akt urodzenia j.rosyjski - Koziegłówki

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27791 przez Ala.W
Proszę o przetłumaczenie aktu urodzenia nr 259. Szczególnie zależy mi na zawodzie ojca małej Leokadii - Dominika. Zastanawiam się też nad podwójną datą urodzenia ? W kilku innych aktach spotkałam się z takim zapisem i przyznam się, że nie mam pojęcia dlaczego tak zapisywano daty.

familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X-CNQ...362994301&cc=2115410

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27804 przez Mirek Wysocki
Replied by Mirek Wysocki on topic akt urodzenia j.rosyjski - Koziegłówki
Jeśli chodzi o zawód Dominika mamy tutaj zbitek dwóch słów Крестьянин i окупщик. Pierwsze oznacza mieszkańca wsi lub osoby pracującej na wsi, natomiast drugie słowo jest synonimem słowa handlujący, kupujący. Natomiast jeśli chodzi o podwójne daty wynika to z faktu, że w Carskiej Rosji, w tamtym czasie, obowiązywał kalendarz juliański, natomiast w Królestwie Polskim kalendarz gregoriański. W tym przypadku: 30 listopada (kalendarz juliański), 13 grudnia (kalendarz gregoriański). Dla nas ta druga data jest poprawna.
Pozdrawiam Mirek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27805 przez Mirek Wysocki
Replied by Mirek Wysocki on topic akt urodzenia j.rosyjski - Koziegłówki
Wydarzyło się we wsi Koziegłówki 30.11/13.12.1903 roku o godzinie 13.00. Przyszedł Dominik Kańtoch, 35 lat, handlarz wiejski, zamieszkały we wsi Osiek, w obecności Antoniego Sojki, 39 lat i Iwana Gajdzika, 39 lat, obydwaj koloniści, zamieszkali we wsi Osiek i pokazał nam dziecko żeńskiej płci i oświadczył, że ono urodziło się we wsi Osiek 27.11/10.12 br. o godzinie 7.00 z jego prawnie zaslubionej żony Karoliny z Basamuników, 35 lat. Dziecku temu na chrzcie świętym dano imię Leokadia.
The following user(s) said Thank You: Ala.W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27825 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Replied by Urszula Rosolińska-Ratman on topic akt urodzenia j.rosyjski - Koziegłówki
Okupnik nie ma nic wspólnego z handlem.
Okupnik to chłop, który "okupił się" = wykupił z zależności pańszczyźnianej.
Okupieństwo miało formę aktu notarialnego, w którym:
- właściciel dóbr określał obszar obejmowanej przez okupnika posesji, która niekoniecznie musiała znajdować się w miejscowości, w której dotychczas mieszkał,
- kwotę wpłacaną jednorazowo przez okupnika
- kwotę, termin i miejsce uiszczania corocznego czynszu.
Tak przyznane prawo własności, a raczej wieczystej dzierżawy, zachowywali potomkowie okupnika.
Okupnikami byli też koloniści, np. w Kamienicy Polskiej czy Hucie Starej, którzy kupowali całą wieś aby po podzieleniu między członków "kompaniji" osiedlić się na stałe. W tym przypadku nie występował czynsz dzierżawny.
The following user(s) said Thank You: Ala.W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27826 przez Mirek Wysocki
Replied by Mirek Wysocki on topic akt urodzenia j.rosyjski - Koziegłówki
Pani Urszulo błędnie podszedłem do tłumaczenia owego słowa. Myślałem, że wywodzi się z języka rosyjskiego. No cóż uczymy się cały czas.

Pozdrawiam
Mirek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #27837 przez Ala.W
Replied by Ala.W on topic akt urodzenia j.rosyjski - Koziegłówki
Dziękuję Wam bardzo za pomoc.
"Okupnik" zgadzałby się z przekazem rodzinnym. Prapradziadek mój, Dominik, kupił ziemię w Osieku i tam osiadł. Wcześniej mieszkał w Mierzęcicach. Leokadia to siostra mojego pradziadka, którego aktu urodzenia nie udało mi się odnaleźć. Prawdopodobnie dlatego, że on urodził się jeszcze w Mierzęcicach. Skoro mój pradziadek urodził się w 1900 r (tak niesie wieść rodzinna), a jego siostra, Leokadia, urodziła się w 1903 już w Osieku, wynikałby z tego, że Dominik kupił ziemię między 1900, a 1903. Czy w związku z tym istnieje możliwość odnalezienia aktu kupna tej ziemi ?
Ostatnia7 lata 4 miesiąc temu edycja: Ala.W od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie