Topic-icon Prośba o tłumaczenie

2 tygodni 4 dni temu - 2 tygodni 4 dni temu #38640 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Czy ktoś może przetłumaczyć ten akt?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 4 dni temu #38641 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Czy to jest akt ślubu czy jakaś intercyza? Stanisław Czarnecki - to prawdopodobnie mój 4xpradziadek. Gdzie wtedy mieszkał?

2 tygodni 4 dni temu #38651 przez krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)
To jest akt ślubu spisany po łacinie. W dokładnym tłumaczeniu może pomóc Pan Rafał Molencki, ale proszę zaznaczyć, że to tłumaczenie z łaciny. Stanisław Czarnecki jest tam wpisany tylko jako jeden ze świadków.
U góry widać napis - Poczesna - być może mieszkał w tej parafii.
The following user(s) said Thank You: CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))

2 tygodni 3 dni temu #38664 przez Molencki (Rafał Molencki)
Potwierdzam to, co pisze Pan Krzysztof. To akt ślubu i już parę razy pisałem  (wyjaśniając dlaczego), aby nie zamieszczali Państwo malutkich wycinków, tylko całe strony ksiąg, a najlepiej linki. Tu nawet nie wiem, co to za parafia.
11 stycznia został zatwierdzony kontrakt małżeński pomiędzy Ur. Janem z ?Waniek ??Gużowskim/Guzowskim?? i Ur. Zofią Gruszczyńską, a zostali zwolnieni z konieczności uprzedniego wygłoszenia dwóch zapowiedzi (pewnie dlatego, że Zofia miała wkrótce rodzić). Świadkami uroczystości byli Ur. Ur. Michał Błeszyński, Stanisław Czarniecki, Kazimierz Guzowski, pisarz zamku ?siewierskiego i wielu innych szlachetnych.

2 tygodni 3 dni temu - 2 tygodni 3 dni temu #38669 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. W załączeniu przesyłam całą stronę dokumentu. To dokument z parafii Poczesna.
Mój  praprapradziadek Piotr Czarnecki mieszkał w Wanatach (akt ślubu nr 17/1821) a ur. się w 27.06. 1795 w Kamienicy, syn Stanisława i Rozalii z Wanatów. Przypuszczam, że Stanisław z tego dokumentu to też praprzodek, ale 4xpra, czy 5xpradziadek..?  Pozdrawiam
Załączniki:

2 tygodni 3 dni temu #38671 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Mój 4xpradziadek Stanisław Czarnecki brał ślub z Rozalią Goles w 1789r. a w 1821r. Rozalia już była wdową. Zmarł między 1799-1821. Pochodził z Kamienicy Cela?Koziegłówki?
To ten Stanisław z dokumentu z 1742r - to raczej  mógłby być 5xpradziadek, chociaż jest niezgodność jednej litery w nazwisku: CzarnIecki.
Załączniki:

2 tygodni 3 dni temu - 2 tygodni 3 dni temu #38672 przez Molencki (Rafał Molencki)
I znowu załącza Pani ledwie wycinek :-(  

Jedną literką bym się w ogóle nie przejmował. Moi przodkowie mieli kilka wersji nazwiska, czasem różne nawet na tej samej stronie księgi. Miejsca w księdze było mało, więc księża lub skrybowie stosowali rozmaite skróty. To co Pani odczytuje jako "Cela" faktycznie zapisane jest jako Ecclæ, czyli Ecclesiæ Koziegloviens[is], czyli kościoła koziegłowskiego, a Rozalia jest z  kościoła parafialnego Poczes[na].
Ten Stanisław mógł być synem Stanisława i Aleksandry Czarneckich - wg naszej wyszukiwarki urodziły im się ochrzczone w Koziegłowach córki Franciszka 1741 i Julianna 1744, a  27 IV 1750 ochrzczono córkę Annę Katarzynę w Częstochowie:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...362412901&cc=2115410

Akt zapisany dość niewyraźnie, ale rodzice to Ur. Stanisław Czarnecki i Aleksandra z domu [i tu bardzo niewyraźnie, na początku ??Oj-[w drugiej linijce] ??-beńska]. Jednym ze świadków jest Ur. (G[enerosus] D[omin]us] Hipolit Czarnecki. Przypuszczam, że to ten Stanisław był świadkiem ślubu w Poczesnej, którego skan przesłała Pani wczoraj.

I jeszcze teraz widzę, że 10 XI 1751 pochowano w kościele przybynowskim Urodzonego Pana Stanisława Czarnieckiego z Suliszowic:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...364394701&cc=2115410

Bardzo prawdopodobne, że chodzi o tego samego Stanisława - Suliszowice były królewszczyzną i różne rodziny szlacheckie przez krótszy lub dłuższy czas zarządzały tamtejszymi dwoma wójtostwami.

2 tygodni 3 dni temu - 2 tygodni 2 dni temu #38679 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Bardzo dziękuję za wszystkie informacje. Muszę to wszystko przeanalizować.. Mam jeszcze prośbę.. Czy mógłby Pan jeszcze raz spojrzeć na ten pierwszy przysłany wycinek. Jest tam końcówka wpisu z 1741r. a następnie pierwszy akt z 1742r., w którym świadkiem był Stanisław Czarnecki. Rok 1742 jest częściowo zasłonięty pieczątką. A z prawej strony na górze jest jakby dopisek: Akt 7...1842 i jeszcze jakieś znaki.. Czy da się to jakoś rozszyfrować?
I jeszcze jedno; jaka miejscowość wpisana jest na marginesie aktu chrztu Anny Katarzyny: Prliśm
Była taka informacja w rodzinie, że nasz przodek Czarnecki przywędrował z Czarnego Lasu koło Koziegłów.. Na razie nie znalazłam żadnego potwierdzenia w dokumentach. Czy to możliwe?.
Czy mogę prosić o link do tych aktów w Koziegłowach?
Pozdrawiam serdecznie. Danuta

2 tygodni 2 dni temu #38690 przez Molencki (Rafał Molencki)
Nie potrafię rozszyfrować tego, co napisano na marginesie chrztu. Te litery P r I i. ś m ?y raczej nie są, moim zdaniem, nazwą miejscowości ani żadnym słowem łacińskim. To chyba jakiś skrót odnoszący się do Brata Anastazego wizytującego parafię.

A zapis po polsku na przełomie 1741 i 1742 odczytuję następująco: w roku 1741 znajduje się akt(ów) 4 27 7bris (czyli Septembris czyli września) 1852 i podpisał ksiądz J. Lisiecki + skróty oznaczające najprawdopodobniej jego tytuł i/lub stanowisko. Można to zrozumieć dopiero, jak się widzi całą księgę i dlatego zawsze proszę Państwa o podanie linku do całej księgi, gdyż jeden malutki wycinek, a nawet cała strona niewiele tu pomoże. Mimo że nie podała mi Pani linku, co by przyspieszyło mi odnalezienie, znalazłem tę księgę na FamilySearch i proszę sobie sprawdzić, że na końcu każdego rocznika ksiądz Lisiecki po ponad 100 latach podsumował liczbę aktów w kolejnych latach, np. w 1740 było ich 6, w 1743 5, w 1744 6 itd. I o to tylko tu chodzi. Myślę, że zrozumiała Pani, dlaczego tłumaczowi potrzebny jest szeroki kontekst - bez tego nie da się w pełni i dobrze przetłumaczyć. Prosta sprawa: musi być podany link do księgi!

2 tygodni 2 dni temu - 2 tygodni 2 dni temu #38691 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...954718601&cc=2115410
Odszukałam ten link, może jeszcze się przyda.. Przepraszam, że od razu tego nie zrobiłam, co utrudniło Panu tłumaczenie.
Dzięki za wszystkie informacje. Czy mógłby Pan podać mi link do parafii Koziegłowy, bo nie mogę znaleźć 1741 roku.
Pozdrawiam serdecznie.

2 tygodni 2 dni temu #38692 przez Molencki (Rafał Molencki)
Ten problem był już kilkakrotnie omawiany na naszym forum: na FamilySearch niestety wymieszane są księgi z Koziegłów (dawniej Koziegłowy Nowe) i Koziegłówek (dawniej Koziegłowy Stare, Kozieglowy Antiqua) pod jednym nagłówkiem Koziegłówki. Dostępny jest plik excelowski rozgraniczający te dwie parafie i nim należy posługiwać się w poszukiwaniach w obu tych parafiach:

www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/foru...e-ksiegi-na-fs#29465

Wygląda na to, że księga chrztów z lat 1740. z Koziegłów niestety nie zachowała się - oba pliki 1738-88 i 1739-1812 są z Koziegłówek. Z Koziegłów są dostępne tylko indeksy. I tu np. mamy rok 1741 z zapisanym w indeksie chrztem Franciszki, córki Stanisława i Aleksandry Czarneckich. Dobre i to:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...363029201&cc=2115410

2 tygodni 2 dni temu #38700 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Dzięki.. Dobrze, że chociaż tyle się zachowało..
Nadal poszukuję aktu urodzenia mojego 4xpradziadka Stanisława Czarneckiego z Kamienicy, który brał ślub 8.10.1789 w Poczesnej z Rozalią Goles z Wanatów. Musiał ur. się ok. 1769 lub wcześniej, bo nie wiadomo ile miał lat w dniu ślubu..
Natknęłam się na akty ur. Michała (1773), Jana(1776), Bonawentury(1781), Katarzyny(1788) - dzieci Jana i Ewy Czarneckich z Kamienicy. Myślę, że Stanisław mógł być ich starszym bratem, ale na razie nie znalazłam..
Pozdrawiam serdecznie.

2 tygodni 2 dni temu #38704 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Był jeszcze Czarnecki Antoni - świadek na ślubie 13.06.1742. Może to brat tego Stanisława, który w tym samym roku też był świadkiem? Tylko ten był z Osin.
Prośba o przetłumaczenie tego aktu.
Pozdrawiam.......Danuta

2 tygodni 2 dni temu - 2 tygodni 2 dni temu #38710 przez Molencki (Rafał Molencki)
To nie jest akt ślubu, tylko chrztu Anny, córki Michała i Teresy Kucharzów. Chrzestnymi byli Ur. Antoni Czarnecki i  Katarzyna Doruchowska z Osin. Doruchowscy byli dzierżawcami Osin w XVIII wieku. Z tego wpisu nie wynika, że Antoni był z Osin, napisano tak tylko o Katarzynie. A wg wyszukiwarki Antoni Czarnecki był mężem Anny, z którą miał syna Kacpra Wojciecha ochrzczonego (w obecności aż czworga  - dwie pary - bardzo znacznych rodziców chrzestnych, po łacinie patrini wymienieni na końcu tego aktu) 20 II 1735 w kościele w Żarkach, ale na marginesie zapisano, że Czarneccy byli z Jastrzębia w parafii koziegłowskiej:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...363418301&cc=2115410

I jeszcze w 1740 ochrzczono ich bliźnięta: Aleksego i Konstancję, ale to już w Koziegłowach.

2 tygodni 2 dni temu #38711 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Super informacje! Dzięki.. Wiem, że w Jastrzębiu była jakaś rodzina. Powiedziała mi o tym kuzynka, że obok grobu jej rodziców Jana( brata mojego taty) i Marii Czarneckich jest grób kuzyna wujka z Jastrzębia - też Jana i Marii. I nawet będąc niedawno w Poraju sfotografowałam te dwa groby..
Znalazłam jeszcze jeden akt z 9.08.1744r. i jak zwykle mam prośbę o przetłumaczenie.
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...954718601&cc=2115410
Pozdrawiam serdecznie..........Danuta

2 tygodni 2 dni temu #38712 przez Molencki (Rafał Molencki)
Tu mamy chrzest Heleny, c. Szymona i Katarzyny Góraków z Łyśca, a chrzestnym są Ur. Józef Czarnecki, żołnierz pułku S.R. (nie wiem, co ten skrót oznacza) i Ur. Katarzyna Gruszecka, panna z Łyśca. Zapewne to kolejny brat lub bratanek.

2 tygodni 1 dzień temu - 2 tygodni 1 dzień temu #38715 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Dzięki.. Mój tato - też Józef, wiele lat później..
Jeszcze jedna prośba o tłumaczenie.. 13.07.1761
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...954718601&cc=2115410 - Marianna, pierwsze dziecko Jana i Ewy Czarneckich z 8 IX 1761.
I jeszcze ślub Jana i Ewy Czarneckich z 12..? 1761  www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...954718601&cc=2115410
Dobranoc..

2 tygodni 1 dzień temu #38719 przez Molencki (Rafał Molencki)
13 VII 1761  chrzest Małgorzaty Tekli, córki Józefa i Marianny Czarneckich z wsi Nierada. Chrzestni: Ur. Antoni Markiewicz z dworu poczeszyńskiego i Barbara Mękawska z Jasnej Góry

8 IX 1761 Marianna, c. Jana i Ewy [tu] Cerneckich z wsi Zawisna. Chrz. Walenty Sładowski i Małgorzata S(z)ymcikówna z Poczesnej. - tu ewidentnie zapisujący mazurzył, czyli  w miejsce sz, cz, ż wymawiał s,c,z. To jedna z cech charakterystycznych gwary małopolskiej

12 V 1761  ślub Jan Czarnecki z wsi Poczesna + Ewa Markówna z wsi Zawisna, po trzech zapowiedziach w kolejne niedziele przed ludem zgromadzonym na nabożeństwach w obecności świadków Pawła Kazimiercioka i Krzysztofs ?Curasa z Zawisnej i innych. Jak widać z powyższego, córeczka urodziła się w niecałe 4 miesiące po ślubie

Nie jest wymieniona pozycja społeczna tych Czarneckich, co może ale nie musi oznaczać, że to jednak inna rodzina. O Antonim, Stanisławie i Józefie jednak pisano, że są Generosi (Urodzeni).

2 tygodni 1 dzień temu #38723 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Dzięki za tłumaczenia i cenne informacje dodatkowe. Nie wiedziałam, jakie znaczenie ma ten skrót Ur. A nazwisko Curas mogło zostać źle zapisane, potem poprawiane.. Mogło też brzmieć Huras (Churas). Mój 3xpradziadek ożenił się w 1821/17 z Agnieszką Hurasówną urodzoną w 1798.
Miłego wieczoru.. Pozdrawiam

2 tygodni 1 dzień temu #38724 przez Molencki (Rafał Molencki)

2 tygodni 23 godzin temu - 2 tygodni 23 godzin temu #38727 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Super zestawienie. Właśnie niedawno spotkałam się z określeniami: komora, komornik i nie wiedziałam, co to jest..
Dzięki.. Dobranoc!

2 tygodni 27 minut temu #38734 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HY...362414201&cc=2115410
Znalazłam w wyszukiwarce Stanisława Wojciecha Czarneckiego ochrzczonego w 1766r. w Częstochowie-Zygmunta, syna Jana i Ewy. Pasował by.. Czy dobrze szukam pod tym linkiem, bo nie znalazłam ? Może coś przeoczyłam, bo są bardzo małe literki. Jeżeli to prawidłowy link, bo nie widzę tam nazwy Częstochowa-Zygmunta, to będę jeszcze raz szukać.

1 tydzień 6 dni temu - 1 tydzień 6 dni temu #38736 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Już znalazłam. Bardzo proszę o tłumaczenie aktu z 19 kwietnia.
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HY...362414201&cc=2115410

1 tydzień 6 dni temu #38737 przez Molencki (Rafał Molencki)
Zawsze można powiększyć albo wciskając + z lewej strony, albo jednocześnie klawisze Ctrl i +   :-)

19 IV 1766  chrzest Stanisława Wojciecha, syna Sławetnych [Famatorum - proszę zajrzeć do wczorajszej tabelki] Jana i Ewy Czarneckich; chrzestni: Jan Szarek i Zofia Wiśniowska, wszyscy z Częstochowy-Miasta

1 tydzień 6 dni temu #38738 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Bardzo dziękuję.. A ja , żeby przyspieszyć - za pierwszym razem szukałam na marginesie Zawisnej, bo tam urodziła się ich pierwsza córka Marianna. Jak widać, przenieśli się do Częstochowy, ale coś im nie pasowało, bo przeprowadzili się do Kamienicy, gdzie urodziło się jeszcze czworo dzieci..
Dobrej Nocy..

Czas generowania strony: 0.280 s.