Topic-icon Szukam rodzeństwa babci - Kruszyna

5 lata 1 miesiąc temu #14296 przez pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)
Babcia - Wiktoria Poroszewska ur.1908 jej siostra Stanisława Poroszewska ur.1915 prawdopodobnie było ich 6 lub 9 w domu? Zginęli w partyzantce i powstaniu Warszawskim.Nie znam imion pradziadków ( najprawdopodobniej matka z domu Rybak )

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 1 miesiąc temu - 5 lata 1 miesiąc temu #14299 przez wlodeks (Włodzimierz Stefani)
Witam,
tak na dobry początek Pani Magdaleno:
babcia Pani Wiktoria Poroszewska urodziła sie 1/14 października 1907 r. w Kruszynie z ojca Marcina i matki Józefy z Rybaków. Dziecko ochrzczono 7/20 października 1907 w kościele parafialnym kruszyńskim, a chrzestnymi byli: Jan Ogrodnik i Zuzanna Poroszewska.
tutaj akt Pani babci:
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-21...,364635001,362874001

ps.
w latach 1908-9 nie urodziło się inne dziecko w/w pary - sprawdziłem; należy szukać wcześniej [lat późniejszych nie ma w sieci], zwłaszcza aktu ślubu Marcina i Józefy.
Dodam, że w r. 1907 urodzili się Poroszewscy: Helena, akt nr 16, Julian akt nr 25, Zofia akt 66, Konstanty akt 74 i Wawrzyniec akt 120 i Wiktoria akt 150;
w roku 1908 siedmioro dzieci Poroszewskich, w r. 1909 czworo dzieci Poroszewskich, w większości różnych rodziców. Można domniemywać pokrewieństwo w/w wymienionych - do sprawdzenia ;)
Chrzestna babci Pani - Zuzanna z Kokoszczyków - byla matką Władysława ur. 1908 r akt 52, żoną Stanisława Poroszewskiego. Można by tak długo, ale późnawa dla mnie pora. W każdym razie jest co robić...;)
Życzę zatem owocnych poszukiwań, pozdrawiam,dobrej nocy.
wlodeks

5 lata 1 miesiąc temu #14300 przez beataszajda4 (Beata Szajda)
Witam,
pradziadkowie Marcin Poroszewski lat 25, syn zmarłego Sylwestra i Julianny z Kucharskich i Józefa Rybak lat 21, córka zmarłego Franciszka i Marianny Rychter pobrali się w Kruszynie 26.09/09.10.1905r.-akt 25/1905
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-20...,364635001,364320301

Beata

5 lata 1 miesiąc temu #14303 przez wlodeks (Włodzimierz Stefani)

5 lata 1 miesiąc temu #14305 przez pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)
Nie myślałam,że będzie taki odzew za co bardzo dziękuję być może uda się odnaleźć resztę rodzeństwa babci ? ( po rodzicach ). Ciekawostką jest,że babcia miała koleżankę z wioski Kruszyna ( matka mojego wujka,babcia mojej kuzynki ) Marianna Rybak ur. w 1916 Razem przetrwały wojnę we Warszawie następnie osiedliły się na ziemiach odzyskanych gdzie razem zamieszkały,gdzie obydwie urodziły chłopców,którzy na zabawie poznali dwie siostry ( moja matka i jej siostra )
jeżeli dałoby się coś jeszcze znaleźć byłabym wdzięczna.I jeszcze takie pytanie czy istnieje może miejsce spoczynku ( ewentualnie zdjęcia ) brata mojej babci Stanisława?

5 lata 1 miesiąc temu #14316 przez wlodeks (Włodzimierz Stefani)
pozostałe metryki chrztu młodszego rodzeństwa Pani babci znajdzie Pani w AACz im. ks. Walentego Patykiewicza w Częstochowie,
ew. akty urodzenia z USC gm. Kruszyna [Urząd Stanu Cywilnego USC Kościuszki Tadeusza 1,Telefon: +48343202003],
lub w AP w Częstochowie:
baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradziad.php?l...u_id=0&search=szukaj

Trzeba jednak pamiętać, że Archiwa Państwowe otrzymują akta metrykalne z USC dopiero po stu latach przechowywania.

W AACz może być teczka osobowa ks. Stanisława, ale z tym zapytaniem proszę kilka dni poczekać, jeden z genealogów spyta o nią podczas kwerendy w tym archiwum.
Zdjęcia księdza w sieci nie znalazłem, ale był on wikarym, później proboszczem w wielu parafiach częstochowskiej diecezji, więc z tym nie powinno być kłopotu. Proponuję skontaktować się z parafią Wrzosowa, gdzie ks. Stanisław był proboszczem przez lat 10 [1966-76]. Muszą być tam dotyczące księdza dokumenty, fotografie [kronika parafialna] z tego okresu, a być może jest tam pochowany??
kuriaczestochowa.pl/parafie/dekanaty/por...la-i-krwi-chrystusa/

pozdrawiam
wlodeks

5 lata 1 miesiąc temu #14318 przez pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)
Jeszcze jestem w trakcie sprawdzania - znalazłam grób w Częstochowie na św.Rocha ale data narodzin mi sie nie zgadza 1905 a według metryki 1906 - nie jestem w stanie dotrzeć do aktu zgonu.
Metryki urodzenia ani pozostałych szczegółów tez nie rozumiem j. rosyjski zakończyłam w klasie 5 sz.p. i nie pamiętam :)
www.polskie-cmentarze.com/roch/czestocho...31756&inni=0&cinki=1

5 lata 1 miesiąc temu #14320 przez msm (Michał Mugaj)
/akt chrztu Stanisława Poroszewskiego/
urodził się 6.X.1906 r. w Kruszynie a został ochrzczony 7.X.1906 r. Ojciec-26 letni Marcin Poroszewski, matka Józefa zd. Rybak-20 letnia. Świadkowie: Stanisław Poroszewski-30 lat i Stanisław Dobiech-40 lat.
Rodzice chrzestni: Karol Chudała i Anna Zasępa.
Został ochrzczony przez ks.Klemensa Gawlikowskiego.
Na marginesie notka o święceniach: w myśl....w Kaplicy Seminarium w Krakowie dn. 21.II.1932 r. został wyświęcony przez J.E. Biskupa Kubinę na subdjakona alumn Stanisław Poroszewski.
The following user(s) said Thank You: pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)

5 lata 1 miesiąc temu #14323 przez wlodeks (Włodzimierz Stefani)
Pani Magdaleno,
Wczoraj w AACz teczki osobowej ks. S. Poroszewskiego nie odnaleziono, natomiast w prywatnych zbiorach kolega ma taką informację:

"Ks.Stanisław Poroszyński ur.1.05.1905 w 1978r był emerytem.Mieszkał w Częstochowie ul.Kordeckiego 24 m.6"

może ten adres i właściwa dla niego parafia pozwoli znaleźć akt zgonu księdza Stanisława Poroszewskiego, Poroszyńskiego ??
w każdym razie ma Pani szczęście, bo robi się ciekawie...;)
powodzenia!
wlodeks
The following user(s) said Thank You: pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)

5 lata 1 miesiąc temu #14326 przez pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)
Dziękuję - naprawdę dziękuję - jutro dostanę odpowiedź z parafii w Parzymiechach tam tez jest pochowany ksiądz Stanisław Poroszewski poprosiłam o sprawdzenie daty urodzin na grobie.
Po starych zdjęciach i zapiskach na nich doszłam,że był jeszcze brat babci Jan.Z przekazu ustnego wiem,że dziadek taty - Marcin miał przydomek "trumniarz" bo wykonywał w/w oraz robił meble z drewna.Zostawiam to info na wypadek gdyby ktoś szukał tutaj.I zwracam się z prośbą - czy istnieje tutaj osoba,która zawodowo zajmuje się wyszukiwaniem przodków?
pozdrawiam.

5 lata 1 miesiąc temu #14358 przez wlodeks (Włodzimierz Stefani)
Pani Magdo,
od czasu do czasu proszę nas poinformować, jak się sprawy poszukiwań Poroszewskich mają ? Zwłaszcza ciekawą wydaje się zagadkowa sprawa dwóch księży Stanisławów...
pozdrawiam
wlodeks

5 lata 1 miesiąc temu #14360 przez TZP (Teresa Z.)
Mam także Poroszowskich z Kruszyny na swoim drzewie genealogicznym, ale myślę, że to dalsza rodzina z Pani babcią.
Otóż brat mojego 3xpra z Kruszyny Marcin Szymon Olszowski poślubił tamże w 1821 r.Małgorzatę Poroszowską (Proszowską) ur.1798, córkę hon.Marcina Poroszewskiego i Katarzyny. Małgorzata miała rodzeństwo: Łukasz ur.1780, Zofia 1783, Marianna 1784, Michał 1789 i Mikołaj 1790 Poroszewscy.

Pozdrawiam,Teresa

5 lata 1 miesiąc temu #14362 przez pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)
Tak będę szukała i dociekała.Rozmawiałam z księdzem ( w parafii w której brat babci pracował ) gdzie ten stwierdził,że inny Stanisław Poroszewski ( ksiądz ) być nie mógł i zastanawiam się dlaczego ewentualnie zmienił dane ? Jakoś mało prawdopodobne aby dwóch księży o tym samym nazwisku i imieniu rok po roku mogło zaistnieć.Będę próbowała się dowiedzieć z akt,które być może istnieją w jakiejś parafii skąd w/w pochodził i imiona rodziców na razie nic nie wiem i nikt nie jest mi w stanie nic potwierdzić. Poproszę osoby,które specjalizują się w wyszukiwaniu przodków ale to dopiero po wakacjach jak archiwum w Częstochowie będzie czynne.Sama z siebie poświęcę kilka dni i pojeżdżę po parafiach gdzie w/w przebywał - zobaczymy.Pani Teresko obiecuję,że jak już moje drzewo genealogiczne będzie kompletne to zamieszczę tu - być może odnajdzie się ktoś jeszcze.Będę równocześnie szukać przodków mojej kuzynki i wujka -> Marianny z domu Rybak ur.1916 r - koleżanki babci - zakładam,że w/w jest być może również skoligacona w jakiś sposób z moją rodziną.Wszak w Kruszynie główne nazwiska to Poroszewscy i Rybak.Byłam tam nawet 10 lat temu,nawiązałam kontakt z kobietą,która pamiętała moja babcię.Jednak nie utrzymałam kontaktu ( czego teraz bardzo żałuję ) Pozdrawiam serdecznie i do poczytania :)

ps. co do nazwiska Poroszewski - w starszych aktach również spotkałam się z pierwotną nazwą nazwiska Poroszewski/a - jednak z moim rosyjskim nie jest aż tak źle ;)

5 lata 2 dni temu #14683 przez pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)

4 lata 11 miesiąc temu #14789 przez pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)
No i wyjaśniła się tajemnica -> Informację przy akcie urodzenia prawdopodobnie dopisano nie temu Stanisławowi, co trzeba.
Właściwy ks. Stanisław był synem Stanisława i Zuzanny Kokoszka i faktycznie urodził się 01.05.1905.
Brat mojej babci faktycznie tez był Stanisław ale żył 4 dni tylko :( Podpytałam wujka ( syna w/w Marianny Rybak ) i Stanisław ksiądz był kuzynostwem jego matki.Zresztą Pan Sławek Worwąg domyśla się na podstawie dostępnych dokumentów,że ród Poroszewskich ( Poroszowskich ) ciągnął się w kilku liniach - ciekawa jestem czy początkiem w/w nazwiska był jeden przodek czy może bracia? hmm być może kiedyś sie dowiemy.

4 lata 11 miesiąc temu #14810 przez pestka10 (Magdalena Rybińska Markiewicz)
Na tym etapie poszukiwań znalazłam w swojej rodzinie takie nazwiska jak : Poroszewska, Rybak,Kucharska,Rychter,Kołaczkowska,Zimoń,Pądel to tak na wszelki wypadek gdyby ktoś kiedyś szukał.Myslę,że miła świadomość iż ktoś tam gdzieś istnieje wywodzący się od wspólnego przodka.
pozdrawiam.

4 lata 5 miesiąc temu #17884 przez Wojkaw (Jolanta Skirewska)
Witam, przypadkowo trafiłam na ten wątek, ale Marcin Olszowski, mąż Małgorzaty Poroszowskiej był bratem mojego przodka ze strony Matki mojego Ojca. Udało mi się odnaleźć 11 aktów urodzenia Ich dzieci, ale poszukuję aktów urodzenia i małżeństw wspólnego przodka Marcina i Jego brata Piotra Olszewskiego (Olszewskiego) - Ojca, Łukasza i ich Matki Franciszki z Czarneckich (Czarnickich bądź Szwarczyńskich). Wiem, że Franciszka zmarła w 1825 -akt 2 Kruszyna/Łęg, zmarła w domu swojego syna Piotra. Akt ślubu z 1787 Poczesna, tego nie mogę odnaleźć. Piotr był ożeniony z Katarzyną z Liszczyków (Leszczyków, Leszczyńskich). Czy przypadkiem nie natrafiła Pani w swoich poszukiwaniach na takie akty? Część informacji otrzymałam pośrednio od śp. P. Teresy Zagórowicz jak się okazało, jesteśmy rodziną,tylko z linii innego brata Olszewskiego. Będę wdzięczna za informację, mogę przesłać skany, które odnalazłam, dzieci Małgorzaty Poroszowskiej, pozdrawiam Jolanta Skirewska

Czas generowania strony: 0.637 s.