Rosjanie w Koziegłówkach w 1709 roku

"Moskwa nas (...) ogarnęła, kury, gęsi, stodoły wniwecz, stali niedziel dwie. Prowianty dawaliśmy az do (...)szowic. Co za szkody mamy P. Bóg tylko wie."

Notatka zapisana na marginesie księgi chrztów w parafii Koziegłówki na początku listopada 1709 r. - w tym samym czasie, co podobna notka odnaleziona w Żarkach.

Log in to comment

Hanna Hofman-Polańska Avatar
Hanna Hofman-Polańska odpowiedział w temacie: #4377 9 lata 7 miesiąc temu
gdzie można obejrzeć wszystkie roczniki?
Interesuje mnie rok 1920.
Hanna Polańska.
Sławomir Worwąg Avatar
Sławomir Worwąg odpowiedział w temacie: #4379 9 lata 7 miesiąc temu
Część roczników Tygodnia Piotrkowskiego (do 1906) jest dostępna online tutaj:
bc.wimbp.lodz.pl/dlibra/publication?id=6318
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #4515 9 lata 6 miesiąc temu
Tydzien - 16 (28) stycznia 1883 - N° 4

"W Czestochowie wlasciciel sasiadujacego z miastem majatku Bleszna, p. Wladyslaw Kronenberg, z wiosna zaczyna budowac olbrzymia fabryke plocien, na wzor Zyrardowskiej. Przedsiebiorstwo ma byc pobobno akcyjnem i prowadzonem na wielka skale. Plany sporzadzone zostale we Francji przez specyjalnego inzyniera, ktory podobnych fabryk kilkadziesiat w Europie wystawil. Trudnosci byly w znalezieniu specyjalistow polakow. Trudnosci te w czesci pokonane zostaly. Inni robotnicy instruktorzy sprowadzeni beda z Belgii. Srodek to czasowy, dopoki nasi robotnicy nie wyucza sie wlasciwych robot. Podobno fabryka ma byc puszczona w ruch okolo nowego roku 1884".
______________________________

A.F.
Włodzimierz Stefani Avatar
Włodzimierz Stefani odpowiedział w temacie: #4527 9 lata 6 miesiąc temu
Tydzień. 1890-07-13 R. 18 Nr 28
"Królewsko-Pruski urząd stanu Luckenwalde.
ZAPOWIEDŹ.
Podaje się do publicznej wiadomości, że
1.majster farbiarski Karol Gustaw Julijusz Jaenicke, wdowiec, zamieszkały w Zgierzu w Rossyi, syn fabrykanta sukna Jana Gottliba Ferdynanda Jeanicke i żony tegoż Fryderki Wilhelminy urodzonej Henrich, oboje zmarli i ostatnio zmieszkali w Luckenwalde,
2.i Wilhelmina Elżbieta Hempe panna, zamieszkała w Luckenwalde, córka fabrykanta sukna Jana Gottliba Hempe i żony tegoż, Reginy Luizy Augusty urodzonej Torges, oboje zamieszkali w Luckenwalde,
zamierzają wstąpić w związek małżeński.
Ogłoszenie zapowiedzi ma się odbyć w gminie Luckenwalde i w Zgierzu w Rosyi.
Luckenwalde, dnia 3 lipca 1890. Urzędnik stanu cywilnego w zastępstwie Eichholtz."

"Z powiatu częstochowskiego i noworadomskiego wkrótce ma być podobno wysłana petycja do Dyrekcji drogi żelaznej warszawsko-wiedeńskiej, ażeby pociąg osobowy odchodzący z Warszawy do Piotrkowa wieczorem o godzinie 6-ej, dochodził do Częstochowy, coby nadzwyczaj było dogodnem, tak dla robotników, interesantów, jako też i dla pątników podczas miesięcy letnich."

Tydzień. 1890-05-25 R. 18 Nr 21
"Błogosławione małżeństwo. W mieście Łodzi mieszka szczęśliwa para małżonków, która w ciągu 30 lat pożycia obdarzyła świat 27 dziećmi; z tych pięcioro zmarło, reszta żyje."

"Nagrody: Medale srebrne za gorliwość otrzymali wójci gminni: Bełchatówek - Jan Kempfi, Łaznów – Karol Lembert i Przyrów – Karol Matuszewicz."

Tydzień. 1890-06-08 R. 18 Nr 23
"Rozmaitości.
Pomysłowa wdówka kazała wyryć na grobie męża nastepujący napis: tu spoczywa Anaeleto Tortteleni, zmarły w 72 roku życia. Pozostawił młodą i miłą wdowę, dla której z powodu różnicy wieku był tylko ojcem"

spisał:
wlodeks
Włodzimierz Stefani Avatar
Włodzimierz Stefani odpowiedział w temacie: #4528 9 lata 6 miesiąc temu
Tydzień. 1890-06-15 R. 18 Nr 24
Julian Fusch, częstochowski korespondent Tygodnia z goryczą donosi:
"Przesyłanie do gazet korespondencji z naszego partykularza uważać należy za cel chybiony. Każda kwestyja w nich podnoszona bywa na próżno i okazuje się, że nie potrafią one naprawić złego, ani też wpłynąć na zażegnanie wybryków z któremi, niestety, tak często się spotykamy. (...) Przeciętny nasz mieszkaniec, choć zdobędzie się na przeczytanie czegoś o swojem gnieździe i przyzna w duchu słuszności głoszonym publicznie teoriom – wskutek swojej ospałości a głównie zobojętnienia, (...) nic nie przedsięweźmie dla naprawy siebie i innych. To psychologiczno-patologiczne usposobienie od dość dawna można zauważyć, nigdy jednak tak jaskrawie nie występowało. (...) Przytoczę tu jeden z tysiaca przykładów, któremi stopniowo, po dokładnem ich zbadaniu dzielić się z wami nie zapomnę. Posiadamy tu na przykład dwa grzebalne cmentarze: jeden od kilku lat jest zamknięty, przepełniony, - drugi oczekuje na kandydatów strudzonych pielgrzymką życia. Na pierwszym spoczywa drugie miasto snem wiecznym! Ileż tam łez wylanno przy grzebaniu ukochanych osób, jakie krzyki rozpaczy wdów i sierot rozdzierały powietrze tej cmentarnej ciszy! Zdawało się, że w ich sercach nigdy nie wgaśnie pamięć tych drogich szczątków przysypanych świetą ziemią. Idźcie jednak dziś na cmentarz i zobaczcie, czy żal ich tak wielki miał rację bytu? Przypatrzcie się krzyżom powywracanym, walącym się nagrobkom, wreszcie zarosłym chwastom mogiłom. (...) Na domiar strasznego zaniedbania, można widzieć każdodziennie w porze letniej profanacyję tego miejsca cichego spoczynku zmarłych. Cmentarz jest przytuliskiem rozwiązłości obyczajów, a nieme groby są świadkami tych nadużyć. Nadto, nie tylko pojedyncze ale całe drzewa padają pod siekierami świętokradców. Okratowania grobów i żelazne krzyże rozkradane są bezustannie. (...) Dozór cmentarny, bardzo oszczędny w wydatkach, wynalazł starą kobietę do pilnowania, ale poruczył jej ten obowiązek bez żadnego wynagrodzenia; przeciwnie – dozorczyni dopłaca 8 rs. rocznie za prawo zbiórki trawy z grobów!...Trudno temu uwierzyć, a jednak tak jest!..."

O którym cmentarzu może być mowa w tej korespondencji?
wlodeks
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #4531 9 lata 6 miesiąc temu
Tydzien - 14 (26) czerwca 1881 rok - N° 26

- "Dnia 3 (15) maja, w osadzie Klobuck w pow. czestochowskim, spalila sie synagoga i laznia zydowska, ubezpeczona na 3450 rs."

- "Dnia 4 (16) maja w m. Czestochowie spalily sie dwa domy M. Koniecpolskiego i N. Pankowskiego, ubezpieczone na 1200 rs."

- Dnia 19 maja, w osadzie Plawno w pow. noworadomskim spalil sie kosciol, synagoga i 272 domy, ubezpieczone na rs. 78400, ruchomosci spalilo sie na sume rs. 116600".

- Od 1-go Lipca r.b. otwarta zostanie w m. Czestochowie przy ulicy Panny Maryi w 2-ej alei, w domu p. Sittka, obok Teatru, KSIEGARNIA NOWA pod firma "E. KOLINSKI i M. PACEWICZ". Ksiegarnia dostarczac bedzie gazety codzienne po cenach redakcyjnych, a czasopisma tygodniowe krajowe i zagraniczne po cenach warszawskich. Na skladzie zawsze znajdowac sie beda znaczne zapasy i dobry wybor ksiazek ludowych tanich zajmujacych i nauczajacych, a takze ksiazek do nabozenstwa i religijno-moralnych, oraz wydawnictwa K. Promyka i Redakcyi "Przegladu Katolickiego".

_____________________________________
A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #4561 9 lata 6 miesiąc temu
Tydzien - 15 (27) Listopad 1887 rok - N° 48

"Czestochowa d. 22 Listopada 1887 r. Pierwszy wystep "Lutni".
Stowarzyszenie spiewackie "Lutnia", ktore zawiazalo sie u nas przed kilkoma miesiacami, zaprezentowalo sie w niedziele (20 listopada) publicznosci czestochowskiej. Jeszcze w przeddzien koncertu, po miescie rozeszla sie pogloska, ze bilety juz rozebrano, ze je przeplacano etc. etc.
Niedziela - godzina 7 1/2 wieczorem. Wchodzimy do sali teatralnej. Niegodziwe oswietlenie kilku slabo migocacych lamp i swad odrazu nas uderza. Ale szal slychac pierwszy dzwonek. Rozgladamy sie - parter pelny, loze wszystkie zajete, galeryja przeladowana - ani jednego miejsca wolnego. Nareszcie podnosi sie kurtyna i przedstawienie rozpoczyna sie koncertem Moschelosa wykonanym na dwoch fortepianach (...) Nagle rozlegaja sie oklaski - na scenie pojawia sie is pleno 'Lutnia" skladajaca sie ze 30 blizko czlonkow z dyrektorem p. Sochaczewskim na czele i rozpoczyna sie popis odspiewaniem "Hasla", po ktorem nastepuja dwa spiewy choralne z tematow ludowych: "O cozesz sie zadumala dziewczyno moja" i "A z gory, z gory jada mazury" (...) Dochod z koncertu obrocono w polowie na rzecz miejscowych ochronek. Powstala tu u nas orkiestra amatorska, ktora dotychczas skladala sie z kilku czlonkow. Zyczyc tylko trzeba, aby powstalo jeszcze Towarzystwo Muzyczne, ktore polaczone z "Lutnia" mogloby przyczynic sie do urozmaicenia naszego monotonnego zycia".
________________________________A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #4667 9 lata 6 miesiąc temu
Tydzien - 17 (29) czerwca 1884 rok - N° 26

Z Czestochowy

- Dnia 18 b.m. J.E. ksiadz biskup Beresniewicz dopelnil tu poswiecenia nowego cmentarza. Nowy ten ogrod zmarlych lezy o wiorste drogi od rogatki warszawskiej, na gruncie piaszczystym cokolwiek pochylonym (z mostu, okolo poczty widziec mozna cala plaszczyzne). Cmentarz podzielony jest na kwatery, wytkniete sa juz ulice, z ktorych glowna wysadzona kasztanami; przestrzen te trzechmorgowa otoczono murem z kamienia wapiennego, obielonego i pokrytego dachowka. W lewym rogu tkwi domek mieszkalny, dla sluzby cmentarnej. Kazdy kondukt pogrzebowy musi przechodzic przez relesy kolei zelaznej, a w razie biegu pociagu czekac na przejscie takowego. Mniejsza jednak o to: alboz sie to komu na tamten swiat spieszy?...Niechaj tylko dozor koscielny i nadal pamieta o mozliwem upiekszeniu tego smutnego miejsca. Stary cmentarz od tej pory zamknietym zostal. Wiele osob interesowalo sie kto pierwszy bedzie lezal na nowym cmentarzu. Az nareszcie we czwartek, dnia 19 b.m. pochowano tam pierwsze zwloki s.p. Maryi z Kowalewskich Gotz, zmarlej w 59 roku zycia (...)

- (...) Do upiekszenia miasta przyczynia sie swiezo wysadzona aleja nad plantem kolei zelaznej, powszechnie "walami" zwanej; posadzono tam kasztany i zniwelowano grunt dotad nierowny. Godziloby sie, dla uzupelnienia i wykonczenia tego dziela estetyki, dac niewielka, chocby lokiec wysoka baryjere nad samym brzegiem; spadzistosc tu bowiem nieraz byla przyczyna staczania sie dzieci, jakie w tem miejscu z niankami siadaja (...)

- (...) Warta w dniu 22 b.m. wylala dosc obficie, niszczac kapusty, ogrody i nadbrzezne zasiewy. Tak zwany "Pastewnik", az do Zawodzia, zupelnie zalanym zostal (...)

A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #4842 9 lata 5 miesiąc temu
Tydzien - 5 (17) Marca 1889 r - N° 11

- "Pomnik Cesarza Aleksandra II-go, wykonany wedlug modelu akademika A.M. Opiekuszina, jak donosi Dziennik Warszawski, bedzie ustawiony w m. Czestochowie, w gub. piotrkowskiej. Spoczywajacy w Bogu Monarcha jest przedstawiony w postawie stojacej, w plaszczu narzuconym na ogolno-generalski mundur, z obnazona, lekko podniesiona glowa i skierowanym w dol wzrokiem. Na plaszczu wstega Sw. Andrzeja. Jedna reka podtrzymuje pole plaszcza, druga z gestem rozkazujacym, wskazuje w dol. Piedestal, na ktorym stac bedzie pomnik, ozdobiony jest herbami dziesieciu gubernij Krolestwa Polskiego, a dokola piedestalu znajdowac sie beda: czapka Monomacha, korona Cesarska, jablko, miecz Panstwa i korona Krolewstwa Polskiego. Wysokosc statui prawie dwa razy naturalnej wielkosci. Granitowy piedestal pod statue jest wykonany wedlug projektu architekta Guna. Budowa pomnika kosztowac bedzie przeszlo 70,000 rub., zebranych droga dobrowolnych ofiar. Pomnik ma kolosalne rozmiary; waga bronzu do niego uzytego wynosi 140 pudow".

Tydzien - d. 17 (29) stycznia 1882 r - N° 5

- "Na folwarku Brzeziny-male, pow. czestochowski (wlasnosc Wl. Kronenberga), w nocy, d. 11 stycznia b.r., w podpalonym, o ile sie zdaje, przez niewiadomego zloczynce domu dworskim, spalily sie 4 osoby: Anna Jezowska lat 30, corka jej Helena, lat 3, Grzegorz Kotas lat 38 i Joanna Gonsiak lat 18".
____________
A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5018 9 lata 4 miesiąc temu
Tydzien - 19 Kwietnia (1 Maja) 1892 rok - N° 18

Z Czestochowy. Dzienniki warszawskie otrzymaly nastepujaca, jednobrzmiaca korespondencje z Czestochowy : "Niektore pisma warszawskie donosily o projekcie nowego kosciola w Czestochowie; uzupelnieniam wiec poprzednie wiadomosci nowemi szczegolami. Stary kosciolek, parafijalny, polozony przy placu rynkowym, pod wezwaniem sw. Zygmunta, jest jednym z najstarszych w Krolestwie i byl juz kilkakrotnie przebudowywanym z powodu pogorzeli w czasie napadow tatarskich. Obecnie Czestochowa liczy 22,000 parafian i posiada tylko ten jeden kosciolek, ktory moze pomiescic nie wiecej nad 1,200 osob (Jasna Gora nie nalezy do miasta Czestochowy). Grono obywateli tutejszych, stanowiacych dozor tutejszego kosciolka, wspolnie z proboszczem, ks. Nowakowskim, powzielo zamiar zbudowania nowej swiatynii. Po dlugich obradach nad wyborem placu pod budowe i.t.p., powzielo ostatecznie decyzje wzniesienia nowego kosciola na tym samym placu, na ktorym stoi stara swiatynia. W zeszlym tygodniu dozor koscielny zaakceptowal kontraktem projekt budowy, wykonany przez warszawskiego archtekta p. Karola Kozlowskiego, z wspoludzialem budowniczego m. Piotrkowa, p. Szrefera i budowniczego m. Czestochowy, p. Lura. Projekt wykonany jest w stylu gotyckim, a raczej wislano-baltyckim, z cegly nietynkowanej, o jednej wysokiej wiezy i trzech nawach rownej wysokosci. We wnetrzu nowej swiatynii pomiesci sie okolo 6,000 osob".
_________________
A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5028 9 lata 4 miesiąc temu
Budowa nowego kosciola na w/w miejscu nie zostala zrealizowana. Tymczasem, w poblizu, zbudowano Archikatedre Czestochowska.

(...) Pierwszy projekt kościoła w stylu bałtycko - wiślanym, zakładał zburzenie kościoła Św. Zygmunta i wzniesienie nowego obiektu kościelnego w jego miejsce. Na szczęście projekt ten nie doszedł do skutku, dzięki czemu ocalał zabytkowy kościół św. Zygmunta, służący do dzisiaj staromiejskiej części Częstochowy". Ostatecznie na miejsce nowego kościoła wybrano obszerny plac, usytuowany na południe kościoła św. Zygmunta, w pobliżu starego cmentarza grzebalnego (...)

Wiecej na ten temat w www.archikatedra.pl/viewpage.php?page_id=2
____________________
A.F.
Andrzej Kuśnierczyk Avatar
Andrzej Kuśnierczyk odpowiedział w temacie: #5039 9 lata 4 miesiąc temu
Opisany przez J.Fuchsa cmentarz częstochowski to nekropolia utworzona w 1826 r. (po zamknięciu cmentarza przed kościołem św. Zygmunta w rejonie dzisiejszego pl.Daszyńskiego) poza miastem.
To rejon ograniczony późniejszymi ulicami: Ogrodową , Fabryczną (dziś Mielczarskiego) i Piotrowską (dziś: Piotrkowska). Powiększony w 1850 r. Starania o dalsze rozszerzenie nie przyniosły rezultatu, cmentarz był przepełniony i w r. 1883 zapadła decyzja o jego zamknięciu.

Informacje z artykułu dra Juliusza Sętowskiego "Miejsca pochówku...." zamieszczonego w 11. tomie "Rocznika Muzeum Częstochowskiego" 2011, który od dziś dziś dostępny jest w sprzedaży w Ratuszu przy pl.Biegańskiego.

Popularna nawa: cmentarz przy ul.Ogrodowej. To smutne, że nie ma nawet tablicy upamiętniającej to miejsce pochówku. Miasta po raz drugi w swych dziejach straciło tożsamość historyczną.[To tak, jakby splantowano cmentarz Rakowicki albo Powązki].
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5105 9 lata 4 miesiąc temu
Tydzien - 15 (27) Pazdziernika 1889 rok - N° 43

- Wspolpracownik nasz p. M.R.Witanowski przygotowuje materyjaly do powaznej pracy etnograficznej majacej objac blizko 50 arkuszy druku p.t. "Lud ze wsi Stradomia pod Czestochowa". Drobny wyjatek z tej pracy znajda nasi czytelnicy w ostatnim kwartalniku "Wisly" p.t. "Piesni Wojackie ze wsi Stradomia" (str 646).

- Na wystawie ogrodniczej w Petersburgu otrzymal p. K. Zawada z Czestochowy, medal zloty maly za drzewa owocowe, srebrny maly za jablonie i takiz za jablka.

Tydzien - 14 (26) Sierpnia 1894 rok - N° 34

- W Czestochowie. Zewnetrzna restauracja kosciola sw. Barbary zostala ukonczona; obecnie przystapiono do robot okolo odnawiania freskow u stropu kaplicy, mieszczacej cudowne zrodlo. Przylegajacy do tegoz kosciola gmach poklasztorny, w ktorym miesci sie obecnie plebanija, bedzie z gruntu odrestaurowany. Parkan murowany wraz z domkiem, zaslaniajacym widok na gmach ten, usunieto. Budowa parkanu okolo cmentarza koscielnego jest juz na ukonczeniu".

Tydzien - 18 (30) Wrzesnia 1894 rok - N° 39

Z Czestochowy. Poczta czestochowska, przed kilkunasty laty posiadala dwoch listonoszow i obecnie takze ich tyluz posiada; tymczasem miasto znacznie wzroslo. Wobec takiego stanu rzeczy listonosze nie moga sami obsluzyc nalezycie mieszkancow i zmuszeni sa wynajmowac od siebie pomocnikow. Czyzby nie mozna bylo temu zaradzic?
- Wazniejsza jednak w Czestochowie od listonoszow jest kwestyja oswietlenia miasta, ktore po prosto na smiesznosc obecnie zakrawa. Mowi sie duzo o gazie i elektrycznosci - ale zanim urosna te gruszki na wierzbie, czyzby nie zaprowadzic tymczasem choc naftowego oswietlenia, gdyz obecnie, smialo powiedziec mozna, iz nie mamy zadnego!

Tydzien - 25 Wrzesnia (7 Pazdziernika 1894 rok - N° 40

Z Czestochowy. W tych dniach zaczela tu funkcjonowac nowa fabryka, mianowicie odlewnia zelaza p. Majera Majersona.

- W IMIENIU NAJJASNIEJSZEGO PANA 13 wrzesnia 1894 r. sad okregowy piotrkowski w wydziale cywilnym w komplecie: prezydujacy A.A. Worobjew , czlonkowie sadu D.T. Antepowicz, A.W. Kapuscianski, na zadanie Jakoba Sztala i innych postanowili: oglosic upadlosc kupca w Czestochowie: Berka vel Alberta syna Szymona Bëhma, oznaczajac za poczatek upadlosci dzien 1 (13) wrezsnia 1894 roku; majatek upadlego Behma opieczetowac gdziekolwiek takowy sie znajduje; mianowac kuratorem upadlosci adwoka przysieglego Landsberga i sedzia komisarzem czlonka sadu A.F. Kolokolowa, upadlego Behma zamknac w areszcie dla dluznikow przy warszawskiem wiezieniu; wyrok niniejszy oglosic sposobem przez prawo wskazanym i poddac takowy tymczasowej egzekucyi.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5146 9 lata 4 miesiąc temu
Tydzien - 7 (19) Maja 1889 rok - N° 20

- Trzy chrzty naraz. W poniedzialek 15 maja w kosciele farnym w Czestochowie miejscowy wikaryjusz ks. Pieczynski dopelnil obrzedu chrztu s-go na trzech osobach wyznania Mojzeszowego. Staneli przy chrzcielnicy: pan Hipolit Szancer wlasciciel dobr Walenczow (p-t czestochowski) z synem swoim Stanislawem 11-o letnim chlopcem oraz pan Juljusz Mizam wlasciciel dobr Przystajnia (p-t czestochowski). Rodzicami chrzestnymi wszystkich neofitow byli: pan Skrzynski i pani Janowska.

Tydzien - 4 (16) Sierpnia 1896 rok - N° 33

- Diorama Czestochowy. Jozef Ryszkiewicz wykoncza diorame przedstawiajaca "Zdobywanie Czestochowy przez Szwedow".

- Zaskarbiwszy sobie zaufanie powszechne, jako dzierzawca Restauracyi w Hotelu Angielskim w Czestochowie, donosze, ze HOTEL KRAKOWSKI na JASNEJ GORZE nabylem na wlasnosc i tenze urzadzilem z wszelkim komfortem. Doborowa kuchnia, wyborowemi winami, umiarkowanemi cenami i rzetelna usluga bede sie staral otrzymac juz wyrobiona opinije. Przyjmuje wszelkie zamowienia na sniadania, obiady i kolacyje tak w hotelu jak i na miasto. Dla dogodnosci Sz. Publicznosci codziennie kursowac bedzie kareta z dworca kolei do Hotelu i z powrotem. Z szacunkiem. JOZEF BUJNOWSKI.

Tydzien - 18 (30) Wrzesnia 1894 rok - N° 39

Kupno dobr. Przed tygodniem, dnia 24 b.m. za aktem kupna-sprzedazy zdzialalnym przed tutejszym rejentem kancelaryi hipotecznej p. Gogolewskim, majatek Dobra w powiecie radomskowskim stanowiacy dotychczasowa wlasnowc p. J. Mieleckiego, nabyty zostal przez znanego artyste, Jana Reszke. Tak wiec, artystyczna druzyna coraz wiecej osiedla sie na ziemi w naszej guberni. Niedawno Paderewski, obecnie Reszke; wiadomo wreszcie powszechnie, ze Klomnice w powiecie czestochowskim sa takze od dosc dawna wlasnoscia braci Reszkow, zamilowanych artystow, gospodarzy i ...sportowcow!
______________________
A.F.
Krzysztof Łągiewka Avatar
Krzysztof Łągiewka odpowiedział w temacie: #5159 9 lata 4 miesiąc temu
Sprostuję tutaj ewidentną pomyłkę, która zakradła się na łamy "Tygodnia" w nr.39 z 18(30).09.1894 r.
Otóż Jan Mieczysław Reszke nie nabył dóbr o nazwie Dobra.
W rzeczywistości aktem nr. 329 z dnia 10(22).09.1894 r. przed notariuszem Piotrem Gogolewskim w Piotrkowie Jan Mieczysław Reszke nabyła majątek Zdrowa (gmina Kłomnice) od jego właściciela Janusza Mielęckiego za 59.000 rubli.
Marek C. Rokosa Avatar
Marek C. Rokosa odpowiedział w temacie: #5167 9 lata 4 miesiąc temu
Na mapie Częstochowy, którą opublikowałem na stronie Galeria, pokazany jest ten stary cmentarz, dawniej przy ulicy Ogrodowej 16, oznaczony na mapie nr 41
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5250 9 lata 4 miesiąc temu
Tydzien - 7(19) Kwietnia 1885 rok - N° 16

- Z Czestochowy - (...) Niedawno zmarl tu dobry obywatel s.p. Teofil Zapalkiewicz, pozostawiajac zone i jedenascie sierot; - po nim przeniosla sie do wiecznosci s.p. Rudzka, zona wlasciciela hotelu i cukierni, ktora obecnie oplakuje siedmioro drobnych dzieci; - w palmowa niedziele, o dwunastej w poludnie, mlody zaledwie 30 lat majacy s.p. Wladyslaw Szwede, wspolwlasciciel browaru, jadac na lodce, skutkiem wlasnej nieostroznosci, utopil sie, mimo natychmiastowej pomocy, jaka mu towarzysze polowania na kaczki udzielili. Po nim rowniez pozostala sie wdowa z trojgiem niemowlat prawie. Szkoda tego zacnego syna, zacniejszego jeszcze ojca, a przedewszystkiem filantropa, znanego warszawskiego przemyslowca. S.p. Wladyslaw wywarl swoja raptowna smiercia silne na nas wrazenie. Mial on najlepsze zasady i serce, i z czasem zostalby bardzo pozytecznym obywatelem kraju, majac juz przyklady ich w swojej rodzinie i posrod przyjaciol. Zwloki jego przewieziono do Warszawy i zlozono na Powazkach.
Wszedlszy na ton pogrzebu, musze juz potracic wszystko co ma z nim jakimkolwiek zwiazek. Do kosowladnej krolowej bezwarunkowo naleza karawany. W Czestochowie oddala ona jeden szewcom, drugi introligatorom. Nie myslcie jednak, aby nawet za 25 rublowa oplata na cmentarz z nieboszczykiem, pomyslano tu o przyzwoitszym jakim zaprzegu, o liberyi i przykryciach czysciejszych dla koni. Karawaniarze, glownie szewcy, jak sie tylko zdarzy skorka, wysilaja rozum na to jedynie aby jaknajpredzej zalatwic sie z nieboszczykiem (...) Gdyby to byli ludzie wylacznie zyjacy z tego rodzaju zajecia, nie dziwilbym sie; ale to obywatele miejscy - prawie kazdy z nich to posiadacz roli i warsztatu - a taka w nim chciwosc latwego zarobku (...) Przy trzechwiorstowej odleglosci cmentarza od miasta, karawan bywa najmowany przecieciowo 30 razy do roku; znaczy: przynosi dochodu r. 750 (...) Czyzby nasza municypalnosc w celu osiagniecia pewnych i stalych dochodow nie zechciala zajac sie podobnem przedsiebiorstwem? Czyniac poczatek skladam w Redakcyi "Tygodnia" na ten cel r.s. 15. Moze za mym przykladem pojdzie drugi, trzeci i dziesiaty, a potem obmyslimy jak sprawe te uporzadkowac (...)

Tydzien - 3(15) Lutego 1885 rok - N° 7

Z Czestochowy. Nastepna fabryka, w ostatnich latach powstala, jest fabryka cwiekow drewnianych do butow i drzewek na zapalki J. Fuchs'a & C-o. Byc fabrykantem niespecjalista - na to sie potrzeba uzbroic naprzod w cierpliwosc, a nastepnie pieniadze. To tez ile to trudu i zmartwienia przeszli ci panowie nim pierwszy cwiek zobaczyli. Wyszukac zas dyrektora polaka do tej fabrykacyi jest oniemal to samo, co w Piotrkowie wynalezc wegiel kamienny (...) Drzewo na wyrob pochodzi z lasow ksiecia Lubomirskiego i br. Hencla, z okoloc Czestochowy. Na pochwale wlascicielom przyznac nalezy, ze nie zatrudniaja zadnego cudzoziemca; miejscowemi silami przelamali przeszkody i - sadzimy - z pomyslnym rezultatem zbierac beda owoce ciezkiej swojej pracy!
P. Fuchs, procz fabryki, posiada stary, po swym ojcu odziedziczony handel win; jest nadto spolnikiem kopalni wegla w Czeladzi w powiecie bedzinskim, pod firma "Société anonyme" oraz posiadaczem hotelu "angielskiego" w Czestochowie, z cala wygoda i elegancyja urzadzonego (...) Mamy tu takze niewielka fabryke portmonetek, z dwudziestu robotnikow sie skladajaca, zalozona przez niemca Rüttiger. Wyrob wysylaja do Moskwy. Nie wieksza rowniez posiadamy fabryke albumow. Zalozyl ja p. Tendler, ktory jest jednoczesnie posiadaczem fabryki wytlaczanych ramek papierowych (...)
______________
A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5367 9 lata 4 miesiąc temu
Tydzien - 5/17 Listopada 1889 rok - N° 46

LICYTACJE. We czwartek sprzedane zostaly Wyczerpy Gorne z pow. czestochowskiego, ktorych nabywcami sa: Jan Szynkielski, Franciszek Pietroski i Tomasz Kacperkiewicz.

Tydzien - 24 Marca (5 Kwietnia) 1885 rok - N° 14

d. 3 kwietnia 1885 r.
Stalo sie. Zaklady fabryczne p. Kronenberga w Blesznie sprzedane zostaly firmie zyrardowskiej za sume 50% nizej kosztu! Samo zas Bleszno z lichym lasem, cegielnia i kamieniolomem, pozostalo nadal wlasnoscia pana K.
Niechaj bismarkowska kapela zagra fanfare, i niech uderza w kotly i traby syny "Vaterlandu" nagromadzone w tutejszych "okrainach". Dlugo bowiem wzdrygal sie p. K. na mysl tej sprzedazy, az wreszcie zdecydowal sie zatknac na kominie fabrycznym niemieckie barwy (...) Fabryka sprzedana, nim w ruch jeszcze puszczona, nim uprzesc zdolala choc jeden lokiec plotna; na domiar zlego dostala sie ludziom z tendencyjami antislowianskiemi, ktorzy zalozyli sobie nie przyjmowac nikogo, kto nie zna jezyka von Hartmanna (...)

Tydzien - 2 (14) Kwietnia 1889 rok - N° 15

Uroczystosc. W skutek Najwyzszego zezwolenia d. 29 kwietnia r.b. nastapi w m. Czestochowie w obecnosci General- Gubernatora uroczyste odsloniecie pomnika, wzniesionego zgaslemu w Bogu Cesarzowi Alexandrowi II-mu, z dobrowolnych ofiar wloscian Krolewstwa Polskiego, na pamiatke ich uwlaszczenia.

Tydzien - 1894 rok - N° 41

Czestochowa. Ks. kanonik Lorentowicz, proboszcz parafii sw. Barbary, dopelnil tu konsekracji swiezo odrestaurowanej kaplicy Konajacego Pana Jezusa, przy ulicy sw. Rocha (...)Kaplica ta otrzymala potwierdzenie przywilejow od Biskupa dyjecezjalnego d. 2 maja r.z. Wymagala od dawna gruntowej naprawy, do ktorej dopiero przystapiono w r.z. Fundusze na pokrycie kosztow restauracyi zebrano w drodze ofiar. Zbieraniem ofiar, jak rowniez robotami, ktorych koszt wynosi okolo r.s. 800, zajmowali sie glownie: Antoni Pierzgalski, Walenty Zielinski, Adam Patyk, Walenty Salamon, Teofil Dlugasz i Ignacy Bieda.
__________________________
A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5451 9 lata 3 miesiąc temu
Tydzien - 7(19) Wrzesnia 1886 rok - N° 38

(...) W pow. czestochowskim od bardzo dawna wsie Kamienica Polska i Czarnylas trudnia sie plociennictwem. Mieszczanie rolni z Krzepic, oprocz kozusznictwa, uprawiaja jeszcze bednarstwo, ktore spotykamy takze w Przyrowie i Klobucku. Garncarstwo istnieje w Nowej wsi, Klobucku i Wasoszeu, wyrob serow w Skrzydlowie, w okolicach Czestochowy koszykarstwo. Wyrob zas zabawek, rzezb, figurek itp. przedmiotow, majacych zapewniony korzystny zbyt na odpustach w Czestochowie, znajduje sie wylacznie prawie w reku zydow (...)

Tydzien - 16 (28) Marca 1903 rok - N° 13

Komitet Jasnogorski. Pan Gubernator Piotrkowski zatwierdzil komitet do uporzadkowania podnoza Jasnej Gory. Komitet stanowia: pp. Wladyslaw Boguslawski, Alfred Handke, Mieczyslaw Kokowski, Mieczyslaw Zborowski, Dr. Bieganski, Dr. Wrzesniewski, Jozef Siecinski, Stanislaw Dlugoszewski, Juljan Ciemniewski, Gustaw Wolski, Bruno Wlodarski, Jozef Tomczyk. Przewodniczacym w komitecie prezydent m. Czestochowy p. Glazek (...)

Tydzien - 31 Marca (12 Kwietnia) 1891 rok - N° 15

Zapowiadane kupno dobr Klobuckich w pow. czestochowskim i przejscie na wlasnosc Cesarska, przyszlo do skutku z dniem 5 b.m.t.j. zeszlej niedzieli. Akt kupna-sprzedazy, zdzialany przed rejentem Piatkowskim w Czestochowie, pod powyzsza data wniesiony zostal do ksiegi hipotecznej przy sadzie okregowym w Piotrkowie. Dobra rzeczone, zawierajace 1000 wlok przestrzeni (w czem 800 wlok lasow) kupione zostaly od hr.von Donersmarck za 1,700,000 rs.

Tydzien - 3 (15) Wrzesnia 1889 rok - N° 37

Huta Walenczowska w pow. czestochowskim byla do r. 1888 wlasnoscia p. Proszkowskiego, ktory nabyl ja w r. 1884 z wolnej reki za rs. 33,316. Sprzedana nastepnie w przeszlym roku w lipcu, w licytacji sadowej, danu J. Dobrzanskiemu za rs. 8801, zostala odkupiona od tego ostatniego przez p. Wilhelma Landau za rs. 15000. Ogolna przestrzen tych dobr wynosi morgow 709 pr. 155, w czem lasu przewaznie sosnowego, srednio zwartego, roznego wieku od lat 20 do 60 (...)
__________________________
A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5568 9 lata 3 miesiąc temu
Tydzien - 23 Czerwca (5 Lipca) 1885 rok - N° 27

- Wianki w Czestochowie. W zeszla niedziele w Czestochowie, odbyla sie na rzece Warcie, obok mlyna, uroczystosc Wiankow. Program byl bardzo urozmaicony i skladaly sie nan: regaty, iluminacyja brzegow, puszczanie balonow, a na zakonczenie plynacy transparent. Chory wzmocnione wspoludzialem amatorow, wykonaly "Polonez z Hrabiny" Moniuszki, "Taniec szkieletow" Studzinskiego, solo z "Flisakow" Munheimera i mazura p.t. "Wisla" Nowakowskiego. Przez caly czas trwania zabawy mialo byc puszczonych 2000 iluminowanych wiankow. Zabawa rozpoczela sie o godzinie 8 wieczorem i trwala z ogolnem zadowoleniem do poznej nocy.

Tydzien - 3 (15) Wrzesnia 1889 rok - N° 37

- Z Czestochowy. Francuzka firma Motte et Roubaix nabyla tu 33 morg gruntu, pod budowe wielkiej przedzalni, a nie jak donosily pisma warszawskie, fabryki plocien. Obecnie wlasnie odbywa sie przemiar zakupionych placow, ktory dokonywa jeometra Piaszczynski z Piotrkowa. Z wiosna rozpocznie sie budowa rzeczonej przedzalni.

Tydzien - 16 Wrzesnia 1906 rok - N° 37

- Za agitacje, podczas zebrania gminnego w Krzepicach, czasowy general-gubernator wojenny skazal na miesiac aresztu trzech tamtejszych mieszkancow: Mikolaja Kepsika, Konstantego Raczynskiego i Leonarda Eljasinskiego. Donosi o tem "Dziennik Czestochowski".

Tydzien - 16 (28) Czerwca 1885 rok - N° 26

- W Borownie, pod Czestochowa odbyl sie pogrzeb s.p. Emilii Reszkowej wobec calej rodziny i licznych przyjaciol. Miedzy innymi byl obecny i Mierzwinski, ktory d. 14 b. m. rano powrocil z Borowna do Warszawy.
_________________________
A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5592 9 lata 3 miesiąc temu
Tydzien - 17 (29) Pazdziernik 1882 rok - N° 44

Sedziami gminnymi w naszej guberni naznaczeni zostali :

Z wyborow: (...) w powiecie czestochowskim: w okregu 1 Jozef Cichowicz, w okregu 5-m Wojciech Kmita, w okregu 6-m Boleslaw Stojowski.

Z urzedu: (...) w powiecie czestochowskim: w okregu 2-m Polikarp Demeszko, w okregu 3-m Antoni Woznicki i w okregu 4-m Korneli Pliss.

Tydzien - 17 (29) Czerwca 1879 rok - N° 26

- Wybory sedziow gminnych i lawnikow. W dniu 24 i 25 bm. odbyly sie wybory w VI-m okregu sadowym powiatu czestochowskiego, mianowicie:
Dnia 24 czerwca w gminie Przyrow i Staropole. W pierwszej gminie zostal wybrany sedzia gminnym Roman Dydynski, wlasciciel majatku Zagorze, wiekszoscia 71 glosow przeciwko 59. Lawnikami zas z tej gminy: mieszczanie osady Przyrow, Antoni Penczkowski, wiekszoscia 110 glosow przeciwko 20 i Tomasz Mizgalski jednoglosnie (...) W dniu 13 czerwca w gminie Zloty Potok, jednoglosnie 296 glosami wybrany sedzia Marceli Dobronoki. Rowniez jednoglosnie lawnikami: Teofil Ziolkowski i Roman Stala, ktorzy dotad urzad ten sprawowali. Tegoz dnia w gminie Olsztyn, wybrany jednoglosnie 484 glosami Marceli Dobronoki sedzia, a lawnikami Jan Domakiewicz, jednoglosnie - i Tomasz Tomalski, wiekszoscia 395 glosow przeciw 89; pierwszy z nich pozostawal juz na urzedzie lawnika lat 3. Tym sposobem w VI-m okregu powiatu czestochowskiego wybrany Marceli Dobronoki sedzia gminnym 884 glosami. Pan D. w ciagu ubieglych trzech lat, piastujac ten sam urzad, sprawiedliwie zasluzyl sobie, jak nam donosza, na milosc i szacunek powszechny.

Tydzien - 2 Wrzesnia 1906 rok - N° 35

- W Czestochowie odbylo sie w tych dniach pierwsze ogolne zebranie Towarzystwa Ogrodniczego Czestochowskiego. Przybylo na nie z miasta i powiatu okolo 50 osob; z nich 33 z prawem glosu. Do zarzadu przez tajne glosowania wybrani zostali pp: na prezesa dr K. Zawada (32 glosy), wiceprezesa Jozef Walczynski (22 gl.), sekretarza ks. prefekt Michal Ciesielski (22 gl.), na czlonkow zarzadu: Kajetan Szczecinski zarazem kasjer (27 gl.), Jacenty Wieczorek (19 gl.), Walenty Blaszczyk (16 gl.) i Antoni Przybylski (19 gl.).
_________________________
A.F.
Honorata HUK/SKĄPSKA Avatar
Honorata HUK/SKĄPSKA odpowiedział w temacie: #5595 9 lata 3 miesiąc temu
Pani Anno. Gratuluję Pani wytrwałości. Tyle wspaniałych spraw Pani nam przekazuje. Oby tak dalej. Wielkie dzięki. Honorata
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5701 9 lata 2 miesiąc temu
Tydzien - 26 Marca (7 Kwietnia) 1889 rok - N° 14

W sprawie Zgromadzen Kupieckich (...) Z Czestochowy.
O niezorganizowanie "Zgromadzenia" nieslusznie "Tydzien" obwinia kupiectwo naszego miasta, gdyz to zalozone juz zostalo 23 marca 1823 r., jak slady w ksiazkach wskazuja. Starszym byl wtedy Jozef Maszadro, podstarszym Jan Bozewski (...) Najpowazniejsze firmy nie sa zapisane w zgromadzeniu bo sa w mniemaniu, ze oplacajac patent gildyjny, dostateczna maja legitymacyje przed krajem (...) Majatek naszego zgromadzenia stanowi suma 176 rs. 45 w gotowce zlozona w oddziale banku panstwa, kalamarz platerowy i swiecznik srebrny wartosci 140 rs. Obecna lista kupcow jest nastepujaca: z Czestochowy: Birenzweig Jakob, Birenzweig Abraham, Dzialoszynski Dawid Laib, Fuchs Julijan, Ginsberg Jakob, Gradstein Markus, Henig Markus, Kruk Izaak, Landau Jozef, Landau Wolf Jonas, Oderfeld Adolf, Oppenheim Leon, Wolberg Herman (...)

Tydzien - 28 Marca (9 Kwietnia) 1882 rok - N° 15

- Czestochowa zaliczona zostala w poczet miast gubernialnych: dostaniemy wiec policmajstra w osobie p. Giersta i bedziemy moze mieli wiecej czystosci na ulicach oraz w podworzach domow, nad rzeka. Obecnie w alei czesto spotkac mozna sie z trzoda chlewna, ktora tylko ryje i podkopuje mlode kasztany. Opozycji ze strony publicznosci nie ma zadnej; malo tez ja interesuje czy co rok beda dosadzane drzewka, czy nie, i czy mlode pokolenie ulicznikow nie przyczynia sie takze do spustoszenia miejsc przechadzki.
Straz ogniowa istnieje, lecz coz, kiedy pustki w kasie. Czlonkowie honorowi nie wnosza zaleglych 3-rublowych rocznych skladek; mieli nawet kasyjera, ktoren zeskamotowal cala gotowke. Po dlugich prosbach raczyl wydac kwit, ze jest dluznikiem strazy ogniowej, i dopiero po poltora roku z dlugu sie uscil. Tego rodzaju naduzyc jest bardzo wiele; cechuja one zla wole i bezwstyd, stawiajac wielu pod pregierz opinii publicznej.

Tydzien - 19 (31) Marca 1889 rok - N° 13

PRZMYSL i HANDEL powiatu Czestochowskiego.
Na stworzenie powiatu w roku 1864 zlozyly sie p-ty: Wielunski i Olkuski (...) Ludnosc stala wynosi katolikow 104579 dusz, starozakonnych 16513, protestantow 1887, prawoslawnych 466 - wogole 123444 dusz. Rzeka Warta, niesplawna w naszym powiecie, przeplywa 28 wiorst. Nad granica Szlaska z 8 kopaln wydobywaja w wielkiej ilosci rude, tak zwana kamionke - rude zelazna wysoko procentujaca.
Pod wzgledem admnistracyjnym i sadowym powiat podzielony jest na 21 gmin, przy ktorych tylez znajduje sie kas pozyczkowych wloscianskich. Moznosc oswiaty daie 60 szkolek wiejskich - niestety prawie bez uczniow! (...) Kosciolow katolickich znajduje sie 28, ktore obsluguje 50 ksiezy. Mlynow posiada powiat 51, gorzelni 7, fabryk po wsiach 6 (...) Kupcow gildyjnych, z wylaczeniem czestochowskich, jest czternastu. Ludnosc nadgraniczna leniwa, zaniedbujaca uprawe roli; natomiast szczerze zajmuje sie przemytnictwem; dlatego to w porze zniw jest b. trudno o robotnika. Garstka kolonistow osiadlych od dziesiatka lat, trudni sie plociennictwem; wyroby dobre majace wielki zbyt. Chlop w naszym powiecie nie posiada narodowego stroju, skupuje chetnie miejska starzyzne lub wytarte zolnierskie szynele. Wyjatek stanowia okolice nadgraniczne, Truskolasy i Panki, w ktorych lud nosi sie na podobienstwo Szlazakow (...) Niepodobienstwo jest tez pominac milczeniem uroczej miejscowosci Potoka Zlotego; jest to b. wlasnosc generala b. wojsk polskich Krasinskiego, ojca Zygmunta - obecnie wlasnosc hr. Raczynskiego. Tam warszawska Spolka Rybacka kosztem 17212 rs. 50 kop. urzadzila 30 morgowe stawy, w ktorych prowadzi sztuczna hodowle pstragow. Brak kontroli, opieki, a glownie nadzoru, jest przyczyna strat jakie spolka ponosi; handlarze sprzedaja za bezcen kradzione pstragi na targach Zarek, Lelowa i Czestochowy.

Tydzien - 28 lutego (12 marca) 1882 rok - N° 11

- Z Czestochowy. Rozporzadzeniem miejscowej wladzy, targ na mleko, sery, maslo, jajka, nawet wloszczyzne i.t.p., przeniesionym zostal z Nowego Rynku na plac, przed magistratem (...) Miejsce sprzedazy rzeczonych produktow, istnialo u nas az dotad w Nowym Ryku, gdzie i najodpowiedniej i najdogodniej dla wszystkich bylo; przeniesienie zas targu na plac przed magistratem, przedstawia bardzo wiele niedogodnosci (...)

Tydzien - 6 (18) Czerwca 1882 rok - N° 25

Smutny wypadek. D. 5 b.m., w dobrach Nowa Wies pod Czestochowa, wlasciciel tychze dobr p. Kleszczynski, syn b. senatora, wracajac wieczorem konno do domu, upadl wraz z koniem, a przywalony ciezarem tegoz, zostal tak ciezko poraniony, iz pomimo natychmiastowej pomocy lekarskiej, w kilka godzin w najstraszniejszych meczarniach wyzional ducha. S.p Kleszczynski liczyl zaledwie lat 31, pelen zycia, energii, cieszyl sie powszechna sympatyja.
_____________________
A.F.
Anna Fukushima Avatar
Anna Fukushima odpowiedział w temacie: #5765 9 lata 2 miesiąc temu
Tydzien - 10 (22) Marca 1891 rok - N° 12

- Jajka welkanocne.
(...) Na calym obszarze ziem slowianskich, znanem bylo niegdys owo barwienie jajek; dzis ono zanika w Polsce, a szkoda; w ornamentach bowiem, ktoremi lud pokrywa takowe, mamy wzor estetyczny, nie zamacony wplywem postronnym (...) Nie wszedzie spotykamy po tym wzgledem tworczosc narodowa. W okolicach Czestochowy znaja tylko malowanki czyli jajka malowane na jeden kolor - co zazwyczaj robia wesniaczki, gotujac je w cebuli dla otrzymania koloru zoltego, w zycie lub swiezem sianie - dla barwy pomaranczowej. O ilez wyzej staneli w poczuciu estetycznego gustu domorosli artysci we wsi Bendkowie lub Babach pod Wolborzem. Tu pisanki blyszcza polichromija, a fantastyczny rysunek linijowy dochodzi szczytu rozwoju w przedstawienu Oblicza Najswietszej Panny. Farb dostarcza gleba rolnikowi, a wiec zyto zielone, groch, luski z fasoli lub cebuli zastapic musza palete. Zaznaczyc tu wypada, ze wbrew zwyczajowi ogolnemu, jajka te przygotowuja sie w dwoch ostatnich miejscowosciach nie w wielki czwartek, ale w tydzien po wielkiej nocy t.j. w niedziele przewodnia, zwana w skutek tego pisana lub pisankowa. Tu i tam skorupki z jajek zakopuja w ziemie, gdyz ma to chronic od kretow, ktore, w mniemaniu ludu podgryzajac korzenie roslin, szkodza zasiewom (...)

- Pozar. W nocy, z ubieglej niedzieli na poniedzialek, splonela calkowicie osada Przyrow w powiecie czestochowskim. Ogien wszczal sie o godzinie 12-ej w browarze Seitmana. Nie uratowano nawet kosciola i plebanii, ktore wraz z calem miasteczkiem, staly sie pastwa plomieni.

Tydzien - 29 Marca (10 Kwietnia) 1892 rok - N° 15

Z przyjemnoscia dowiadujemy sie, ze dobra Parzymiechy obejmujace blizko 190 wlok zostaly w tych czasach kupione za 290000 rs., przez hr. Wladyslawa Potockiego. Dobra te sprzedane w 1864 r. przez p. Walewskiego niejakiemu von Klitzing, nabyl nastepnie C. H. Muth, przez ktorego zostaly ogromnie zniszczone. Lasy szczegolniej, zawziecie przez 7 lat trzebione, zniknely prawie. Jest nadzieja, ze pod nowym wlascicielem powroca do pierwotnego stanu.

Tydzien - 8 (20) Marca 1992 rok - N° 12

Pisarz - pomocnik wladajacy jezykiem ruskim, zaopatrzony w swiadectwo zajmowania sie przy Sadzie gminnym lub Sadzie pokoju, dobrze obznajmiony i zdolny, posiadajacy swiadectwo moralnego prowadzenia sie, szybko i ladnie (pociaglo) piszacy, kawaler, znalezc moze zaraz zajecie w kancelaryi sadu gminnego w Krzepicach. Uprasza sie o listowne podanie zadanych objasnien, wskazanie wieku, oraz warunkow pod adresem: Ignacy Bujakowski, pisarz sadu gminnego w Krzepicach.
________________
A.F.
Kazimierz Konopka Avatar
Kazimierz Konopka odpowiedział w temacie: #5766 9 lata 2 miesiąc temu
"Tydzień" nr 1 z 1890 donosił m.in.: