Praprzodkowie Poniewierowie z Przystajni/Stanów

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13432 przez Michał Urbaniak
Praprzodkowie Poniewierowie z Przystajni/Stanów was created by Michał Urbaniak
Witam wszystkich,

na wstępie bardzo proszę o wyrozumiałość - to mój pierwszy post na tym forum:)

Od jakiegoś czasu prowadzę badania genealogiczne i niestety przy pewnej gałęzi stanąłem w miejscu co mnie ogromnie frustruje. Chodzi o moich praprapradziadków o nazwisku Poniewiera (inna pisownia to Poniewier).

Moi prapradziadkowie nazywali się Walenty Poniewiera (ur. prawdopodobnie w miejscowości Grębień ok. 1865 roku) i Franciszka Zmorek i brali ślub w Truskolasach w kwietniu 1883 roku.

Matka Walentego nazywała się Jadwiga Poniewiera (prawdopodobnie z domu Wicher/Wiatr) i w 1883 była wdową po Łukaszu Poniewiera i mieszkała wraz z synem w miejscowości Stany. Była obecna na ślubie syna.

I tu ślad mi się urywa. Nie odnalazłem dokumentów zgonu Łukasza Poniewiery, nie mam dostępu do dokumentów, które mogłyby coś powiedzieć o Jadwidze. Sam Walenty był nieobecny przy porodzie swojego syna (również Walentego) w 1888 roku. Walenty zmarł na pewno przed 1907 rokiem, kiedy to jego syn brał ślub. Franciszka Zmorek-Poniewiera żyła wtedy, miała 47 lat, i mieszkała wraz z synem w Kuźnicy Starej. Nie wiem, co się z nią stało później.

Przepraszam za rozpisanie, ale nie wiem, jak inaczej to wszystko przedstawić. Może ktoś będzie umiał mną pokierować, dać mi jakieś wskazówki? Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13450 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Praprzodkowie Poniewierowie z Przystajni/Stanów
Panie Michale!

Nie uniknie Pan wizyty w Archiwum Państwowym, Walenty Poniewiera urodził się w innej parafii biorąc ślub musiał złożyć metrykę urodzenia.
I ta metryka jest do wglądu w tzw. alegatach parafii Truskolasy z 1865 roku. Niestety nie ma skanów z alegat.

Grębień - to mogła być parafia Pątnów lub Krzyworzeka

pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C4%99bie%C5%84

Odnośnie innych pytań......

część metryk z Truskolas jest tu:

www.szukajwarchiwach.pl/search?q=truskol...20XSKANro%3At&order=

będą uzupełniane

a Przystajń jest na Family

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13452 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Praprzodkowie Poniewierowie z Przystajni/Stanów
Witam, Panie Jacku,

ogromnie dziękuję za odpowiedź, bardzo mi Pan pomógł. Dopiero zaczynam swoją przygodę z genealogią (choć dotarłem już do XVIII wieku - właśnie dzięki familysearch oraz "szukajwarchiwach) i nie wpadłem na to, żeby poszukać w alegatach.

Myśli Pan, że mogę napisać do Archiwum w Częstochowie podanie o odszukanie metryki w alegatach? Zazwyczaj szukałem w samych księgach, a nie w "załącznikach".

Krzyworzekę przejrzałem, Pątnowa jeszcze nie, zaraz to nadrobię.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #13662 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Praprzodkowie Poniewierowie z Przystajni/Stanów
Witam, Panie Jacku,

dostałem informację z archiwum, że odnaleźli dokumenty związane z tym ślubem - i to nie tylko akt urodzenia mojego przodka, ale jeszcze nie wiem, co dokładnie (mam cichą nadzieję, że będzie to akt zgonu jego ojca).

Dziękuję Panu raz jeszcze!
Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #13668 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Praprzodkowie Poniewierowie z Przystajni/Stanów
"Nie ma sprawy" jak mawiali moi koledzy.
A genealogia wciąga, oj wciąga............
Ja nie mogę się oderwać już 25 lat.

pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 tygodni temu #13744 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Praprzodkowie Poniewierowie z Przystajni/Stanów
Panie Jacku, stwierdziłem, że muszę się podzielić swoim wielkim szczęściem!

W alegatach znalazł się zarówno akt urodzenia Walentego Poniewiery, jak i akt zgonu jego ojca Łukasza. A wczoraj dowiedziałem się, że Grębień podlegał pod parafię Kadłub. Pogrzebałem w aktach i znalazłem akt ślubu Łukasza i Jadwigi oraz większość ich dzieci. Teraz muszę tylko znaleźć akt zgonu Jadwigi Poniewierowej. Ostatnie informacje jakie o niej mam - w 1891 roku mieszkała w Rębielicach Szlacheckich już jako wdowa. Nie wiem tylko, pod którą to parafię podlega.

Bardzo jeszcze raz dziękuję za pomoc!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie