14 stycznia 2009 r. rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań zatytułowany "Migracja cudzoziemców w rejon Częstochowy w XIX wieku". Cykl rozpoczęła multimedialna prezentacja Tadeusza Sokali dotycząca dziejów rodu Sokala (Sokele), wywodzącego się z morawskiej miejscowości Studená Loučka (niem.: Kaltenlautsch) położonej niedaleko Morawskiej Trzebowy. Właśnie z tamtych okolic w końcu II dekady XIX wieku przybyła  grupa kolonistów-tkaczy, aby założyć podczęstochowską kolonię Hutę Starą A. Prezentacja Tadeusza Sokali w formacie pdf jest do ściągnięcia w dziale Biblioteka. Spotkanie stworzyło możliwość dyskusji na temat XIX wiecznej kolonizacji okolic Częstochowy. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania przyczynią się do usystematyzowania wiedzy dotyczącej tego istotnego zagadnienia. Tym bardziej, że temat nie doczekał się jeszcze całościowego opracowania.

Przypominamy Państwu o znajdującym się na naszej stronie opracowaniu, dotyczącym kolonizacji  tzw. Prus Południowych, zawierający zestawienia kolonistów wraz z czasem i miejscem ich przybycia. Link znajduje się tutaj. Znajdziecie w nim Państwo informacje dotyczące m.in. Węglowic, Puszczewa czy Czarnego Lasu (opracowanie w językach niemieckim i angielskim).

W dziale Galeria jak zwykle kilka zdjęć ze spotkania oraz - dzięki uprzejmości organizatorów wystawy "Częstochowianie - mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845-1918" - kilka wybranych zdjęć z tej wystawy.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie.


Logowanie