8 października spotkaliśmy się po raz kolejny. Historię rodu Wolbergów opowiedział Stanisław Kabziński.

Wcześniej jednak bieżącą i planowaną działalność towarzystwa streścił Piotr Gerasch. Opowiedział m.in. o planach powołania przez Miasto Częstochowę "Częstochowskiego Archiwum Cyfrowego".

CzAC miałoby docelowo zawierać zdigitalizowane zasoby przechowywane dotychczas przez częstochowskie archiwa, które byłyby następnie upowszechniane poprzez Internet. Swój akces do projektu, obok Archiwum Państwowego zgłosiła również strona kościelna. Poparcia dla tego niezwykle cennego - szczególnie dla nas - zamierzenia udzieliło także nasze towarzystwo.

Gościem specjalnym spotkania był Romuald Kocher, który przyjechał do nas z Leverkusen. Romuald jest potomkiem niemieckiego osadnika Antona Kochera, którzy przybył na podczęstochowskie ziemie z Alzacji (Oberrœdern) w początku XIX w. i współzałożył kolonię Kuhlhausen, obecne Węglowice.

Stanisław Kabziński opowieść o rodzinie Wolbergów udokumentował wieloma ciekawymi materiałami. Były wśród nich zdjęcia, dokumenty, akty metrykalne, wykresy genealogiczne. Ciekawostką był patent z 1896 na produkcję farb. Swoją przygodę z genealogią Stanisław rozpoczął na początku tego roku, a już dysponuje bazą ok. 3800 osób. Większość przodków to żydzi, ale są też ewangelicy i katolicy.

Kolejne spotkanie 12.XI. Zapraszamy!


Logowanie