Topic-icon Wieś Zwierzyniec

6 lata 7 miesiąc temu #13604 przez Mirek Wysocki
Dzień dobry, szukam wszelkich informacji na temat wsi Zwierzyniec i związanym z nią nazwiskiem KOCHEL. Znalazłem informację, że to nazwisko występuje w opracowaniu pt. "LUSTRACJA WOJEWÓDZTWA KRAKOWSKIEGO 1789, cz. 2, POWIAT LELOWSKI ORAZ STAROSTWO KŁOBUCKIE I BRZEŹNIECKIE" na str. 494. Dodatkowo po przejrzeniu opracowania
"ATLAS HISTORYCZNY POLSKI WOJEWÓDZTWO KRAKOWSKIE W DRUGIEJ POŁOWIE XVI WIEKU" okazało się, że w XVI w. wieś Zwierzyniec nie występuje ani w dobrach królewskich, kościelnych ani prywatnych.

Bardzo proszę o wszelką pomoc.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona Strzelczyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 7 miesiąc temu - 6 lata 7 miesiąc temu #13605 przez Joanna Bożek
Replied by Joanna Bożek on topic Wieś Zwierzyniec
Nazwisko wystepuje w wyszukiwarce nazwisk po lewej stronie. Truskolasy Zwierzyniec obfifuja w Kochelow, nie wiem kogo dokladnie pan szuka.

6 lata 7 miesiąc temu #13609 przez Mirek Wysocki
Replied by Mirek Wysocki on topic Wieś Zwierzyniec
W zasadzie to dopiero zaczynam szukać swoich korzeni. Na razie skupiłem się na wiosce Zwierzyniec ponieważ tam mieszka moja rodzina od strony mamy. Przeglądając różne opracowania i mapy w miejscu gdzie teraz leży Zwierzyniec II często występuje wioska Kochle (mapa z 1935 r.), wcześniejsze mapy, np. XVII i XVIII w., pokazują, że w tym miejscu znajdowały się folwarki (dobra królewskie), z których jeden nazywał się Kochlowe lub Kochlowo.
Jeżeli ktoś może mnie nakierować będę wdzięczny.

5 lata 10 miesiąc temu #16659 przez Iwona Strzelczyk
Replied by Iwona Strzelczyk on topic Wieś Zwierzyniec
Wiem że mój dziadek pochodził ze Zwierzyńca i nadal mieszkają tam Kochle.Pochodził z majętnej rodziny.

5 lata 10 miesiąc temu #16667 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Wieś Zwierzyniec
Witam Pana,

w 1889 mój daleki krewny Adam Radzioch poślubił Mariannę Kochel ze Zwierzyńca. Czy nazwisko Radzioch również znajduje się w Pana drzewie?

5 lata 10 miesiąc temu #16674 przez Krzysztof Łągiewka
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 14, Warszawa 1895, s. 684:
Zwierzyniec i Zwierzyniec Górny, dwie kolonie, folwark i osada leśna nad rzeką uchodzącą do Liswarty, powiat częstochowski, gm. Opatów, parafia Truskolasy, odległość 22 wiorsty na północ od Częstochowy. Zwierzyniec Kolonia ma 99 domów, 693 mieszkańców, 2098 mórg włościańskich (1178 roli); Zwierzyniec Górny ma 32 domy, 129 mieszkańców, 116 mórg włościańskich; folwark 2 domy, 7 mieszkańców, 380 mórg; osada 1 dom, 7 mieszkańców, 1507 mórg lasu rządowego. W roku 1827 było 2 domy, 15 mórg, parafia Krzepice. Zwierzyniec wchodził w skład dóbr rządowych Iwanowice.

Archiwum Państwowe w Częstochowie. Zespół akt:
Wydział Hipoteczny Powiatu Częstochowskiego, sygn. 2 / 111:
Dobra Narodowe Ekonomia Iwanowice. W ich składzie wg. zapisu z 1826 r. znajduje się folwark i wieś Zwierzyniec. Na podstawie ukazu uwłaszczeniowego z 19 lutego / 2 marca 1864 r. i postanowienia z 29 grudnia 1867 / 10 stycznia 1868 r. włościanie wsi Zwierzyniec otrzymali na własność 2214 mórg i 7 prętów.

5 lata 10 miesiąc temu #16677 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Wieś Zwierzyniec
Lustracja Województwa Krakowskiego 1789, z moich notatek:
Zagroda Kochlowa: Ignacy Kochel, Wojciech Kochel, Piotr Domagała.
Zagroda Sitkowa: (...), Wojciech Kochel.

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

5 lata 10 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #16678 przez Mirek Wysocki
Witam Wszystkich! - do Pana Michała.
Z mojej najbliższej linii nie ma Marianny, która wyszła za mąż za Pana przodka. Była Marianna - siostra mojego 2 x pradziadka, która urodziła się w Zwierzyńcu 21.04.1856 r. i wyszła za mąż za Wojciech Kuliberdę 08.11.1876 r.

5 lata 10 miesiąc temu #16679 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Wieś Zwierzyniec
Panie Mirku, Marianna Kochel, która wyszła za Adama Radziocha urodziła się ok. 1871 roku, a jej rodzicami byli Andrzej Kochel i Marianna z Konieczków. Tak podaję na wszelki wypadek, może kiedyś ten trop powróci.

5 lata 10 miesiąc temu #16680 przez Mirek Wysocki
Musi to być dalsza boczna linia Kochlów, we wszystkich zapiskach nie mam żadnego Andrzeja Kochla.
Pozdrawiam

5 lata 10 miesiąc temu #16685 przez Szymon Gruca
Replied by Szymon Gruca on topic Wieś Zwierzyniec

Michał Urbaniak napisał: Panie Mirku, Marianna Kochel, która wyszła za Adama Radziocha urodziła się ok. 1871 roku, a jej rodzicami byli Andrzej Kochel i Marianna z Konieczków. Tak podaję na wszelki wypadek, może kiedyś ten trop powróci.

Andrzej Kochel i Marianna z Konieczków są też u mnie:
www.gruca.gmedia.pl/individual.php?pid=I244&ged=gruca.ged

Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl

5 lata 10 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #16687 przez henryk gierlik
Replied by henryk gierlik on topic Wieś Zwierzyniec
Nazwisko Kochel wczesniej pisane Köchel NIEMCY i CZECHY 14 15 wiek

W starych Urkundach tez Chochel czytamy Khochel

URKUNDA

images.monasterium.net/pics/AT-OeStA-HHS...urg_1397_07_02-1.jpg

4 linika Srodek

5 lata 10 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #16689 przez Mirek Wysocki
Do Pana Henryka
Szukając genealogii nazwiska Kochel domyślałem się, że może pochodzić z Niemiec, ale nie znalazłem żadnego potwierdzenia. Ostatnio moja kuzynka, która też szuka wspólnych korzeni, przekazała mi, że Kochlowie w okolicach Panek mogli pojawić się w XIII i XIV w. wraz z przybyciem Sasów, którzy zwolnieni ze służby wojskowej osiedlali się w tych okolicach. Ciekawa teoria wymagająca jeszcze wielu poszukiwań.

5 lata 10 miesiąc temu #16690 przez Mirek Wysocki
Do Pana Krzysztofa.
Proszę mi powiedzieć, czy w tych dokumentach uwłaszczeniowych, znajdujących się w archiwum w Częstochowie, znajdują się dokładne informacje dotyczące poszczególnych rodzin, ile ziemi dostali i ewentualna lokalizacja ich gospodarstwa.

5 lata 10 miesiąc temu #16691 przez henryk gierlik
gw.geneanet.org/brumar?lang=fr;pz=lina+s...p=katharina;n=kochel

Mam wiecej Urkund Dokumentow z tego nazwiska

5 lata 10 miesiąc temu #16693 przez Mirek Wysocki
Do Pana Szymona.
Znalazłem wspólny mianownik.
Rodzice Andrzeja Kochla - Józef Kochel (ur. 1797?) i Józefa z d. Pośpiech (ur. 1815?) pobrali się 14.05.1832 r., gdzie Józef był bratem Walentego Kochla mojego 4 x pradziadka. Ich rodzice to Michał Kochel i tu mam problem ponieważ był on dwukrotnie żonaty z Heleną i Zuzanną z d. Grzyb. Z Heleną na pewno miał dwóch synów Michała i Wojciecha (jak podaje "Spis ludności województwa krakowskiego 1790-1791).
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona Strzelczyk

5 lata 9 miesiąc temu #16766 przez Krzysztof Łągiewka

Mirek Wysocki napisał: Do Pana Krzysztofa.
Proszę mi powiedzieć, czy w tych dokumentach uwłaszczeniowych, znajdujących się w archiwum w Częstochowie, znajdują się dokładne informacje dotyczące poszczególnych rodzin, ile ziemi dostali i ewentualna lokalizacja ich gospodarstwa.

To nie są dokumenty uwłaszczeniowe, tylko księga wieczysta Dóbr Narodowych Ekonomii Iwanowice w skład których wchodził również Zwierzyniec. W księdze Ekonomii Iwanowice odnotowano odejście ziemi dla włościan Zwierzyńca w 1868 r. Każda stara księga wieczysta miała z tyłu kieszeń na załączniki, niestety większość załączników nie zachowała się do naszych czasów. Do Ekonomii Iwanowice załączniki również zaginęły, a tam mogły być tabele likwidacyjne czyli nadawcze z dokładnym wykazem uwłaszczonych włościan. Takie tabele posiadali też sołtysi danych miejscowości, ale przeważnie po jakimś czasie zdawali je do urzędu gminy. Archiwum w Częstochowie nie posiada akt gminy Opatów z okresu sprzed 1945 r. Najstarsze dokumenty sięgają 1950 r. - Gminna Rada Narodowa w Opatowie. Są jeszcze inne dokumenty z urzędu gminy Opatów do 1990 r. Należałoby sprawdzić w archiwum. Być może te tabele są jeszcze do dziś w urzędzie gminy Opatów, ewentualnie w starostwie w Kłobucku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mirek Wysocki

5 lata 9 miesiąc temu #16898 przez henryk gierlik
DLA MIRKA

Stroje z Miejscowosci Kochel

Jest to najstarsza miejscowosc gdzie pochodzi nazwisko Kochel

Pierwsze wzmianki to 788r

Byl tam Klasztor Benedyktynek

W 955r Wegrzy zniszczyli Klasztor i potem nie zostal odbudowany

Kosciol Katolicki odbudowano w 1071r
Załączniki:

5 lata 9 miesiąc temu #16900 przez henryk gierlik
Dla Mirka KOCHEL
Załączniki:

5 lata 9 miesiąc temu #16901 przez henryk gierlik
Kochel Dla MIRKA
Załączniki:

5 lata 9 miesiąc temu - 5 lata 9 miesiąc temu #16910 przez Mirek Wysocki
Podziękowania dla Henryka!

Według "Tabela miast, wsi, osad Królestwa Polskiego z wyrażeniem ich położenia i ludności" wydanie 1827. Osada Kochle - województwo kaliskie, obwód wieluński, powiat częstochowski, parafia Truskolasy - ilość domów 5, ilość mieszkańców 41, własność rządowa.

Według "LUSTRACJA WOJEWÓDZTWA KRAKOWSKIEGO 1789, cz. 2, POWIAT LELOWSKI ORAZ STAROSTWO KŁOBUCKIE I BRZEŹNIECKIE". Wieś Zwierzyniec składa się z kilkunastu zagród, jedną z tych zagród jest Kochlowa zamieszkała przez Ignacego Kochla i Wojciecha Kochla, w drugiej zagrodzie Sitkowa mieszkał Wojciech Kochel, wszyscy oni mieli powinności odpracowywania w folwarku oraz opłacania czynszu (spaśne).

Idziemy dalej, według "Spisu ludności woj. krakowskiego 1790 - 1791" w Pustkowiu Zwierzyniec było 5 zagród, gdzie mieszkali Kochle: pod nr 4 Wojciech Kochel lat 40, pod nr 5 Piotr Kochel lat 49, pod nr 6 Andrzej Kochel lat 40, pod nr 7 Stanisław Kochel lat 50 i pod nr 8 Ignacy Kochel lat 87. Nie znam powinowactwa tych wszystkich Kochlów.

W załączeniu dwie mapy: jedna z XVIII w. gdzie widać wszystkie osady w Pustkowiu Zwierzyniec, druga z ok. 1934 r., gdzie widnieje wieś Kochle (dzisiaj to Konieczki).
Pozdrawiam
Załączniki:

5 lata 9 miesiąc temu - 5 lata 9 miesiąc temu #16911 przez Mirek Wysocki
Drugi załącznik, nie udało mi się włączyć dwóch jednocześnie.
Załączniki:

5 lata 9 miesiąc temu #16945 przez henryk gierlik

5 lata 8 miesiąc temu - 5 lata 8 miesiąc temu #17921 przez Mirek Wysocki
Mam prośbę związaną ze wsią Zwierzyniec:
- po pierwsze interesuje mnie historia tej wsi;
- po drugie czy w XVII w. Zwierzyniec podlegał pod parafię Kłobuck;
- po trzecie czy w aktach pisanych łaciną wieś ta występowała pod inną nazwą np. łacińską.

Pozdrawiam

5 lata 8 miesiąc temu #17924 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Wieś Zwierzyniec
Po trzecie tak. Vivario, Vivarium
Piotr

Czas generowania strony: 0,000 s.