8 kwietnia 2009 - podczas kolejnego spotkania - o swoich poszukiwaniach opowiadała pani Urszula Rosolińska-Ratman.
Rodzina Ratmanów, mieszkających obecnie w Kamienicy Polskiej i okolicach, dotarła w nasze strony z rejonu Kotliny Kłodzkiej, z miejscowości Starków (Altbatzdorf). W Kamienicy Ratmanowie przebywali przynajmniej od 1820 roku, bo z tego roku pochodzi pierwszy akt urodzenia.

Dzięki poszukiwaniom internetowym, pani Urszuli udało się jednorazowo cofnąć w czasie o ponad 100 lat. Trafiła na niemieckojęzyczną stronę, a tam m.in. na informacje o rodzinie Johannesa Antoniusa RATHMANN i Clary TILCH oraz Johannesa der obere RATHMAN.

Na powyższe strony pani Urszula trafiła za pośrednictwem strony Online Ortsfamilienbücher (Online heritage books). Jest to baza drzew genealogicznych uszeregowanych wg miejscowości. Wchodzi w skład niemieckiego serwisu genealogy.net zawierającego wiele baz danych, w tym wyszukiwarkę nazwisk.

Ponadto prezes Jacek Tomczyk przypomniał o sympozjum, które odbędzie się już w środę oraz przedstawił tematy na najbliższa spotkania. Będzie to wykład "Dzieje rodziny Borgulatów" oraz "Jak Amerykanin szukał korzeni" w opracowaniu Jacka Tomczyka (w maju) - oraz temat pani Kornelii Major ze Świetokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego, która opowie o rodzinie Pytlewskich i o swoich związkach z Częstochową (w czerwcu).


Logowanie

Szukaj