Szukam informacji o Henryku Keller - naczelniku Częstochowy w Powstaniu 1863

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #15163 przez Piotr Janus
Szukam informacji o Henryku Kellerze - naczelniku Częstochowy w Powstaniu 1863, tzn. na temat jego rodziny, przodków itp.
Nazwisko Keller pojawia się w księgach w XIX wieku wśród pochodzących z Austrii płócienników (tkaczy). Jeden Henryk Keller był w przededniu Powstania ziemianinem i radnym częstochowskim , ale nie wiem czy to ten sam.

Inny z Kellerów, płócienników był w owym czasie dobrym znajomym mojej rodziny ..... Interesuje mnie, czy to ta sama rodzina, czy się znali.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu - 9 lata 7 miesiąc temu #15180 przez Florian Huras
Panie Piotrze
Proszę wskazać źródło informacji, z której wynika że uczestnikiem powstania był HENRYK KELLER Naczelnik ? Częstochowy ?. To ważne a nigdy nie natrafiłem na taki fakt.
Przyznam, że sprawdzałem pełną listę uczestników tego powstania i nie znalazłem w niej poszukiwanego przez Pana.
Oto wykaz (czy on tu jest?) osób o nazwisku Keller:

• 20589 Keller
Opis: sztabskapitan wojsk moskiewskich., za wzięcie udziału w powstaniu wyrokiem sądu wojennego rozstrzelany w r. 1864.
źródło: [StupSP]
Uwagi:

• 34406 Gottfried Keller
Opis: (1819-1890), szwajcarski poeta i powieściopisarz, polonofil, zabierał głos w obronie powst.
źródło: [Galicja w Powstaniu Styczniowym...]
Uwagi:

• 32792 Józef Keller
Opis: major, urn. j 385, powstaniec styczniowy, poch. Lwów
źródło: [Białynia-Chołodecki J., Cmentarzyska ...]
Uwagi:

• 35181 L. B Keller
Opis: mjr, instruktor powst. szkoły wojsk, w Krakowie, w lutym 1864 r. p.o. komendanta placu
źródło: [Galicja w Powstaniu Styczniowym...]
Uwagi:

• 26835 Michał Keller
Opis: Odstawny kapitan, był w partii i uczestniczył w dwóch potyczkach przeciw wojsku, 4 stycznia 1864 r rozstrzelany w Płocku.
źródło: [Słotwiński A., Unia podlasko-chełmska od r. 1875-1885 za: CBP]
Uwagi: inf. z raportów zaborczych, mogą zawierać błędne dane i tendencyjne uzasadnienia

• 21013 Stanisław Keller
Opis: Powstaniec figurujący w Archiwum ks. Ruczki
źródło: [Marcinek R., Archiwum ks. Ludwika Ruczki...]
Uwagi:

• 33853 Wanda Keller
Opis: zam. Gałecka, 1832-1894, poch. Lublin, cm. przy ul. Lipowej
źródło: oprac.: Barbara Glądała na podst. Z.Bieleń, Groby uczestników Powstania Styczniowego na cmentarzach Lublina, Lublin 1985r., za: ltg.pl
Uwagi:
Ostatnia9 lata 7 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #15183 przez Piotr Janus
Witam,

to że Henryk Keller był naczelnikiem Częstochowy w Powstaniu 1863 wiem z wielu opracowań internetowych o Częstochowie i o powstaniu styczniowym. Wystarczy wpisać w google "Henryk Keller Częstochowa" lub "Henryk Keller 1863", choć wygląda na to że wszystkie te wpisy pochodzą z tego samego źródła, bo tak samo brzmią.
Przykład strony:
www.czestochowa.um.gov.pl/miasto/czestoc...powstanie_styczniowe

Być może nie ma go na żadnej liście powstańców, jeżeli ani nie zginął, ani nie dożył wolnej Polski, ani nie wyjechał za granicę, tylko po prostu się ukrywał.
Być może też jako naczelnik Częstochowy nie brał bezpośrednio udziału w walkach.


Mi znany jest inny Keller: Konrad Keller ur. 1849 w Częstochowie, zm. 1922, parafia Biała Górna (nazwisko pisano też Kieler)

pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #15185 przez Florian Huras
Bardzo dziękuję Panie Piotrze za przesłane informacje.Sprawdzałem w bazie uczestników powstania styczniowego na www.genealogia.okiem.pl/powstanies/ i nie znalazłem takiego nazwiska stąd prośba o bliższe informacje. Raz jeszcze dziękuję
HF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #15187 przez Piotr Janus
Również dziękuję Panie Florianie za informacje.
Znam tą bazę danych, to wspaniały projekt, ale z wielu wiadomych powodów bardzo wiele uczestników powstania styczniowego nadal jest i pewnie pozostanie nieznanymi - a w końcu często poświęcili dla sprawy wszystko ...

Mnie osobiście interesują Ci którzy pochodzą z zaboru pruskiego, ze Sląska i ewtl. osiedlili się później w Królestwie Polskim, w okolicach Częstochowy, mając szlaban na powrót z powodu np. nielegalnego przekroczenia granicy.
Edmund Odorkiewicz w swojej książce wspomina o pruskich aktach policyjnych z tego okresu znajdujących się w archiwum w Merseburgu (dziś są w Berlinie). Wybieram się tam już od dłuższego czasu .... narazie niestety bez skutku.

Ale to już trochę inny temat niż naczelnik Henryk Keller ....

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie