Topic-icon szkop

4 lata 8 miesiąc temu #13305 przez Małgorzata Skop (Małgorzata Skop)
Witam Państwa
Szukam moich przodków o nazwisku Szkop .
Moja prababcia urodziła się w Koziegłowach -Konstancja Szkop
Jej dziadek i babcia pochodzili z miiejscowości Rudniki Wielkie -
W kwartalniku Korzenie odnalazłam 2 artykuły pt:
Hajnrychowie i Szkopowie - rozmowa z p. Wacławą Cabant - chciałam zakupić te archiwalne numery NR75 4/2010, NR74 3/2010 niestety brak odpowiedzi na mejla....Czy jest jeszcze jakaś szansa na dotarcie do zawartych tam treści?

I jeszcze jedno pytanie czy możliwe było zawieranie małżeństwa pomiędzy bliskimi kuzynami rok mniej więcej 1900....i ewentualnie jakie skutki wywoływało w rodzinie - wykluczenie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 8 miesiąc temu #13309 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Babcią Wacławy(z Hajnrychów) Caban była Aniela z Frochów Szkop, żona Józefa. Józef służył w wojsku carskim (a jego ojciec był młynarczykiem). Młyn "na Właśnie" należał do Morawców z Rększowic, potem w posiadaniu Nowaków (z tej rodziny pochodziła moja babcia).
Pani Wacia nie pamięta, by mówiono o nim "młyn Szyja", ale wszystko wskazuje, ze znajdował się w tym samym miejscu.
Być może powstał na miejscu znanej ze źródęł historycznych kuźnicy Andrzeja Swanka.
The following user(s) said Thank You: Małgorzata Skop (Małgorzata Skop)

4 lata 8 miesiąc temu #13310 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Proszę skontaktować się Pawłem Frochem - powinien mieć Szkopów w drzewie genealogicznym.

4 lata 8 miesiąc temu #13311 przez Anna Hołubiczko (Anna Hołubiczko)
Interesowałyby mnie informacje o Hajnrychach. Ja jestem z nimi w XIX wieku i nie znam za bardzo ich potomków współczesnych oprócz mojej linii. Czy wspomiani Hajnrychowie są jakoś związani z Masłońskiem?
Anna Hołubiczko

Poszukuję: Hołubiczko, Weese, Heinrich, Łagodziński, Brust.

4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #13320 przez kalafior (Mirosław Butryn)
Replied by kalafior (Mirosław Butryn) on topic szkop
Ja mam przodków o nazwisku Szkop (Skop, Szkopińska) w parafii Woźniki w XVIII wieku.
Co do małżeństw między spokrewnionymi, to zależy od stopnia pokrewieństwa. Zdarzało się, że małżonkowie mieli wspólnych dziadków (a więc byli ciotecznym rodzeństwem).

4 lata 8 miesiąc temu #13322 przez huras (Florian Huras)
Replied by huras (Florian Huras) on topic szkop
Pani Małgorzato !
Nie Rudniki Wielkie tylko Rudnik Wielki. Ród Szkopów o ile pamiętam pojawił się po raz pierwszy w tej miejscowości (w moich notatkach) ok 1860 roku. Szkopowie byli sąsiadami Hurasów (dwa domy dalej). Mieszkali na pograniczu Rudnika Wielkiego i Rudnika Małego. To ostatni dom we wsi. Osobiście znałem św. pamięci Józefa Szkopa pięćdziesiąy lat starszego przyjaciela.. Jego rodziców nie pomnętem - ale do ustalenia.Pozdrawiam. HF
The following user(s) said Thank You: Małgorzata Skop (Małgorzata Skop), chrupka30 (Agnieszka Bad)

4 lata 8 miesiąc temu #13326 przez jaromir (Jarosław Żukow)
Replied by jaromir (Jarosław Żukow) on topic szkop
W moim drzewie, a właściwie w drzewie mojej żony, też mam Skopów z Woźnik i Zielonej.

Jaromir

4 lata 8 miesiąc temu #13327 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Replied by Fukushima (Anna Fukushima) on topic szkop
W watku "Mieszczanie czestochowscy - 1819" wystepuje Szymon i Antoni SZKOP. Moze to jakis trop...
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/tgzc/ak...ie-czstochowscy-1819

4 lata 8 miesiąc temu #13330 przez Małgorzata Skop (Małgorzata Skop)
Witam serdecznie wszystkich Państwa!

Kontaktowałam się z Pawłem Froch i rzeczywiście mamy wspólnych przodków.

Kazimierz i Katarzyna Szkop - rodzice Wojciecha Szkop
Jan i Franciszka Płaczek - rodzice Jadwigi Szkop z domu Płaczek

Wojciech Szkop - ur. 1820 roku w Królestwie Pruskim
Jadwiga Szkop z domu Płaczek - ur.1824-1874 w Królestwie Pruskim
Dzieci Wojciecha i Jadwigi to :
Jan
Konstantyn ur.1849
Tomasz
Marianna ur.1852 - żona Piotra Froch urodzona Rudnik Wielki
Franciszka
Piotr ur.1859 - 1918 - Zona Julianna ur. 1865 z domu Jok
Antoni ur. 1862
Stanisław
Zofia
Zamieszkiwali Rudnik Wielki dom numer 51

Moja gałąź pochodzi od Konstantyna Szkop - żona Józefina Szkop z domu Pośpiech ur. 1854 - córka Konstancja urodzona w Koziegłowach po mężach Styblińśka 1888 - 1965 - moja prababcia

Drugie powiązanie od Piotra Szkop wraz z Julianną mieli syna Emeryka uodzonego w Czeladzi ( mój dziadek) ożenił się on z Pelagią córką Konstancji - tej od Konstantego i Józefiny!!!
To jest ten (nie)dozwolony związek

Nazwisko Szkop przewija się w bliskiej okolicy Rudnika tj. Klepaczka - Teofil Szkop ( mariawita) - Kamienica Polska , Poczesna , Woźniki Sląskie , Sadów
Bardzo zależy mi na odszukaniu powiązań i tych dalekich i tych bliskich ....

Skąd nazwisko Szkop znalazło się w tej okolicy - kolonizacja niemiecka????

Dziękuje wszystkim Państwu za zaangażowanie i wskazówki.

Malgorzata Skop

4 lata 8 miesiąc temu #13332 przez kalafior (Mirosław Butryn)
Najstarszy SZKOP wśród moich przodków urodził się ok.1712. Zmarł w Zielonej (par. Woźniki), natomiast dzieci jego rodziły się w Łanach (również parafia Woźniki). Ponieważ Woźniki leżały już po pruskiej stronie granicy, to pochodzenie nazwiska mogło mieć jakiś z tym związek ;)

4 lata 8 miesiąc temu #13336 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Trudno mówić o "niemieckiej kolonizacji" jak w przypadku kolonizacji fryderycjańskiej. Ot, kupowali ziemię w najbliższej okolicy - a że było to za kordonem, to inna sprawa. To najciekawszy watek z dziejów pogranicza śląsko- małopolskiego. Dopiero w czasie głosowania podczas znanego plebiscytu przypomniano sobie o tych rodzinach, które przeniosły się z Górnego Sląska w rejon Koziegłów i Częstochowy.
Przypominam ,że małżeństwa "polsko-śląskie" nie dbały o jakieś tam prysko-rosyjsie kordony, ziemia ich przodków leżąła po obu stronach granicy, jak w Rudniku Małym i Wielkim, Cynkowie, Gniazdowie itp.
Granica miedzy Rosją a Prusami ukształtowała się w rejonie Gniazdowa dopiero w 1835 roku!!! I powstała komora celna w Gniazdowie. Najciekawszy temat: dolina Heleny czyli Czarny Las k. Woźnik.
Pan Leonard Jagoda (rodem z Gniazdowa), zaprosił genealogów z Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej na spotkanie w Czarnym Lesie.

4 lata 8 miesiąc temu #13343 przez kalafior (Mirosław Butryn)
Panie Andrzeju
Pisze Pan: "[...] Granica miedzy Rosją a Prusami ukształtowała się w rejonie Gniazdowa dopiero w 1835 roku!!! [...]" a ja miałem na myśli granicę między Księstwem Siewierskim a Prusami, przed 1791 rokiem ;)

4 lata 8 miesiąc temu #13345 przez huras (Florian Huras)
Replied by huras (Florian Huras) on topic szkop
Możę się przyda również do innych celów. To wycięty fragment mapy z 1792 roku obejmującej granice Księstwa siewierskiego.Pozdrawiam
Załączniki:

4 lata 8 miesiąc temu #13346 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Panie Mirosławie, to nie było nawiązanie do Pańskiego wpisu, chodziło mi o XIX -wieczną regulację w rejonie Gnazdowa - po sprzedaży dzisiejszego Czarnego Lasu; nagle na polach gospodarzy z Gniazdowa pojawiła się granica, ktorej nie było od czasów średniowiecza. Niestety, taki XIX-wieczny zarys granicy trafił do atlasów i opracowań naukowych!

4 lata 8 miesiąc temu - 4 lata 8 miesiąc temu #13354 przez TZP (Teresa Z.)
Replied by TZP (Teresa Z.) on topic szkop
Aktualne Rudnik Wielki i Mały jeszcze w 1774 to 2 sąsiednie miejscowości o nazwie Rudniki Wielkie y Małe, o czym można przeczytać np. w książce Józefa Alojzego Putanowicza pt."Stan wewnętrzny y zewnętrzny Studii Generalis Universitatis Cracoviensis 1774", z czym miałam sposobność zapoznać się w Bibliotece Jagiellońskiej w Czytelni Starych Druków, sygnatura 113453 III.
Widzę też tę pozycję w bibliotece cyfrowej.
Teresa
The following user(s) said Thank You: chrupka30 (Agnieszka Bad)

4 lata 7 miesiąc temu #13704 przez Marek Mietelski (Marek Mietelski)

3 tygodni 3 dni temu #34551 przez chrupka30 (Agnieszka Bad)
Replied by chrupka30 (Agnieszka Bad) on topic szkop

Małgorzata Skop napisał: Witam Państwa
Szukam moich przodków o nazwisku Szkop .
Moja prababcia urodziła się w Koziegłowach -Konstancja Szkop
Jej dziadek i babcia pochodzili z miiejscowości Rudniki Wielkie -
W kwartalniku Korzenie odnalazłam 2 artykuły pt:
Hajnrychowie i Szkopowie - rozmowa z p. Wacławą Cabant - chciałam zakupić te archiwalne numery NR75 4/2010, NR74 3/2010 niestety brak odpowiedzi na mejla....Czy jest jeszcze jakaś szansa na dotarcie do zawartych tam treści?

I jeszcze jedno pytanie czy możliwe było zawieranie małżeństwa pomiędzy bliskimi kuzynami rok mniej więcej 1900....i ewentualnie jakie skutki wywoływało w rodzinie - wykluczenie?

Witam , w miom drzewiem mam pradziadkow o nazwisku Szkop. Jesli jest pani chetna na wymiane informacji to zapraszam na priva.
Pozdrawiam .

3 tygodni 2 dni temu #34555 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Mejla nie otrzymałem. Jest w stopce redakcyjnej .
Pozdrawiam

2 tygodni 2 dni temu #34596 przez chrupka30 (Agnieszka Bad)
Moi Szkop-owie pochodza z Cynkowa . Znalazlam jedynie pare osob , ktore musze teraz dopasowac , kto kim jest . Szukam osob ktore maja w swoich drzewach osoby o nazwisku Szkop. Dziekuje .

2 tygodni 2 dni temu #34600 przez lukasz.hyrchel (Łukasz Hyrchel)
Witam serdecznie,

siostra mojej babci wyszła za mąż za NN Szkop (imienia nie pamiętam, ale się dowiem), który już nie żyje, a ciocia jeszcze żyje - nie mieli dzieci.

Pozdrawiam,
Łukasz Hyrchel

2 tygodni 2 dni temu #34602 przez chrupka30 (Agnieszka Bad)

Łukasz Hyrchel napisał: Witam serdecznie,

siostra mojej babci wyszła za mąż za NN Szkop (imienia nie pamiętam, ale się dowiem), który już nie żyje, a ciocia jeszcze żyje - nie mieli dzieci.

Pozdrawiam,
Łukasz Hyrchel

Dziekuje za odpowiedz , kazda informacja sie przyda.
Pozdrawiam
Agnieszka

Czas generowania strony: 0.672 s.