Prośba o przetłumaczenie aktu małżeństwa z języka rosyjskiego

Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu - 3 miesiąc 1 tydzień temu #45851 przez Piotr Landowski
Dzień dobry,

poprosiłbym jeszcze o przetłumaczenie kluczowych informacji z aktu małżeństwa:

Anieli Suchodolskiej (z domu Czerwińskiej) i Augustyna Woronieckiego.
Może są też jakieś dodatkowe informacje o okolicznościach ślubu lub śmierci pierwszego męża Anieli.

Warszawa, św. Aleksander – 141/1878
metryki.genealodzy.pl/index.php?op=pg&ar...&x=2763&y=463&zoom=1

Pozdrawiam,
Piotr
 

Piotr
Ostatnia3 miesiąc 1 tydzień temu edycja: Piotr Landowski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu - 3 miesiąc 1 tydzień temu #45859 przez Barbara Szwarcer
141 Warszawa Parafia św Aleksandra 17/29..09.1878 r godz. 17
Świadkowie Jan Sikorski 34 lata i Stanisław Szymczyk 26  lat z Warszawy. 
Dzisiaj zawarto małżeństwo. 
Młody :AUGUSTYN WORONIECKI, pracownik dniówkowy, wdowiec po Tekli z domu Michalska, 30 lat, urodzony we wsi Kozyry powiat Grodzisk (dziś Mazowiecki), syn zmarłego Kazimierza, pracownika dniówkowego, i Zofii z domu Sikorska, małżonków Woroniecki,zamieszkały w Warszawie. 
Mloda: ANIELA SUCHODOLSKA, pracownica dniówkowa, od 8 lat (mam pewne wątpliwości co do słówka przed 8, ale w kontekście  wychodzi, mi tylko tak) wdowa po Antonim Suchodolskim, 30 lat, urodzona w Węgrowie, siedleckiej guberni, córka Franciszka, rolnika i Anny z domu Wykieł, małżonków Czerwińskich, już zmarłych, mieszkająca w Warszawie nr 1582
w tutejszej parafii. 
Trzy zapowiedzi w tutejszym kościele, brak umowy przedślubnej, akt przeczytano, niepiśmienni, podpisał tylko ksiądz.

Jest też w powyższym akcie słowo oznaczające według mnie zawód Antoniego, ja bym to tłumaczyła rządowy ale????. Niczego to nie zmienia.
W Genetece jest trochę indeksów z Węgrowa. 
Jest ślub rodziców Anieli i akt urodzenia starszej siostry. 
Jest też Grodzisk, akt urodzenia Augustyna
W skanotece są skany z parafii Anieli j.w., tam też radzę poszukać może ślubu z Antonim albo jego aktu zgonu. 
Więcej akt z Węgrowa jest w AP Siedlce, niestety bez zdjęć. 
 

B. Szwarcer
Ostatnia3 miesiąc 1 tydzień temu edycja: Barbara Szwarcer od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu #45875 przez Piotr Landowski
Bardzo dziękuję.
Mam dość ładnie rozwinięty wywód ze strony Suchodolskich, brakuje mi w nim właśnie aktu zgonu Antoniego. To tłumaczenie dostarcza mi trochę nowych informacji i hipotez więc raz jeszcze dziękuję za nie.

Tytułem wyjaśnienia, mam akt pierwszego małżeństwa Anieli Czerwińskiej z Antonim Suchodolskim w Barcicach (1866). Do tej pory wydawało mi się, że Antoni musiał żyć jeszcze w 1873, gdy urodziła się jego córka Wiktoria (mocno nieprecyzyjna byłaby więc informacja z 1878, że nie żył już od 8 lat). Co znamienne jednak, w akcie urodzenia Wiktorii pomija się w ogóle istnienie ojca. Zaczęło mnie to teraz trochę niepokoić.
Antoni, jako ojciec Wiktorii i mąż Anieli pojawia się w akcie małżeństwa Wiktorii w 1893 (tam natomiast, co zabawne, zawarta jest informacja, że ojciec Wiktorii był osobiście obecny podczas ślubu i wyraził nań swoją zgodę). W kontekście ponownego ślubu Anieli w 1878 wydaje się raczej nieprawdopodobne by był to Antoni. Może chodzi o ojczyma - Augusta? Również w akcie śmierci Wiktorii (1942) zapisano, że jej ojcem był Antoni Suchodolski.
Zaś w notatkach rodzinnych z lat '60 XX wieku znalazłem informację, że Antoni był represjonowany po powstaniu styczniowym i z tego powodu (dosłownie) nie był obecny na chrzcie swojej córki Wiktorii. Ciekawe, że taka kazuistyczna informacja przetrwała blisko 100 lat... Zginął zaś jakoby na "wojnie tureckiej". Zapewne chodzi o wojnę rosyjsko-turecką z 1877 - to ta, na której majątku dorobił się Wokulski ;)

Pozdrawiam,
Piotr
 

Piotr
The following user(s) said Thank You: Barbara Szwarcer

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie