Folwarki: Waleńczów k. Kłobucka, Skąpa k. Sulmierzyc

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8428 przez Anna Stręgiel
Witam.

Szukam informacji o właścicielach tych folwarków w poł. XIX w.
Będę wdzięczna za kazdą informację.

Pozdrawiam.
Anna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8433 przez henryk gierlik
The following user(s) said Thank You: Anna Stręgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8434 przez henryk gierlik
Skapa kolo Sulmierzyc pochodzi od Konia Szkapa
Pisanie bylo Skapa normalne A
The following user(s) said Thank You: Anna Stręgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8446 przez Anna Stręgiel
W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich jest informacja,że w XVI w. miejscowość ta nazywała się Skapa, Szkapa.

Trepka podaje,że w XVI i XVII w. mieszkali w Skąpej Skąpscy.
"Nieznany Skąpski, nieślubny syn szlachcica. Kupił dom i ziemię w Skąpej, wsi w posiadaniu Radomskiego oraz Pajęczna i nazwał się Skąpski. Ożenił się z chłopką z którą do 1630 r. miał kilkoro dzieci. (Trepka, cz. I, 1963, s. 485)

W 1552 i 1553 w/g regestrów poborowych powiatu radomskiego Aleksy Skąpski miał 1/4 łanu (SGKP, t.10, 1889, s. 664), patrz również Pawiński, Wielkp., II, 284

Wawrzyniec Skąpski, syn chłopa Sztuczki ze Skąpej wsi między Sieradzem a Piotrkowem. Zwano go również Wawrzek Sztuczka. Najpierw pracował u Andrzeja Zamojskiego, starosty jędrzejowskiego, opata jędrzejowskiego Koniecpolskiego. Około 1626 pracował u tegoż opata w charakterze urzędnika. Od tego czasu podaje się za szlachcica. Z pierwszą żoną miał ośmioro dzieci. Najstarszy syn urodził się w 1611. Około 1626 r. ożenił się po raz drugi z wdową Gruszczyńską, z domu Ostrowska. (Trepka, cz. I, 1963, s. 485)

W 1629 u opata jędrzejowskiego służył też Skąpski ze Skąpej, któremu Wawrzyniec (deferował -opowiadał?), że Sztuczka był poddanym jego ojca Trepka, cz. I, 1963, s. 486

W 1578 r. w majątku Skąpe (dane jak niżej) Skąpscy Marusza posiadali 1 kwartę roli i 1 zagrodnika (SGKP, t. 10, 1889, s. 665)"
Dane te za Ornatowski.com

Chyba jednak ci Skąpscy nie byli posiadaczmi całej wsi.

Ale chodzi mi o właścicieli folwarku Skąpa w poł. XIX w.

Pozdrawiam.
Anna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu - 11 lata 1 miesiąc temu #8448 przez henryk gierlik
Szkapa - Skapa Rod siega Slowian zakladajacych osiedla na
Zachodzie od ODRY

W 1302 roku Udokumentowane SKAPOV

W Polsce Bogata i Wplywowa Rodzina

1393 r
Ostatnia11 lata 1 miesiąc temu edycja: henryk gierlik od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 1 miesiąc temu #8455 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic Folwarki: Waleńczów k. Kłobucka, Skąpa k. Sulmierzyc
Witam Panie Henryku.
Ze względu na moje panieńskie nazwisko Skąpska jestem bardzo zainteresowana wszelkimi informacjami o tym nazwisku. Zbieram informacje z różnych parafii i staram się jakoś to poukładać. Informacji na szczęście przybywa z każdym dniem. Czy wieś Skąpa ( parafia Sulmierzyce ) należała do Skąpskich, trudno powiedzieć , na pewno w XVII wieku byli na tym terenie chyba znaczącą rodziną, bo pobierają się z tamtejszą szlachtą. Na razie skupiłam się na innych parafiach gdzie występują i tam szukam, ale do Sulmierzyc wrócę. Na dzień dzisiejszy szukam aktu urodzenia Wicentego Leona( około 1779 roku ) syn Józefa i Józefy z Błeszyńskich oraz aktu urodzenia Józefa ( syn Andrzeja i Jadwigii z Wilkowskich ). Niestety nic nie mogę znaleść. Pewne tropy wiodą do Pajęczna i Wielopola ( jaka to parafia ). Jak coś znajdę i potwierdzę to się odezwę. Może Pan ma jakieś informacje i może się ze mną podzielić. Pozdrawiam Honorata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie