904–05) pozycja Rosji w regionie osłabła, a Harbin cieszył się statusem miasta handlowego. Mieszkali w nim przedstawiciele 33 narodowości, działały konsulaty sześciu państw. Szybki rozwój miasta w tym okresie sprawia, że niektórzy nazywają go "mandżurskim Hongkongiem". Na skutek rewolucji bolszewickiej do Harbinu napłynęła fala uchodźców i miasto przeistoczyło się w największą poza Rosją enklawę Białych. W tym czasie istniała w mieście także duża społeczność żydowska, złożona z żydów rosyjskich i niemieckich, którzy uciekli na Daleki Wschód przed prześladowaniami w Europie.
Biorac pod uwage ze w tych czasach silni byli Rosjanie, Prusi (Preussen) i Sasi (Sachsen) chociaz nie nalezy zapominac Polakow ktorzy byli tez czynni w budowie tej linii kolejowej, w tym inż. Adam Szydłowski, Polak i założyciel rosyjskiego Harbinu to mysle że tutaja należy skupic poszukiwania. Polecam poszukac w internecie pod hasłem (Deutsche Wappen) lub (Wappen Russland). Osobiscie mysle ze herb ten pochodzi z Niemiec lub Polski.
Na tych stronach znajdzie Pani duzo podobnych herbow:

www.dokumentyslaska.pl/siembacher_pruskie/litera%20t.html
pl.wikipedia.org/wiki/Herb_szlachecki_(lista_herbów)
akromer.republika.pl/herby_szlach.html
gajl.wielcy.pl/herby_beta.php

Ja gdzies za 5 tygodni mam ponownie pojechac do Harbinu, gdyby nic innego Pani nie znalala to postaram sie popytac, moze znajde osobe ktora cos nie cos wie na temat tego herbu lub jego pochodzenia.

Pozdrawiam
Ireneusz Chmiel
The following user(s) said Thank You: , Rokosa (Marek C. Rokosa), Maria Głębocka (Maria Głębocka)

7 lata 2 miesiąc temu #6569 przez Maria Głębocka (Maria Głębocka)
Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedż. Ja ze swej strony mogę uzupełnić o inne szczegóły. Dyrektorem komory celnej(do 1917r) na granicy mandżursko -chińskiej był Piotrowicz( poszukuję jego imienia).Przyjechał z Wilna. Być może w tamtych stronach są jakieś archiwa dotyczące miejsca i ludzi. Był to bowiem bardzo ważny szlak handlowy.Gdyby udało się Panu uzupełnić tę historię byłoby ciekawie.Dziękuję. Maria Głębocka

7 lata 2 miesiąc temu #6570 przez Maria Głębocka (Maria Głębocka)
Chcę dodać, że Charbin i Harbin to są dwie poprawne wersje tego samego miasta.Maria Głębocka
The following user(s) said Thank You: graf54 (Ireneusz Chmiel)

7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #6571 przez graf54 (Ireneusz Chmiel)
Witam,
Zgadza sie "Charbin" pochodzi z jezyka rosyjskiego, natomiast "Harbin" z chinskiego. Na dzien dzisiejszy uzywana nazwa to Harbin.
Pozdrawiam
Ireneusz Chmiel

7 lata 2 miesiąc temu #6608 przez Maria Głębocka (Maria Głębocka)
Witam, otrzymałam jeszcze jedną interpretację zagadkowego herbu. Cytuję:" Carskie herby miejskie miały swoją specyfikę. Może to być herb naczelnika izby celnej, gubernatora lub innego ważnego urzędnika( ma dużo odznaczeń)".
Może poruszamy się we właściwym kierunku. Ale konkretnej odpowiedzi brak.Poczekamy, zobaczymy. Maria Głębocka

7 lata 1 miesiąc temu #6640 przez graf54 (Ireneusz Chmiel)
Witam Pani Mario,

Tak sie sklada ze jestem w Chinach, a w Harbin bede od 01.11.2012.
Aby Pani miala troche zajecia w poszukiwaniach przesylam troche interesujacych moim zdaniem linkow a w szczegolnosci polecam ten pierwszy:

gerbovnik.ru/

baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=&mode=show&zespoly_id=775

www.pekin.polemb.net/index.php?document=371

sinoforum.pl/historia/harbin-najbardziej-polskie-z-chinskich-miast/

www.rp.pl/artykul/243283,742426.html

www.goldenline.pl/forum/215037/polacy-w-chinach

www.goldenline.pl/forum/631052/polacy-w-...inie-chiny-mandzuria

raportzpanstwasrodka.blog.onet.pl/Polonia-w-Chinach,2,ID400257368,n

www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/2...020/MAGAZYN/71019029

polish.cri.cn/141/2007/05/23/2@60976.htm

www.mojeopinie.pl/harbin_w_poszukiwaniu_nostalgii,3,1258812084

www.oziewicz.pl/index.php?option=com_wra...ew=wrapper&Itemid=38

pl.wikipedia.org/wiki/Harbin

pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Polacy_w_Chinach

pl.wikipedia.org/wiki/Tygodnik_Polski_%28Harbin%29

pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego_Serca_Jezusa_w_Harbinie

www.mysl.pl/?m=63&art_id=959&more=more

www.eduskrypt.pl/historie_mandzurskiego_...lakow-info-1820.html

www.fasdnea.info/wiki/link-Katedra_Naj%C...ca_Jezusa_w_Harbinie

www.flickr.com/photos/kernbeisser/page23/

www.goldenline.pl/forum/631060/mandzurska-polonia

www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/2...020/MAGAZYN/71019029
www.marpress.pl/?p=productsMore&iProduct=97

nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?rtype=opis&lang=pl&objectId=104938
nauka-polska.pl/dhtml/raporty/praceBadawcze?rtype=opis&lang=pl&objectId=20349

forum.gazeta.pl/forum/w,25095,21665450,0,Polacy_w_Harbinie_Chiny_Mandzuria_.html

forum.gazeta.pl/forum/w,25095,21613619,21613619,CHINY_zbior_linkow.html

sinoforum.pl/historia/harbin-najbardziej-polskie-z-chinskich-miast/?PHPSESSID=ce945b00f20d57e20fdaa2fc1cbe99ce

artigos.tol.pro.br/portal/linguagem-pl/Harbin

www.chiny.pl/index.php

Przyjemnej zabawy no i byc moze cos uda sie Pani znalezc.

Ireneusz Chmiel
The following user(s) said Thank You: Maria Głębocka (Maria Głębocka)

7 lata 1 miesiąc temu #6643 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
O Piotrowiczu vel Janowiczu pisal chyba Nekanda Trepka. Nazwal on nieszlachcicem J.P Mickiewicza, a sam okazal sie nieszlacheckiego pochodzenia. Byl pisarzem moskiewskim. Mozliwe, ze to jakis przodek urzednika Piotrowicza.

7 lata 1 miesiąc temu #6654 przez Maria Głębocka (Maria Głębocka)
Dziękuję za ciekawe linki. Literatura obszerna.Prawie wszystko przeczytałam.Brak mi choć jednej wzmianki o Piotrowiczach. Ale może trzeba cierpliwości. Życzę miłego pobytu w Harbinie. Pozdrawiam Maria Głębocka

7 lata 1 miesiąc temu #6662 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
Piotrowicz - z Kalikst Kulesia - Utwy - Bogdanowiąt (par. Kuleska), , dziedzic działu, używa sygnetu z literami MC i Jastrzębcem.
Piotrowicz Jakub - z Kulesek, współdziedzic działu w Kuleskach - Kosówce (par. Trzcieńska).
Piotrowicz Jakub - z Topiczewa, dziedzic działu w Topiczewie (par. Topiczewska).
Piotrowicz Jakub - z Topiczewa (par.), dziedzic działu w Fałkach - Włostach Sklimowiętach (par. Topiczewska), używa sygnetu z literami I W (Jakub Wnorowskl) i herbem Rola.
Piotrowicz Jan i Herubin - bracia z Mroczków - Kamionki (par. Goniądzka), , dziedzice działu tamże, herbu Kałuszowskiego (fig. 26).
Piotrowicz Leniart - . z Brusewa. współdziedzic działu w Brusewie (par. Sokołowska) i działu w Jamiołkach - Piotrowiętach (par. Sokołowska). używa sygnetu Gierałta z h. Roch.
Piotrowicz Michał - z Truskolasa-:Olszyny (par. Sokołowska), współdziedzic działu.

www.stankiewicze.com/index.php?kat=23&sub=453

7 lata 1 miesiąc temu #6818 przez Maria Głębocka (Maria Głębocka)
W nawiązaniu do wątku nt herbu dotarłam do informacji o imieniu właściciela tegoż , a był nim Teodozjusz Piotrowicz.
Pochodził z terenów Polski dzisiejsza Litwa.Córka jego Wiera urodziła się w Wierzbołowie.
I mam następne pytanie: jak dotrzeć do archiwum polskiego na Litwie, aby poszerzyć wiedzę o rodzinie Piotrowiczów zanim znależli się w Harbinie. Pozdrawiam Maria Głębocka

7 lata 3 tygodni temu #6890 przez graf54 (Ireneusz Chmiel)
Witam ponownie.

No i powrocilem z Harbinu, bylem na cmentarzu Nangang (zrobilem duzo fotografii) jak i w budynku administracyjnym miasta Harbin, w ktorym to znajduje sie komisja historyczna miasta Harbin i Mandzurii.
Pytalem o Polakow pracujacych, przebywajacych w Harbinie jak i w Mandzurii w latach 1898 - 1935 jak i o herby. Rozamwialem osobiscie z wydawca ksiazki „Zydzi w Harbinie“ z prof. Qu Wei - szefem tej komisjii historycznej.

No i:
Wszelkie zapytania nalezy skladac pisemnie (w jednym z tych jezykow: chinskim, angielskim, rosyjskim) pod nastepujacy adres:

哈尔滨社科院
Harbin Social and Scientific Institute
地址:哈尔滨市道里友谊路 香格里拉酒店边
Near Shangri-La Hotel, You Yi Road, Dao Li District,
Harbin, China.

Kazde zapytanie rozpatrywane bedzie oddzielnie i to za oplata. Wysokosc oplaty nie zostala mi podana pomimo ze kilkakrotnie oto pytalem.

Na cmentrzu natomiast zrobilem kilka zdjec i tam natrafilem na grob Piotrowiczow - czy to ktos z rodziny ktorej Pani poszukuje? Zdjecia przesle na prywatny adres, prosze mi go podac i przeczytac informale ktora wyslalem przed tygodniem.

Podaje rowniez adres cmentarza jak i Nr.telefonu.

哈尔滨皇山公墓
Harbin Huang Shan Graveyard
电话:0086 451 82038634
Tel.: 0086 451 82038634

Tutaj niestety korespondencje jak i wszelkie rozmowy telefoniczne nalezy prowadzic tylko w jezyku chinskim.

Kupilem w Harbinie dwie ciekawe pozycje ksiazkowe: „Zydzi w Harbinie“ ( w jezyku Chinskim - angielskim) jak rowniez „Harbin na starych fotografiach“ ( w jezyku Chinskim -angielskim). Jezeli znajde czas ( a tego mi brak ze wzgledu na wykonywany zawod) to postaram sie spisac wszystkie nazwiska osob wystepujacych na fotografiach w tych ksiazkach.

Jezeli ktos chce wiecej informacjii ( z tych ksiazek) Kopie fotografii itd. to prosze pisac pod prywatny adres.

Pozdrawiam
Ireneusz Chmiel

P.S.
Wiecej informacjii na temat cmentarza i fotografii w oddzielnym poscie.

6 lata 9 miesiąc temu #7946 przez henio (henryk gierlik)

Czas generowania strony: 0.320 s.