Topic-icon szkop

6 lata 3 miesiąc temu #13305 przez Małgorzata Skop
szkop was created by Małgorzata Skop
Witam Państwa
Szukam moich przodków o nazwisku Szkop .
Moja prababcia urodziła się w Koziegłowach -Konstancja Szkop
Jej dziadek i babcia pochodzili z miiejscowości Rudniki Wielkie -
W kwartalniku Korzenie odnalazłam 2 artykuły pt:
Hajnrychowie i Szkopowie - rozmowa z p. Wacławą Cabant - chciałam zakupić te archiwalne numery NR75 4/2010, NR74 3/2010 niestety brak odpowiedzi na mejla....Czy jest jeszcze jakaś szansa na dotarcie do zawartych tam treści?

I jeszcze jedno pytanie czy możliwe było zawieranie małżeństwa pomiędzy bliskimi kuzynami rok mniej więcej 1900....i ewentualnie jakie skutki wywoływało w rodzinie - wykluczenie?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 3 miesiąc temu #13309 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic szkop
Babcią Wacławy(z Hajnrychów) Caban była Aniela z Frochów Szkop, żona Józefa. Józef służył w wojsku carskim (a jego ojciec był młynarczykiem). Młyn "na Właśnie" należał do Morawców z Rększowic, potem w posiadaniu Nowaków (z tej rodziny pochodziła moja babcia).
Pani Wacia nie pamięta, by mówiono o nim "młyn Szyja", ale wszystko wskazuje, ze znajdował się w tym samym miejscu.
Być może powstał na miejscu znanej ze źródęł historycznych kuźnicy Andrzeja Swanka.
The following user(s) said Thank You: Małgorzata Skop

6 lata 3 miesiąc temu #13310 przez Andrzej Kuśnierczyk
Proszę skontaktować się Pawłem Frochem - powinien mieć Szkopów w drzewie genealogicznym.

6 lata 3 miesiąc temu #13311 przez Anna Hołubiczko
Replied by Anna Hołubiczko on topic szkop
Interesowałyby mnie informacje o Hajnrychach. Ja jestem z nimi w XIX wieku i nie znam za bardzo ich potomków współczesnych oprócz mojej linii. Czy wspomiani Hajnrychowie są jakoś związani z Masłońskiem?
Anna Hołubiczko

Poszukuję: Hołubiczko, Weese, Heinrich, Łagodziński, Brust.

6 lata 2 miesiąc temu - 6 lata 2 miesiąc temu #13320 przez Miro
Replied by Miro on topic szkop
Ja mam przodków o nazwisku Szkop (Skop, Szkopińska) w parafii Woźniki w XVIII wieku.
Co do małżeństw między spokrewnionymi, to zależy od stopnia pokrewieństwa. Zdarzało się, że małżonkowie mieli wspólnych dziadków (a więc byli ciotecznym rodzeństwem).

6 lata 2 miesiąc temu #13322 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic szkop
Pani Małgorzato !
Nie Rudniki Wielkie tylko Rudnik Wielki. Ród Szkopów o ile pamiętam pojawił się po raz pierwszy w tej miejscowości (w moich notatkach) ok 1860 roku. Szkopowie byli sąsiadami Hurasów (dwa domy dalej). Mieszkali na pograniczu Rudnika Wielkiego i Rudnika Małego. To ostatni dom we wsi. Osobiście znałem św. pamięci Józefa Szkopa pięćdziesiąy lat starszego przyjaciela.. Jego rodziców nie pomnętem - ale do ustalenia.Pozdrawiam. HF
The following user(s) said Thank You: Małgorzata Skop, Agnieszka Bad

6 lata 2 miesiąc temu #13326 przez Jarosław Żukow
Replied by Jarosław Żukow on topic szkop
W moim drzewie, a właściwie w drzewie mojej żony, też mam Skopów z Woźnik i Zielonej.

Jaromir

6 lata 2 miesiąc temu #13327 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic szkop
W watku "Mieszczanie czestochowscy - 1819" wystepuje Szymon i Antoni SZKOP. Moze to jakis trop...
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/tgzc/ak...ie-czstochowscy-1819

6 lata 2 miesiąc temu #13330 przez Małgorzata Skop
Replied by Małgorzata Skop on topic szkop
Witam serdecznie wszystkich Państwa!

Kontaktowałam się z Pawłem Froch i rzeczywiście mamy wspólnych przodków.

Kazimierz i Katarzyna Szkop - rodzice Wojciecha Szkop
Jan i Franciszka Płaczek - rodzice Jadwigi Szkop z domu Płaczek

Wojciech Szkop - ur. 1820 roku w Królestwie Pruskim
Jadwiga Szkop z domu Płaczek - ur.1824-1874 w Królestwie Pruskim
Dzieci Wojciecha i Jadwigi to :
Jan
Konstantyn ur.1849
Tomasz
Marianna ur.1852 - żona Piotra Froch urodzona Rudnik Wielki
Franciszka
Piotr ur.1859 - 1918 - Zona Julianna ur. 1865 z domu Jok
Antoni ur. 1862
Stanisław
Zofia
Zamieszkiwali Rudnik Wielki dom numer 51

Moja gałąź pochodzi od Konstantyna Szkop - żona Józefina Szkop z domu Pośpiech ur. 1854 - córka Konstancja urodzona w Koziegłowach po mężach Styblińśka 1888 - 1965 - moja prababcia

Drugie powiązanie od Piotra Szkop wraz z Julianną mieli syna Emeryka uodzonego w Czeladzi ( mój dziadek) ożenił się on z Pelagią córką Konstancji - tej od Konstantego i Józefiny!!!
To jest ten (nie)dozwolony związek

Nazwisko Szkop przewija się w bliskiej okolicy Rudnika tj. Klepaczka - Teofil Szkop ( mariawita) - Kamienica Polska , Poczesna , Woźniki Sląskie , Sadów
Bardzo zależy mi na odszukaniu powiązań i tych dalekich i tych bliskich ....

Skąd nazwisko Szkop znalazło się w tej okolicy - kolonizacja niemiecka????

Dziękuje wszystkim Państwu za zaangażowanie i wskazówki.

Malgorzata Skop

6 lata 2 miesiąc temu #13332 przez Miro
Najstarszy SZKOP wśród moich przodków urodził się ok.1712. Zmarł w Zielonej (par. Woźniki), natomiast dzieci jego rodziły się w Łanach (również parafia Woźniki). Ponieważ Woźniki leżały już po pruskiej stronie granicy, to pochodzenie nazwiska mogło mieć jakiś z tym związek ;)

6 lata 2 miesiąc temu #13336 przez Andrzej Kuśnierczyk
Trudno mówić o "niemieckiej kolonizacji" jak w przypadku kolonizacji fryderycjańskiej. Ot, kupowali ziemię w najbliższej okolicy - a że było to za kordonem, to inna sprawa. To najciekawszy watek z dziejów pogranicza śląsko- małopolskiego. Dopiero w czasie głosowania podczas znanego plebiscytu przypomniano sobie o tych rodzinach, które przeniosły się z Górnego Sląska w rejon Koziegłów i Częstochowy.
Przypominam ,że małżeństwa "polsko-śląskie" nie dbały o jakieś tam prysko-rosyjsie kordony, ziemia ich przodków leżąła po obu stronach granicy, jak w Rudniku Małym i Wielkim, Cynkowie, Gniazdowie itp.
Granica miedzy Rosją a Prusami ukształtowała się w rejonie Gniazdowa dopiero w 1835 roku!!! I powstała komora celna w Gniazdowie. Najciekawszy temat: dolina Heleny czyli Czarny Las k. Woźnik.
Pan Leonard Jagoda (rodem z Gniazdowa), zaprosił genealogów z Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej na spotkanie w Czarnym Lesie.

6 lata 2 miesiąc temu #13343 przez Miro
Panie Andrzeju
Pisze Pan: "[...] Granica miedzy Rosją a Prusami ukształtowała się w rejonie Gniazdowa dopiero w 1835 roku!!! [...]" a ja miałem na myśli granicę między Księstwem Siewierskim a Prusami, przed 1791 rokiem ;)

6 lata 2 miesiąc temu #13345 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic szkop
Możę się przyda również do innych celów. To wycięty fragment mapy z 1792 roku obejmującej granice Księstwa siewierskiego.Pozdrawiam
Załączniki:

6 lata 2 miesiąc temu #13346 przez Andrzej Kuśnierczyk
Panie Mirosławie, to nie było nawiązanie do Pańskiego wpisu, chodziło mi o XIX -wieczną regulację w rejonie Gnazdowa - po sprzedaży dzisiejszego Czarnego Lasu; nagle na polach gospodarzy z Gniazdowa pojawiła się granica, ktorej nie było od czasów średniowiecza. Niestety, taki XIX-wieczny zarys granicy trafił do atlasów i opracowań naukowych!

6 lata 2 miesiąc temu - 6 lata 2 miesiąc temu #13354 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic szkop
Aktualne Rudnik Wielki i Mały jeszcze w 1774 to 2 sąsiednie miejscowości o nazwie Rudniki Wielkie y Małe, o czym można przeczytać np. w książce Józefa Alojzego Putanowicza pt."Stan wewnętrzny y zewnętrzny Studii Generalis Universitatis Cracoviensis 1774", z czym miałam sposobność zapoznać się w Bibliotece Jagiellońskiej w Czytelni Starych Druków, sygnatura 113453 III.
Widzę też tę pozycję w bibliotece cyfrowej.
Teresa
The following user(s) said Thank You: Agnieszka Bad

6 lata 2 miesiąc temu #13704 przez Marek Mietelski
Replied by Marek Mietelski on topic szkop

1 rok 7 miesiąc temu #34551 przez Agnieszka Bad
Replied by Agnieszka Bad on topic szkop

Małgorzata Skop napisał: Witam Państwa
Szukam moich przodków o nazwisku Szkop .
Moja prababcia urodziła się w Koziegłowach -Konstancja Szkop
Jej dziadek i babcia pochodzili z miiejscowości Rudniki Wielkie -
W kwartalniku Korzenie odnalazłam 2 artykuły pt:
Hajnrychowie i Szkopowie - rozmowa z p. Wacławą Cabant - chciałam zakupić te archiwalne numery NR75 4/2010, NR74 3/2010 niestety brak odpowiedzi na mejla....Czy jest jeszcze jakaś szansa na dotarcie do zawartych tam treści?

I jeszcze jedno pytanie czy możliwe było zawieranie małżeństwa pomiędzy bliskimi kuzynami rok mniej więcej 1900....i ewentualnie jakie skutki wywoływało w rodzinie - wykluczenie?

Witam , w miom drzewiem mam pradziadkow o nazwisku Szkop. Jesli jest pani chetna na wymiane informacji to zapraszam na priva.
Pozdrawiam .

1 rok 7 miesiąc temu #34555 przez Andrzej Kuśnierczyk
Mejla nie otrzymałem. Jest w stopce redakcyjnej .
Pozdrawiam

1 rok 7 miesiąc temu #34596 przez Agnieszka Bad
Moi Szkop-owie pochodza z Cynkowa . Znalazlam jedynie pare osob , ktore musze teraz dopasowac , kto kim jest . Szukam osob ktore maja w swoich drzewach osoby o nazwisku Szkop. Dziekuje .

1 rok 7 miesiąc temu #34600 przez Łukasz Hyrchel
Replied by Łukasz Hyrchel on topic szkop
Witam serdecznie,

siostra mojej babci wyszła za mąż za NN Szkop (imienia nie pamiętam, ale się dowiem), który już nie żyje, a ciocia jeszcze żyje - nie mieli dzieci.

Pozdrawiam,
Łukasz Hyrchel

1 rok 7 miesiąc temu #34602 przez Agnieszka Bad

Łukasz Hyrchel napisał: Witam serdecznie,

siostra mojej babci wyszła za mąż za NN Szkop (imienia nie pamiętam, ale się dowiem), który już nie żyje, a ciocia jeszcze żyje - nie mieli dzieci.

Pozdrawiam,
Łukasz Hyrchel

Dziekuje za odpowiedz , kazda informacja sie przyda.
Pozdrawiam
Agnieszka

2 miesiąc 3 tygodni temu #39024 przez Agnieszka Bad
 Ha , nareszcie ! Znalazlam moich Szkopow ,  mam zarys na drzewie .  Dlugo mi zajelo przeszukiwanie akt na FS i na szukajw ar.  Niestety niemam powiazan  z p.Frochem i p Malgosia Skop . Moi pochodza z Cynkowa jedynie moj pradziadek ozenil sie na Rudniku Malym . Pierwszy z prapra...  urodzil sie w Zielonej/Kalety .  Pozniej historia przeniosla ich do Cynkowa , gdzie ich dzieci rozproszyly sie po okolicznych miejscowosciach jak Wojslawice/Przeczycze /Rudnik Maly /Poreba/Zawiercie..... Odnalazlam kuzynostwo mojej babci ,z ktorym pomalu odnawiamy kontakt. Teraz czekam na historie o dalszej rodzinie , o rodzenstwie mojego pradziadka. 

Czas generowania strony: 0,000 s.