Poszukuję informacji o Janie Rakowskim

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #22356 przez Magdalena Gek
Poszukuję informacji o Janie Rakowskim was created by Magdalena Gek
Witam!
Poszukuję informacji o Janie Rakowskim, będącym w 1919 roku właścicielem młyna, prawdopodobnie Olesiów, gmina Żarki. Urodził się około roku 1863. Przypuszczam, że był właścicielem tego właśnie młyna (Olesiów, czyli Mandat) , ponieważ widziałam dokument, w którym jako miejsce zamieszkania miał wpisane "Olesiów, gm. Żarki." Wiem też, , że na pewno był właścicielem młyna, nie wykluczam, że może jednak innego, ale to chyba mało prawdopodobne.

Interesują mnie losy Jana Rakowskiego. Skąd pochodził, jak ułożyło się jego życie w II Rzeczypospolitej i w ogóle wszystko.

Pozdrawiam i szczęśliwego Nowego Roku!

Magdala

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu - 8 lata 3 miesiąc temu #22361 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Poszukuję informacji o Janie Rakowskim
Na stronie muzeum o młynach w Żarkach wymieniony jest młynarz jest Michał Rakowski ur. w 1929 r., który pracował we młynie na Piachach w Zarkach, gdzie mieści się obecnie muzeum. Nas tej stronie pokazany jest też zdjęcie młyna Olesiów. - muzeumzarki.pl/o-mlynie-mlynarstwo-w-zarkach.php

Jeszcze jedna uwaga o nazwisku Rakowski, prawdopodobnie wywodzą się z Rakowa (obecnie Zawodzie) z gminy Poczesny - pl.wikipedia.org/wiki/Zawodzie_%28wojew%...%C5%9Bl%C4%85skie%29 .
Moi Rakowscy, którzy występują w moim drzewie w XVIII wieku są właśnie stamtąd i mieli w młyn w Poczesnej i byli blisko związani poprzez śluby z Kręciwilkami (też rodzina młynarska).
Ostatnia8 lata 3 miesiąc temu edycja: Arkadiusz Pluta od.
The following user(s) said Thank You: Magdalena Gek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu - 8 lata 3 miesiąc temu #22366 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Poszukuję informacji o Janie Rakowskim
Witam!
Pozwolę sobie zasugerować inny tor poszukiwania Jana Rakowskiego = młynarza, urodz. około 1863. Otóż w sąsiednim Mrzygłodzie (indeksuję tę parafię) była sobie prężna rodzina Raków (opcje nazwiska: Raczek, Rok, Rakowiecki) mających młyny pod Mrzygłodem.
Po pierwsze Jan Rak z 1864, chociaż tutaj jego ojciec zwany był "obywatelem", tj. nie podano jego profesji:
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GPW...3D2115410&cc=2115410
A dalej wstecz jego ojciec Jan mógł być chrzczony w 1817, z ojca Józefa - młynarza (akt 22):
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GPW...3D2115410&cc=2115410

To może być trop, co oznacza, że warto poszukać. :)
Rodzina Raków młynarstwem zajmowała się już w czasie spisu ludności z 1790, co poświadcza załącznik (pobrane z szukajwachiwach: Spisy ludności województwa krakowskiego z l. 1790-1791 II. Parafie pow. lelowskiego na lit. M-P).

Powodzenia i pozdrawiam!
Ireneusz
Załączniki:
Ostatnia8 lata 3 miesiąc temu edycja: Ireneusz Niemczyk od. Powód: pisownia
The following user(s) said Thank You: Magdalena Gek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #22426 przez Magdalena Gek
Replied by Magdalena Gek on topic Poszukuję informacji o Janie Rakowskim
Witam i serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź!
Na stronie muzeum o młynach w Żarkach już wcześniej, zauważyłam p. Michała Rakowskiego. Zastanawiałam się, czy był z tej rodziny. Młyn Olesiów oddany był w dzierżawę jeszcze w XVIII wieku, widziałam kilka zdjęć jego obecnego stanu (chyba w remoncie). Zapewne przedtem był drewniany.
Dziękuję za uwagę o Rakowie. Nie przyszło i do głowy, że nazwisko może przecież pochodzić od miejscowości! Pójdę tym tropem.
Załączam fotografię "mojego" Jana Rakowskiego. Może i Panu się przyda :-) Na fotografii z 1919 roku p. Rakowski ma lat 56.

Magdala
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #22429 przez Magdalena Gek
Replied by Magdalena Gek on topic Poszukuję informacji o Janie Rakowskim
Witam w Nowy Roku i serdecznie dziękuję za wskazanie nowego kierunku poszukiwań. Pańskie rady mogą okazać się niezwykle pomocne. Jestem pod wielkim wrażeniem tego forum i skuteczności, z jaką jego uczestnicy docierają do niesamowitych informacji.
Moje poszukiwania dodatkowo utrudnia fakt, że muszę zgłębić nieznaną mi historię przynależności administracyjnej Olesiowa, gm. Żarki. Wiem, że dziś Olesiów to osiedle w ramach Żarek. Młyn stoi do dziś, choć kiedyś zapewne był drewniany.
Dokument p. Rakowskiego wydany jest przez "Komisarjat Powiatowy Dąbrowsko-Będziński Rządu Ludowego Republiki Polskiej" w dniu 29 września 1919 roku. Pod dokumentem w miejscu przeznaczonym na podpis skreślono "Komisarjat powiatowy", a wpisano "Starosta". Jednak odręczny podpis nie pasuje do żadnego z nazwisk starostów z tamtego okresu. Prawdopodobnie podpisał ktoś z upoważnienia.
Czytałam o niekonsekwencjach w dokumentach z okresu tuż po powołaniu Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Ogólnie dokument stanowi dla mnie wielką zagadkę i zainspirował mnie do poszukiwań informacji na temat samego Jana Rakowskiego.
Zastanawiam się nawet jak często i jakim środkiem transportu odbywał podróż do Będzina. Czy miał powóz? Czy jechał drogą przebiegającą dziś jak "Gierkówka"? Czy miał sekretarza, czy też sam załatwiał sprawy urzędowe? Gdzie zrobił zdjęcie, które przekazuję w załączniku? W Żarkach? Czy w młynie mieszkała jego rodzina? Ile osób?... Czy młynarze byli zagrożeni napadami rabunkowymi? Czy uczestniczyli w powstaniach?...
Te pytania mnożą mi się w głowie bez przerwy od wielu, wielu dni. Nie należę do rodziny, ale historia Jana Rakowskiego nie daje mi spokoju.
Bardzo się cieszę, że natrafiłam na to forum, pełne ludzi zaangażowanych w odkrywanie tajemnic przeszłości regionu i rodów.

Magdala
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23626 przez Beata Rakowska
Replied by Beata Rakowska on topic Poszukuję informacji o Janie Rakowskim
Pani Magdaleno,
niestety ostatnio rzadko zagladam na strone Towarzystwa genealogicznego totez przypadkowo odkrylam Pani wpis na forum.Pochodze rowniez z rodziny Rakow- Mlynarzy ale tych z okolic Wlodowic-Rudnik.
Podczas intensywnych poszukiwan kilka lat temu zdobylam na aukcji dokument-prptokol z roku 1915 sporzadzony przez Wojta gminy Zarki o pretensji za zarekwirowane przez wojsko przedmioty( konie , uprzaz, woz itd) wystawione Janowi Rakowskiemu, wlascicielowi mlyna w osadzie Zarki.
Pozdrawiam serdecznie .
Beata Rakowska
The following user(s) said Thank You: Magdalena Gek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie