Chachulski/Hachulski

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12347 przez Damian Jureczko
Chachulski/Hachulski was created by Damian Jureczko
Drodzy Forumowicze
Czy ktoś z Was Koledzy i Koleżanki wie coś na temat tego nazwiska?
Kieruję to pytanie głównie do osób szukających w okolicach Koziegłówek, Koziegłów, Czeladzi, Będzina, Siewierza. W parafii Koziegłówki to nazwisko jest dość popularne- pierwotna forma to Hachuła/Chachuła z czasem wszyscy zaczęli się pisać Hachulski/Chachulski. Ksiądz tej parafii Wawrzyniec Hachulski(1758-1738), późniejszy proboszcz w Będzinie, urodził się w Koziegłówkach jako Wawrzyniec Hachuła. Śledząc osoby noszące to nazwisko w XVIII i pocz.XIX wieku napotykam księdza, młynarza, organistów( co najmniej trzech), drukarza, nauczyciela. Ja sam mam problem z Wojciechem(Adalbertem)Chachulskim(Hachulskim),organistą, którego żoną była Petronela Kostarczonka. Pomimo tak licznych osób z tym nazwiskiem nigdzie nie mogę odnaleźć urodzenia ów Wojciecha(ślubu i ur. Petroneli , pomimo występowania nazwiska Kostarczyk w Koziegłówkach także nie odnalazłem).Dziwne jest też to, że w Parafii Koziegłówki rodzi się tylko dwoje dzieci tej pary Teresa w 1799r.(Koziegłówki-chrzestni z Koziegłów i Zabijaka)oraz Tomasz Jan w 1804 (Koziegłówki-chrzestni z Kuźnicy, Koziegłów). I to wszystko, więcej nie znalazłem. Pomyślałem, że się wyprowadzili, ale Teresa w 1818 roku (Zabijak) wychodzi za Benedykta Jasika. Zauważyłem , że inny Chachulski z Koziegłówek -Franciszek, był organistą i nauczycielem w Gołonogu(1819), a jego córka zmarła jako nastolatka w Koziegłówkach-zatem i Wojciech nawet gdyby się wyprowadził mógł wrócić.

Gdyby ktoś natknął się na Wojciecha Chachulskiego(Hachulskiego) i Petronellę Kostarczonkę przeglądając inne parafie-będę wdzięczny za informację
Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12348 przez Beata Szajda
Replied by Beata Szajda on topic Chachulski/Hachulski
W Koziegłowach w spisie małżeństw jest w 1793r. ślub Wojciecha Chachulskiego z Marianną Słocińską.

Beata
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12350 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Chachulski/Hachulski
Dziękuję bardzo, znalazłem nawet urodzenie Wojciecha w 1766r. Teraz tylko muszę sprawdzić jak to się ma do mojego Wojciecha i jego żony Petronelli Kostarczonki. Może to druga żona.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12351 przez Beata Szajda
Replied by Beata Szajda on topic Chachulski/Hachulski
Niestety to nie będzie Twój Wojciech. Znalazłam ur. Mikołaja syna Wojciecha i Marianny w 1804r.

Beata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12353 przez Ewa Mizerska
Replied by Ewa Mizerska on topic Chachulski/Hachulski
W Żarkach występuje nazwisko Chachaj / Chachej / Chachajski / Chachejski. Również w wersji przez H.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12357 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Chachulski/Hachulski
Pytanie ile ten Wojciech ma lat. Brak wieku znacznie utrudnia szukanie mi mojego. Co do nazwiska Chachaj to w Koziegłowach i Koziegłówkach wcześniej Chachulscy pisali się Chachuła-etymologia pewnie będzie ta sama.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie