Metryka urodzenia 1795 po łacinie (Koziegłowy, Łozińscy, Bontani)

Więcej
2 lata 5 miesiąc temu #38145 przez Sebastian Korczak
Dzień dobry,
walczę od pewnego czasu z pierwszym tłumaczeniem z łaciny metryki urodzenia mojego przodka bezpośredniego Macieja Łozińskiego - z 1795 parafii Koziegłowy, wsi Jastrzębie. Nie jestem w stanie rozszyfrować kilku słów, zastanawia mnie zdanie z "domi periculum" no i czy wspomniany Leon Bonteni na końcu to z tych Bontanich okolic Koziegłowów?
Załączam plik pdf ze skanem metryki, moim odczytem i tłumaczeniem. Proszę o pomoc w uzupełnieniu wątpliwych fragmentów.
Pełna księga Koziegłowów dostępna jest online (wspomniana metryka na stronie 331)  www.sbc.org.pl/dlibra/publication/384530/edition/362384
Dodam jeszcze, że Maciej z metryki zmarł w 1848 w Jaciskach i w jednej z metryk urodzenia dzieci jest określany jako chirurg, o czym jest jeszcze legenda rodzinna usłyszana od jego prawnuczki a mojej prababki....

This browser does not support PDFs. Please download the PDF to view it: Download PDF

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 5 miesiąc temu #38146 przez Rafał Molencki
Najpierw uzupełnienie:

Koziegłowy, księga urodzeń w latach 1773-1795
(Jastrzębie, 141) Septembris Die 11. Adm’ Rndus1 Josephus Bieniecki commendarius Eccl[esi]ae ?? [nie potrafię odcyfrować] Koziegloviensis supplevit ceremonias super Mathiam Leonem Josephum Domi ob periculum de aqua a se ipso anno 1795. Eodem Die vero 23 Februaru bapt[isa]t[um] GG. [=Generosorum] Mathaei et Agnetis Łozinskich CC LL. (chyba ?? TF= testes fuerunt] in Eccl[esi]a M[agnifi]ci G[enero]si Leone Bonteni cum Consorte sua de Jastrzebie.

Teraz tłumaczenie:

Jastrzębie, metryka nr 141) Wrzesień dzień 11 .Przewielebny Józef Bieniecki proboszcz [dosłownie komendarz, czyli tymczasowy administrator] kościoła koziegłowskiego dopełnił ceremonii chrztu z wody odbytej nad Maciejem Leonem Józefem w domu z powodu niebezpieczeństwa [śmierci] w tym samym roku 1795  Tegoż  prawdziwie dnia 23 lutego [syna] Urodzonych Mateusza i Agnieszki Łozińskich prawnych małżonków. Świadkami w  kościele byli Wielmożni Urodzeni Leon Bonteni ze swoją małżonką [partnerek wtedy jeszcze nie było, to wynalazek XX wieku :-)] z Jastrzębia

Chrzest tylko z wody (baptismus de/ex aqua tantum] miewał miejsce, gdy nie było pod ręką księdza, a zachodziła obawa, że noworodek może umrzeć. W takiej sytuacji, jak wiadomo, ochrzcić może każdy. Jeśli tak ochrzczone dziecko przeżyło, po pewnym czasie (czasem nawet po kilku latach) dopełniano formalnego uroczystego obrzędu w kościele, ale nie był to już chrzest, gdyż ochrzcić można tylko jeden raz. To uroczyste przyjęcie do Kościoła - właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w tym akcie. I przypuszczam, że świadkowie ceremonii (nie chrzestni) Bontaniowie to właśnie ci, którzy mieli kilka posiadłości  w okolicach Siewierza i Częstochowy (także np. w Żurawiu), zwłaszcza że są opisani jako Magnifici Generosi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Sebastian Korczak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 5 miesiąc temu #38148 przez Sebastian Korczak
Serdecznie dziękuję za pomoc. Dodam jeszcze, że wspomniana Agnieszka nosiła nazwisko rodowe Kamińska, co wynika z aktu urodzenia brata wspomnianego Macieja - Cypriana Wawrzyńca Łozińskiego ur w 15.09.1801 w Częstochówce. Przede mną zatem poszukiwania metryki ślubu Mateusza i Agnieszki.
A dla potomnych jakby ktoś dalej szukał efektów moich przyszłych poszukiwań w tej rodzinie to będę to publikował po aktualizacji pod adresem myinventions.pl/index.php?page=genealogy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.