okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27144 przez Barbara Bożek-Pattern
Replied by Barbara Bożek-Pattern on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27148 przez Marzanna Sołtysiak
Replied by Marzanna Sołtysiak on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
Witam. Ja tez mam pytanie. Fakt nie dotyczy ziemi czestochowskiej ale ze strony po mieczu moja rodzina jest spod Krakowa. Czy w tych aktach na Wawelu jest moze wymieniona wies Kamieńczyce w spisie z 1792 to powiat proszowicki. Wies ta jest tam wpisana jako wies duchowna wiem ze byla wlasnosca klasztoru norbertanek i na tym koniec. Do norbertanek i ich archiwum nie mam szans dzwonilam pisalam byc moze w dokumentach na Wawelu jest jaks informacja najchetniej takie spisy ludnosci jak cytowane wyzej.

Marzanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #27155 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
Witam Pani Małgorzato w drugim miejscu !
Kamieńczyce od 1254 roku były własnością klasztoru norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu. Podobnie jak kilka pobliskich mi wsi (Bracjejówka, Kolbark, Chrząstowice, Troks). Pisze Pani, że w 1792 r. były wsią duchowna - czyli były wsią kościelną do końca (1864 r. uwłaszczenie).
Z inwentarzami mamy najczęściej do czynienia, przy zmianach właściciela, jakiś sprawach sądowych, itp. Ale tu przez cały czas był jeden właściciel - zmieniali się tylko dzierżawcy (co 2 do 5 lat, max. okres dzierżawy dóbr kościelnych (też przy norbertankach) jaki spotkałem to 12 lat). Zapewne nie będzie dużo zapisów dot. tej wsi (może się mylę).
W czwartek będę na Wawelu. Jak czas pozwoli to mam zamiar przeglądnąć indeksy do ksiąg ziemskich tzw. TCN. Indeks nr 38 dot. lat 1777-92 oraz indeks 39 odnoszący się od ksiąg z lat 1788-96. Zwrócę uwagę na miejscowość Kamieńczyce, jak znajdę jakieś odnośniki to Pani prześlę zdjęcia z tymi informacjami.
Pozdrawiam !
Tadek

PS. Jeśli kogoś interesuje sam Ogrodzieniec to posiadam inwentarz folwarku Ogrodzieniec z 1650 roku. Całość po polsku, jakość bardzo kiepska, ale da się odczytać. W sam raz na długie jesienne wieczory. Całość to 6 stron, z czego 1 strona to wykaz chałupników. Nie jest to dokument z Wawelu, ale z AP Katowice.
Ostatnia7 lata 7 miesiąc temu edycja: Tadek Kowalski od.
The following user(s) said Thank You: Marzanna Sołtysiak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27158 przez Marzanna Sołtysiak
Replied by Marzanna Sołtysiak on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
Nie Malgorzata a Marzanna. Wielkie dzieki za tak szybka odpowiedz. Prosze jesli mozna zwrocic tez uwage na Cudzynowice tez powiat proszowicki. W Kamienczycach mam moich po mieczu od 1710 slub mojego Kazimierza z miejscowa Barbara. Wtedy po raz pierwszy pojawia sie nazwisko Rzemieniec. Wczesniej nie wystepuje choc przejrzalam dokladnie ksiegi od polowy XVII wieku. Znalazlam nazwisko Rzemieniec wczesniej w Cudzynowicach i Kazimierzy Wielkiej w 1676 slub i 1682 i 1686 dzieci ale innych rodzicow. Tiu tez przejrzalam cale stulecie zero wystapienia tego nazwiska. Malo tego przejrzalam tez spis ludnosci z 1791 prawie caly powiat proszowicki i moi wystepuja tylko w jednej miejscowosci w Kamienczycach i to wlasnie Ci ktorych znalam z wywodu. Szukam skad przybyl moj Kazimierz do Kamienczyc i nie mam pomyslu. Niestety w slub z 1710 to lacina i zero danych o panu mlodym oprocz imienia i nazwiska.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27159 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
Witam !
Przepraszam za pomyłkę z imieniem.
Zanotowałem tą miejscowość. Będzie to już 12 nazwa (11 miejscowości i 1 nazwisko), z czego mnie osobiście interesują 2 miejscowości (Cieślin, Kwaśniów) i rodzina Męcińskich (w tym okresie mieli posiadłości od Małopolski po ... Wielkopolskę). Na swoim terenie (ziemia olkuska) nie spotkałem się z nazwiskiem Rzemieniec.Jutro dam znać, chyba że braknie miejsca przy czytnikach to wtedy skieruję się na Sienną wertować księgi metrykalne m. Krakowa z 1792 roku. Ale wtedy na Wawelu przejrzę te indeksy (są to księgi, a nie mikrofilmy).
Pozdrawiam !
Tadek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27165 przez Marzanna Sołtysiak
Replied by Marzanna Sołtysiak on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
Moi byli tylko włoscianami. Nazwisko Rzemieniec jest tak rzadkie ze jak do tej chwili wszyscy ktorych do tej pory Znalazlam nawet z bardzo dalekich okolic pochodza z tego samego pnia od Kazimierza ktorego zdjecie aktu slubu z 1710 jest w moim posiadaniu. Zrobilam bardzo dokladny wywod w drzewie mam wszystkich zstepnych Kazimierza do lat 30 tych 20 wieku. Znalazlam boczne galezie nawet w odleglej Hajnowce. Temat ktory mnie interesuje to czy Cudzynowice i Kazimierza łacza sie w jakis sposob z moim Kazimierzem. Interesuja mnie przede wszystkim zrodla pozametrykalne. Jeszcze raz bardzo dziekuje z chec pomocy ale tak naprawde marze o dotarciu do archiwum Norbertanek. Licze ze byc moze klasztor robil spisy do poglownego lub świetopietrza. W AP w Kielcach dotarlam do tablic likwidacyjnych zwiazanych z uwlaszczeniem oraz do do duzej teki Komisarza do spraw włoscianskich powiatu pinczowskiego ale to wszystko XIXw. Przegladalam tez mikrofilm z Aktami grodzkimi miasta Krakowa w czesci dotyczacej Norbertanek. Niestety zero info o ich dobrach w terenie sa spisy ale tylko budynku klasztoru. Cala nadzieja w jakis starych spisach tak jak te cytowane w tym watku. Gdyby Cudzynowice byly królewsczyzna byloby latwiej bo sa takie spisy dobr. Moze dla tych wsi tez cos sie znajdzie na Siennej. Cudzynowice nie byly klasztorne lecz prywatne niestety nie dotarlam do kogo nalezaly w XVII wieku. Dziekuje za chec pomocy.

Marzanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie