Topic-icon Prośba o pomoc w odczytaniu: akt urodzenia Kłobuck

9 lata 3 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #2184 przez nika_k (Monika Kobyłkiewicz)
Dopiero zaczynam swoją przygodę z czytaniem dawnych dokumentów i jak się okazało mam problrmy nie tylkoz odczytaniem aktu sporządzonego w j. rosyjskim ale nawet nie mam pewności co do prawidłowego odczytania pisma odręcznego sporządzonego w języku polskim.
Jest to akt urodzenia Aleksandra Smolińskiego s. Walentego i Katarzyny.
Bardzo proszę bardziej doświadczoną osobę na zerknięcie na dokument i moją wersję.

URL=http://img534.imageshack.us/i/aktastanucuwilnegoparaf.jpg/] [/URL]

Działo się w Mieście Kłobucku dnia dwudziestego ósmego Marca Tysiąc osiemset czterdziestego piatego roku o godzinie drugiej z południa ... Jadwiga Przybylska(?) lat pięćdziesiąt licząca Akuszerka w Mieście Kłobucku zamieszkała w Obecności świadków Piotra Piekielskiego(?) lat trzydzieści i Stanisława Maliny lat trzydziesci dwa ... Obydwóch rolników w Mieście Kłobucku zamieszkałych; Okazała nam Dziecię płci Męskiej urodzone tu ... dnia dwudziestego bieżącego Miesiąca i roku ... Dziecięcia Walenty Smoliński lat czterdziesci .... .... wzięły ... Narodzin dwudziestu dziewięciu tygodni i że .... za Niego ... Katarzyny ... lat trzydziesci dwa liczącej. dziecięciu temu na Chrzcie Świętym Odbytym w Dniu Dzisiejszym ... Imię Alexander Rodzicami(?) chrzestnymio byli ... ... Piotr Piekielski(?) i Antonina Przybyłowska. Akt ten ... .... przeczytany ... tylko podpisany gdyż .... .... pisać nieumiała.

Kropkami zastąpiłam ciągi znaków, które dla mnie byly nieczytelne. Natomiast znaki zapytania świadczą, że nie jestem pewna wyrazu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 3 miesiąc temu #2187 przez Joanna (Joanna Tomżyńska)
moje tłumaczenie "kropek"
-stawiła się
-piekielskiego
-liczących
-tu akt ślubu
-o godz ósmej wieczór
-Ojciec tego dziecięcia
...... tu nie wiem
- do więzienie o kradzież od 29 tygodnii wzięty
- spłodzone jest z niego i katarzyny z (.... tu nazwisko panieńskie nie umiem odczytać)
- rodzicami chrzestnymi byli wyżej wspomniany Piotr Piekielski
To tyle mojej wersji
Joasia

9 lata 3 miesiąc temu #2188 przez nika_k (Monika Kobyłkiewicz)
Bardzo bardzo dziękuję!
ale wyszło z tą kradzieżą - chyba miałam czarną owcę w rodzinie :) Katarzyna podobno była z domu Kosowska. Być może tam jest to nazwisko. Istotne jest jeszcze dla mnie w jakim wieku był ojciec Aleksandra - Walenty. Odczytałam, że lat czterdzieści ale potem jest jeszcze jakiś wyraz?

9 lata 3 miesiąc temu #2193 przez admin (Szymon Gruca)

9 lata 3 miesiąc temu #2196 przez nika_k (Monika Kobyłkiewicz)
Serdecznie dziękuję za pomoc :)

9 lata 3 miesiąc temu #2200 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Matką chrzestną była zapewne Antonina Rychłowska (nazwisko występuje w XIX-wiecznych dokumentach Kłobucka).

9 lata 3 miesiąc temu #2201 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Pod dokumentem podpisał się proboszcz ks. Ignacy Jarnuszkiewicz, następca ks. kanonika Adama Sadowskiego (zm. w 1838 r.);
ks. Jarnuszkiewicz był wcześniej wikariuszem kolegiaty kaliskiej.
W 1861 r. wziął udział w pielgrzymce do Częstochowy, za co objęty został tajnym dozorem policyjnym. Proboszczem był 48 lat.

9 lata 3 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #2202 przez nika_k (Monika Kobyłkiewicz)
Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Jak widać "co dwie głowy to niejedna" :)
W takim razie moja obecna wersja brzmi tak:

Działo się w Mieście Kłobucku dnia dwudziestego ósmego Marca Tysiąc osiemset czterdziestego piatego roku o godzinie drugiej z południa. Stawiła się Jadwiga Przybylska lat pięćdziesiąt licząca Akuszerka w Mieście Kłobucku zamieszkała w Obecności świadków Piotra Piekielskiego lat trzydzieści i Stanisława Maliny lat trzydziesci dwa liczących Obydwóch rolników w Mieście Kłobucku zamieszkałych; Okazała nam Dziecię płci Męskiej urodzone tu akt ślubu dnia dwudziestego bieżącego Miesiąca i roku urodzone o ósmej wieczór. Ojciec tego Dziecięcia Walenty Smoliński lat czterdzieści Profesyi Szewskiey wzięty do więzienia o kradzież od dwudziestu dziewięciu tygodni i (że spłodzone jest z Niego)? i dotąd tamże znajduje się i że spłodzone jest z Niego i Katarzyny Kosowskiej lat trzydziesci dwa liczącej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym Odbytym w Dniu Dzisiejszym nagane jest Imię Alexander. Rodzicami chrzestnymi byli wyżej wymieniony Piotr Piekielski i Antonina Rychłowska. Akt ten utwozony i świadkom przeczytany, a przez Nas tylko podpisany gdyż stawiająca i świadkowie pisać nieumieli.
Ksiądz Ignacy Jarnuszkiewicz

Tego w nawiasie nie jestem pewna bo dalej jest znowu ten sam tekst? W każdym razie już wszystko czego można było się dowiedzieć istotnego z tego dokumentu chyba już wiem :)

9 lata 3 miesiąc temu #2203 przez nika_k (Monika Kobyłkiewicz)
Ksiądz Ignacy Jarnuszkiewicz nie tylko chrzcił Aleksandra ale również dwadziescia lat później (1865r) sporządził mu akt ślubu. Samego ślubu udzielił ksiądz Michał Ziarniewicz - wikariusz.

9 lata 3 miesiąc temu #2204 przez k.orpel@op.pl (Krzysztof Orpel)
Witam ! Przepraszam, że i ja coś dołożę. Wymieniony ks. Michał Ziarniewicz był też w latach 1881- 1991 proboszczem parafii Drużbice pow. Bełchatów / w tamtych czasach Piotrków Tyb./gdzie wybudował piękny kościół, potem przeniesiony został do Truskolasów, gdzie objął probostwo. Do dzisiaj jest bardzo pozytywnie wspominany w kronice parafialnej w Drużbicach. Wraz z księdzem Michałem Ziarniewiczem wyjechał też wraz z rodziną do Truskolasów jako kościelny mój dziadek Andrzej Orpel, który był kościelnym w Drużbicach i byli z ks Michałem bardzo zaprzyjaźnieni.Pozdrawiam serdecznie. Krzysztof Orpel

9 lata 3 miesiąc temu #2205 przez k.orpel@op.pl (Krzysztof Orpel)
Przepraszam za za podanie błędnej okresu probostwa ks. Michała Ziarniewicza w Drużbicach, który prawidłowo powinien być 1881 - 1901r. Krzysztof Orpel

Czas generowania strony: 0.311 s.