szukam aktu małżeństwa Andrzeja Kotarskiego

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27029 przez Roman Wierus
Replied by Roman Wierus on topic szukam aktu małżeństwa Andrzeja Kotarskiego

Janina Ogórkiewicz napisał: Dzięki serdeczne, ale niestety, to nie ta Katarzyna, mimo, że część danych się pokrywa. Jadwiga, matka Andrzeja pochodziła z Radłów (Radło) i Andrzej na pewno był ochrzczony w Przystajni a mieszkał w Kuźnicy Starej...


Pani Janio, będę się upierał, że ślub w 1814 r. wzięła właśnie "Pani" Katarzyna.:)

Skąd moja pewność?
1. Andrzej wskazany w tym akcie urodził się w 1792 w Starej Kuźnicy jako syn Krzysztofa i Jadwigi.
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9TR...3D2115410&cc=2115410
2. W 1790 w Starej Kuźnicy rodzi się jeszcze siostra Andrzeja, Marianna.
3. Spis ludności woj. krakowskiego z 1790-91 mówi kto wtedy mieszkał w Starej Kuźnicy, są to:
Krzysztof Kotas Młynarz lat 32; jego żona Jadwiga lat 31 oraz Mikołaj (16l), Roch (10l), Paweł (7l), Piotr(6l),wszystkie dzieci, to potomstwo Jadwigi i jej pierwszego męża Adama Wieczorka.
Marianna (ur . 1790) nie wymieniona, umiera najpewniej jako małe dziecko, Andrzej jeszcze się nie urodził.
www.szukajwarchiwach.pl/29/30/0/3/48/ska...KY2K-dy04vxcdeoK-25g
4. Adam Wieczorek, pierwszy mąż Jadwigi umiera w 1788 roku Starej Kuźnicy w wieku 40l, był młynarzem.
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9TR...3D2115410&cc=2115410
5. Rok później w 1789 Jadwiga bierze ślub z Krzysztofem, jest wdową, Wieczorek to jej nazwisko po pierwszym mężu.
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9TR...3D2115410&cc=2115410

Jadwiga rodzi się najpewniej ok. 1757, bo pierwsze dziecko z Adamem (Mikołaja) ma w 1774 r.
Ich ślubu niestety nie udało mi się odnaleźć .
I jeszcze znamienny akt, w 1762 w Małej Kuźnicy rodzi się Augustyn, syn Wita Radełko młynarza, może Wit to ojciec Jadwigi?:)
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GTR...3D2115410&cc=2115410

W akcie ślubu Andrzeja i Katarzyny (1814 r.) miejsce zamieszkania rodziców Andrzeja wskazano Orzechów (pow. Radomsko), najpewniej wyjechali tam ok. 1793, bo Andrzej jest ich ostatnim dzieckiem urodzonym w Starej Kuźnicy.
Nazwisko Jadwigi - Krawczyk jest błędne, chodziło zapewne o Wieczorek, nazwisko po pierwszym mężu.

Jest jeszcze jeden fakt potwierdzający, że to „Pani” Katarzyna.
W akcie ur. pierwszego dziecka Andrzeja (Ewy) wiek Katarzyny ( 21 lat) zgadza się dokładnie z jej wiekiem wskazanym w akcie ślubu z lutego 1814 r. (14l i 9m), Katarzyna urodziła się w kwietniu 1799 :
familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GTR...3D2115410&cc=2115410

mam nadzieję, że choć trochę pomogłem w rozwiązaniu zagadki :)

pozdrawiam,
Roman
The following user(s) said Thank You: J K R, Janina Ogórkiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27048 przez J K R
No i jeszcze mały szczegół >>> Andrzej Kotas przedstawił metrykę z Przystajni (z Kościoła Przystajńskiego) natomiast Katarzyna z Kłobucka, była już półsierotą córką zmarłego Łukasza.

Ciekawe czy Ewa to ich pierwsze dziecko?

Chapeau bas Panie Romanie.

Pozdrawiam JKR.
The following user(s) said Thank You: Roman Wierus, Janina Ogórkiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27062 przez Janina Ogórkiewicz
Replied by Janina Ogórkiewicz on topic szukam aktu małżeństwa Andrzeja Kotarskiego
PODZIWIAM!!!!! Jak Pan to robi, że tak szybko dociera do różnych akt. Mnie też wiek Katarzyny się zgadzał, ale nie mogłam jakoś uwierzyć w tego Kotasa przerobionego na Kotarskiego. Skąd się biorą aż takie pomyłki? Z tego też względu trudno mi przeprowadzać logiczne wywody, nie mam w tym wprawy. Tak, że "czapki z głów" i baaardzo dziękuję. Jeszcze chciałabym wykorzystać Pańską wiedzę i uprzejmość i zapytać, czy mam szansę sięgnąć w głąb i odnaleźć rodziców Krzysztofa? Jakieś wskazówki? Musiałabym pewnie szukać Kotasa, Kotarę i Kotarskiego. Pozdrawiam.
The following user(s) said Thank You: Roman Wierus

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27065 przez Roman Wierus
Replied by Roman Wierus on topic szukam aktu małżeństwa Andrzeja Kotarskiego
Witam,
Pomyłek i błędów jest w aktach faktycznie całkiem sporo, a dodatkowo metryki z XVIII w. są bardzo skąpe w informacje. Przy szukaniu kobiet (np. Jadwigi) dochodzi zmiana nazwiska co potrafi mocno utrudnić poszukiwania :) .
Ale z pomocą przychodzą nam indeksacje, ja dotarłem do wszystkich aktów dzięki kompletnej indeksacji parafii Przystajń ( ur. od 1757-1810 i śluby 1770-1855) zrobionej przez naszego administratora Szymona Grucę :) .

Przy okazji wielkie podziękowania dla wszystkich indeksujących, bez ich trudnej i czasochłonnej pracy nasze poszukiwania często ugrzęzłyby w martwym punkcie :) .

Jeśli chodzi o Andrzeja to myślę, że mimo wszystko pochodzi z Kotasów, a potem spodobało mu się Kotarski ;) .
Dużo Kotasów jest w parafii Starokrzepice, 7 km od Starej Kuźnicy:
www.geneteka.genealodzy.pl/index.php?rid...S&w=12sl&op=gt&exac=
problem będzie jeśli pochodził z Truskolas, po 1808 jest ich tam całkiem sporo:
www.genealodzy.czestochowa.pl/indeksy-me..._indeksy&task=search
ale akta z XVIII w. są niestety niedostępne:
wsw.genealodzy.czestochowa.pl/kunena/for...rchiwum-diecezjalnym

Jeśli kiedyś trafię na Krzysztofa Kotasa to się oczywiście odezwę :) .

pozdrawiam,
Roman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #27066 przez Janina Ogórkiewicz
Replied by Janina Ogórkiewicz on topic szukam aktu małżeństwa Andrzeja Kotarskiego
Łukasz zm. w 1810 r. Ewa nie była pierwsza, znalazłam:
1. Kajetan ur. 1814 r. rodz. Andrzej Kotas l.24 i Katarz.Kozłowska l.16
2. Feliks ur. 1817 r. rodz. Andrzej Kotasiński i Katarz. Kozłowska
3. Ewa ur. 1820 r. rodz. Andrzej Kotarski l.29 i Katarz. Kozłowska l.21
4. Adam u. 1822 r. rodz. Andrzej Kotasiński i Katarz. Kozłowska
potem już konsekwentnie, przy następnych ośmiorgu dzieciach jest A. Kotarski i K. Kozłowska.
A swoją drogą biedne te kobiety, ich życie to ciągłe porody a potem pogrzeby, choć akurat w tej rodzinie zmarło w dzieciństwie tylko troje. ( Nie szukałam jeszcze Kajetana, bo go w ogóle nie brałam pod uwagę - był przecież Kotasem). Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
Ostatnia7 lata 7 miesiąc temu edycja: Janina Ogórkiewicz od. Powód: dopisanie poz.2

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie