Topic-icon Kowale wiejscy w Częstochowskiem i na Śląsku.

3 lata 10 miesiąc temu #17544 przez hehenio (Henryk Kunert)
Czy działający na wsi kowale tworzyli cechy, tak, jak rzemieślnicy w miastach?
Czy w ramach kształcenia zawodowego odbywali również wędrówki czeladnicze?
Czy może ktoś z Państwa próbował poszukiwań w dokumentach cechowych?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 10 miesiąc temu #17547 przez henio (henryk gierlik)
Panie Henryku prosze szukac w dokumentach wplaty podatkow

Podaje paru kowali ze Slaska

Casimir Miejscowosc

Melcher Gross kowal 1633r

Falkenberg Miejscowosc

Ambrosius Kielbasa kowal 1581r

Grocholiub Miejscowosc

Stiepan Kowall kowal 1635r

Falkenberg Miejscowosc

Woiteck Niebesky kowal 1581r

Grossmangsdorf Miejscowosc

Siemon Plichta kowal 1581r

Wies Borowsske Miejscowosc

Jacob Schwieczak 1640r
The following user(s) said Thank You: lech22s (Lech Ciuk), hehenio (Henryk Kunert)

3 lata 10 miesiąc temu #17549 przez Daisy (Anna Hreczańska)
Z mojej rodziny Władysław Deryng był kowalem dworskim we wsi Lipicze parafii Kłomnice w roku 1906, kiedy to się ożenił i przeniósł do wsi Ciężkowice par. Gidle, gdzie praktykował swój zawód chyba jako jedyny we wsi.
The following user(s) said Thank You: hehenio (Henryk Kunert)

3 lata 10 miesiąc temu #17550 przez vnukinga (Kinga Cisowska Vnuk)
Moj pradziadek Walenty Kutynia byl kowalem we wsi Podleze Szlacheckie w pierwszej polowie XX wieku.
Pozdrawiam
Kinga

3 lata 10 miesiąc temu #17551 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
mój pradziad( i kolejni)był kowalem we wsi Zajaczki(par,Danków)
zanim pracował we wlasnej kuzni był czeladnikiem u kowala w Krzepicach(kilka lat!!) wiem to z dokumentów rodzinnych ale o cechu kowali w latach 1840-50 w tamtym rejonie nie słyszałam i nie spotkałam w zapisach.

3 lata 10 miesiąc temu #17553 przez Alicja (Alicja Surmacka)
Mój przodek Józef Warwas ur w 1811 roku w parafii Sadów, również był kowalem we wsiach wokół Częstochowy.
Ale dość często się przemieszczał, że trudno po latach było mi za nim nadążyć... Ślub w Konopiskach już jako Józef Warwasiński - kowal oczywiście w 1835 roku. Pierwsze dziecko urodzone w 1837 w Białej parafia Lelów, drugie ur w 1840 Podlesie par. Lelów, trzecie ur w 1844 w Kuczkowie, a już kolejne w 1847 w Garnku par. Kłomnice. Następne urodzone dziecko było w w 1849 Polichnie par. Borzykowa ale tu mój przodek jest karbowym a przy kolejnym w 1858 roku urodzonym w Karczewie par. Niedośpielin jest już ekonomem.
Jego dwaj synowie również są kowalami i również przemieszczają się ze wsi do wsi. Antoni Warwasiński najstarszy syn Józefa jest kowalem w Lusławicach par . Żuraw w 1871 roku ale już następne dziecko Antoniemu kowalowi rodzi się w 1879 roku w Wancerzowie par. Mstów.
Zawód kowala w tej rodzinie musiał być dość znaczący, bowiem córki Józefa Warwasińskiego zostały "dobrze" wydane za mąż. Jedna poślubiła w Niedośpielinie karczmarza, kolejna we wsi Mokrzesz par. Żuraw zarządcę majątku, trzecia w Kłomnicach poślubiła młynarza a ostatnia w Warszawie urzędnika kolei.
Późniejsze zawody potomków Józefa są jeszcze bardziej znaczące, bowiem na początku XX wieku występuje już lekarz, przemysłowiec, a nawet w 1919 roku Ludwik Warwasiński - wnuk Józefa jest zastępcą burmistrza Radomska a jedna gałąź nosząca nazwisko Warwaszyński to litograf w Warszawie.

Alicja
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj), lech22s (Lech Ciuk), hehenio (Henryk Kunert)

3 lata 10 miesiąc temu - 3 lata 10 miesiąc temu #17554 przez hehenio (Henryk Kunert)
Dziękuję, dokumenty podatkowe to chyba dobra droga. W danych z Galicji mówi się o pewnej formie "cechów" kowalskich. Sądziłem że może w obszarze cywilizacyjnie bardziej zaawansowanym ta forma była bardziej rozpowszechniona.

3 lata 10 miesiąc temu #17555 przez hehenio (Henryk Kunert)
To częste przemieszczanie to chyba na złość potomnym...
The following user(s) said Thank You: polhof (Hanna Hofman-Polańska)

3 lata 10 miesiąc temu #17556 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
w Krzepicach na pocz. XIX wieku kowalem byl Augusyn Kordecki (nazwisko mozliwe, ze pisane rowniez Kordiaka, Kordiaczynski)

3 lata 10 miesiąc temu #17563 przez Przemek_102 (Przemysław Pawełczyk)
Witam. Posiadam wśród przodków kowala z Hadry. Grzegorz Czernecki ur. około 1760r. zmarł w 1822r. w Hadrze par. Sadów. Niestety nie wiem skąd przybył, ponieważ urodzenia nie znalazłem.

Pozdrawiam
Przemek

3 lata 10 miesiąc temu #17564 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Kowal - wzorem dawnych kuźników - był w - jakimś sensie - niezależnym rzemieślnikiem i szukał dla siebie najlepszych warunków życia, szedł tam, gdzie proponowano mu lepsze zarobki. Duża grupa mistrzów kowalskich w naszym regionie to przybysze ze Sląska. Zatem wzorem młynarzy, trzeba założyć specjalistyczny wątek: kowale.
Mogę zapoczątkować go kowalami z rejonu Woźnik - Bazanami.

3 lata 10 miesiąc temu - 3 lata 10 miesiąc temu #17568 przez terluk (Teresa Łukasik)
I ja mam wśród przodków kowala -Błażej Wierusz z Zagórza k.Kłobucka przywędrował ok. 1807r wraz z rodziną do Mysłowa par. Koziegłówki i od tego momentu nazywa się Błażej Wieruszowski- mistrz kowalski.
Pozdrawiam
Teresa Łukasik

3 lata 10 miesiąc temu #17574 przez lech22s (Lech Ciuk)
Wśród swoich przodków znalazłem również kowala. To był Kuczera Jan w Mstowie,urodzony w 1835 roku, ożeniony z Teresą Urbańską, mój prapradziadek. Niestety nie mam innych faktów.
Pozdrawiam-
Lech Ciuk

3 lata 10 miesiąc temu #17575 przez Oxygen1 (Krzysztof Szczepanik)
The following user(s) said Thank You: Halina (Halina Klimza), msm (Michał Mugaj), hehenio (Henryk Kunert)

3 lata 10 miesiąc temu #17612 przez hehenio (Henryk Kunert)
Właśnie o taki rodzaj dokumentów mi chodziło. Są. Wiem znacznie więcej. Bardzo dziękuję. Teraz jeszcze muszę dopasować miejsce i czas...

3 lata 10 miesiąc temu #17613 przez henio (henryk gierlik)
W Archiwum Czestochowskim Macie dokumenty Cechowe z Mrzyglodu lata 1648 - 1937r

Akta Cechu kowali w Malborku lata 1640 - 1851 sa w Toruniu
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj), hehenio (Henryk Kunert)

3 lata 10 miesiąc temu #17685 przez msm (Michał Mugaj)
Witam!
Posiadam wśród swoich przodków kowala z Kruszyny-Wawrzyńca Zasępę. Historia jego jest dość interesująca, bo jest w jakiś sposób powiązana z Lubomirskimi, właścicielami Kruszyny.

Mianowicie matka tego kowala była mamką księcia Stanisława Sebastiana Lubomirskiego(1875-1932). Książę wysłał Wawrzyńca Zasępę na 2-letni kurs „artystycznego kowalstwa” do Warszawy. Jako pracę dyplomową zrobił ze swoimi kolegami z kursu - „bramę przy Uniwersytecie w Warszawie” oraz ogrodzenie przy pomniku Adama Mickiewicza w Warszawie. Pozostawił po sobie parę pamiątek w Kruszynie m. innymi: w kościele p.w. św. Macieja Apostoła w Kruszynie- balustradę oraz kandelabry; ogrodzenie między kościołem a pałacem; bramę wejściową na cmentarzu w Kruszynie.

Wawrzyniec Zasępa urodził się 28 lipca 1879 r. w Kruszynie jako syn Antoniego Zasępy i Józefy z Kołaczkowskich/jego siostra Magdalena wyszła za mąż za Konstantego Mugaja, mojego przodka. W jego akcie urodzenia jako Rodzice Chrzestni są wymienieni: książę Władysław Lubomirski i księżna Róża Lubomirska. Syn Wawrzyńca Zasępy: Zygmunt, ur. 1904-Rodzice Chrzestni: książę Stanisław Lubomirski i księżna Natalia Lubomirska oraz jego córka Janina, ur. 1905 miała także za Rodziców Chrzestnych księcia Tomasza Lubomirskiego i księżnę Natalię Lubomirską.

Jeżeli jestem już w tym temacie, to nie sposób nie wspomnieć o innych kowalach wynotowanych przeze mnie podczas indeksacji parafii Kruszyna:
1844/56 Kruszyna Żurek Jakub-35 kowal z Wikłowa
1844/65 Kruszyna Piechowicz Maciej-35 kowal
1844/8 Kruszyna Turlejowski Paweł-40 kowal z Kruszyny
1844/8 Kruszyna Lacki Jan-32 czeladnik kowalski z Kruszyny
1845/14 Lgota Wojtal Wojciech-40 kowal z Lgoty
1845/21 Łęg Piechowicz Wincenty-39 kowal z Łęga
1845/94 Wikłów Morajski Piotr-34 kowal
1846/5 Kruszyna Ocipiński Walenty-36 kowal
1846/36 Wikłów Swiercz Józef-24 kowal
1846/57 Widzówek Ochman Józef-32 kowal z Widzowa
1846/63 Adamów Leśniowski Franciszek kowal
1847/71 Wikłów Rychter Antoni-30 kowal
1849/62 Widzów Mieszczankowski Wincenty-33 kowal
1849/63 Wikłów Dębski Tomasz-29 kowal z Wikłowa
1850/2 Lgota Siemieński Mateusz-24 kowal w Lgocie zam.
1851/48 Lgota Graboski Paweł-22 kowal
1814/32-37 Łęg Portas Mikołaj mistrz profesji kowalskiej
1862/35 Lgota Szlęczkowski Piotr-23 kowal z miasta Częstochowy
1862/71 Łęg Trejtowicz Jan-26 kowal z Garnku
1862/77 Jamne Perkas Jozef-28 kowal na Jamnem zam
1863/28 Kruszyna Morawski Antoni-24 kowal
1887/36 Lgota Dziubek Józef-31 kowal
1887/52 Kruszyna Marszałek Wojciech-32 kowal
1888/37 Widzów Lubieniecki Jakub-25 kowal
1889/117 Widzów Kiszel Wincenty-32 kowal
1890/35 Wikłów Hejmik Stanisław-30 kowal
1890/65 Kruszyna Bartecki Józef-23 kowal
1891/46 Klekoty Kowalski Józef-25 kowal
1894/128 Kruszyna Mendak Antoni-26 kowal

3 lata 10 miesiąc temu #17686 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Dołączę do tej listy mojego pra Mateusza Worwąga, kowala z Widzowa (koniec XVIII wieku).
Większość Worwągów z Widzowa i z Pławna z II połowy XVIII wieku i początku XIX wieku była kowalami.
O ich wysokim statusie świadczyły pochówki w krypcie w kościele kruszyńskim.
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj), lech22s (Lech Ciuk)

3 lata 10 miesiąc temu #17691 przez jr120065 (J K R)
Trzeba też dołączyć do tej braci kowalskiej Adama Świerczyńskiego s. Jakuba urodzonego w Ługach parafia Przystajń a po ożenku z Maryanną Pal/Pall c. Miachała z Węglowic, wtedy parafia Truskolasy w 1886 r. tam fach ten prowadził. Następnym miejscem jego działalności w pierwszych latach XX wieku jest miejscowość Aleksandria parafia Konopiska a po kilku następnych latach Kłobuck i znowu po kilku latach podobno Tarnowskie Góry (nie mam potwierdzenia tego faktu).

Pozdrawiam JKR.
The following user(s) said Thank You: henio (henryk gierlik)

3 lata 10 miesiąc temu #17703 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Kiedyś zrobiłem zapiski z lat 1840-1844 w parafii Truskolasy:

Kowale;
1840/16/ur. - Kubat Michał 28 podmajster Kowala w Cygance
Hendel Henryk 50 Kowal Hutny w Cygance
Pietrzak Józef 37 Kowal Hutny w Cygance

Miejscowość Nazwisko imię Nr aktu Wiek Uwagi -
Dankowice Kauff Ignacy 1841/30/śl
Bór Zapilski Warwas Jan 1843/26/śl.
Cyganka Kubat Michał 1843/41/śl. 1810 Umiał pisać

Kowale w hucie Panki
Nazwisko Data urodzenia Numer aktu Uwagi
Plewnia Jakób 1800 1843/100/ur Kowal (piśmienny)
Kapuścik Michał 1842/219/ur Kowal hutny
Gworys Jakób - 1842/28/śl żużlacz
Czerwiński Piotr 1818 1841/40/ur Kowal hutny
Buchwald Karol 1817 1842/219/ur Kowal fryserski
majster
Buchwald Augustyn 1843/30/ur Kowal
Kapuścik Antoni 1843/30/ur Kowal hutny

3 lata 10 miesiąc temu #17707 przez Godzimir (Krzysztof Łągiewka)
Kowal był jednym z najważniejszych wiejskich rzemieślników i jego pozycja w lokalnej społeczności była wysoka. Swoich kowali posiadały również majątki ziemskie. Byli dobrze opłacani, ponieważ zajmowali się m.in. naprawą pierwszych maszyn rolniczych, sprowadzanych do majątków w XIX w.
Posiadam wykaz płac dla dóbr Rożnica, gmina Słupia, powiat Jędrzejów z roku 1914. Kowal (Jan Muster) zarabiał tutaj 80 rubli rocznie. A jak się to kształtowało na tle zarobków pozostałych pracowników? Administrator - 720 rubli, pomocnik administratora - 540, kołodziej - 44, ogrodnik - 34, karbowy - 44, polowi - od 20 do 28, stróż i leśny stróż - 24, oborowi - od 44 do 48, pracownicy niewykwalifikowani - od 24 do 28 rubli rocznie. Oczywiście oprócz tego, każdemu pracownikowi przysługiwała ordynaria czyli wypłaty w naturze w zbożu i warzywach, a także niewielkie pole pod własne uprawy. Tutaj również kowal miał najwięcej w porównaniu z innymi pracownikami, za wyjątkiem administratora. Widać, że jego rola w majątku była duża, skoro otrzymywał największą pensję pieniężną i ordynarię po administratorze i jego pomocniku.
The following user(s) said Thank You: Halina (Halina Klimza), msm (Michał Mugaj)

3 lata 10 miesiąc temu #17734 przez stanislaw (Stanisław Cieślik)
Również moi przodkowie byli kowalami w wiejsko - miejskich Żarkach (Żarki po Powstaniu Styczniowym straciły prawa miejskie). Jan Szymon Zębik był nawet sołtysem na przełomie XIX i XX wieku. Niestety nie znam dokładnej daty kiedy to było. Nie posiadam również wielu informacji na temat jego pracy i osoby.
Zupełnie inny status ma kowal wśród niektórych ludów Afryki Północnej. Tam kowal mimo, że jest bardzo ważny i potrzebny, jest jednocześnie pogardzany przez ogół społeczności.

pozdrawiam
Stanisław

3 lata 10 miesiąc temu #17757 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Ciekawa pozycja dotycząca kowalstwa XIX wieku:
Kowalstwo ludowe w województwie wileńskim – Korybutiak, Zygmunt Jan
pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=13216&from=FBC
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj)

4 miesiąc 2 dni temu #34108 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Wątek kowalski (ciąg dalszy)
Publikacje Marii Poprzęckiej (Kuźnia. Mit, alegoria, symbol, Warszaw 1972) i Romana Reinfussa (Ludowe kowalstwo artystyczne, Wrocław 1983) pozwalają sytuować zawód kowala w tradycji kultury. Wymagającą siły fizycznej i zdolności manualnych praca, kontakt z żywiołem ognia, użyteczność - podkuwanie koni, wyrób narzędzi, gwoździ, zawiasów, krat, kłódek, krzyży (itp.), często także leczenie – wszystko to decydowało o wysokiej pozycji kowala w środowisku wiejskim i jego autorytecie. Profesja przeważnie przechodziła z ojca na syna. Dobry kowal zawsze znajdował klientelę i głodem raczej nie przymierał. Warsztat pracy kowala, kuźnia, miejsce nieco tajemnicze, położone zazwyczaj na obrzeżach wsi, budziło respekt, pewną obawę przed nieczystymi siłami ( „konszachtami z diabłem”) ale także szacunek. Kowal mógł uchodzić za łącznika z „zaświatmi” , często osmolony, brudny, przypominał potomka mitologicznego Wulkana, boga ognia.
Dziś kowalstwo, w tradycyjnym sensie, zalicza się do zawodów ginących. Już o w okresie międzywojennym ich pozycja uległa zmianie - w związku z przemysłową produkcją narzędzi dawniej wytwarzanych przez kowali. Po wojnie stopniowo malała liczba koni wymagających podkuwania. Pozostało w nas jedynie przekonanie (rodem z praktyk magicznych), że zawieszona (zrobiona przez kowala) podkowa przynosi szczęście. Szukającym „zaplecza teoretycznego” odnośnie kowalstwa w (sub)regionie częstochowskim wypada polecić „Studia nad kowalstwem wiejskim w regionie częstochowskim” autorstwa Henryka Eugeniusza Łosia ( Zeszyt Etnograficzny nr 1 Muzeum Częstochowskiego, Częstochowa 1974), Odnajdujemy tu min. słownik terminów kowalskich, mapki z oznaczeniami kuźni a także nazwiska kowali , z którymi autor przeprowadził wywiady w ramach przeprowadzonego w 1972 r. konkursu „Dawne i współczesne artystyczne wyroby kowalskie….”.
W konkursie udział wzięli :
Antoni Bartnik – Bargły
Władysław Beneś – Hutka (pow. kłobucki)
Florian Bigos – Katowice
Mieczysław Błaszczykiewicz – Dudki (pow. częstochowski)
Henryk Całus – Nowa Wieś (pow. częstochowski)
Jan Czapla – Złochowice
Teofil Czarnik – Mzyki (k. Koziegłów, pow. myszkowski)
Ignacy Drożdż – Kłobuck
Jan Fajgel – Częstochowa
Franciszek Górniak – Własna (pow. częstochowski)
Kazimierz Grabara – Kawodrza Górna
Teofil Kołodziej - Bargły
Stanisław Łukomski – Chorzew (pow. pajęczański)
Jan Małyska – Kawodrza Dolna
Marian Musiał – Szczekaczka [dziś: Brzeziny Nowe]
Eugeniusz Organa – Szarlejka
Józef Patrzyk – Częstochowa
Edward Piekarczyk – Dziewki (k. Siewierza)
Zygmunt Sarnat – Wrzosowa
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj)

Czas generowania strony: 0.458 s.