Wioletta Weiss - Pozostało nas tak niewielu

Informujemy, że można nabyć w przystępnej cenie książkę Wioletty Weiss "Pozostało nas tak niewielu" o losach społeczności polskiej i żydowskiej Żarek. Książki przekazała autorka do Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy (Willa generalska, al.Wolności 30, wejście od ul. Focha, I piętro, pok. 20).

Log in to comment

huras (Florian Huras) Avatar
huras (Florian Huras) odpowiedział w temacie: #4498 8 lata 2 miesiąc temu
Vide wskazywany wcześniej przez kolegę Andrzeja Kuśnierczyka link na tut. Forum www.wtl.us.edu.pl/e107_plugins/wtl_ssht/...?numer=4&str=187-248
Huras Florian
terluk (Teresa Łukasik) Avatar
terluk (Teresa Łukasik) odpowiedział w temacie: #4512 8 lata 2 miesiąc temu
Myślę,że do wykazu miejscowości z danej Parafii wkradł się błąd. W powiecie siewierskim jest podana parafia Olsztyn i wymienione w niej miejscowości: Zendek, Nowa Wieś, Tąpkowice, Niezdara, Ożarowice, Celiny, Pyrzowice, Myszkowice. Miejscowości te zawsze należały do parafii Sączów, która to była konsekrowana 28 marca 1228r. Pozostałe miejscowości tj.Turów, Przymiłowice, Kusieta, Bukowno należą do Olsztyna. Nawet terytorialnie jakoś to nie pasuje. Teresa Łukasik
huras (Florian Huras) Avatar
huras (Florian Huras) odpowiedział w temacie: #4513 8 lata 2 miesiąc temu
Dziękuję Pani Tereniu. Oczywiście ma Pani rację. "Zaniedbanie" juz poprawiłem.
HF
hwronkowska (Helena Wronkowska) Avatar
hwronkowska (Helena Wronkowska) odpowiedział w temacie: #4525 8 lata 2 miesiąc temu
Nie mogę doszukać się Mstowa. Czy jest pominięty?
Helena
huras (Florian Huras) Avatar
huras (Florian Huras) odpowiedział w temacie: #4526 8 lata 2 miesiąc temu
Pani Heleno.
O przynależność diecezjalną samego Mstowa toczyły się długoletnie spory miedzy Gnieznem i Krakowem – praktycznie od 1552 roku kiedy to od Mstowa została odłączona przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Dzierzgowskiego parafia olsztyńska.
Wg wykazu z 1786 roku parafia Mstów do której należały (pisownia oryginalna)
Brzyszow, Kłobukowice, Konin, Krasice, Kuchary, Małusze konwenckie, Małusze szlacheckie, Mirów,Mstów, Raysko, Rudniki ,Siedlec,Skrzydlew ,Sroczko ,Wancerzów ,Wyczerpy, Zawada -należała do województwa krakowskiego , dekanatu i powiatu lelowskiego
W przedstawionym przeze mnie wykazie z 1795 roku faktycznie nie ma Mstowa ponieważ jak określono w przywołanym artykule „… pod koniec XVIII stulecia pokrywała się granica północna dzielnicy małopolskiej z wyjątkiem Krzepic z granicą północną biskupstwa krakowskiego. Granica administracji kościelnej biegła w ten sposób, że Krzepice, Danków, Wąsosz, Mykanów, Mstów, Garnek, Dąbrowa Zielona, Koniecpol i Maluszyn pozostały już po stronie archidiecezji gnieźnieńskiej…..” A ja wskazałem parafie stanowiące północne granice biskupstwa krakowskiego.
Nie potrafię wskazać od którego dokładnie roku Mstów zaliczony został do dekanatu brzeźnickiego, ale z wykazu placówek duszpasterskich w dekanatach oficjalatu foralnego piotrkowskiego z całą pewnością wynika, że od 1 stycznia do 6 lipca 1819 roku parafie Borowno (filia parafii Rędziny) Brzeźnica, Dworszowice, Działoszyn, Jedlno, Kruszyna, Lgota, Makowiska, Mstów, Mykanów ,Pajęczno ,Rząśnia, Siemkowice ,Stróża ,Sulmierzyce, Wąsosz i Wiewiec należały do dekanatu brzeźnickiego .W okresie od 7 sierpnia 1819 do 1823 roku do dekanatu brzeźnickiego „doszły” Chabielice, Dobryszyce, Grzymalina Wola, Kamieńsk ,Krępa.
W moim przekonaniu zaprezentowany wykaz parafii nie zawiera parafii Mstów bo prawdopodobnie -nie mogę tego potwierdzić- parafia nie należała wówczas do biskupstwa krakowskiego.
Pozdrawiam
HF
hwronkowska (Helena Wronkowska) Avatar
hwronkowska (Helena Wronkowska) odpowiedział w temacie: #4537 8 lata 2 miesiąc temu
Bardzo Panu dziękuję za tak wnikliwą odpowiedź. Zastanawia mnie jeszcze, czy te kwestie mogły mieć wpływ na obecne zasoby Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej. Myślę tu o Mstowie i dokumentach z początków XVIIIw. i wcześniejszych.
Pozdrawiam
Helena
Konwalia (Zdzisława Rajczyk) Avatar
Konwalia (Zdzisława Rajczyk) odpowiedział w temacie: #8814 6 lata 9 miesiąc temu
Nie znalazlam Przybynowa,parafia od XIVw.Wydaje mi się że należała zawsze do biskupstwa krakowskiego?Pozdrawiam.
huras (Florian Huras) Avatar
huras (Florian Huras) odpowiedział w temacie: #8825 6 lata 9 miesiąc temu
Pani Zdzisławo !
Przybynów (znam przypadki pomyłki w wykazach kościelnych z Przybyszowem) to parafia istniejąca od XIV wieku. Zawsze była parafią samodzielną chociaż w różnych okresach należała do różnych dekanatów diezezji krakowskiej, kieleckiej lub częstochowskiej. Przykładowo: 1786 - dekanat lelowski, 1795 dekanat pilicki, 1867 dekanat będziński, 1925 dekanat żarecki.
Pozdrawiam HF