Topic-icon Chachulski/Hachulski

7 lata 4 miesiąc temu #12347 przez Damian Jureczko
Drodzy Forumowicze
Czy ktoś z Was Koledzy i Koleżanki wie coś na temat tego nazwiska?
Kieruję to pytanie głównie do osób szukających w okolicach Koziegłówek, Koziegłów, Czeladzi, Będzina, Siewierza. W parafii Koziegłówki to nazwisko jest dość popularne- pierwotna forma to Hachuła/Chachuła z czasem wszyscy zaczęli się pisać Hachulski/Chachulski. Ksiądz tej parafii Wawrzyniec Hachulski(1758-1738), późniejszy proboszcz w Będzinie, urodził się w Koziegłówkach jako Wawrzyniec Hachuła. Śledząc osoby noszące to nazwisko w XVIII i pocz.XIX wieku napotykam księdza, młynarza, organistów( co najmniej trzech), drukarza, nauczyciela. Ja sam mam problem z Wojciechem(Adalbertem)Chachulskim(Hachulskim),organistą, którego żoną była Petronela Kostarczonka. Pomimo tak licznych osób z tym nazwiskiem nigdzie nie mogę odnaleźć urodzenia ów Wojciecha(ślubu i ur. Petroneli , pomimo występowania nazwiska Kostarczyk w Koziegłówkach także nie odnalazłem).Dziwne jest też to, że w Parafii Koziegłówki rodzi się tylko dwoje dzieci tej pary Teresa w 1799r.(Koziegłówki-chrzestni z Koziegłów i Zabijaka)oraz Tomasz Jan w 1804 (Koziegłówki-chrzestni z Kuźnicy, Koziegłów). I to wszystko, więcej nie znalazłem. Pomyślałem, że się wyprowadzili, ale Teresa w 1818 roku (Zabijak) wychodzi za Benedykta Jasika. Zauważyłem , że inny Chachulski z Koziegłówek -Franciszek, był organistą i nauczycielem w Gołonogu(1819), a jego córka zmarła jako nastolatka w Koziegłówkach-zatem i Wojciech nawet gdyby się wyprowadził mógł wrócić.

Gdyby ktoś natknął się na Wojciecha Chachulskiego(Hachulskiego) i Petronellę Kostarczonkę przeglądając inne parafie-będę wdzięczny za informację
Damian Jureczko

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12348 przez Beata Szajda
Replied by Beata Szajda on topic Chachulski/Hachulski
W Koziegłowach w spisie małżeństw jest w 1793r. ślub Wojciecha Chachulskiego z Marianną Słocińską.

Beata
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12350 przez Damian Jureczko
Dziękuję bardzo, znalazłem nawet urodzenie Wojciecha w 1766r. Teraz tylko muszę sprawdzić jak to się ma do mojego Wojciecha i jego żony Petronelli Kostarczonki. Może to druga żona.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12351 przez Beata Szajda
Replied by Beata Szajda on topic Chachulski/Hachulski
Niestety to nie będzie Twój Wojciech. Znalazłam ur. Mikołaja syna Wojciecha i Marianny w 1804r.

Beata

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12353 przez Ewa Mizerska
Replied by Ewa Mizerska on topic Chachulski/Hachulski
W Żarkach występuje nazwisko Chachaj / Chachej / Chachajski / Chachejski. Również w wersji przez H.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12357 przez Damian Jureczko
Pytanie ile ten Wojciech ma lat. Brak wieku znacznie utrudnia szukanie mi mojego. Co do nazwiska Chachaj to w Koziegłowach i Koziegłówkach wcześniej Chachulscy pisali się Chachuła-etymologia pewnie będzie ta sama.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12359 przez Ewa Żak
Replied by Ewa Żak on topic Chachulski/Hachulski
W B-nie w metrykach z tego okresu Wojciecha Hachulskiego nie spotkałam są natomiast inni.Oprócz ks.Wawrzyńca Hachulskiego ur w Pustkowiu Burkacz w B-nie osiadł jego brat Filip wraz z żoną Katarzyną z Kostarczyków urodzoną jak zapisano w Starej Kuźnicy Klucza Koziegłowskiego.Sądzę ,że prawidłową formą tego nazwiska jest Kostur -występuje często w Wojkowicach Kościelnych.Katarzyna umiera w 1832r mając 60lat.Filip żeni się ponownie w 1833 z Reginą
Wolańską a umiera w 1835.
Antoni Hachulski s.Filipa i Katarzyny żeni się w 1823 z Katarzyną Gdesz umiera w 1832r.
Józef Hachulski sądzę,że też jest synem Filipa on zgłasza zgon ks.Wawrzyńca i jest wpisany jako synowiec czyli bratanek zmarłego.Jego żoną była Agnieszka Caban.
Jacek Hachulski syn Filipa umiera w 1839 żona to Agnieszka Dąbek.

E.Żak

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12361 przez Damian Jureczko
Dziękuje Pani Ewo(kiedyś pisaliśmy o Żakach- nazwisko panieńskie mojej Babci:)) - Jeśli chodzi o Rodzinę ks. Wawrzyńca to wymienione osoby już odnalazłem. Szukając Hachulskich to właśnie ks. Wawrzyniec pierwszy zwrócił moją uwagę gdyż był ks. własnie w Koziegłówkach. Na stronie Andrzeja Lazara znalazłem krótka genealogię Księdza i poszukałem aktów. Jego urodzenie w 1758 jest w indeksach z Koziegłówek. Urodził się jak pisałem wcześniej jeszcze jako Wawrzyniec Hahuła syn Jana i Heleny. Samego Jana, który wg aktu zgonu miał urodzić się ok 1714 nie znalazłem. Ciekawi mnie natomiast Filip-brat Wawrzyńca, w Koziegłówkach rodzą mu się dzieci i wszędzie pisany jest jako Filip- wg genealogii u Andrzeja Lazara urodził się w 1761. W indeksach z Koziegłówek w 1761 roku urodził się syn Jana i Heleny jednak o imieniu Ignacy( błąd księdza?). Wracając do mojego Wojciecha to nadal nie wiem gdzie go szukać. Tego z Koziegłów(ur. 1766) należy pewnie wiązać z tym , który brał ślub w 1793(dzieci pary Wojciech Marianna- 1795, 1798, 1804.. wykluczają mojego- para Wojciech Petronela: dzieci 1799, 1804). łatwiej byłoby gdybym znalazł chociaż zgon któregoś z nich i mógł określić przybliżoną datę urodzenia. Jeśli chodzi o nazwisko Petroneli to wiązałem go z Koziegłówkami gdzie jest forma: Kostarczyk; Filip w 1786 roku właśnie w Koziegłówkach bierze ślub z Katarzyną Kostarczykówną i właściwie zgadzam się , że u podstaw leży Kostur. Petroneli nie ma w Koziegłówkach , więc może Wojkowice.No cóż na chwilę obecną stanąłem z tą linią. Mam podobnie z kilkoma Przodkami z Koziegłów. Brak Ksiąg bardzo utrudniają poszukiwania. Koziegłówki to rekompensują;).
Dziękuję i polecam pamięci mojego Wojciecha i Petronelę.
Damian Jureczko

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12365 przez Damian Jureczko
Informacyjnie dla osób śledzących wątek. Wojciech Chachulski z Koziegłów, który ożenił się w 1793r. z Maryanną Słocińską to ten z 1766, syn Stefana(Szczepana) i Agnieszki- więc niestety nie mój. Potwierdza to akt zgonu Maryanny z 1821 roku w którym podany jest wiek obojga małżonków.
Szukam zatem dalej urodzenia i zgonu mojego Wojciecha Chachulskiego
Damian Jureczko

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12371 przez Danuta Blachnicka-Łebek
Kostarczonka może oznaczać pannę KOSTA. Kostowie byli w Częstochowie a dokładniej Częstochówce.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #12374 przez Damian Jureczko
Dziękuję za liczne odpowiedzi w tym wątku. Właściwie to na początek muszę przeprosić za moją "niedokładność". Człowiek we wszystkim powinien mieć jakiś umiar, a mnie go chyba zabrakło. Zbyt długo siedziałem nad księgami i zwyczajnie "zmęczyłem" umysł. Pomimo kilkakrotnego przeglądania interesujących mnie ksiąg zdołałem wiele przeoczyć. Byłem pewny że nie ma ślubu i urodzenia Petroneli z domu Kostarczyk, ale się myliłem. Zrezygnowany postanowiłem przyjrzeć się chrzestnym dzieci Wojciecha i Petroneli. Przy chrzcie Teresy Hahulskiej w 1799 roku chrzestną była m. in. Antonina Królikowska z Zabijaka. Przeszukałem śluby i natknąłem się na ślub w 1798r- Walentego Królikowskiego z Antoniną Kostarczykówną. Stwierdziłem, że to nie może być przypadek i kolejny raz strona po stronie zacząłem szukać Antoniny i jak mi się wydawało jaj siostry Petronelli.
Antonina urodziła się w 1779-była córką Marcina Kostarczyka i jego żony Reginy.
Kolejne dzieci to Teodor 1777, Petronela 1775, Katarzyna 1770, Józef 1765...
Oczywiście jeśli znalazłem urodzoną w Kuźnicy Petronelę to i ślub musi być w parafii Koziegłówki. I faktycznie 20 stycznia 1795r. Ślub Adalberta Hahulskiego z Petronellą Kostarczykówną.

Przy ich pierwszym dziecku chrzestnym był Grzegorz Hahulski z Koziegłówek
(dzieci na chwilę obecną jest trójka;).
Skoro przeoczyłem tyle to może i Wojciecha także. Zobaczę, może jutro-trzeba odpocząć;)

Jeszcze raz dziękuję i przepraszam
Damian
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12375 przez Damian Jureczko
Kończąc ten watek- tak jak wcześniej myślałem-czas odpocząć.

Szukałem po indeksach nie zwracając uwagi na daty. W indeksach z Koziegłówek brakuje stron z latami 1770-1773

Szukając w tych latach znalazłem. Adalbert Georg Hahuła urodził się 12 kwietnia 1773r. w młynie Smardzowskim. Był synem Jana i Salomei z domu Czekaj

Damian Jureczko

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12378 przez Damian Jureczko
Miałem zakończyć wątek, ale stwierdziłem , że warto podzielić się tym co udało mi się ustalić odnośnie Hahulskich z Koziegłówek

Tak jak pisałem wcześniej pierwotna forma to Hahuła i jest dość wczesna w Koziegłówkach -XVII wiek, ale moje ostatnie poszukiwania odnosiły się właściwie do potomków jednego z Hahułów- Jana zatem o tej Rodzinie słów kilka.

W metrykach od poł. XVIII wieku pojawiają się dwie pary Jan i Salomea oraz Jan i Helena. Urodzenia Jana nie udało mi się odnaleźć-być może należy wziąć pod uwagę jakąś inną formę nazwiska?Kto śledzi posty związane z Koziegłówkami wie co mam na myśli.

Ostatnim ślubem w 1752 roku jest małżeństwo zawarte pomiędzy Janem
Chachuła ze Smardzowa i Salomeą Czekaionką z Koziegłówek( świadkami sa m.in Filip Czekaj i Jakub i Hiacyntho/a Gałuszkowie z młyna Burkacie.

W 1753r. przychodzi na świat pierwsze dziecko tej pary-Andrzej
w 1755r. Agnieszka -miejsce urodzenia obojga: młyn Smardzów
potem jest przerwa, ale pojawia się druga para Jan -Helena(ślubu takowych nie odnotowano w Koziegłówkach.
08.08.1758r. w młynie Smardzów urodził się Wawrzyniec, syn Jana Hahuły i Heleny (czyli ksiądz Wawrzyniec Hahulski)
12.02.1761 w młynie Smardzów ur. się Ignacy, syn Jana i Heleny Hahułów( Z tą datą wiąże się urodzenie Filipa Hahulskiego, brata księdza Wawrzyńca, który miał potem wraz z nim przenieść się do Będzina)-dodajmy jeszcze, że w 1805 roku Filip Hahulski jest wspomniany jako młynarz.
30.04.1865r.w młynie Smardzów przychodzi na świat Katarzyna córka Jana i ponownie Salomei
10.03.1768r.-młyn Smardzow ur. się Grzegorz, syn Jana i Salomei Hahułów. (Grzegorz był potem organistą-jest świadkiem do pierwszego syna Wojciecha Chachulskiego w 1796r)

Tutaj się zatrzymam : w 1792r. Grzegorz Chachulski, brat księdza Wawrzyńca poślubił Katarzynę Michalską.

12.03.1773r. Młyn Smardzów ur. się Adalbert Georg syn Jana i Salomei Chachułów(późniejszy organista- w 1795 poślubił Petronellę z Kostarczyków)

14 mar 1796r. umiera w wieku ok. 66 lat Salomea Hahulska

W 1797r wdowiec Jan Hahulski z młyna Smardzów poślubia wdowę Jadwigę Kostarczyk.

10 wrzesień 1810 r. w Będzinie umiera Jan Hahulski lat 96(pewnie przesadzony), zamężny, ojciec Księdza plebana Wawrzyńca Hahulskiego.
Musiałbym jeszcze sprawdzić w Będzinie zgon małżonki Jana(czy to Jadwiga Kostarczykówna),ale myślę, że był tylko jeden Jan, a Salomea i Helena to te same osoby.

Pani Ewo byłbym wdzięczny o porównanie tego z danymi, które Pani posiada-dla informacji Filip Chachulski i Katarzyna z d. Kostarczyk(myślę, że siostra Petroneli i Antoniny- Katarzyna ur.1770)mieli syna Józefa ur. w 1794r.

Ostatnie pytanie do Wszystkich: Jaką formę nazwiska przyjąć? Hahulski, Chachulski? a może jeszcze inaczej.

Jeśli chodzi o młyny to informacje tu zawarte mogą być dodatkiem do poniższego wątku o młynach:
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/forum/4...ozieg%C5%82%C3%B3wki

Damian Jureczko

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12386 przez Andrzej Kuśnierczyk
Wykładnia prof. Kazimierza Rymuta:

Chachuła - nazwisko notowane od 1465 r., od 'chachuła' (pysk. morda): Chachulski; Hahulski

Kostarz (od słowa kość) - 'gracz w kości"; dawniejsza forma: Kostera, Kostyra ( od 1399 r.) [ stąd panieńskie: Kosterzanka]

Kosta - od XV wieku


Źródło: K. Rymut, Nazwiska Polaków (s. 95, 158 -9),
Za tę wiadomość podziękował(a): Damian Jureczko

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12395 przez Ewa Żak
Replied by Ewa Żak on topic Chachulski/Hachulski
Jeżeli chodzi o Filipa Hachulskiego to z aktu ślubu zII-gą żoną Reginą Wolańską wynika,że jest s.Jana i Heleny w Koziegłówkach zmarłych ma l.75,lecz z innych wpisów wychodzi,że może być urodzony w 1761 lub1762r.Sądzę,że będzie Filip i Ignacy to ta sama osoba.Natomiast czy Józef Hachulskijest s.Filipa i Katarzyny nie mam całkowitej pewności.Trzeba poszukać ślubu Józefa z Agnieszką Caban-może być w B-nie.Co do Józefa jest on osobą posiadającą pewne wykształcenie ponieważ w akcie ur jego syna Władysława Hachulskiego z 1836r zapisano,że jest Administratorem Ekonomii Bobrownickiej mal.36i mieszka w B-nie.
Józef umiera w1845r mieszka wówczas w Kolonii Dąbrowa pod nr18 ma l.44 i zapisano,że urodził się w Lgocie Koziegłowskiej.Był urzędnikiem górniczym.Co ciekawe pod tym samym adresem mieszka i umiera w 1842r Regina Hachulska.Czyli jest coś na rzeczy z pokrewieństwem Józefa i Filipa.
Jest jeszcze jedna sprawa.Znalazłam akt zgonu Wincentego Hachulskiego z 1822r nr aktu37.Czyim synem był Wincenty?

E.Żak
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12885...M979-SJD:n1285017723

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #12400 przez Damian Jureczko
Poszukując Wojciecha trochę notowałem.

Filip Chachulski(młynarz) i Katarzyna Kostarczyk (ślub:1786)
dzieci:
Józef 1788
Franciszek 1787
Mikołaj 1789
Jacek 1791
Petronela 1793
Józef 1794
Antoni , Jan i Zofia po 1800-tnym

Z aktu wynika, że Wincent był synem brata Filipa-może Grzegorza? a może Andrzeja lub mojego Wojciecha?

Jeśli chodzi o wykształcenie to można zaryzykować stwierdzenie, że większość z nich miała dość dobre. Przynajmniej dwóch w tamtym czasie było chwilowymi nauczycielami. Chciałbym teraz zbadać temat młyna Smardzowskiego-W końcu to tam przychodzili na świat. Zastanawia mnie także związek tych Chachulskich z Koziegłowami. Był tam np. Jan Chachulski -drukarz(jakiś Jan zmarł w Koziegłowach ok. 1750-52r)niestety z tym będzie ciężko z powodu braku ksiąg
Damian

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu #12634 przez Andrzej Kuśnierczyk
Danian pisał :Ostatnie pytanie do Wszystkich: Jaką formę nazwiska przyjąć? Hahulski, Chachulski? a może jeszcze inaczej.

W akcie notarialnym z 22 stycznia 1876 kupna -sprzedaży (Szymon Huras z Rudnika Wielkiego sprzedawał 25 morgów 121 prętów ziemi synowi) w tekście :"wójt Hahulski", ale jego odręczny podpis na potwierdzeniu posiadania przez Szymona Hurasa ziemi: Chachulski.

Zatem oboczność to kwestia zapisu. (Podobnie Huras i Churas).

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu #12947 przez Ewa Żak
Replied by Ewa Żak on topic Chachulski/Hachulski
W parafii Przybynów w metrykach ur1808-1809organistą i zarazem Urzędnikiem St.Cywilnego jest Wojciech Hachulski.W indeksach urodzeń i zgonów 1801-1821 w akcie 31 i32 występuje Petrina(Petronela?)Hachulska i Albert Hachulski jest to 1807r.


familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-21...=M979-35N:1992116902

E.Żak

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu #12967 przez Damian Jureczko
Ślicznie dziękuję Pani Ewo . Wygląda na to, że odpowiedziała Pani na pytanie gdzie podziali się moi Chachulscy?
Może i tutaj zmarli?- poszukam. Jeszcze raz dziękuję.
Damian

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu - 7 lata 3 miesiąc temu #12968 przez Damian Jureczko
Wojciech Hachulski sprawował funkcję organisty i urzędnika stanu cywilnego w Przybynowie do końca 1809 roku.Co potem? może się jeszcze okaże.
Damian

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu #12971 przez Ewa Żak
Replied by Ewa Żak on topic Chachulski/Hachulski
Panie Damianie przed chwilą znalazłam akt zgonu Wojciecha Hachulskiego sądzę że wiele wyjaśni nr a.11 1811r


familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...=M979-3R8:1142096943

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu #12972 przez Damian Jureczko
No tak -wyjaśnił. To nie mój Wojciech...a już się cieszyłem. Teraz będę się głowił kim jest ten Wojciech. Dziękuje bardzo.
Damian

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu #12973 przez Damian Jureczko
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-21...wc=M979-Q3L:60382973

Tutaj jest ślub Petroneli. W Koziegłowach faktycznie był Filip Chachulski, był także Łukasz. Tak więc myślę, że wiem gdzie szukać tego Wojciecha z Przybynowa. Ciekawe, że to kolejny organista z tym nazwiskiem . Poza dwoma Wojciechami był także Jan i Grzegorz. Wszędzie pojawia się także wątek młynarski.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu #12979 przez Andrzej Kuśnierczyk
Damianie, tego się trzeba trzymać. Gdyby zebrać dane z rejonu Koziegłówek Koziegłów, Zendka, Siewierza, Grodźca (Drozdowie) , Pilicy, Żarek, Rudnika, Zawady (młyn Wawrzyńczaków a potem Sitków), Częstochowy ( Dąbie, Bernatowizna, Stradom ) - dopiero mielibyśmy materiał porównawczy. No i dokumentacja p. Kornelii Major o młynach kieleckich - radomszczńslkich (rodzina Pytlewskich). Myślę, że Gałuszkowie zasługują na osobna książkę.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu #12981 przez Damian Jureczko
No cóż materiałów i danych jest coraz więcej. Na chwilę obecną szukam głównie w Koziegłowach, Koziegłówkach i Siewierzu. Ważne że wymieniamy się informacjami i swoją wiedzą. W ten sposób idziemy dalej i unikamy błędów, które przecież tak łatwo popełnić. Zgadzam się z tym, że trzeba sprawdzić wszystko, ale z Koziegłowami nie będzie już tak łatwo. Myślę, że to właśnie tam należałoby szukać protoplastów wielu Rodów a bez ksiąg....Z drugiej strony informacji dostarczają inne parafie. Powyższy ślub Petriny Hachulszczonki wskazał nam jej ojca wraz z zawodem. Jest więc nadzieja.
Damian

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.