Topic-icon Czy wiecie coś o więzieniu w Lublińcu w czasie 2WŚ

8 lata 1 miesiąc temu #3974 przez Przemyslaw Lizurej (Przemysław Lizurej)
Czy wiecie coś o więzieniu w Lublińcu w czasie II wojny światowej dla miasta Częstochowy.
Z opowieści babci wiem, że moja prababcia została zabrana z Częstochowy do więzienia/obozu w Lublińcu.
Po czym po usilnych staraniach pradziadka, została uwolniona po 3 latach. Najprawdopodobniej było to ok. 1943-44.

Pytanie 1. czy to było więzienie, czy obóz?
Pytanie 2. czy można gdzieś znaleźć listy więźniów z tego więzienia/obozu?

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 1 miesiąc temu #3975 przez kukulat (Tomasz Kukuła)
witam.

Zakład Karny w Lublińcu powstał za panowania pruskiego pod koniec XIX wieku (około 1893r.) i do dnia dzisiejszego pozostaje w niemal niezmienionym kształcie architektonicznym.
W czasie II WŚ były tam wysyłane osoby z rejonu Częstochowy. W internecie [wikipedia - hasło "Zbrodnie niemieckie w Polsce (1939-1945)] znalazłem informację że przeprowadzano tam eksperymenty medyczne na dzieciach. Po zakończeniu II Wojny Światowej zakład przeznaczony był dla skazanych mężczyzn.
W latach 1964 - 1966 przeprowadzono generalny remont jednostki. Przystosowano ją wówczas do osadzania w niej skazanych kobiet.
W Zakładzie Karnym w Lublińcu funkcjonuje archiwum zakładowe,
w którym przechowywane są akta archiwalne oraz dokumentacja niearchiwalna od 1968 r. Dużą część przechowywanej dokumentacji stanowią akta osadzonych zwalnianych z tutejszego zakładu. Dokumentacja przyjmowana jest w cyklach rocznych, w pierwszym kwartale roku, a następnie brakowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pisałem do ZK Lubliniec z pytaniem o akta z okresu II WŚ - bez odpowiedzi na maila, trzeba będzie skorzystać z poczty tradycyjnej.

Założyłem jakiś czas temu podobny wątek na tym forum - jak dotąd bez odpowiedzi.
The following user(s) said Thank You: Przemyslaw Lizurej (Przemysław Lizurej)

8 lata 1 miesiąc temu #3978 przez Przemyslaw Lizurej (Przemysław Lizurej)
Właśnie kontaktowałem się telefonicznie.
Poproszono mnie o wysłanie listu na adres Zakładu Karnego w Lublińcu z prośbą o uzyskanie danych nt. osoby więzionej + jej wszystkie możliwe dane wraz z okresem więzienia i odpowiedź przyjdzie pismem.
Poinformowano mnie, że jest ryzyko, że część akt została przekazana do archiwum państwowego i wtedy dostanę informację, które to archiwum.

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

8 lata 2 tygodni temu #4043 przez kukulat (Tomasz Kukuła)
Zrobiłem tak samo jak Pan.
Proszę o informację jak Pan dostanie odpowiedź z Lublińca.

8 lata 2 tygodni temu #4044 przez Przemyslaw Lizurej (Przemysław Lizurej)

8 lata 2 tygodni temu #4047 przez Przemyslaw Lizurej (Przemysław Lizurej)
Witam :(
Mam niestety smutną wiadomość. Właśnie dostałem odpowiedź z więzienia w Lublińcu:
W odpowiedzi na pismo ... informuje, że dokumentacja z okresu 1945-1951 została zniszczona. Nie zachowała się także jakakolwiek dokumentacja z okresu II wojny światowej w tej sprawie.
DYREKTOR Zakładu Karnego w Lublińcu. :(

8 lata 2 tygodni temu #4051 przez kukulat (Tomasz Kukuła)
Dziękuję za informację. Ja na pewno dostanę taką samą odpowiedź.

7 lata 10 miesiąc temu #4309 przez kukulat (Tomasz Kukuła)
Ja dostałem odpowiedź, że nie mają interesujących mnie dokumentów ALE:
"zgodnie z treścią pismem Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Sprawiedliwości (...), wszelkie zachowane w archiwach więziennych dokumenty z czasów okupacji zostały przekazane do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko narodowi Polskiemu, obecnie Instytut Pamięci Narodowej."

Niestety odpowiedź ogólnikowa i nadal nie wiem czy coś się z Lublińca zachowało.

Teraz czekam na odpowiedź od IPN-u.

7 lata 10 miesiąc temu - 7 lata 10 miesiąc temu #4311 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Ja miałam napisać do IPN-u w tej samej sprawie,w tej sytuacji czekam na Pana informacje.
Oby się zachowała choć garść informacji.
Hanna.

7 lata 10 miesiąc temu #4312 przez michalkitala (Michał Kitala)
Myślę , że najlepiej jest przyjechać do Katowic na ul. Józefowską 102 do Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, i tam poprosić o Inwentarze a w pierwszej kolejności o wyciąg z REPERTORIÓW , czyli złożyć formalny pisemny wniosek do pani kierownik Referatu Ewidencji i Udostępniania Zbiorów Archiwalnych OBUiAD IPN Katowice o kwerendę w tym zakresie . W ostatnich dniach korzystałem/ korzystam z repertoriów w podobnej sprawie ( z racji wykonywanych czynności zawodowych) i mogę powiedzieć , że w 110 % repertoria znajdują się fizycznie na ul. Józefowskiej 102. Oczywiście , są one udostępniane tylko dla pracowników , co najwyżej można jako zwykły petent zwrócić się o kwerendę archiwalną , bądź też o kserokopię materiałów . Ale musi wpłynąć formalne pismo na ręce Dyrektora OBUiAD i Kierownika Referatu Archiwizacji i Ewidencji OBUiA IKN w Katwicach .

Trzeba też sprawdzić czy OBUiAD IPN Katowicach posiada potrzebne Repertoria .;_)

Życzę udanych poszukiwań

Zapraszam w takim razie do nas na Józefowską 102 w Katowicach !

MK

7 lata 10 miesiąc temu #4314 przez kukulat (Tomasz Kukuła)
Panie Michale a skoro Pan tam bywa to czy może Pan sprawdzić czy jest tam jakaś dokumentacja z Lublińca przejęta po Niemcach?

IPN na swojej stronie internetowej podaje inne procedury uzyskiwania danych.
Jest to dość szczegółowo opisane i np kserokopie są wydawane po wcześniejszym udostępnieniu akt.
A to odbywa się zwykle w oddziale IPN najbliższym miejscu zamieszkania składającego wniosek, nie trzeba jechać do miejsca gdzie na stałe są dane akta przechowywane.

7 lata 10 miesiąc temu #4315 przez Przemyslaw Lizurej (Przemysław Lizurej)
I ja również jestem żywo zainteresowany tą informacją.

7 lata 10 miesiąc temu - 7 lata 10 miesiąc temu #4318 przez michalkitala (Michał Kitala)
Tak zgadza się . Jest jeszcze punkt przyjmowania wniosków w Cz-wie . Ale trzeba wystąpić z formalnym pismem do odpowiedniej jednostki . Albo prośba korespondencyjna - formalny wniosek skierowany do odpowiedniej podjednostki OBUiAD IPN Katowice , albo po prostu rozeznanie się już na miejscu w czytelni akt lub z pracownikami oddelegowanymi przez Kierownictwo Referatu Gromadzenia, opracowywania i udostępniania archiwaliów w celu rozeznania się w inwentarzach archiwalnych . Czytelnia Akt ( parter budynku na prawo od wejścia, po wcześniejszym wpisaniu się do księgi gości na portierni) jest czynna Pn-Pt od godz. 8.15 . Z pewnością pracownicy Czytelni lub pracownicy odpowiedniego Referatu Gromadzenia i Opracowywania Akt , udzielą stosownych informacji co do składania i realizacji rewersów lub też wniosków formalnych o kwerendy archiwalne czy też korzystania z tzw. repertoriów .

I myślę , że właśnie od dowiedzenia się , czy istnieją z tej jednostki terytorialnej i tego okresu REPERTORIA należy zacząć . Ale to już sprawa działu Ewidencji Akt .

Myślę , że lepiej pofatygować się osobiście i porozmawiać z pracownikami kierującymi Czytelnią Akt lub pracownikami oddelegowanymi przez Referat Udostępniania i Opracowania Zbiorów , lub wystosować formalne pismo z omówieniem istoty sprawy .

MK

7 lata 10 miesiąc temu #4319 przez terluk (Teresa Łukasik)
Ja również jestem zainteresowana tą informacją.

Teresa Łukasik

7 lata 10 miesiąc temu #4452 przez kukulat (Tomasz Kukuła)
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana mail z dnia 19. 10. 2011 r. Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach informuje, że zgodnie z art. 30 ust. 1 o Instytucie Pamięci Narodowej poszukiwanie i udostępnianie materiałów archiwalnych znajdujących się w zasobie Instytutu Pamięci odbywa się jedynie na podstawie złożenia pisemnego formularza wniosku.

Wnioski należy składać osobiście w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej, jego oddziałach i delegaturach w obecności pracownika, który potwierdza tożsamość wnioskodawcy lub za pośrednictwem poczty, pod warunkiem poświadczenia podpisu wnioskodawcy przez notariusza.

W Pana przypadku właściwym ze względu na miejsce zamieszkania będzie oddział IPN w Krakowie, ul. Reformacka 3, 31-012 Kraków.

Złożenie wniosku umożliwi rozpoczęcie kwerendy w zasobach archiwalnych Instytutu Pamięci, o której wyniku zostanie Pan pisemnie powiadomiony. Formularz wniosku z art. 30 ust. 1 ustawy o IPN jest dostępny na miejscu, można go także pobrać ze strony:

www.ipn.gov.pl/portal/pl/10/7707/Wniosek...awcyniezyjacej_.html

Informuję ponadto, że posiadamy akta z Blachowni, jednak na obecnym etapie nie jest możliwe ustalenie czy znajdują się tam informacje Pana interesujące.

Z poważaniem

Szymon Woźniak

3 lata 1 tydzień temu #26937 przez terluk (Teresa Łukasik)
Upłynęło już prawie 5 lat od ostatniego wpisu na ten temat.Może się komuś udało cokolwiek dowiedzieć, odszukać informacje na temat tego obozu, więźniów tam przebywających. Moi też tam byli i ani śladu o nich od 1944 roku.
Pozdrawiam
Teresa

Czas generowania strony: 0.860 s.