Nazwisko Gerszon

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27317 przez Milena Murawska
Nazwisko Gerszon was created by Milena Murawska
Dzień dobry,
skierowanie mnie na Państwa stronę z forum genealodzy.pl. Poszukuję informacji o mojej rodzinie o nazwisku Gerszon. Do niedawna byłam przekonana, że rodzina pochodzi z Łodzi, tak też twierdziła moja babcia, jednakże udało mi się zdobyć odpis aktu zgonu pradziadka - Włodzimierza Gerszona i widnieje tam Częstochowa jako miejsce urodzenia. Dzięki aktowi zgonu mam również dane jego rodziców, ale w żadnej internetowej bazie indeksów nie mogę niczego znaleźć. Włodzimierz urodził się 6 marca 1906 roku, a jego rodzice to Michał Gerszon i Katarzyna z d. Zgórzec. Podczas poszukiwań często trafiam na strony ze spisem żydowskiej społeczności, ale tam Gerszon to imię, nie nazwisko. Nie wiem, czy mam szukać jakiś powiązań.

Czy może spotkali się kiedyś Państwo podczas indeksowania lub poszukiwań z takim nazwiskiem? Lub może ktoś z Państwa zna historię tego nazwiska?

Jestem z Gdańska, napisałam maila do Archiwum Państwowego w Częstochowie, ale nie uzyskałam jeszcze żadnej odpowiedzi. Za wszelką pomoc będę dozgonnie wdzięczna.

Pozdrawiam,
Milena Murawska

Milena

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27323 przez Alicja Surmacka
Replied by Alicja Surmacka on topic Nazwisko Gerszon
Witam,
Istotnie spotkałam się z takim imieniem osoby wyznania mojżeszowego - neofity urodzonego w Żytnie czyli blisko Częstochowy. Akt ten jest do odszukania na famillysearch; jest w języku polskim a oto jego treść:
Akt 52 Dobryszyce.
Działo się we wsi Dobryszyce dnia 26 grudnia 1834 roku o godzinie pierwszej w południe.
Stawił się Walenty Klekociński organista z Dobryszyc lat mający 32 w obecności Wojciecha Ciesielskiego ....... Probostwa z Dobryszyc lat 50 i Jana Kowalskiego karczmarza z Dobryszyc lat 45 liczących i przedstawili nam Gierszon Breslawa wyznania mojżeszowego życzącego sobie przyjąć Chrzest Święty. Pomieniony Gerszon Breslawer neofita urodził się we wsi Żytno w obwodzie Piotrkowskim w województwie Kaliskim roku 1813 z rodziców Zotna i Faygi małżonków Brzeslawer. Formalności prawa względem przejścia jego na wiarę Świętą katolicką jest zachowana wyuczonym będąc w zasadach Religii w dniu dzisiejszym ochrzczony został, któremu nadane zostało imię Józef na chrzcie świętym, nazwisko sobie przybrał Dobryszycki a rodzicami chrzestnymi byli wielmożny Izydor z małżonką wielmożną Teodozją z Radoszewskich Szczuccy dziedzicowie wsi Dobryszyce z przyległościami i wielmożny Jan z małżonką Nepomucyną z Radoszewskich Sczuccy posesorów klucza Pąbrowa z Wielowskiego. Akt ten stawającym i świadkom przeczytany i przez nas i stawających dwóch świadków podpisany został, .... ochrzczony i jeden świadek Jan Kowalski pisać nie umiał.
Alicja

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #27437 przez Milena Murawska
Replied by Milena Murawska on topic Nazwisko Gerszon
Dziękuję bardzo za odpowiedź, obawiam się jednak, że w tym przypadku, o którym Pani pisze, Gerszon to imię, czyli nie bardzo mogę to odnieść do mojej rodziny. Nazwisko, po zmianie wiary Gerszon przyjął natomiast inspirując się nazwą miejscowości. Dobrze wiedzieć, że takie praktyki miały miejsce.

Otrzymałam pismo z Archiwum Państwowego w Częstochowie z informacją, że w księgach nie znaleziono aktu urodzenia mojego pradziadka. Wracam zatem do punktu wyjścia, bo skoro akt zgonu ma błędnie zapisane miejsce urodzenia, to pozostaje ono nieznane. Nie wiem czego się teraz chwycić, nie mam żadnych innych podpowiedzi potwierdzonych aktami.

Pozdrawiam

Milena
Ostatnia7 lata 5 miesiąc temu edycja: Milena Murawska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27443 przez henryk gierlik
Replied by henryk gierlik on topic Nazwisko Gerszon
Prosze szukac w Lukow kolo Siedlec 1863-65r

Kolo Minska 1748r

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie