Pomoc w odczytaniu aktu chrztu - łacina

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34691 przez Mariusz Stokłosa
Pomoc w odczytaniu aktu chrztu - łacina was created by Mariusz Stokłosa
Dzień dobry,
proszę o pomoc w odczytaniu aktu chrztu z 1797r. Jest to wpis z Poczesnej, na środku zdjęcia. Jeśli dobrze zakładam, dotyczy on chrztu Vincentego Jabłońskiego, w dniu 16 lipca, syna Antoniego i Jadwigi (Hedwig). Matką chrzestną była Katarzyna Gabińska z Poczesnej. Danych ojca chrzestnego nie mogę odczytać (Gaspar? Casper?...). Nie wiem też co oznaczają wielkie litery.

Mariusz

Załącznik Wincenty1797.png nie został znaleziony


stokas71
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34696 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Pomoc w odczytaniu aktu chrztu - łacina
Tak, dobrze Pan odczytuje. Chodzi o Wincentego, syna Antoniego i Jadwigi Jabłońskich. L(aboriosorum) = Pracowitych L(egitimorum) = Prawowitych C(onjugum) = Małżonków.  Patri(ni) fue(runt) = chrzestnymi byli: Gaspar czyli Kacper i nazwisko słabo czytelne, być może ? Kubiciak czyli zdrobnienie od Kubica (to nazwisko występuje wtedy często w parafii Poczesna) ze wsi Bargły i Katarzyna Gabińska z Poczesnej.
Krzyżyk na marginesie aktu najprawdopodobniej oznacza, że ochrzczone dziecko zmarło.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 6 miesiąc temu #40733 przez Monika Warońska
Replied by Monika Warońska on topic Pomoc w odczytaniu aktu chrztu - łacina
Dzień dobry

Tak się składa, że ten Wincenty Jabłoński to mój przodek i nie zmarł jako dziecko bo w 1824 w Poczesnej poślubił Mariannę z domu Major :)
Wyciągnęłam z alegaty odpis aktu chrztu, link tu:  www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/9522b77745845e2e
A tu podsyłam powiększenie jeśli chodzi o dane rodziców chrzestnych:
images89.fotosik.pl/420/a44734e7328ccbfd.png

To chyba Gaspar Kubrica i Katarzyna Golenska.

Monika

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 6 miesiąc temu #40737 przez Mariusz Stokłosa
Replied by Mariusz Stokłosa on topic Pomoc w odczytaniu aktu chrztu - łacina
Pani Moniko, próbowałem wysłać wiadomość na priv, ale jestem za granicą, internet działa jak chce i nie mam potwierdzenia, że w ogóle coś wysłałem. Wincenty to mój 5xpradziadek. Jeśli chodzi o akt urodzenia Maryanny z domu Major, ur.1809 w Poczesnej, niestety nie zgadzają się rodzice. Powinien być Jan Major, a jest, o ile dobrze pamiętam, Szymon. Imię matki i nazwisko panieńskie też inne. Za tydzień wracam i spróbuję ponownie się odezwać

stokas71

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 6 miesiąc temu #40738 przez Monika Warońska
Replied by Monika Warońska on topic Pomoc w odczytaniu aktu chrztu - łacina
Wysłałam wiadomość prywatną tu i na my heritage. Wincenty Jabłoński i Marianna Major to również moi 5xpradziadkowie.
Poprosiłam AP w Częstochowie o skany załączników do aktu małżeństwa. Wychodzi, że Marianna urordzona jest w 1807 z ojca Jana i Matki Marianny Rakowskiej
pozdrawiam

Monika

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #40784 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Pomoc w odczytaniu aktu chrztu - łacina
Rok tego aktu to 1798, nie 1797

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie