Polaczkiewicz

Więcej
6 miesiąc 3 tygodni temu #45412 przez Ewa Gajownik
Polaczkiewicz was created by Ewa Gajownik
Witam,Czy ktoś ma w swoim drzewie lub zetknął się z nazwiskiem Józef Polaczkiewicz? Był on pierwszym mężem mojej 2xprababki Magdaleny Błeszyńskiej. Mieli czworo dzieci urodzonych w latach 1792-1801. Owdowiała Magdalena poślubiła w 1809 r. w Mirowie Józefa Jastrzębskiego.W zasobach on-line dostępny jest wprawdzie akt zgonu z 1802 roku ale nie mam pewności czy dotyczy on męża Magdaleny.Z pozdrowieniami Ewa Gajownik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 miesiąc 3 tygodni temu #45419 przez Maciej Kołodziejczyk
Replied by Maciej Kołodziejczyk on topic Polaczkiewicz
Dzień dobry, czy wiadomo skąd był Józef, mam Polaczkiewiczów z okolic Poczesnej, Starczy, Kamienicy Polskiej.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 miesiąc 3 tygodni temu #45425 przez Ewa Gajownik
Replied by Ewa Gajownik on topic Polaczkiewicz
Dobry wieczór,
Niestety nie posiadam aktu urodzenia Józefa, ani aktu ślubu z Marianną Błeszyńską. Ona pochodziła z Rędzin i tam zapewne się pobrali około 1790/91 r, Zmarł natomiast w Częstochowie. Czworo dzieci urodziło się w okolicach Częstochowy: Olsztyn i Mstów.
Poczesna i Kamienica Polska to zbliżone rejony... Czy jakieś akty dot. Józefa są w Pana posiadaniu?
Pozdrawiam, Ewka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 miesiąc 1 tydzień temu #45443 przez Michał Klimza
Replied by Michał Klimza on topic Polaczkiewicz
Witam. Zajrzałem do tematu gdyż Polaczkiewicze są również w kręgu moich poszukiwań. Polaczkiewicz to panieńskie mojej mamy.
Nie mam pasującego do opisu Józefa Polaczkiewicza w drzewie. Poszperałem jedynie za informacjami, które Pani podaje i zaciekawiło mnie, że w aktach urodzenia ich dzieci przy pierwszym dziecku Józef określany jest jako "famati" tłumaczę sobie jako "średnio zamożny rzemieślnik", przy kolejnym dziecku "nobilibus", kolejnym bez tytułu, i przy ostatnim dziecku "generosorum".
Czy dobrze rozumiem, że przedrostki nobilibus i generosorum oznaczają szlachectwo? 
Są jakieś dokumenty w których możnaby zweryfikować nadanie takiego tytułu? Gdyż nigdy nie natknąłem się, aby przy tym nazwisku występowały takie określenia. Może to pomyłka od Błeszyńskich, wg spisu województwa krakowskiego z 1790 rodzice Magdaleny byli właścicielami wójtostwa we Mstowie.

Pozdrawiam
Michał

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 miesiąc 1 tydzień temu #45444 przez Ewa Gajownik
Replied by Ewa Gajownik on topic Polaczkiewicz
Witam Pana,Tak, zapisy „generosi” lub „nobilis” w aktach metrykalnych świadczą o szlacheckim pochodzeniu. Z  rodu o szlacheckich korzeniach pochodziła Magdalena Błeszyńska, żona Józefa Polaczkiewicza i rzeczywiście w spisie ludności z 1790 roku figuruje jej rodzina, a właściwie już tylko jej matka-wdowa z dziećmi, jako właścicielka wójtostwa w Mirowie.Nie posiadam niestety bliższych informacji o Józefie, jedynym śladem jest zapis że niejaki Józef Polaczkiewicz był w 1768 r. był właścicielem młyna w Dybowie. (Obecnie jest to  teren miejscowości Dźbów koło Częstochowy), tak więc mógł zostać zapisany w akcie urodzenia pierwszego dziecka jako „famati”, a następne dzieci „nobilis” po matce.W Genetece są zapisy dotyczące Polaczkiewiczów z rejonów małopolskich, być może tam sięgają jego korzenie? Ciekawi mnie akt zgonu z 1802 roku, nie wiem tylko czy dotyczy „tego” Józefa…. Pozdrawiam, Ewka [attachment=8440]1802 04 12 Częstoch miasto, zgon Józef Polaczkieiwcz — kopia 1.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 miesiąc 1 tydzień temu #45446 przez Maciej Kołodziejczyk
Replied by Maciej Kołodziejczyk on topic Polaczkiewicz
Mój 5xpradziadek Jan Polaczkiewicz urodził się w 1811r. w miejscowości Wąsosz (miejscowość obok Dzbowa), pózniej w 1831r. wyszedł za Ewę Krzyczmonik z parafii Poczesna i tam też rozwinęła się jego linia. Jan to syn Kazimierza z Dzbowa, a Kazimierz Mateusza.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie