Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu #35266 przez Andrzej Olszewski
Replied by Andrzej Olszewski on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Podpinam się pod pytanie....

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu #35268 przez Katarzyna Grzywacz
Replied by Katarzyna Grzywacz on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Panie Krzysztofie,
mam do Pana wielką prośbę, szukam mich przodków Piotrowicz i znalazałam Julianne Piotrowicz która w dworze Bór pod Częstochową była służącą. I tam w 1863 r urodziła syna będąc panną. Czy tam był jakiś folwark ?

Kasia686

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu #35310 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Jeżeli chodzi o miejscowość Bór pod Częstochową to zapewne jest to wieś Bór vel Kazimierz należąca do dóbr Błeszno. Dziś jest to ulica Bór w Częstochowie. Niestety nic mi więcej nie wiadomo czy istniał tam jakiś dwór bądź folwark. W Błesznie znajdował się dwór właścicieli dóbr. Natomiast we wsi Bór mógł istnieć dwór w którym mieszkał administrator bądź dzierżawca. Nie odnalazłem nigdzie mapy przedstawiającej całe dobra Błeszno więc nawet trudno mi określić gdzie takowy dwór w Borze mógłby być położony. Właściwie o jego istnieniu nawet nie wiedziałem, aż do Pani postu. Niestety nie jestem w stanie pomóc.
Grzegorzu i Andrzeju. Miejscowości o które pytacie należały do dóbr Wręczyca i Kłobuck. W XIX i XX wieku wchodziły w skład dominum Kłobuck. Zapoznajcie się z moim tekstem na pierwszej stronie, gdzie znajduje się mój artykuł: Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 - 1945. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie w książce prof. Dariusza Złotkowskiego "Gospodarka w Dominium Kłobuckim w XIX i na początku XX w."

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu #35311 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Może należy uwzględnić  Wielki Bór?  Kolonia  powstała w okresie administracji pruskiej (Prusy s Południowe) w gminie Grabówka.  W potocznej wymowie  pomijano człon "'wielki'.  Dane o mieszkańcach posiada Rafał Cierpiał. 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 2 miesiąc temu #35355 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Załącznik 20190129_144654.jpg nie został znaleziony

Załącznik 20190129_144654.jpg nie został znaleziony

Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 2 miesiąc temu #35359 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Nie spotkałem się nigdzie z informacjami o istnieniu jakiegokolwiek dworu w Wielkim Borze. Raczej była to tylko kolonia. Ewentualnie Rafał Cierpiał, który zajmuje się tymi terenami być może ma większą wiedzę i jest w stanie definitywnie potwierdzić, bądź zaprzeczyć istnieniu tam takiego obiektu jak dwór. 
Z drugiej strony sprawdziłem akt urodzenia Jana Piotrowicza w parafii rzym. - kat. św. Zygmunta w Częstochowie. Oto jego treść:
469 Bór. Działo się w Mieście Częstochowie dnia dwudziestego pierwszego Czerwca tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku, o godzinie jedenastej z rana. Stawiła się Małgorzata Sosnowska żona gospodarza lat pięćdziesiąt licząca w Brzezinach zamieszkała, w obecności Franciszka Bajdor gospodarza, lat czterdzieści siedem i Stanisława Cierpiał wyrobnika lat trzydzieści liczących w Brzezinach zamieszkałych, i okazała nam dziecię płci męskiej, oświadczając, iż takowe urodzone jest w Borze, dnia wczorajszego, o godzinie siódmej z południa z Julianny Piotrowicz panny służącej lat trzydzieści mającej. - Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym w dniu dzisiejszym, przez księdza Bonawenturę Gawełczyka odbytym nadane zostało imię Jan, a rodzicami jego chrzestnymi byli Franciszek Bajdor i Małgorzata Sosnowska. - Akt ten po odczytaniu przez Nas podpisany, stawający zaś i świadkowie pisać nie umieją.
Z aktu nie wynika, że Julianna Piotrowicz była służącą w dworze Bór. Nic w akcie urodzenia o żadnym dworze się nie wspomina. Ona mogła być służącą w innej miejscowości, a dziecko urodzić w Borze, lub też być służącą u jakiegoś bogatszego gospodarza w tej wsi. 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie