Tabela likwidacyjna miejscowości

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #5121 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odp: Tabela likwidacyjna miejscowości
Kwestia , tzw. tabel likwidacyjnych i tabel prestacyjnych musi zostać troszeczkę szerzej omówiona, z racji specyfiki administracyjno prawnej tego dokumentu .

Przy okazji , wyrażam swoje głębokie zdziwienie , że przez ponad półtorej roku , nikt z forumowiczów - tych bardziej lub mniej doświadczonych w pracy archiwalnej - nie pokusił się o znalezienie poprawnej odpowiedzi na zadane przez forumowicza pytania .

Błędnym jest , wracając do mojego poprzedniego wywodu ( jak to zwrócił jeden z moich współpracowników , doświadczony historyk -archiwista, któremu bardzo dziękuję , za wskazanie iż należy poszukać jeszcze prawidłowej odpowiedzi, którą znalazłem przed trzema tygodniami,a zdecydowałem się ją zamieścić dopiero dzisiaj ) rozpatrywanie kwestii tzw . Tabel likwidacyjnych/ prestacyjnych z punktu widzenia historycznego.

Najwłaściwsze jest podanie odpowiedzi wg. przepisów prawno administracyjnych funkcjonujących od początku lat `60 XIX- stulecia , w okresie tzw . znoszenia pańszczyzny , okresu uwłaszczenia chłopa na terenie tzw. Królestwa Kongresowego .

Poniżej zamieszczam odpowiedź co do kwestii regulacji prawnych , wyglądu i sposobu wypełniania tzw. Tabel likwidacyjnych / prestacyjnych . Mam nadzieję , że zamieszczony materiał - promulgacja prawna/ będzie przydatną , wielu z Państwa , podczas dalszych poszukiwań genealogicznych .

Proszę pamiętać , że funkcjonował wówczas jeszcze obok systemu miar rosyjskich tzw. nowopolski system miar i wag ( w sposób symultaniczny ) , a więc proszę uważać , na błędy wynikające z przeliczeń wartości metrycznych.

MK














Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #5123 przez Stanisława Markowska
Replied by Stanisława Markowska on topic Odp: Tabela likwidacyjna miejscowości
A ja mam takie pytanie związane z tematem tabel likwidacyjnych. W archiwach państwowych jest ich niewiele. Czy gminy posiadają jakieś ? Rolnicy po 1868 roku mieli do nich dostęp. Okazywali je np. kupując ziemię. Co się z nimi stało? Może ktoś wie? SM

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #5125 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odp: Tabela likwidacyjna miejscowości
W zespołach archiwalnych , przekazywanych do Archiwów , powinny być , z okresu II RP materiały zawierające Tabele likwidacyjne / prestacyjne . Pamiętać należy , że tabele likwidacyjne / prestacyjne były dokumentami , które były podstawą prawną do wprowadzenia i wykonania ustaw rolnych , w sprawie nadania ziemi ( tzw. ustawy rolne ) z okresu początku funkcjonowania II RP .

Zachęcam , do zapoznania się z kwestiami "tabele likwidacyjne" a Polska Niepodległa / Reformy rolne II RP do 1925 roku / z pewnymi zmianami za PKWN 1944 roku / :

1. Prawa państwa polskiego. Z. 4 : Prawo agrarne : (od 1 lutego 1918 r. do 1 kwietnia 1920) www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/doccontent?id=27372&from=FBC BARDZO WARTOŚCIOWA PUBLIKACJA W TYM TEMACIE !!!

2. Współpraca Rządu ze sferami gospodarczemi państwa. 3, Sprawozdanie z narady, poświęconej zagadnieniom związanym z reformą rolną i spółdzielczością rolniczą, odbytej dn. 27 lutego 1927 r. w Prezydjum Rady Ministrów
pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=5696&dirds=1&tab=1

MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #5126 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Odp: Tabela likwidacyjna miejscowości
Widziałem i przeglądałem tabele likwidacyjne w archiwum w Częstochowie. Znajdowały się w aktach dotyczących poszczególnych gmin. Na przykład akta gminy Przyrów zawierają tabele likwidacyjne wsi wchodzących w skład gminy. Poza tym tabele likwidacyjne były dołączane do ksiąg wieczystych majątków ziemskich. Tak więc w księgach wieczystych majątków ziemskich w składzie których znajdowała się dana miejscowość też znajduje się tabela likwidacyjna.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie