Sołtys w Markowicach 1804

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8998 przez Tomek Janas
Sołtys w Markowicach 1804 was created by Tomek Janas
Witam.
Właśnie znalazłem w "Dziejach Rzeniszowa i Markowic" Wł. Frocha wzmiankę o chłopach, którzy w czasie zaborów pełnili w gminie Koziegłówki funkcje sołtysów. Jeden z nich to Błażej Kidawa, który w 1804 był sołtysem Markowic. Otóż moim bezpośrednim przodkiem również był Błażej Kidawa. I tu pojawia się pytanie.

Jak sprawdzić czy jest to jedna i ta sama osoba?

Pewne przesłanki już posiadam. Otóż Błażej w 1803 roku chrzcił w Koziegłówkach swego syna Jana. Sam mieszkał w Markowicach. A więc czas i miejsce by się zgadzały. Jednak jego syn Jan był niepiśmienny. Czy to oznaczałoby, że ojciec też i czy do pełnienia funkcji sołtysa konieczna była umiejętność pisania?

Uprzejmie proszę o pomoc.
Tomek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8999 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Sołtys w Markowicach 1804
Panie Tomku proszę sprawdzić czy w aktach dotyczących Pana przodka jest wymieniona funkcja SCULTETUS czyli sołtys.
Z dokumentów wynika, że mój przodek był sołtysem wsi Osiny (par Zrębice) i ksiądz zaznaczał tą funkcje w aktach metrykalnych. Była to funkcja dziedziczna. Pozdrawiam Maria Nowicka
The following user(s) said Thank You: Tomek Janas

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9004 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Sołtys w Markowicach 1804
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, że uda mi się coś znaleźć :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu - 10 lata 11 miesiąc temu #9027 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Sołtys w Markowicach 1804
Panie Tomku.
Z racji pełnionej funkcji, sołtys (był nim mój prapra) występował bardzo często w roli swiadka (chrzty najczęściej). Na każdym z aktów sporządzonych z jego udziałem widnieje adnotacja księdza, że mój prapra był niepiśmienny. A więc wnioskuję, że brak umiejętności pisania i czytania nie był przeszkodą w pełnieniu funkcji sołtysa.HF
Ostatnia10 lata 11 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.
The following user(s) said Thank You: Tomek Janas

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie