Topic-icon AM8 1902 Nikodem Barć i Katarzyna Jurczyk

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #34738 przez Pawelec (Grzegorz Pawelec)
Proszę o przetłumaczenie aktu małżeństwa: Nikodem Barć i Katarzyna Jurczyk, Dalachów, par. Rudniki
LINK:https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HY-D1MQ-WWS?i=169&wc=9RTW-L29%3A362228801%2C363072001%2C363074401&cc=2115410 Pawelec [attachment=5962]

BUBUŚ
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 tygodni 1 dzień temu #34739 przez 6sJ (Stanisław Jegier)
Dalachów 8. Działo się we wsi Rudniki 14. /27./ stycznia 1902 r. o godz. 6 wieczorem.
Ogłaszamy, że w towarzystwie Piotra Pawelca, lat 31 i Adama Szyszki, lat 28, obaj
rolnicy z Dalachowa, zawarto w dniu dzisiejszym religijny związek
małżeński między Nikodemem Barć, kawalerem, synem Nikodema i
Joanny z d. Odera, małż. Barć, rolników, urodzonym we wsi Gana,
parafii Praszka, a żyjącym przy rodzicach w Lachowskim, parafii
Ożarów, lat 22
i Katarzyną Jurczyk, panną, córką Franciszka i Weroniki z d. Marchewka, małż.
Jurczyk, rolników, urodzoną i żyjącą przy rodzicach w Dalachowie, lat 21.
Ślub poprzedziły 3 zapowiedzi w dniach....
Nowożeńcy oświadczyli, że nie zawarli umowy przedślubnej.
Akt ten przeczytano niepiśmiennym itd.

4 tygodni 1 dzień temu #34740 przez Pawelec (Grzegorz Pawelec)
Dziękuję bardzo! Piotr Pawelec to mój pradziadek (ur. 1870), a Nikodem z Joanną to rodzice mojej prababci Marianny Barć (późniejszej żony mojego pradziadka Piotra). Do tej pory nie znałem nazwiska rodowego Joanny Barć, teraz będzie mi łatwiej szukać jej aktu małżeństwa z Nikodemem. Okazuje się również, że Katarzyna Jurczyk to siostra Marianny Jurczyk-żony Andrzeja Pawelca, przyrodniego ojca mojego pradziadka Piotra Pawelca (prawdopodobnie Piotr jest nieślubnym dzieckiem ostatniego dziedzica Rudnik, który wydał swoją pokojówkę za Andrzeja i po nim właśnie mam nazwisko Pawelec). Zbieram puzzle dalej, niejasne jest dalej kilka elementów, np. kim była pokojówka.
Pozdrawiam grzegorz Pawelec

BUBUŚ

4 tygodni 1 dzień temu #34741 przez Pawelec (Grzegorz Pawelec)
Odnalazłem AM moich pradziadków. Bardzo proszę o tłumaczenie.  Szczególnie ciekawi mnie kogo wpisano jako rodziców Piotra. W przekazie rodzinnym był on nieślubnym dzieckiem ostatniego dziedzica majątku Rudniki i jego pokojówki, a pokojówka wydana została za pracownika folwarku Andrzeja Pawelca i po nim mam nazwisko!
LINK: www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT...362301901&cc=2115410

BUBUŚ
Załączniki:

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #34742 przez 6sJ (Stanisław Jegier)
Lachowskie 37. Działo się we wsi Ożarów 01. /13./ lipca 1896 r. o godz. 12 w południe.
Ogłaszamy, że w obecności świadków Pawła Jabłońskiego, rolnika z Dalachowa, lat
65 i Mateusza Lacha, lat 53, zawarto w dniu dzisiejszym religijny
związek małżeński między Piotrem Pawelec, kawalerem urodzonym we
wsi Buciny, parafii Rudniki, lat 25, synem żyjących Andrzeja i jego
żony Julianny z d. Kalwak, rolników żyjących we wsi Dalachów, mieszkającym przy rodzicach
i Marianną Barć, panną urodzoną we wsi Gana, parafii Praszka, córką żyjących Nikodema i
jego żony Joanny z d. Odra, rolników żyjących we wsi Lachowskie, mieszkającą przy rodzicach.
Ślub poprzedziły 3 zapowiedzi w dniach...
Nowożeńcy oświadczyli,że nie zawarli umowy przedślubnej.
Ślubu udzielił ksiądz...
Akt ten przeczytano niepiśmiennym itd.

Proszę stosować zasady:
- każda  prośba o tłumaczenie w osobnym temacie,
- do każdej prośby tylko jedna metryk
- proszę podawać nr aktu.
Stanisław

4 tygodni 1 dzień temu #34743 przez Pawelec (Grzegorz Pawelec)
Dziękuję bardzo panie Stanisławie, tak będę robił. Czy nie podano wieku Marianny i czy nazwisko jej matki to Odra czy Odera?
Pozdrawiam Grzegorz

BUBUŚ

4 tygodni 1 dzień temu #34744 przez 6sJ (Stanisław Jegier)
Niestety wieku młodej nie podano. Rodowe nazwisko matki podano Odra ale może ksiądz przekręcił nazwisko, musi Pan to skonfrontować z innymi jeszcze metrykami.
Stanisław

1 tydzień 3 dni temu - 1 tydzień 3 dni temu #34843 przez Pawelec (Grzegorz Pawelec)
Czy jest pewność, że w AM Piotra Pawelca i Marianny Barć z r. 1896 ( www.genealodzy.czestochowa.pl/media/kune...iMariannaBar1896.jpg ) matka Piotra Julianna z d. Kałwak wciąż żyje? Znalazłem jej akt zgonu z r. 1882. Prawdopodobnie błąd w tłumaczeniu lub akcie małżeństwa?

BUBUŚ
Załączniki:

1 tydzień 3 dni temu #34845 przez 6sJ (Stanisław Jegier)
Sprawa jest naprawdę dziwna. Akt małżeństwa przetłumaczyłem zgodnie z metryką - jest napisane, ze rodzice żyją i młody żyje przy rodzicach.  Julianna zmarła w 1883  a nie 1882, ale to nie jest tutaj istotne.
Musi Pan jeszcze sprawdzić czy obie Julianny miały tych samych rodziców. W tamtych czasach nadawano dzieciom imiona "hurtowo". Często bywało, że było we wsi kilka osób o tych samych imionach i nazwiskach.
Ponadto zawierano związki z osobami o tych samych nazwiskach.
Nie sądzę bowiem, żeby ksiądz napisał /wyraźnie/, że żyją a nie byli na ślubie.
Może być też, że ksiądz pomylił metryki urodzeń.
Ostatnio miałem przypadek, że ksiądz zamienił metrykę młodej i przez kilka lat nie mogłem ułożyć genealogicznych "puzzli".

Pozdrawiam
Stanisław    

Czas generowania strony: 0.851 s.