Przodek

  • Sławomir Wojnarowski
  • Autor
  • Gość
  • Gość
7 lata 9 miesiąc temu #26047 przez Sławomir Wojnarowski
Przodek was created by Sławomir Wojnarowski
Dzień dobry, poszukuję informacji na temat mojego pradziadka Jakuba Kleszcza, urodzonego w Częstochowie w 1877. Mieszkał i prowadził cukiernię na ulicy Warszawskiej w pobliżu kościoła św. Zygmunta. Interesują mnie wszystkie możliwe informacje na jego temat: kim byli jego rodzice, historia tej rodziny itp. Niestety zachowały się tylko dwa dokumenty: metryka śmierci Jakuba i metryka urodzenia (oryginał) jego syna, mojego dziadka, ojca mojej mamy, Jana Kleszcza, który był ochrzczony również w kościele św. Zygmunta. Pozdrawiam, Sławomir Wojnarowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
7 lata 9 miesiąc temu #26048 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Przodek
Co zapisano w akcie zgonu Jakuba?
Piotr

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu - 7 lata 9 miesiąc temu #26049 przez Elżbieta Kowalska
Replied by Elżbieta Kowalska on topic Przodek
Panie Sławomirze, długa droga przed Panem:). ale proszę się nie zniechęcać. Dwie metryki - to juz coś konkretnego. W każdej z nich jest zapis, który posuwa o krok do przodu. Akt zgonu kieruje do miejsca urodzenia, podaje rodziców, kogo zmarły pozostawił. Akt urodzenia, podaje nazwisko rodowe matki, często na marginesie jest notatka o ślubie, czy zgonie. Zasada jest taka (dziś też), że wszystkie metryki z całego życia "wracają" do aktu urodzenia i tam są (powinny być) odnotowane.. Nie wszyscy księża tego przestrzegali, ale USC juz to robiły. W metrykach jest zawsze podany wiek zainteresowanych, status społeczny, profesja. Metryki są zapewne rosyjskojęzyczne, więc trzeba je przetłumaczyć. Proszę tez odwiedzić wyszukiwarkę nazwisk na tym portalu, w zakładce Indeksy metrykalne i w jakiś sposób "przymierzyć się" do swojej wiedzy. Jeśli nie znajdzie tam Pan nazwiska, to nie znaczy że go nie ma. Członkowie towarzystwa sukcesywnie indeksują zasoby. Trzeba też uwzględnić rozszerzoną pisownię nazwiska - kiedyś chętnie dodawano przyrostki. Może się okazać, że Pana przodek mógł się kiedyś nazywać np. Kleszczowski :) Każdy rok, w każdej parafii kończy alfabetyczny spis, co ułatwia szukanie. Poszukujący przodków w obszarze częstochowskim mamy dużo szczęści, bo Archiwum Archidiecezji jest zdigitalizowane i dostępne w sieci (tu: zakładka Zasoby i wybieramy FamilySearch). Metryki rosyjskojęzyczne proszę zeskanować i tu udostępnić przetłumaczymy :) Powodzenia!
Ostatnia7 lata 9 miesiąc temu edycja: Elżbieta Kowalska od.
The following user(s) said Thank You: Sławomir Wojnarowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Sławomir Wojnarowski
  • Autor
  • Gość
  • Gość
7 lata 9 miesiąc temu #26050 przez Sławomir Wojnarowski
Replied by Sławomir Wojnarowski on topic Przodek
Dziękuję za odpowiedź na moje ogłoszenie. Z przekazów od mojej mamy wiem tylko, że pradziadek zmarł nagle. Był na wojnie w Mandżurii, sprzedał dom lub domy w Częstochowie i kupił ziemię w Niegowie, tam też zmarł. Miał trzech braci, którzy również z nim się przeprowadzili. Rodzicami Jakuba (wcześniejsza pisownia Jakób) byli Antoni i Agnieszka z Musiałów. Pozdrawiam, SW

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Sławomir Wojnarowski
  • Autor
  • Gość
  • Gość
7 lata 9 miesiąc temu #26051 przez Sławomir Wojnarowski
Replied by Sławomir Wojnarowski on topic Przodek
Dziękuję Pani Elżbieto za miłą odpowiedź i pożyteczne informacje. Wcześniej dodałem kolejne dane mojego pradziadka. Spotkałem kiedyś p. Kleszczewskiego, który powiedział mi to co Pani, niestety nie mogę tego zweryfikować. W starych dokumentach niemieckich, fragmenty były dostępne w internecie, znalazłem hipotezę, że nazwisko Kleszcz może być bezpośrednio tłumaczone z niemieckiego Kleist. Trudno w to uwierzyć, bo nie mam krewnych w Niemczech, ale takie informacje też się pojawiły. Na forum jestem od niedawna, skorzystam z Pani wskazówek ale będę również wdzięczny za inne informacje.
Pozdrawiam, SW

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
7 lata 9 miesiąc temu - 7 lata 9 miesiąc temu #26053 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Przodek
Ślub Jakuba z akt par. św. Zygmunta

193. Zawodzie
Zdarzyło się w mieście Częstochowie w parafii świętego Zygmunta trzeciego/szesnastego maja tysiąc dziewięćset czwartego roku o godzinie czwartej popołudniu. Ogłaszamy, że w obecności świadków Ludwika Sapota i Józefa Kuta obu pełnoletnich robotników dniówkowych z Zawodzia zawarto dzisiaj religijny związek małżeński między: Jakubem Kleszcz kawalerem robotnikiem dniówkowym lat dwadzieścia sześć, urodzonym w Niegowie tejże parafii, zamieszkałym we wsi Ostatnim Groszu, synem Antoniego i zmarłej Agnieszki z domu Musiałek małżonków Kleszcz i Marianną Kuta panną lat dwadzieścia dwa, urodzoną w Dąbrownie parafii Staromieście, zamieszkałą w Zawodziu tutejszej parafii, robotnicą, córką Franciszka i Wiktorii z domu Makieła małżonków Kuta. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w tutejszym kościele parafialnym dwudziestego czwartego kwietnia, pierwszego i ósmego maja tego roku. Nowo zaślubieni oświadczyli, że nie zawarli między sobą umowy małżeńskiej. Religijny obrzęd zawarcia małżeństwa został odprawiony przez księdza Stanisława Kowalskiego miejscowego wikarego. Akt ten nowo zaślubionym i świadkom niepiśmiennym przeczytany i przez nas tylko podpisany.
Utrzymujący Księgi Stanu Cywilnego Prałat Ks. K(onstanty) Waberski

"Poland, Częstochowa Roman Catholic Church Books, 1226-1950," images, FamilySearch ( familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-11578-147854-20?cc=2115410 : 17 July 2014), Katowice > Częstochowa > Marriages (Akta małżeństw) 1904-1904 > image 97 of 256; Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej (Czestochowa Archdiocese Archives, Czestochowa).

Więc to był powrót do Niegowy
Piotr
Ostatnia7 lata 9 miesiąc temu edycja: Piotr Gerasch od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie