Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu aktu napisanego po polsku

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17578 przez U Rut

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #17614 przez Elżbieta Kowalska
Replied by Elżbieta Kowalska on topic Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu aktu napisanego po polsku
Akt urodzenia z dnia 21.08.1819 r.
Wygląda na to, że dziecko jest nieznanego ojca. Akurat to co najważniejsze jest bardzo nieczytelne i gdyby nie spis alfabetyczny na końcu rocznika, to chyba nie wiedziałabym o kogo tak naprawdę chodzi.
Może jakiś aptekarz zerknie na metrykę?
Poniżej moja propozycja "z polskiego na polski":

Roku tysięcznego osiemsetnego dziewiętnastego, dnia dwudziestego drugiego, miesiąca sierpnia, o godzinie pierwszej po południu, przed mami Plebanem Potockim, urzędnikiem stanu cywilnego Gminy Potockiej, Powiatu Lelowskiego, Obwodu Olkuskiego w Województwie Krakowskim, stawiła się Salomea Kozikowa, włościanka, wyrobnica, akuszerka, licząca sześćdziesiąt lat, we wsi Siedlcu zamieszkała i oświadczyła nam, iż dnia dwudziestego pierwszego, miesiąca sierpnia , roku bieżącego, o godzinie szóstej rano….Plucina (?) włościanka, wyrobnica, licząca lat trzydzieści pięć, we wsi Siedlcu zamieszkała w domu brata swego pod numerem dwadzieścia pięć we wsi Siedlcu, porodziła dziecię płci męskiej, które nam okazane…. i dać imię Idzi. Rzeczone oświadczenie i pokazanie nastapiło(?) w przytomności Ignacego Drozda, włościanina, rolnika, liczącego lat sześćdziesiąt, we wsi Siedlcu zamieszkałego, tudzież Stanisława Kurka(?), włościanina, rolnika, lat czterdzieści, we wsi Siedlcu zamieszkałego.
Poczem akt ten niniejszy przeczytany i przez nas podpisany , oświadczająca i świadkowie pisać nie umieją, tylko krzyżykami się podpisali
Ostatnia9 lata 2 miesiąc temu edycja: Elżbieta Kowalska od.
The following user(s) said Thank You: U Rut

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17618 przez U Rut
Pani Elu, bardzo dziękuję.
Ja już oczopląsów dostawałam od czytania tego aktu...
The following user(s) said Thank You: Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie