Topic-icon inż. Władysław Bogusławski

7 lata 6 miesiąc temu #11271 przez Witold Drzazga
Szukam informacji o ostatnim właścicielu Dóbr Wsi Wilkowiecko inż. Władysławie Bogusławskim. Zmarł w 1926 roku. Pochowany jest na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie./może ktoś opiekuje się grobem/ Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 6 miesiąc temu #11273 przez Jacek Tomczyk
Wygląda na o, ze nikt nie bywa na tym grobie:

www.polskie-cmentarze.com/roch/czestocho...34164&inni=0&cinki=3
Za tę wiadomość podziękował(a): Witold Drzazga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 6 miesiąc temu #11274 przez Ewa Żak
Na cmentarzu w Będzinie znajduje się grób Eugenii z Zalassowskich Bogusławskiej oraz jej córeczki Pelagii.Eugenia była żoną Władysława Bogusławskiego myślę, że to może być ten sam,którego Pan szuka.Mieszkali wówczas wKolonii Reden wDąbrowie Górniczej.Była tam wówczas kopalnia Reden.Pomnik jest b.ładny niedawno został odnowiony z kwesty przeprowadzonej przez Tow.Przyjaciół Będzina.Jeszcze jednym odnowionym pomnikiem jest grób braci Boreckich którzy zginęli w wypadku w kopalni Reden w1836r

Ewa Żak

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-20...=M979-S8T:1761330151

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-20...=M979-S8T:1761330151

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 6 miesiąc temu #11277 przez Andrzej Kuśnierczyk
Biogram inż. Władysława Bogusławskiego(autorstwa Julisza Sętowskiego), budowniczego koszar wojskowych, członka komitetu wystawy rolniczo- przemysłowej 1909 - znajduje się w w książce "Cmentarz św. Rocha w Częstochowie" ) . Właśicielem Wilkowiecka byl do 1907 r. , byl właścicielem folwarku Zacisze (dzis na terenie miasta). Żoną była Sabina de Wyttek. Mieli 6 dzieci, synów: Alfonsa, Zygmunta, Wacława i Tadeusza.
Na grobie błędnie wyryty rok śmierci: 1926 ( zamiast 1929) - zob. nekrolog w "Gońcu Częstochowskim 1929 ": zm. w Krakowie 25 marca 1929.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 6 miesiąc temu #11326 przez Witold Drzazga
Pani Ewo bardzo dziękuję za informację. Eugenia była prawdopodobnie pierwszą żoną Władysława Bogusławskiego. Ich pierwszym dzieckiem był Alfons Władysław , urodził się 26 maja 1880r. w Sosnowcu z ojca Władysława inżyniera górnika i matki Żelazowskiej,niestety brak imienia./Dane pochodzą z "Polski Słownik Biograficzny" BeyzymJan-Brownsford Maria Kraków 1936/ Kwestia nazwiska Żelazowska-Zalassowska. Władysław ponownie ożenił się w 1884r.z Sabiną Wyttek de Wytte. Może ktoś z Towarzystwa Przyjaciół Będzina będzie miał informację o ślubie Eugenii i Władysława. Pozdrawiam Drzazga Witold

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 6 miesiąc temu #11327 przez Witold Drzazga
Witam. Panie Andrzeju dziękuję za informację i o żródłach dotyczących Władysława Bogusławskiego. Właścicielem majątku Zacisze stał się za sprawą ożenku z córką Czesława Wyttek de Wytte-Sabiną,natomiast Wilkowiecko nabył od Stojowskiego Józefa i Sabiny z d. Czernik prawdopodobnie w latach 90-tych XIXw. Parcelacja Wilkowiecka rozpoczęła się prawdopodobnie w 1905r.kiedy to młyn kupił Wajs z Skotnicy z okolic Praszki,natomiast resztę majątku kupili miejscowi rolnicy. Czy gdzieś można odszukać akta notarialne z tamtego okresu. Pozdrawiam Drzazga Witold

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 6 miesiąc temu #11333 przez Andrzej Kuśnierczyk
Na świetnej stronie Bogusławskich (h. Oksza) znajduje się obfity materiał. Z tego , co wiem ( z korespondencji z p. Rafałem Bogusławskim), nie ma pewności, czy właściciele m.in. Zacisza należeli do linii rodowej.
Mnie interesują pokrewieństwa z Bleszyńskimi. Wypłynęło także ciekawe pokrewieństwo z Otockimi.
Warto zajrzeć:
ostoya.org/wiki/index.php?title=Bogus%C5...kie#BOGUS.C5.81AWICE
Za tę wiadomość podziękował(a): Witold Drzazga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 6 miesiąc temu #11336 przez Krzysztof Szczepanik
Za tę wiadomość podziękował(a): Witold Drzazga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #12428 przez Krzysztof Boguslawski
Prawdopodobnie nikt sie grobem mojego pradziadka nie opiekuje. Czuje sie winny i postaram sie zorganizowac opieke nad grobem. Ostatnia osoba ktora odwiedzla grob byl moj tata. Ja ostatni raz bylem na cmentarzu Sw Rocha trzydziesc lat temu z okladem. W grobie oprocz mojego pradziadka jest pochowany moj stryj Mieczyslaw (zmarly we wczesnym dziecinstwie), moja ciotka Bogna (siostra mojego ojca) i babcia Maria (zona Zygmunta, matka mojego taty). I to by bylo na tyle. Reszta rodziny jest pochowana w Warszawie.
Na cmentarzy Sw Rocha jest takze grob rodzinny von Wyttke, z ktorej pochadzila moja prababka Sabina (zona Wladyslawa). Nie potrafie sobie przypomniec, w ktorym grobie ona jest pochowana, ale jej nazwiska nie zanalazlem na zdjeciu grobu doloczonego do ktoregos z postow.
Ale sprawdze i takze znajde grob moich prapradzidkow.
Znalazlem te strone zupelnym przypadkiem i wzruszyl mnie fakt, ze ktos jest zainteresowany moja rodzina. Czy jestesmy spokrewnieni?
Z powazaniem
Krzysztof

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12429 przez Krzysztof Boguslawski
Wladyslaw Boguslawski jest moim pradziadkiem. Nigdy nie slyszalem o jego pierwszym malzenstwie, ale podejrzewam, ze moze Pani miec racje. Moj pradziadek byl wlascicielem (albo powaznym udzialowcem) kopalni Flora w Dabrowie Gorniczej. Nazwa Reden pojawia sie w opisach lokalizacji kopalni, stad wnioskuje, ze mowimy o tej samej kopalni i o tym samy Wladyslawie Boguslawskim. Kopalnia mojego pradziadka zostala sprzedana bankowi austriackiemu w 1883 roku.
Z powazaniem
Krzysztof
Za tę wiadomość podziękował(a): Witold Drzazga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12430 przez Krzysztof Boguslawski
Spiesze dodac, ze Wladyslaw i Sabina Boguslawscy mieli takze dwie corki: Janine i Wande. Moje cioteczne babki. Znalem obie i mialem i mam kontakty z ich potomkami.
Znam losy prawie wszystkich osob i ich potomkow wyliczonych w Pana post, z wyjatkiem moich stryjecznych dziadkow Alfonsa i Waclawa. Nigdy sie nie dowiedzialem, dlaczego nie istnieli w opowiesciach rodziny. Indagowalem mojego dziadka Zygmunta, ale bez skutku. Prawdopodobne chodzilo o sparawy majatkowe albo obyczajowe, a moze polityczne. Ale zeby zmowa milczenia trwala wiek to juz troche dziwne. Nawet wywiady sa sklonne wypuszczac informacje po krotszym czasie. Jezeli ktos moze zaspokoic moja ciekawosc, to bede wdzieczny. Z cala pewnoscia moi stryjeczni dziadkowie nie zasluguja na niebyt.
Pozdrawiam
Krzysztof

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12431 przez Krzysztof Boguslawski
Wlasciciele folwarku Zacisze byli herbu slepowron (niefortunny herb zwazywszy slepa wrone anno 1982). Ale trudno przewidziec meandry historii, tak wyszlo. Ja osobiscie wole Jastrzebiec, ale musze sparwadzic roznice. Mam kopie sygnetu (jestem mlodszym bratem) i popatrze przez lupe. Mysle, ze nie ma bezposrednich zwiazkow rodzinnych z Boguslawskimi herbu Oksza i Ostoja. Lata temu probowalem znalezc zwiazki krwi z Danuta primo voto Namyslowska, ktorej mama byla Boguslawska (h. Ostoja)z domu, ale nie znalezlismy. Co nie znaczy ze ich nie ma.
Z powazaniem
Krzysztof

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12441 przez Ewa Żak
Sądziłam,że inż.W.Bogusławski związany był z kop.Reden.O kop.Flora słyszałam,ale jakoś kojarzyłam ją z Sosnowcem.Nigdy nie sprawdzałam jej lokalizacji,a tu taka niespodzianka.Teraz już wiem,że to dwie różne kopalnie,choć położone były blisko siebie.Jeśli chodzi o Emilię Zalassowską to pochodziła z Żelisławic par.Siewierz.Szukałam Ich aktu ślubu w Siewierzu i B-nie,ale go nie znalazłam.
W Dąbrowie zamieszkał również brat Emilii Hipolit Bolesław Zalassowski,który żeni się w 1888r z Anną Jasińską.To wszystko co na ten temat wiem.Postaram się zrobić zdjęcie tego pomnika.

Pozdrawiam
E.Żak

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12459 przez Tomasz Krzywanski
do ktorego rodu nalezal Seweryn Boguslwski , maz Leontyny, wlasciciel Starokrzepic ?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 2 miesiąc temu #13408 przez Witold Drzazga
Witam Panie Krzysztofie. Bardzo miło że odnalazłem kogoś z rodziny inż.Władysława Bogusławskiego. Poszukuję wiadomości w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Wilkowiecka oraz Stowarzyszenia "Wilkowiecko-Mała Ojczyzna". Wilkowiecko było wsią prywatną,a właścicielami bły zamożne i znaczące rody dla regionu i kraju. Ostatnim z nich był inż. Władysław Bogusławski,który sprzedał majątek miejscowym rolnikom,dzięki czemu Wilkowiecko w okresie międzywojennym było jedną z najbogatszych wsi w okolicy.Pierwszą informację o Władysławie odnalazłem w gazecie "Tydzień" z 25.05./7.06.1903 r.z której wynika, że inż. Władysław Bogusławski był wtedy dyrektorem stowarzyszenia rolnego guberni piotrkowskiej. Następnie dotarliśmy do miejsca pochówku Władysława tj. cmentarz św. Rocha w Częstochowie,pochowany jest w grobie tak jak Pan to opisuje. Natomiast jego żona Sabina pochowana jest w grobie razem z ojcem Władysława-Edwardem Wojciechem oraz synem Władysława-Alfonsem. Napis znajduje się na samym dole/zasłania go posadzony tam bluszcz/.Od ubiegłego roku odwiedzamy te groby i jeżeli Pan pozwoli to możemy objąć opieką.Następnym razem przekażę Panu więcej informacji które zebrałem. Pozdrawiam Drzazga Witold
.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 2 tygodni temu #13964 przez Krzysztof Boguslawski
I ja witam. Rozmawialem z moja siostra w Warszawie I objecuje ze zajmiemy sie grobami na cmentarzu Sw Rocha. Wiem o trzech. Nie chce trudzic Pana opieka and grobami mojej rodziny, I bez tego czujemy sie winni.
Ale jak rozumiem interesuje sie Pan regionem z ktorym moja rodzina byla zwiazana. Gdyby znalazl Pan cos o Waclawie Boguslawskim, to bylbym wdzieczny. Ostatnio popracowalem troche I znalazlem moc informacji o Alfonsie Boguslawskim, o ktorego istnieniu ledwie wiedzialem. Byl Przyrodnim bratem mojego dziadka I mial bardzo interesujace zycie. Zdawal sie wyprzedzac epoke, a ja nic o nim nie wiedzialem. Teraz czas an odkrycie Waclawa I licze na Pana pomoc. Jest on drugim tajemniczym bytem w naszej rodzinie.
Serdecznie Pana pozdrawiam I dziekuje za mile slowa. Nie wiem w jakim stopniu interesuje Pana region a w jakim ludzie z nim zwiazani, ale wszystkich potomkow Wladyslawa jestem w stanie wyliczyc z pamieci. A Pan mi pomoze z Wackiem. Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof
Za tę wiadomość podziękował(a): Witold Drzazga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 2 tygodni temu #13965 przez Andrzej Kuśnierczyk
Inż. Władysław Bogusławski w Częstochowie kojarzony jest głównie z dużej inwestycji na Zaciszu (koszary wojskowe) - udziałem w delegacji do Petererburga, która wyjednała koncesję na Kolej Herbską, prezesowaniem Straży Ogniowej ( 1906-1909), udziałem w komitetach budowy katedry i odbudowy wieży jasnogórskiej.
W księdze ludności Stradomia wśród czterech jego synów , poza Alfonsem i Zygmuntem, także: Wacław (ur. 1893) i Tadeusz (ur. 1895).
Za tę wiadomość podziękował(a): Witold Drzazga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 2 tygodni temu #13966 przez Andrzej Kuśnierczyk
Transakcje majątkowe Boguslawskich znajdują się niewątpliwie w aktach notarialnych przechowywanych w Arch. Państwowym w Częstochowie. Notariat częstochowski jest bardzo dobrze opracowany źródłowo a pracownicy czytelni AP (p. Michał) służą pomocą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Witold Drzazga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 1 miesiąc temu #18489 przez Krzysztof Łągiewka
Tydzień Nr 48 z 16(28).11.1886, s. 3

Na licytacjach, odbytych w ostatnich dniach w tutejszym sądzie okręgowym, sprzedane zostały następujące dobra ziemskie: (...) Wilkowiecko w powiecie częstochowskim włók 63, za rs. 40.001, nabyte przez p. Władysława Bogusławskiego (...)
Za tę wiadomość podziękował(a): Witold Drzazga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 1 miesiąc temu - 6 lata 1 miesiąc temu #18504 przez Krzysztof Łągiewka
Władysław Bogusławski sprzedał Wilkowiecko 22 maja / 4 czerwca 1907 r. Bankowi Włościańskiemu za 170.000 rubli.
Bank Włościański był instytucją zajmującą się m.in. skupowaniem majątków ziemskich, przeważnie zadłużonych. Następnie taki majątek był dzielony i sprzedawany chłopom na dogodnych warunkach. Bank udzielał im kredytu nawet na okres 34,5 roku do 90% wartości ziemi.
W ten sposób majątek Wilkowiecko został rozparcelowany i trafił w ręce włościan.
Natomiast dobra Stradom vel Zacisze Władysław Bogusławski nabył 6 / 18 lutego 1884 r. od Czesława Wyttek za 50.000 rubli.
Za tę wiadomość podziękował(a): Witold Drzazga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #30254 przez Marzena Gajdziak
witam , Zalassowscy byli kiedyś właścicielami dóbr Żelisławice .
W TAJ WSI JEST JESZCZE KAPLICA GROBOWA ICH RODU ,
MAM KSIĄŻKĘ CO OPISUJE HISTORIE TEGO RODU .
WIEM ŻE POCHODZILI ZE WSI KOŁO KRAKOWA I BYLI BOGATYMI KUPCAMI.
TU JEST LINK CO OPISUJE KAPLICE GROBOWĄ. m.peuk.fiiz.pl/poi/index/poi/3301590/page/1/obj/ . PONADTO ZNAM HISTORIE I LOSY TEGO RODU. W RAZIE PYTAŃ ODP . POZDRAWIAM

Marzena A. M.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.