Jan Gęborski i Franciszka zd. Jędrusik - Dąbrowa Górnicza

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu - 10 lata 10 miesiąc temu #9354 przez Zbigniew Maryański
Witam!

Poszukuję aktu ślubu lub innych informacji na temat Jana Gęborskiego i Franciszki zd. Jędrusik.
Ich dzieci rodziły się w Dąbrowie Górniczej w latach 1886 - 1894.
Nie potrafię zlokalizować parafii, do której mogli należeć. W par. Będzin aktu ślubu AP nie znalazło, a osobiście przekopywałem się przez par. Gołonóg i również nic nie znalazłem. Znam datę urodzenia ostatniego znanego mi syna - Aleksandra - 3 maja 1894 r.
W 1912 roku Jan Gęborski żył jeszcze, mam jego zdjęcie z tego roku, gdzie ma na oko 55-60 lat.
Franciszka Jędrusik dożyła podobno 98 lat i ponoć zmarła w Żarnowcu.
Moja Babci mówiła, że rodzina Aleksandra Gęborskiego (ostatniego syna Jana i Franciszki) mieszkała w okolicach kopalni, czy huty Reden.

Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc w poszukiwaniach.

Pozdrawiam
Zbyszek Maryański
Ostatnia10 lata 10 miesiąc temu edycja: Zbigniew Maryański od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9356 przez Sławomir Worwąg
To, że w parafii Będzin AP ślubu nie znalazło, to jeszcze wcale nie przesądza, że go tam nie ma. Proponuję osobiście sprawdzić na stronach familysearch
familysearch.org/search/image/index#uri=...02981%3Fcc%3D2115410
The following user(s) said Thank You: Zbigniew Maryański

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9361 przez Ewa Żak
Czy na pewno chodzi o nazwisko Gęborski może Gęborek ,dawniej często przekręcano nazwiska.
W genetece jest śkub Szczepana Gęborka z Franciszką Jędrusik 1853 r. akt 9 par. Niwka (dzielnica Sosnowca)
oraz ślub Jana Gęborka z Marianną Poziomka też Niwka.
Jeszcze w Będzinie ochrzczono :
1854 akt 100 Antoni Gęborek (Jan i Marianna?) nie umiem odczytać nazwiska .
1856 akt 67 Aleksander Gęborek (Jan i Marianna
1861 akt 61 Marianna Gęborek (Jan Marianna) rodzice mieszkają w Dąbrowie .
Jeżeli to zły trop to może jednak "wpływowi" Gęborscy z Będzina
W 1894 w Będzinie rodzi się Piotr Jan Gęborski ( Jan G. i Antonina Sączewska )oraz Domicela Gęborska (Ludwik G i Franciszka z Katolików ).
Czy Pan wie coś więcej na temat Pańskiego Jana Gęborskiego ?
PS. Moja praprababka to Małgorzata z d. Gęborska córka Szczepana i Reginy z Bałdysów
Pozrawiam Ewa Żak
The following user(s) said Thank You: Zbigniew Maryański

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu - 10 lata 10 miesiąc temu #9362 przez Zbigniew Maryański
Replied by Zbigniew Maryański on topic Jan Gęborski i Franciszka zd. Jędrusik - Dąbrowa Górnicza
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Szczepan i Regina zd. Bałdys - mam fragment drzewa tej rodziny, Szczepan był wg. moich zapisków synem Józefa Gęborskiego, burmistrza miasta Będzin z 1807 roku.
Szczepan miał też syna Jakóba i wnuka Jana - wnuk Jan Gęborski był ostatnim właścicielem góry zamkowej i Zamku w Będzinie. Jestem w kontakcie z wnukiem tegoż Jana Gęborskiego - p. Jarosławem Gęborskim.

Wiem, że są dwie linie Gęborskich - "wpływowi" z Będzina i mniej zamożni, górnicy z Dąbrowy Górniczej. Nie potrafię znaleźć ogniwa łączącego te rodziny. Moi przodkowie pochodzą z linii z Dąbrowy Górniczej.

O "moim" Janie Gęborskim nie wiem praktycznie nic. Mam skrócony akt zgonu jego syna Aleksandra Gęborskiego, gdzie w rubryce "ojciec" jest wpisany "Jan Gęborski". O pomyłce w nazwisku nie ma mowy. Mam też akt ślubu Aleksandra Gęborskiego, gdzie personalia ojca się pokrywają z tymi z aktu zgonu.

Dotarłem w poszukiwaniach swych do trzech żyjących wnuczek Jana Gęborskiego, wszystkie mają ponad 80 lat. Ale nie były w stanie powiedzieć mi na jego temat zbyt wiele, gdyż nie było go już na świecie, gdy się urodziły.

Jakie parafie mogą wchodzić w grę? Chciałbym odnaleźć akt urodzenia Aleksandra Gęborskiego z 3 maja 1894 roku. W akcie zgonu stoi napisane, że urodził się w Dąbrowie Górniczej. W ten sposób chyba najłatwiej byłby mi "namierzyć" właściwą parafię.

Pozdrawiam
Zbyszek Maryański
Ostatnia10 lata 10 miesiąc temu edycja: Zbigniew Maryański od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9367 przez Ewa Żak
Mam dla Pana dobrą wiadomość.Znalazłam akty urodzenia Fam. Ser.Będzin św Trójca
1886 a.620 Gęborska Seweryna (wbić str 212)
1889 a.119 Geborski Piotr (str 214)
Te akta dot . miejsca zamieszkania Huta Bankowa ,może później Jan Geborski przeniósł sie do Kolonii Reden tam była kopalnia.
Jeżeli nie ma aktu ślubu Jana w Będzinie i Gołonogu to może Grodziec .Nazwisko to spotykałam również w Sarnowie ,Wojkowicacach Kościelnych .Można sprawdzić Niwkę .

Dziękuje za inf. dot. Szczepana Geborskiego nie wiedziałam ,że Jan Gęborski z Będzina jest jego wnukiem .Jan zmarł 1937 roku w wieku 78 lat .
Pozdrawiam Ewa Żak
The following user(s) said Thank You: Zbigniew Maryański

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9369 przez Jarosław Żukow
The following user(s) said Thank You: Zbigniew Maryański

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie