Ropocice

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17711 przez Zbyszek Szymczyk
Ropocice was created by Zbyszek Szymczyk
Szukam wszystkiego co jest związane z majątkiem Ropocice,koło Czarncy pow.Włoszczowa.Gdzie szukać,czy jest coś takiego.Chodzi mi o dokumenty,spisy chłopstwaszkice majątku itp.Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17723 przez henryk gierlik
The following user(s) said Thank You: Zbyszek Szymczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17726 przez henryk gierlik
Replied by henryk gierlik on topic Ropocice
POWIAT
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Zbyszek Szymczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17730 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ropocice
Panie Zbyszku, a jakiego zakresu lat szuka Pan materiałów dotyczących tego majątku?
Tereny te podlegają pod archiwum państwowe w Kielcach. Należałoby tam zajrzeć do inwentarzy następujących zespołów akt:
46.Komisarz do spraw włościańskich powiatu włoszczowskiego (1836) 1864 - 1914. Ten zespół jest opisany w bazie archiwów i tutaj pod sygn.361 znalazłem teczkę: O gruntowym urządzeniu chłopów majątku Ropocice; 1867-1867. Proszę jednak przejrzeć ten cały zespół, może jeszcze coś Panu wpadnie w oko.
100.Urząd Wojewódzki Kielecki I, Wydział Rolnictwa i Reform Rolnych 1919 - 1939
105.Okręgowy Urząd Ziemski w Kielcach 1918 - 1933
107.Wojewódzkie Biuro do spraw Finansowo - Rolnych w Kielcach 1932 - 1939.
283.Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w Warszawie. Wydział hipoteczny Sądu Okręgowego w Kielcach 1825 - 1947.
302.Akta podworskie dóbr województwa kieleckiego.
305.Urząd Wojewódzki Kielecki II 1944 - 1950.
317.Wojewódzki Pełnomocnik do sprawy Reformy Rolnej na województwo kieleckie 1944 - 1945.
318.Wojewódzki Urząd Ziemski w Kielcach 1944 - 1947.
Poza tym mam pytanie. Czy ten majątek funkcjonował jako odrębny, czy też wchodził w skład większych dóbr? Należałoby bowiem oprócz archiwum w Kielcach odwiedzić sąd we Włoszczowie, wydział ksiąg wieczystych, gdzie powinni posiadać księgę wieczystą majątku Ropocice z lat 1820 - 1945. Ale jeżeli ta wieś wchodziła w skład większych dóbr to nie jest też wykluczone, że Ropocice będą w księdze wieczystej tych większych dóbr. Oczywiście może być też tak, że pomimo należenia do większych dóbr, Ropocice też mogą mieć odrębną księgę. Trzeba po prostu w sądzie zadać pytanie o starą księgę wieczystą Ropocic (tzw. rep hip). W załącznikach do księgi powinny się znajdować mapy, plany, opisy dóbr itp.
The following user(s) said Thank You: Zbyszek Szymczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17739 przez Zbyszek Szymczyk
Replied by Zbyszek Szymczyk on topic Ropocice
Dziękuję Panie Henryku za te materiały,które muszę na spokojnie przestudiować.Zainteresowanie moje wiaze się z tym tematem gdyż tam zesplatają się dzieje mojej rodziny Szymczyk.Najstarszy dokument z parafii Czarnca gdzie należały Ropocice{choć okresowo należały do parafi Secemin]jest ślub w 1710 roku Wojciecha Szymczyk,przodka po mieczu.Wiem że tutaj skądś przybył,gdyż w dokumentach od 1630 nazwisko Szymczyk nie występuje choć występują nazwiska które wchodziły do rodziny.Skad przybył chyba się już nie dowiem.Nie było dawniej takiej komunikacji jak dziś,myślę że z niedaleka.Jak to było z tymi wedrówkami Panie Henryku,ile kilometrów mogła wynosić taka przeprowadzka z domu rodzinnego.Czy jest jakaś wiedza na ten temat.Dziękuję i pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #17741 przez henryk gierlik
Replied by henryk gierlik on topic Ropocice
Prosze sprubowac szukac Szemczyk to z Olesna

Przeprowacka to zalezy od zawodu
Po 1693r ze Slaska uciekano na tereny Polskie
Na Slasku panowala Bieda i mlodzi ludzie uciekali do Wielkopolski
Na tereny Lodzkie i na Wschodnie
Trwalo to ok 10 lat
Ostatnia9 lata 2 miesiąc temu edycja: henryk gierlik od.
The following user(s) said Thank You: Zbyszek Szymczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie