Fertner

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13416 przez Marzena Kołodziejczyk
Replied by Marzena Kołodziejczyk on topic Fertner
Dobry wieczór,
Miło mi zakomunikować,że została wybrana wstępna lokalizacja dla pomnika-ławeczki Antoniego Fertnera. Miasto zgodziło się na ul. Wieluńską,gdzie miała znajdować się kamienica i cukiernia Teofila Fertnera. Urząd pyta nas o ewentualny dokładny numer nieruchomości. Poszukiwałam ulicy w akcie chrztu Antoniego Fertnera. Niestety nie ma wzmianki. Czy są możliwe do odszukania metryki np. ślubu Teofila Fertnera z Eleonorą d.Pleszyńską, lub akty urodzenia córek Wiktorii, Marii i Florentyny. W aktach zgonu raczej nie podawano adresów zamieszkania.
Jest jeszcze nadzieja w książkach adresowych.
Czy mogłabym liczyć na pomoc w odszukaniu nr posesji.
Jutro redaktor Joanna Skiba, która pilotuje akcję w Ratuszu,będzie robiła kolejne przybliżenie w Wydziale KUltury.

Pozdrawiam serdecznie miłą Częstochowę
Marzena Kołodziejczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #13418 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Fertner
Może przyda się w lokalizacji ławeczki spis dotychczasowych właścicieli i mieszkańców domów ul.Wieluńskiej od XIX wieku,jacy wymieniani są w Katalogu zabytków(kierunek od Jasnej Góry do Rynku Wieluńskiego):
Nr1 Czarnecka,Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia,Państ. Dom Pomocy Społecznej
Nr3 i 4 Miecznik,Kuligowski,Maciałowicz
Nr7 i 8 Mączyński,Wiklik,Maciałowicz,Sękowski,Białkowski,Sokołowski
Nr 12 i 13 Garłowski(właściciel,drukarz,miał ładną metalową tabliczkę,ale ktoś zabrał),Klama, Kowalska,Korkusiński,Kucharski, Bednarski,Rozenzaft
Nr14 Dajczer,Różycki,Nowakowski,Słociński,Grodzka,Bajdecki
Nr15 Kurzańska z Więckowskich,Kurzański,Zelmański,Golnik
Nr16 Bajdecki,Bednarski,Bolkowski
Nr20 Szwabski,Skawiński,Styszkin,Szyma
Nr25 Kołakowski,Irzykowski,Rogaczewski
Nr26 Pawełkiewicz, Maślankiewicz z Morawskich

Teresa
Ostatnia10 lata 1 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13419 przez Marzena Kołodziejczyk
Replied by Marzena Kołodziejczyk on topic Fertner
Dziękuję bardzo za spis obywateli z ul. Wieluńskiej.
Czy nieciągłość numeracji posesji wynika z braku wiedzy?
Z nazwisk podanych 3 są znajome, panie Mączynska, Słocińska i Szwabska były żonami Fertnerów. W zasadzie to nie wiem, skąd pochodzi informacja,że cukiernia była przy ul. Wieluńskiej.
Tak podała gazeta. Dowiedziałam się z przewodnika Józefa Lompy,że kram z dewocjonaliami Karola Fertnera, ojca Teofila znajdował się w Starej Częstochowie.Czy przy kramie byly kamienice mieszkalne?
Dopiero zaznajamiam sie z topografią XIX-wiecznej Czestochowy i moge coś pomylić.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, to fascynujące odkrywać ślady pozostawione przez krewnych po upływie setek lat.

Myślę,że ul. Wieluńska jest piękną lokalizacją dla ławeczki.
Marzena

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13421 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Fertner
Uzupełnienie odnośnie wymienionych nazwisk -
Nr7 - do 1876 właścicielem był Erazm Mączyński
Nr8 - 1859 własność Mączyńskich Franciszka i Kazimiery z Maciałowiczów
Nr14 - 1899 właśc.Stanisław i Weronika Słocińscy oraz ich dzieci Józef Słociński i Janina Grodzka
Nr20 - zbud.po 1813 przez pierwszego właściciela Feliksa Szwabskiego odsprzedany Szwabskim Julianowi i Julii z Mączyńskich.
Dawniej w urzędzie Konserwatora Zabytków ul.Mirowska można było korzystać z Archiwum.
Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13422 przez Marzena Kołodziejczyk
Replied by Marzena Kołodziejczyk on topic Fertner
Pani Tereso,
takie wiadomości to uczta dla mnie. Dziekuję. Mieszkam na Pomorzu, w Rumii, koło Gdyni,trudno skorzystać z Archiwum w Częstochowie.Gdyby było bliżej wpadalabym na wyklady, są bardzo interesujące. Mój żal rosnie z każdą utracona okazją. Leczę się z żalu czytając wszystko na Forum, przegladając artykuły.
I wlaśnie a propos artykułu o " trunkach", może to jest trop dotyczący adresu:



Lista osób trudniących się szynkiem trunków
czwartek, 07 lutego 2013 19:12 Andrzej Kuśnierczyk

Lista osób trudniących się szynkiem trunków krajowych w mieście Częstochowie w 1866 r.
(Arch. Państwowe w Częstochowie - sygn. AMCz 1614)


Przy cukierniach

Feliks Wiśniewski
Karol Hamburg
Franciszek Klejn
Teofil Fertner

Skopiowalam tylko część z nazwiskiem Fertnera Teofila.

Jak domyślam się nieciągłość numeracji wynika z braku wpisow do rejestru zabytkow pozostalych numerów.

Wielkie dzięki.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #13430 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Fertner
Myślę, że wymieniłam wszystkie domy zawarte na 3 stronach skserowanych z Katalogu Zabytków Sztuki autorstwa Zofii Rozanow i Ewy Smulikowskiej: Miasto Częstochowa,Cz.1 Stare i Nowe Miasto, Częstochówka i Przedmieścia, wydanie 1995.Myślę też,że razem z innymi wydaniami,tomami,częściami,seriami i autorami może być o Częstochowie kilka tysięcy stron,trudno powiedzieć, co jeszcze zawierają...
A może te domy pominięte nie stanowią zabytków.
Teresa
Ostatnia10 lata 1 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie