Topic-icon akt urodzenia j.rosyjski - Koziegłówki

4 lata 3 miesiąc temu #27791 przez Ala.W
Proszę o przetłumaczenie aktu urodzenia nr 259. Szczególnie zależy mi na zawodzie ojca małej Leokadii - Dominika. Zastanawiam się też nad podwójną datą urodzenia ? W kilku innych aktach spotkałam się z takim zapisem i przyznam się, że nie mam pojęcia dlaczego tak zapisywano daty.

familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X-CNQ...362994301&cc=2115410

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 miesiąc temu #27804 przez Mirek Wysocki
Jeśli chodzi o zawód Dominika mamy tutaj zbitek dwóch słów Крестьянин i окупщик. Pierwsze oznacza mieszkańca wsi lub osoby pracującej na wsi, natomiast drugie słowo jest synonimem słowa handlujący, kupujący. Natomiast jeśli chodzi o podwójne daty wynika to z faktu, że w Carskiej Rosji, w tamtym czasie, obowiązywał kalendarz juliański, natomiast w Królestwie Polskim kalendarz gregoriański. W tym przypadku: 30 listopada (kalendarz juliański), 13 grudnia (kalendarz gregoriański). Dla nas ta druga data jest poprawna.
Pozdrawiam Mirek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 miesiąc temu #27805 przez Mirek Wysocki
Wydarzyło się we wsi Koziegłówki 30.11/13.12.1903 roku o godzinie 13.00. Przyszedł Dominik Kańtoch, 35 lat, handlarz wiejski, zamieszkały we wsi Osiek, w obecności Antoniego Sojki, 39 lat i Iwana Gajdzika, 39 lat, obydwaj koloniści, zamieszkali we wsi Osiek i pokazał nam dziecko żeńskiej płci i oświadczył, że ono urodziło się we wsi Osiek 27.11/10.12 br. o godzinie 7.00 z jego prawnie zaslubionej żony Karoliny z Basamuników, 35 lat. Dziecku temu na chrzcie świętym dano imię Leokadia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ala.W

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 miesiąc temu #27825 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Okupnik nie ma nic wspólnego z handlem.
Okupnik to chłop, który "okupił się" = wykupił z zależności pańszczyźnianej.
Okupieństwo miało formę aktu notarialnego, w którym:
- właściciel dóbr określał obszar obejmowanej przez okupnika posesji, która niekoniecznie musiała znajdować się w miejscowości, w której dotychczas mieszkał,
- kwotę wpłacaną jednorazowo przez okupnika
- kwotę, termin i miejsce uiszczania corocznego czynszu.
Tak przyznane prawo własności, a raczej wieczystej dzierżawy, zachowywali potomkowie okupnika.
Okupnikami byli też koloniści, np. w Kamienicy Polskiej czy Hucie Starej, którzy kupowali całą wieś aby po podzieleniu między członków "kompaniji" osiedlić się na stałe. W tym przypadku nie występował czynsz dzierżawny.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ala.W

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 miesiąc temu #27826 przez Mirek Wysocki
Pani Urszulo błędnie podszedłem do tłumaczenia owego słowa. Myślałem, że wywodzi się z języka rosyjskiego. No cóż uczymy się cały czas.

Pozdrawiam
Mirek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 miesiąc temu - 4 lata 3 miesiąc temu #27837 przez Ala.W
Dziękuję Wam bardzo za pomoc.
"Okupnik" zgadzałby się z przekazem rodzinnym. Prapradziadek mój, Dominik, kupił ziemię w Osieku i tam osiadł. Wcześniej mieszkał w Mierzęcicach. Leokadia to siostra mojego pradziadka, którego aktu urodzenia nie udało mi się odnaleźć. Prawdopodobnie dlatego, że on urodził się jeszcze w Mierzęcicach. Skoro mój pradziadek urodził się w 1900 r (tak niesie wieść rodzinna), a jego siostra, Leokadia, urodziła się w 1903 już w Osieku, wynikałby z tego, że Dominik kupił ziemię między 1900, a 1903. Czy w związku z tym istnieje możliwość odnalezienia aktu kupna tej ziemi ?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 miesiąc temu #27870 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Akta notarialne są w archiwach państwowych. Gromadzone są rocznikami według poszczególnych kancelarii. Problem jest tylko jeden - nie wiadomo w której kancelarii został sporządzony akt kupna. W tym czasie działali notariusze w Częstochowie ( z Koziegłówek do Częstochowy droga prosta ), najprawdopodobniej w Żarkach, być może był już też w Zawierciu. Te trzy miejscowości wydają mi się najbardziej prawdopodobne. Proszę sprawdzić zasoby Archiwum Państwowego w Częstochowie i na wszelki wypadek w Katowicach - to można zrobić przez internet. Niestety w internecie nie ma spisów ( repertoriów ) akt z poszczególnych roczników. Tak więc czeka Panią wizyta w archiwum. Samo przeglądanie spisów idzie dość szybko - zapis ma mniej więcej taką formę: Kowalski Nowakowi dom w Częstochowie sprzedał; lub Nowak Kowalskiego z kwoty... skwitował. Są więc nazwiska obu stron transakcji i jej przedmiot.
Życzę powodzenia w poszukiwaniach.
Urszula Ratman

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 miesiąc temu #27875 przez Krystian Zamorowski
Jeśli chodzi o okres 1900 to stawiałbym raczej na księgi hipoteczne. Nie wszystkie z nich są w archiwach. Część jest jeszcze w sądach. Nie wiem jaka była właściwość miejscowa Mierzęcic. Proponuję sprawdzić w archiwum ksiąg wieczystych w Myszkowie, może w Zawierciu. W Zawierciu mają jeszcze starą kartotekę ułożoną nazwiskami. W tych dwóch sądach księgi hipoteczne są napewno, tylko niech się Pani nie da odprawić z kwitkiem i najlepiej odrazu mówić że nie chodzi o odszkodowanie czy zwrot majątku tylko o genealogię życzę powodzenia.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 miesiąc temu #27880 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Sugeruję skorzystać z propozycji P. Krystiana. Pisząc o archiwach nie przyszło mi na myśl, że nie zna Pani rosyjskiego, a do połowy 1915 r. obowiązywał w dokumentach ten język.
Każda księga hipoteczna zaczyna się dokumentem stwierdzającym prawo własności. W przypadku bardzo starych ksiąg można nawet prześledzić historię posesji.
Niewykluczone, że z tego okresu księgi mogły być przekazane do archiwum.Po roku 1970 miała miejsce akcja zmiany numeracji ksiąg. Wydziały Ksiąg Wieczystych dysponują starymi i nowymi numerami - do archiwum potrzebny będzie stary numer.
Pozdrawiam
Urszula Ratman

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 3 miesiąc temu #27884 przez Ala.W
Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Pradziadek kupił część ziemi podczas parcelacji dworku w Osieku. Niestety nie umiem doszukać się informacji kiedy to było ale myślę, że to może być pomocne podczas poszukiwań. Może jest gdzieś informacja o losach tego dworku?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.