Parcelacja dworów szlacheckich XX wiek.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu - 8 lata 1 miesiąc temu #23448 przez Krystian Stacherski
Parcelacja dworów szlacheckich XX wiek. was created by Krystian Stacherski
Moja miejscowość powstała powstała poprzez napływ osadników na te tereny w latach 1900-1903. Zadziało się tak z powodu rozparcelowania majątku Stanisława Danielewicza, który z powodu długów i sędziwych lat postanowił się go pozbyć. I teraz nasuwa mi się pytanie następującej treści. Czy jest choćby cień szansy, aby dokumenty potwierdzające napływ tych rodzin mogły się zachować. A jeśli tak to gdzie mógłbym je znaleźć?
Ostatnia8 lata 1 miesiąc temu edycja: Krystian Stacherski od.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #23457 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Parcelacja dworów szlacheckich XX wiek.
A o jaką miejscowość chodzi? Czy być może o Lgotę Małą w gminie Kruszyna? Bo właścicielami tego majątku była rodzina Danielewiczów. Oczywiście ta miejscowość powstała znacznie wcześniej, a majątek istniał do 1945 r.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Krystian Stacherski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #23468 przez Krystian Stacherski
Replied by Krystian Stacherski on topic Parcelacja dworów szlacheckich XX wiek.
Miejscowość ta, obecnie nazywa się Pieńki Szczepockie i położona jest ok.3 km na północ od Lgoty Małej.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu - 8 lata 1 miesiąc temu #23470 przez Krystian Stacherski
Replied by Krystian Stacherski on topic Parcelacja dworów szlacheckich XX wiek.
Majątek Stanisława Danielewicza na tym terenie stanowiło ok. 200 mórg ziemi, plus mały dworek z zabudowaniami gospodarczymi. Na pruskich mapach z końcu XIX w. można dostrzec jeszcze jego dokładne położenie. Warto nadmienić, że Stanisław, był bratem obecnego w tamtym czasie właściciela majątku w Lgocie. Miał syna [którego imienia niestety nie znam], ze swoją pokojówką, o nazwisku Rygał z Wikłowa. Tenże po śmierci ojca, został zabrany przez stryja do Lgoty i w wyświęcony na księdza w 1927 r.
To są wszystkie inf., które udało mi się zdobyć. Mam nadzieje, że okażą się pomocne :)
Ostatnia8 lata 1 miesiąc temu edycja: Krystian Stacherski od.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #23485 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Parcelacja dworów szlacheckich XX wiek.
Nie znałem tych informacji o Stanisławie Danielewiczu i jego synu. Czy on był synem nieślubnym i używał nazwiska Rygał? Czy też Stanisław Danielewicz ożenił się z tą pokojówką? Ale pewnie nie, bo byłby to mezalians.
Pieńki Szczepockie posiadają księgę wieczystą o numerze rep hip 177. Tam będzie wszystko o osobach, które nabyły ziemię z tego majątku w latach przez Ciebie podanych. Niestety nie wiem gdzie ona się znajduje, dawniej na pewno w sądzie w Radomsku, ale po powstaniu województwa częstochowskiego niektóre księgi z miejscowości wcielonych do nowego województwa przesłano do sądu w Częstochowie. Sąd w Częstochowie przekazał część ksiąg do archiwum państwowego w Częstochowie. Należałoby skontaktować się z tymi trzema instytucjami i spytać o księgę nr rep hip 177 Pieńki.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Krystian Stacherski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #23886 przez Michał Mugaj
Replied by Michał Mugaj on topic Parcelacja dworów szlacheckich XX wiek.
Przeglądając kiedyś „Głos Gminy” z gminy Kruszyna natknąłem się na artykuł Marzeny Żemejdy-Przerady pt. „Pacyfikacja Pieniek Szczepockich w czasie II wojny światowej”. Podaję link do tego artykułu: www.kruszyna.pl/glos/nr10.pdf . Jest to nr 3/10 str. 12.
Zamieściłem także na Forum TGZCz w temacie „Ziemianie okolic Częstochowy” Krzysztofa Łągiewki drzewo genealogiczne Danielewiczów/Polakowskich.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie