z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3871 przez Robert Kunert
z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość was created by Robert Kunert
Witam

Jak często bywa, przypadkiem szukając innych metryk, odnalazłem akt zgonu Antoniego Kunerta.

Jest to w moim drzewie przodków osoba poszukiwana jako numer 1.

Mimo cofnięcia się już do 6 pokoleń z racji dziedziczenia nazwiska bardzo zależy mi na tym tłumaczeniu. Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc.

Rok 1870, zgłasza syn August Kunert, proszę o pomoc w tłumaczeniu ze szczególnym podkreśleniem, imion, nazwisk rodziców Antoniego oraz MIEJSCA URODZENIA (miejscowość w Prusach)

www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d0cc134fc554e293.html

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3872 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość
Zjawil sie ww August i Franciszek Dabek(Dombek) szlachcice z Przystajni. Dalsze nazwiska Josip Kunert i Marianna Pietiowt , Pietgowt?
Pozostawil wdowe Salomee z Lisowskich
Pozniej obiecuje sie na spokojnie przyjrzec ww aktowi

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3873 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość
Z miejscowością będzie kłopot, bo rosyjski (fonetyczny ) zapis daje nazwę Heidau -z niemieckiego Heide 'puszcza'. Znając główne kierunki kolonizacji wskazywałbym raczej Górny Ślask, konkretnie dawne księstwo opolskie ( pruską rejencję opolską). Koło Nysy znajdują sie Hajduki Nyskie , noszące kiedyś nazwę Heidau.
Na wszelki wypadek dodam Gać k.Oławy, ale to chyba historycznie mnie prawdopodobne.
Zgłaszający zgon mieszkańcy Przystajni byli niepiśmienni. W akcie wyraźnie określony jest ich status społeczny (chłopi, gospodarze posiadający ziemię).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3874 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość
Ps.
Trop nazwiska jest bardzo zawodny, ale polecam pobuszować po Opolszczyźnie i północnych Czechach. W Burgrabicach k.Głuchołaz był proboszczem ks.Antoni Kunert ( w latach 1846-1848). Chodzi o geograficzny rejon.
W dobie internetu poszukiwania całkowicie zmieniły charakter - można śledzić najrozmaitsze wątki i sprawdzać każdy ślad dający jakąś nadzieję.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3879 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Odp: z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość
Dziękuję Panie Andrzeju.
Tłumaczenie które troszkę wcześniej otrzymałem od Piotra potwierdza Pana spostrzeżenia.

Mieliśmy już przyjemność kontaktować się w sprawie ślubu Ruprechta, gdzie tenże Antoni był świadkiem. Mówiliśmy wtedy o występowaniu osadnictwa tkaczy także w okolicy Przystajni.

Zaskoczę Pana, ale druga miejscowość która Pan podał jest bardziej prawdopodobna. Dlaczegóż?

1. Zanim zainteresowałem się poszukaniem swoich przodków od seniorów rodu słyszałem opowieści że rodzina nasza pochodzi z okolic Oławy, pewnie Neuwerk

2. W akcie ślubu Augusta, syna owego Antoniego widnieje fonetyczny rosyjski zapis miejsca urodzenia Neu Folwark na Śląsku
A po niemiecku będzie to Neuvowerk (brzmi podobnie do Neuwerk)
- znalazłem kilka miejscowości o tej nazwie m.in. okolice Prudnika, Milicza, Niemodlina, Oleśnicy i Jelcz- Laskowice w powiecie oławskim. I ta ostatnie lokalizacja mnie interesuje.

3. Heidau to istotnie Gać w powiecie oławskim (znów oławski)

4. Antoni był na ślubie owego Ruprechta, który to urodził się w Lubszy a ta leży bardzo blisko miejscowości Gać.

Może to również świadczyć że grupa kilku osadników z okolic dolnośląskiej Oławy pojawiła się na terenie Przystajni.

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3880 przez Tomasz Krzywanski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie