Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu - 6 lata 1 miesiąc temu #32931 przez Ewa Jankowiak
Replied by Ewa Jankowiak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Krzysztof Łągiewka napisał: Dobra Więcki do których należą Dąbrowa i kolonie: Antonina, Płaczki, Lelita, Smolarze oraz folwark Kąty, karczma zwana Smolarnia oraz osada karczemna i kowalska w Więckach, młyn z papiernią „Jelita”.
W 1871 r. od dóbr tych odłączono dobra Kąty i dobra Dąbrowa.
W 1872 r. dobra Więcki obejmowały 948 mórg powierzchni w tym w gruncie ornym pszennym 5 mórg, w gruncie ornym żytnim posiewanym co rok 436 mórg, w gruncie ornym żytnim posiewanym co trzy lub sześć lat 102 morgi, łąk jednokośnych 5 mórg, pastwisk 1 morga, lasy 346 mórg, nieużytki 53 morgi.
Według pomiarów z roku 1885 dobra Więcki posiadały powierzchnię 892 mórg i 188 prętów.
Kacper Kempisty odziedziczył jedną trzecią część tych dóbr w spadku po swym ojcu Jakubie Kempistym. Jedną trzecią nabył 11.07.1789 r. od Ignacego Klimaszewskiego. Jedną trzecią nabył 11.08.1789 r. od Mikołaja Więckowskiego.
Antonina z Kempistych Buczyńska nabyła dobra w spadku po swym bracie Kacprze Kempistym z mocy jego testamentu sporządzonego 1.11.1807 r. we Wrocławiu, a urzędownie jako właścicielkę zatwierdzono ją 17.02.1811 r. Szacunek dóbr Więcki w testamencie określono na 270.000 złotych.
Antonina z Kempistych Buczyńska zmarła 29.08.1837 r. Po jej śmierci dobra odziedziczli: 1. Placyda z Buczyńskich żona Franciszka Zaremby, 2. Dzieci Barbary z Buczyńskich Wzdulskiej tj. Antonina z Wzdulskich żona Stefana Sławianowskiego, Albina z Wzdulskich żona Antoniego Sulimierskiego, Andrzej Wzdulski, 3. Dzieci po Józefie Buczyńskim tj. Władysław, Bolesław, Franciszek, Emilia z Buczyńskich wdowa Kordzikowska, Albina, Marianna, Józefa. Co zatwierdzono urzędownie protokołem regulacji spadku 17.02/1.03.1839 r.
Antonina z Wzdulskich Sławianowska kupiła dobra Więcki na licytacji publicznej w Trybunale Kaliskim na żądanie sukcesorów Antoniny z Kempistych Buczyńskiej za 132.846 zł i 20 gr. tj. 19.927 rubli wskutek wyroku adjudykacyjnego 26.02/10.03.1842 r. i aktu działowego z dnia 29.05/10.06.1842 r.
Maksymilian Tyksicki nabył dobra od Antoniny z Wzdulskich Sławianowskiej 20.06/2.07.1857 r. za 243.000 zł tj. 36.450 rubli.
Teodozja z Suchodolskich Tyksicka odziedziczyła dobra w spadku po swym mężu Maksymilianie Tyksickim z mocy jego testamentu z dnia 31.01.1861 r. co urzędownie zatwierdzono protokołem regulacji spadku z dnia 12/24.01.1862 r.
Antoni Chełmicki nabył dobra od Teodozji z Suchodolskich Tyksickiej 29.08/10.09.1862 r. za 260.000 zł tj. 39.000 rubli.
Seweryn Tymowski nabył dobra na licytacji publicznej w drodze przymusowego wywłaszczenia przeciwko Antoniemu Chełmickiemu na skutek wyroku adjudykacyjnego 29.05/10.06.1868 r. za 21.500 rubli.
Agnieszka z Basińskich Wołowska wdowa nabyła dobra od Seweryna Tymowskiego 16/28.06.1870 r. za 13.500 rubli.
Juliusz Zeidler nabył dobra od Agnieszki z Basińskich Wołowskiej 15/27.03.1879 r. za 24.500 rubli.
Juliusz Zeidler w latach 1907 - 1913 rozparcelował dobra Więcki na skutek czego jako zwarta całość przestały istnieć.
Juliusz Zeidler zmarł 18.09.1918 r. o godzinie 5 po południu w Częstochowie. Miał 72 lata, był synem zmarłych Bolesława właściciela ziemskiego i jego żony Ernestyny z Beyerów, urodzonym w Bledzianowie powiatu Schildberg w Prusach, był wdowcem po Annie z domu Schipke, na stałe mieszkał w Rębielicach. Jako jego zawód podano: kapitalista. Świadkami byli Jerzy Zeidler lat 39 inżynier z Sosnowca i Ensch Eckert lat 60 właściciel domu z Częstochowy. (ASC parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Częstochowie 16/1918).
Juliusz Zeidler ze związku z Anną z Szypków posiadał syna Włodzimierza używającego również imienia Waldemar urodzonego 28.04.1882 r. w Więckach, ochrzczonego tamże 22.07.1882 r. przy czym akt urodzenia zgłoszono do ksiąg parafii ewangelicko - augsburskiej w Sosnowcu dopiero 26.12.1902 r. Jako przyczynę opóźnienia podano przyczyny rodzinne. Rodzicami chrzestnymi byli Ernestyna Zeidler, Otylia Zeidler, Ernest Szypke i Władysław Kancler.
Waldemar Zejdler był w okresie międzywojennym dzierżawcą folwarku państwowego Panki. Tamże został zamordowany w 1923 r. Pochowany jest na cmentarzu w Truskolasach.
Na starym cmentarzu w Wąsoszu znajduje się grób Maksymiliana Tyksickiego zmarłego 2 lutego 1861 r. Obok niego pochowany jest Samuel Suchodolski i Walenty Tyksicki.
Na zdjęciach poniżej: groby Maksymiliana Tyksickiego, Samuela Suchodolskiego i Walentego Tyksickiego na starym cmentarzu w Wąsoszu. Oprócz tego mapa dóbr Więcki.


EJankowiak
Ostatnia6 lata 1 miesiąc temu edycja: Ewa Jankowiak od. Powód: Panie Krzysztofie,

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #32932 przez Ewa Jankowiak
Replied by Ewa Jankowiak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Panie Krzysztofie,
mam do Pana wielką prośbę, szukam mojego dziadka Jerzego Bolesława Zajdlera vel Zeidler
Pisze Pan o moim pradziadku Juliuszu Zeidler, mam nawet klepsydrę po śmierci pradziadka, data zgadza się z podaną przez Pana. Nazwisko mojego pradziadka, dziadka oraz ojca mojej mamy jest pisane jak widzę : Zajdler, Zeidler i Zeidler. Jestem córką Anny z domu Zeidler . Mój dziadek Jerzy Bolesław Zeidler był, z moich prywatnych informacji wynika, bratem Waldemara Zajdlera , urodził się 1879 roku. Był inżynierem skończył Szkoła Wawelberga i Rotwanda, był inżynierem, którego Pan w swoich artykułach wymienia jako inżyniera z Sosnowca. Nie ma natomiast żadnych informacji, że był bratem Waldemara a synem Juliusza. Czy może Pan mi pomóc w odszukaniu losów mojego dziadka. Babcia Katarzyna Dorota Zeidler zd Matthei zmarła tragicznie, nie znam natomiast losów dziadka.
Ewa Jankowiak

EJankowiak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #32984 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Dużo informacji o Zajdlerach ( z Panek) posiada prezes Jacek Tomczyk.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #32992 przez Ewa Jankowiak
Replied by Ewa Jankowiak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Dzień Dobry,
bardzo Panu dziękuję za informacje, już piszę do Pana Prezesa
pozdrawiam
Ewa Jankowiak

EJankowiak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #33049 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Jerzy Zeidler był synem Juliusza, a bratem Waldemara. No i ma Pani też klepsydrę pradziadka czyli przechowała się ona w zbiorach rodzinnych. Ale zawsze wszystko trzeba udowodnić. Akurat nic nie wiem o losach Pani dziadka, który jest tylko wymieniony w akcie zgonu Juliusza. Poza tym, że był inżynierem z Sosnowca nie wiadomo nic więcej. Na pewno jego akt urodzenia powinien się znajdować w jakiejś parafii ewangelickiej. Być może w Sosnowieckiej podobnie jak jego brata. Jeżeli wie Pani gdzie urodziła się babcia i w jakiej parafii to może tam będzie jej akt ślubu z Pani dziadkiem. Wtedy w przełomie XIX i XX w. parafii ewangelickich na terenie zaboru rosyjskiego nie było tak dużo więc szukania może być mniej. No chyba, że ochrzczony został w Prusach. Niestety tylko tyle mogę zaproponować.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #33072 przez Ewa Jankowiak
Replied by Ewa Jankowiak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Krzysztof Łągiewka napisał: Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Jerzy Zeidler był synem Juliusza, a bratem Waldemara. No i ma Pani też klepsydrę pradziadka czyli przechowała się ona w zbiorach rodzinnych. Ale zawsze wszystko trzeba udowodnić. Akurat nic nie wiem o losach Pani dziadka, który jest tylko wymieniony w akcie zgonu Juliusza. Poza tym, że był inżynierem z Sosnowca nie wiadomo nic więcej. Na pewno jego akt urodzenia powinien się znajdować w jakiejś parafii ewangelickiej. Być może w Sosnowieckiej podobnie jak jego brata. Jeżeli wie Pani gdzie urodziła się babcia i w jakiej parafii to może tam będzie jej akt ślubu z Pani dziadkiem. Wtedy w przełomie XIX i XX w. parafii ewangelickich na terenie zaboru rosyjskiego nie było tak dużo więc szukania może być mniej. No chyba, że ochrzczony został w Prusach. Niestety tylko tyle mogę zaproponować.


EJankowiak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie