Praski

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #10886 przez Jacek Tomczyk
Praski was created by Jacek Tomczyk
Myślę, że warto założyć oddzielny wątek dla tego nazwiska.
Oddzielny bo spore jest zainteresowanie:

www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/compone...ng=&searchphrase=all

Sam mam prababkę z Praskich.

Moim zdaniem to rodzina nierozerwalnie związana z terenem czterech parafii: Truskolasy, Przystajń, Kłobuck, Krzepice.

Siedliskiem, tym najstarszym były zapewne Praszczyki.
Trzeba tylko ustalić która nazwa była wcześniej. Ja stawiam, że to Praszczyki wywodzą się od Praskich.

Etymologia ? - brzmienie nazwiska wywodzi się od prażenia rudy żelaznej (to taki wstępny proces przed wytopem żelaza).

Potwierdza się to w zawodach wykonywanych przez Praskich. Byli kuźnikami, giserami, kowalami, formierzami. Żyli w wioskach związanymi z hutnictwem, Panki, Cyganka, wspomniane Praszczyki.
Tak było do połowy XIX wieku, później ruszyli w Polskę, np. jeden z nich był nauczycielem w Dźbowie. Z tej linii wywodził się profesor Pieniążek (ten od jabłek).

www.pieniazek.com/GDPieniazekNJP_PL/Pien...e_z_Gorzna_Frame.htm

Spora linia jest teraz w USA i Kanadzie.

Może to temat na kolejny po Hucie Starej projekt Naszego Towarzystwa?

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

Zależy tylko od nas.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #10907 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Praski
Dzięki pomocy Marka Rokosy kilka wpisów ze "Słownika Historyczno-Geograficznego Ziem Polskich"
Tym razem okolice Praszki:

STROJEC,
3. 1511 dzies. abpowi z 11 1/2-12 1/2 ł. po 1 wiard., mierze, żyta i owsa, dzies. z pustek sprzedano za 1 grz. (VG 390, 392); 11 ł.; 1518 – 11 1/2 ł.; 1552 – 21 kmieci z karczmarzem, kuźnica; 1553 cz. J. Praskiego 12 ł. (ŹD 212, 294); 1520 – 2 1/2 ł. pleb., byli zagr. (Ł 2, 123).
4. 1236-49 prep. Jan z Rudy zapisał kl. na Piasku we Wrocławiu Ganę i cz. S. (R 480); 1401 Bieniasz Wierusz miał nadać paul. wieruszowskim 2 ł., 2 karcz, i in. w S. (DP 47 fals.); 1411 Jakusz ze S. (GS 1-2, 219); 1463 sprawa między Kowalskimi z Praszki o zapis na Michałowie i S. (GW 1, 106); 1473 Jan z Praszki (zob.) odstąpił chor. wiel. Wieruszowi m.in. 1/3 S. (MS 1, 1088); 1497 Jan Garnisz otrzymał od króla dobra Anny Praskiej i jej męża Marka w Praszce i S., skonfiskowane za niestawienie się na wojnę (MS 2, 1012); 1520 dzies. snop. z ról os. i opust. abpowi (Ł 2, 123); 1552 własn. 2 Praskich i 4 kmieci kl. wieruszowskiego (ŹD 294).

RASZKA
4. 1392 Piotr Kowalski otrzymał od króla przywilej na założenie miasta P., we wsi Michałów (Nies. 5, 335-336); 1461 Anna Kowalska z P. (K 7, 42), taż, wd. po Piotrze, miała sprawę z Janem i Andrzejem Kowalskimi z P. o zapis na Michałowie i Strojcu (GW 1, 106); 1466 Jan z P. sprzedał cz. Gany za 50 fl. (GW 1, 146); 1473 odstąpił za 333 fl. Wieruszowi, chor. wiel., 1/3 m. P. oraz wsie Kowale i Strojec (MS 1, 1088, 1089); 1497 król skonfiskował dobra Anny Praskiej i jej męża Marka za niestawienie się na wojnę i nadał je Janowi Garniszowi (MS 2, 1012); 1552 własn. Praskich, był młyn (ŹD 294); 1511 abpowi ogółem 1/2 grz. dzies. (VG 392); 1520 plebanowi dzies. snop. z dworów szlach. i łanów os., od mieszczan bezrolnych i chał. stołowego po 1 gr. (Ł 2, 123).


pozdrawiam

Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu - 10 lata 5 miesiąc temu #10908 przez Michał Jakubowski
Replied by Michał Jakubowski on topic Praski

Jacek Tomczyk napisał: Tak było do połowy XIX wieku, później ruszyli w Polskę, np. jeden z nich był nauczycielem w Dźbowie. Z tej linii wywodził się profesor Pieniążek (ten od jabłek).

www.pieniazek.com/GDPieniazekNJP_PL/Pien...e_z_Gorzna_Frame.htm


Ooo, a skąd taka informacja ? Przegadałem ze Stasiem niejeden wieczór i nigdy nie wspomniał, że profesor (jego wujek) właśnie stąd się wywodzi...

Sprawdziłem - nie profesor się stąd wywodzi, tylko dziadek jego ŻONY Władysław Wincenty Praski urodził się w Kawodrzy ...

Pozdrawiam :)

Michał
Ostatnia10 lata 5 miesiąc temu edycja: Michał Jakubowski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #10915 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Praski
ok 1606 kuznik Jakub Praszczyk zostaje pobity przez dworzan Wolskiego.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie