Topic-icon Białek, Kępa, Wnuczek - Mierzyce, Przywóz i okolice

5 lata 7 miesiąc temu #12174 przez maciej.bialek (Maciej Białek)
Witam serdecznie!

Zwracam się z wielką prośbą o pomoc, gdyż moja praca nad genealogią rodzinną stanęła w martwym punkcie.

Szukam przede wszystkim jakichkolwiek informacji odnośnie rodziny Białków.
Wiem, że:
- Mój pradziadek Ignacy Białek urodził się w Mierzycach lub tamtejszych okolicach.
- Ożenił się tam z Gertrudą Kępą.
- Mieli synów Jana, który ożenił się z Marią Mikołajec z Przywozu i Franciszka.
- Po wojnie wyjechali całą rodziną na Dolny Śląsk, gdzie ja mieszkam obecnie i jestem potomkiem Jana.
- Gertruda zmarła na Dolnym Śląsku.
- Ignacy zostawił rodzinę i wrócił samotnie w okolice Mierzyc.
- Ożenił się po raz drugi ze Stanisławą Kuśmierek, z tego co wiem była ona starą panną lub wdową i nie mieli dzieci, ale może się mylę
- Ignacy zmarł i pochowany został na cmentarzu w Mierzycach.

Wiem też, że:
- Miał on siostrę Ewę Białek, która wyszła za Wnuczka też w okolicach Wielunia lub Mierzyc.
- Jego i Ewy ojciec prawdopodobnie miał na imię Maciej Białek, o matce nic nie wiem, słyszałem, tylko że poza Maciejem miała jeszcze 1 czy 2 mężów.

Szukałem już w kilku bazach danych, przeglądałem nawet jakieś rosyjskie kartoteki, ale nie mogę niczego znaleźć...
To forum jest moją ostatnią deską ratunku.
Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek rady i informacje na temat Ignacego, Ewy i ich ojca, który miał chyba na imię Maciej.

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 7 miesiąc temu #12184 przez ewam (Ewa Mizerska)
Może ma pan jakieś informacje, które pozwoliłyby umiejscowić te wydarzenia w czasie?
Tu:
metryki.genealodzy.pl/ar3-zs1585d
są dostepne metryki z Mierzyc z lat 1866-1912.
The following user(s) said Thank You: maciej.bialek (Maciej Białek)

5 lata 7 miesiąc temu #12199 przez maciej.bialek (Maciej Białek)
Bardzo dziękuje! Znalazłem coś interesującego, lecz w języku rosyjskim :(
W jednym z tematów pomagała Pani w tłumaczeniu, czy mógłbym teraz prosić również o pomoc w przetłumaczeniu aktu numer 24 ?

metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&z...&kt=2&plik=23-24.jpg

Z góry bardzo dziękuję :)

5 lata 7 miesiąc temu #12201 przez ewam (Ewa Mizerska)
Działo się we wsi Mierzyce 1/13 września 1896 o godzinie trzeciej po południu.

Świadkowie:
Antoni Raducki, lat 46
Jan Jabłonka lat 36
obaj z Toporowa

Młody:
Maciej Białek, lat 49,
wdowiec po Ewie zmarłej 21 stycznia / 2 lutego 1894,
syn zmarłych Jana i Klary z d. Konynej(?) małżonków Białek,
urodzony we wsi Bobrowniki parafia Działoszyn,
mieszkający w Toporowie

Młoda:
Marianna Czarna, lat 36,
wdowa po Wojciechu zmarłym 6/18 stycznia 1891
Córka zmarłych Błażeja i Agnieszki z d. Kowalczyk małżonków Raduckich
urodzona i mieszkająca w Toporowie

*)Nazwiska panieńskiego matki Macieja nie potrafię dobrze odcyfrować; trzeba by dotrzeć do aktu urodzenia...

5 lata 7 miesiąc temu #12205 przez maciej.bialek (Maciej Białek)
Nie wiem, jak mam pani dziękować :) Informacje bardzo przydatne!

Próbowałem szukać aktu urodzenia Macieja Białek, urodzonego jak wynika z aktu małżeństwa we wsi Bobrowniki parafia Działoszyn, około 1847 roku.
Problem jest jednak taki, że na metryki.genealodzy.pl
udostępnione są tylko księgi USC Działoszyn i to z lat 1808-1825, 1892-1911... Więc bez interesującej mnie części.

Znalazłem tylko coś takiego:
www.szukajwarchiwach.pl/pradziad/16229?q...ynik=4&rpp=15&page=1
Lecz nie wiem, jak mam to interpretować.

Albo ich po prostu nie ma, albo ja nie potrafię znaleźć :(
Czy gdzieś jeszcze mógłbym tego szukać?

5 lata 7 miesiąc temu #12221 przez ewam (Ewa Mizerska)
Cóż, wszystko wskazuje na to, że księgi z lat 1826-1891 nie zostały sfotografowane/zeskanowane, więc tym bardziej nie ma ich w Sieci.
Pozostaje wycieczka do archiwum i przeglądanie mikrofilmów.

Można także poszukać w Działoszynie, w aktach które są na metryki.genealodzy.pl , ślubów i zgonów ewentualnego rodzeństwa Macieja - to by Pana upewniło o brzmieniu imion/nazwisk rodziców.
I wtedy w części wcześniejszej (do 1825) szukać informacji o urodzinach tychże rodziców.

5 lata 7 miesiąc temu - 5 lata 7 miesiąc temu #12223 przez Kermit (Joanna Bożek)
W 1820 byl slub Macieja I wd Katarzyny ale to chyba za wczesnie zeby pasowalo.
1825 ur sie Mikolaj Bialek syn Michala w Bobrownikach. Moze kiedys sie przyda

5 lata 7 miesiąc temu #12251 przez androlb (Andrzej Rolbiecki)
W parafii Mierzyce ok. 1610 nazwisko Wnuczek brzmiało SMARKUL

5 lata 7 miesiąc temu #12268 przez maciej.bialek (Maciej Białek)

Andrzej Rolbiecki napisał: W parafii Mierzyce ok. 1610 nazwisko Wnuczek brzmiało SMARKUL

O proszę :) Ciekawa ciekawostka!
Ma pan może więcej informacji dlaczego tak właśnie zmieniono tę nazwę?

5 lata 7 miesiąc temu #12274 przez ewam (Ewa Mizerska)
Myślę, że nieco światła na tę sprawę może rzucić lektura tego wątku:
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/forum/4...-Projekt-Koziegłówki

5 lata 7 miesiąc temu #12384 przez dawocie (Dawid Cieśla)
Witam, ok. 20 lat temu w Toporowie mieszkała i zmarła starsza pani o tym nazwisku, dziś ono nie występuje w Toporowie, w lutym będę widział się z dziadkiem (ur 1930, pamięć niewiarygodna jak na ten wiek), który jak przypuszczam udzieli mi informacji na temat rodziny Białek w Toporowie

5 lata 7 miesiąc temu #12393 przez maciej.bialek (Maciej Białek)
Witam, byłbym bardzo wdzięczny!

We wszystkich aktach jakie znalazłem do roku około 1850 był wspominany właśnie Toporów, niestety przed tym rokiem trop się urywa, bo mój prapradziadek Maciej Białek pochodził z Bobrowników, a tamtejsze metryki jak dowiedziałem się telefonicznie są w AP w Łodzi i czekają na zeskanowanie, więc mogą w najgorszym wypadku jeszcze kilka lat poczekać...

Trochę informacji już zdobyłem z metryk w Mierzycach:
Maciej urodził się w Bobrownikach, miał dwie żony:

1. Ewę z domu Caban. W księgach Mierzyc nie ma jej aktu urodzenia ani ślubu. Jest tylko śmierć w Toporowie, więc musieli po ślubie zamieszkać i pracować tam. Doszukałem się 7 ich dzieci, z tego 3 zmarło i zostały 4 córki:
- Julianna wyszła za Jana Szczepanika
- Balbina wyszła za Jana Batora
- Marcjanna wyszła za Adama Jarzębia
- Antonina - najmłodsza, jej śmierci ani ślubu znaleźć nie mogę
Wszystkie urodzone były i ślub brały w Toporowie.

2. Marcjannę z domu Raducka, wdowa po Jabłonce, a potem Czarnym (Czarneckim). Mam jej akt urodzenia, akty wszystkich ślubów - w Toporowie, ale nie mogę odszukać jej śmierci.
Znam tylko ich jednego syna Ignacego - mojego pradziadka.
Urodził on się w Toporowie i ożenił (nie wiem jeszcze gdzie) z Gertrudą Kępą.
Osiedlili się na odzyskanych terenach na Dolnym Śląsku.
Mieli 2 synów, z których jeden to mój dziadek.
Po śmierci Gertrudy w ok. 1966 Ignacy wrócił w rodzinne strony i ożenił się ze Stanisławą z domu Kuśmierek.
Dzieci chyba nie mieli.
Razem dożyli śmierci w Przywozie niedaleko Toporowa i są pochowani na cmentarzu w Mierzycach.

Więc ta starsza pani z Toporowa to na 99% jakaś rodzina, owoc być może któregoś z tych małżeństw lub z wyższej gałęzi - potomstwo rodzeństwa Macieja lub jego kuzynów. A może i nawet była to Stanisława bądź Antonina, kto wie...

Bobrowniki, Przywóz i Toporów są blisko siebie i liczę na to, że jacyś potomkowie jeszcze są :)

Bardzo dziękuję za chęć pomocy!
Proszę pozdrowić dziadka i życzyć mu lat dwustu, bo sto to za mało!
Z góry dziękuję też za wszelkie informacje :)
Pozdrawiam

5 lata 7 miesiąc temu - 5 lata 7 miesiąc temu #12409 przez lipinska (Elżbieta Lipińska)
Znalazłam Macieja Białka w aktach parafii Mierzyce (1845-1869)
Akt 8/1863 Toporów:

Maciej Białek (lat 20 i miesięcy 11) urodzony z Jana i Klary zd. Konieczna w Bobrownikach, zamieszkały przy ojcu w Bobrownikach, zawarł związek małżeński z Ewą Cabanówną lat (lat 17 i miesięcy 2). Ewa była córką Piotra i Joanny zd. Kania (matka po drugim mężu nazywała się Szczypczyńska). Ślub odbył się 02.02.1863 r. o godzinie czwartej po południu. Świadkami byli: Tomasz Szczypczyński lat 35 - ojczym dziewczyny i Piotr Wnuczek lat 42 - obaj gospodarze z Toporowa.

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-115...=M979-HVG:1923103657

A to link do ślubu ojczyma Ewy Caban po śmierci jej matki Joanny: familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-115...=M979-HVG:1923103657

Nazwisko Białek w aktach parafii występuje dość często, podobnie jak nazwisko Caban i Wnuczek oraz Raducki, Kepa/Kępinski/Kempiński.

Moi przodkowie pochodzili z następujących parafii: Wieluń (Gaszyn), Pątnów i Dzietrzniki (m.in. Bieniec), Mierzyce i Łaszew (Łaszów, Przywóz),Mokrsko, Popowice, Kadłub, Załęcze Wielkie i Załęcze Małe, Siemkowice, Praszka i inne, m.in. Gana, Rudniki, Złoczew, Ożarów. Nazwiska: Jabłoński, Jarząbek, Nowakowski, Witkowski, Smaczny, Janik, Kurzyński, Janyszek,Stasiak, Kabata Jagodziński, Ćwikła, Cielas, Materac/Materacz/Materak, Besztak, Kanicki, Łyczko/Łyko, Kowalczyk, Gancarek/Garncarek, Matuszczyk/Matusiak, Mistygacz/Mitygant/Mistygant, Gajda, Dudek oraz krewni: Małolepszy, Wójcik, Kupis, Siurdyban, Ciupa, Gęsiak, Jajczak, Gagatek, Giec, Patyk, Nicota/Micota, Kędzia/Kendzia, Sztuka, Preś, Morka, Jarząb, Bernasiński/Bernaś, Cieśla, Nowak, Jeziorski, Orszulski, Paluszczak, Straszak, Pietrus, Rogala, Dugacz i wiele innych pojawiających się na tych terenach. Wertując metryki, zwróciłam uwagę na powiązania niemal między wszystkimi nazwiskami występującymi na tym terenie. Ci ludzie są spokrewnieni i spowinowaceni od pokoleń! Niewykluczone więc, że jesteśmy krewnymi.

Moi pradziadkowie Jan Smaczny (1895-1959) oraz Bronisława Smaczna zd. Nowakowska (1895-1983) urodzili się w Bieńcu parafia Pątnów/Dzietrzniki. W Bieńcu urodzili się także moi drudzy pradziadkowie: Franciszek i Leokadia (zd. Jabłońska) Jarząbkowie. Z Mierzyc pochodziła mama prababci Bronisławy Smacznej - Teofila Witkowska/Nowakowska (żona Józefa Nowakowskiego), z Łaszewa mama pradziadka Jana Smacznego - Katarzyna Witkowska/Smaczna (żona Wawrzyńca Smacznego). Obie praprababcie nie były spokrewnione. Ojciec Nowakowskiej - Jakub Witkowski przybył do Łaszewa aż z obecnego Golubia-Dobrzynia w woj. kujawsko-pomorskim. W akcie urodzenia córki Teofili zapisany został jako "żołnierz dymisjonowany emerytowalny byłych Wojsk Polskich, urodzony w mieście Golubie w Księstwie Poznańskim". Ojciec Smacznej - Antoni Witkowski przybył do Łaszewa z Gaszyna koło Wielunia. 5xpradziadek Jędrzej Jabłoński zawędrował do Bieńca aż spod Łańcuta, z miejscowości Dąbrówki. Szukam miejsca urodzenia 5xpradziadka Izydora Nowakowskiego i jego żony Ewy z Jagodzińskich (jakąś metrykę znalazłam w Złoczewie - ponad 20 km od Wielunia, imiona i nazwiska syna i synowej zgadzają się z wcześniejszymi danymi). Udało mi się odnaleźć wszystkich przodków (oraz wielu ich krewnych i powinowatych)z tych okolic aż do końca XVIII wieku. Z racji umieralności normą były przynajmniej dwukrotne ożenki. Chciałabym, aby ktoś pomógł mi odtworzyć wiek XX (posiadam częściowe dane). Szukam informacji o Janinie Kowalczyk, która mieszkała w Łaszewie. Nie wiem czy to było nazwisko panieńskie, czy po mężu. Po drugiej wojnie światowej wyjechała do Praszki lub w jej okolice. Jej mąż był prawdopodobnie fryzjerem w Mierzycach.

Czas generowania strony: 0.518 s.